Skocz do zawartości

Gramofon - nowy czy stary? Oto jest pytanie.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 
Od Kilku lat nosze sie z zamiarem zakupu gramofonu. W koncu zdecydowalem, ze zrobie sobie prezent na urodziny. Przewertowalem fora. Wydaje mi sie, ze przewazaja opinie o wyzszosci starych gramofonow nad nowymi. Argumentacja do mnie przemawia ale jak zwykle jest duzo zmiennych... :)

Nie przynudzajac dluzej. Wybralem gramofon uzywany i nowy. Pomozcie podjac ostateczny wybor. 
Gramofon uzywany to TECHNICS SL-3210. Gramofon poddany renowacji i konserwacji, Skalibrowany w cenie 899.

Nowy to Autio techica AT-LP120X w cenie 1150. 
Gramofon bedzie podlaczony do Onkyo TX-8150. 
Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tyle nawet jest kwestia wyboru stary - nowy, co tego jaką jakość dostaniesz w zadanej cenie przy kupnie nowego, a jaką przy starym. Przy nowych gramofonach trzeba zapłacić sporo więcej za porównywalnej jakości sprzęt, co przy vintage.

Z tym technicsem nie miałem styczności, ale jeżeli miał zrobioną prawdziwie solidną renowację i podoba się Tobie, to może być dobrym wyborem.

Edytowane przez timecage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. No wlasnie kwestia tej jakosci. Swiadomosc posiadania gwarancji w przypadku nowego sprzetu, jego wyglad (wiadomo... nowy) jest sporym atutem. Poniewaz dotad nie mialem stycznosci z gramofonami potrzebuje Waszej rady. Zastanawiam sie po prostu czy wybor miedzy tymi dwoma gramofonami mozna porownac do wyboru pomiedzy nowym Tico a 10-cioletnim Golfem czy tez miedzy nowym Superbem a trzyletnim Passatem.  :) W tych przypadkach pewnie przy wyborze wiekszych watpliwosci bym nie mial. :)
Technicsa znalazlem w sklepie grubanuta.pl z Warszawy. Maja sporo sprzetow w swoim sklepie. Wszystkie maja 3-miesieczna gwarancje i podobno sa po profesjonalnej regeneracji i kalibracji. 

Edytowane przez movibonczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, movibonczuk napisał:

Technicsa znalazlem w sklepie grubanuta.pl z Warszawy. Maja sporo sprzetow w swoim sklepie. Wszystkie maja 3-miesieczna gwarancje i podobno sa po profesjonalnej regeneracji i kalibracji. 

 

Sądząc po ich zdjęciach nie przyłożyli się jakoś mocno, skoro nie raczyli tych gramofonów nawet wyczyścić.

 

Jeżeli to ma być Twój pierwszy gramofon, wybierz opcję z którą czujesz się komfortowo. Na tym etapie nie ma sensu przejmować się śrubowaniem parametrów. LP120X to może nie sprzęt wysokich lotów, ale pewien poziom kompetencji prezentuje. Z kolei vintage jakościowo będzie zapewne lepsze, ale wiąże się z pewnymi kompromisami (jak sam zauważyłeś), które jeżeli mają powodować stres i potencjalnie zrazić do tego hobby, to nie są siebie warte. Jeżeli wsiąkniesz w temat, z czasem i tak wymienisz gramofon na innny, wówczas już dopasowany do Twoich świadomych wymagań i doświadczeń.

 

 

Edytowane przez timecage
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ta nowa wydmuszka się popsuje to pytanie czy jest sens naprawiać.

 

Stary też nie jest czymś specjalnym, a widziałem nie jeden gramik od środka idz w popularne modele ale dobrze zachowane.

Taki ew sprzedasz, nie popularnych już raczej nie.

 

- Tapatalk

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglad mnie nie zraza. Wiem ze po 30-to letnim sprzecie bedzie widac, ze nie jest nowy. Co do technicsa to w zasadzie polegam na informacji od sprzedajacego. Podobno solidny model a czesci sa bezproblemowo dostepne. 
Gramofon bedzie moim pierwszym gramofonem, nie liczac tego czego sluchalem jak mialem 8 czy 10 lat. Wtedy nie bylo to nic specjalnego bo w latach 80 w wiekszosci domow byl gramofon. 

Pytanie zostaje. Czy ten konkretny, uzywany gramofon ma jakas przewage nad tym nowym? Ewentualnie czy jestescie w stanie mi zaproponowac inny uzywany ale juz po regeneracji bo sam sobie z tym nie poradze? 
Na inny nowy w tym budzecie  jestem rowniez otwarty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż trochę i pomyśl o tym: https://www.koris.pl/pro-ject-debut-carbon-dc-2m-silver-black-friday.html 

Ta wkładka 2M Silver jest odmianą Red czyli całkiem udanej niedrogiej wkładki. Słyszałem ten gramofon, całkiem nieźle jak na budżetowy. 

Edytowane przez The Grand Wazoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używany najprostszy gramofon jaki się da, ważniejsza jest i tak wkładka i preamp. Poczytaj raczej forum winyl.net, poszukaj u sprawdzonych sprzedawców jak np. zbychwro na allegro. Gruba nuta mocno naciąga ceny jak zresztą wszyscy sprzedawcy którzy mają sklepy stacjonarne, ale jeśli jesteś z Warszawy to odwiedź i sprawdź osobiście, ludzi kumatych w serwisie gramofonów (i tylko ich) ma/miał też Nomos w Wawie. Pamiętaj, że gramofon i tak musisz skalibrować w domu więc weź poprawkę na zakup akcesoriów, szczoteczek itp. No i ostatnia sprawa - na końcu, a może na początku są winyle - amerykańskie czy japońskie wydania z epoki w stanie ex lub mint są drogie, bardzo ważne jest też ich umycie - zwykła myjka knosti się sprawdza. To jest czasochłonne i drogie hobby, więc trzeba mieć tego świadomość, ale jak ktoś się na to pisze, to daje dużo frajdy.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy w jakim znaczeniu? Budowy czyli full manual, obsługi czyli full automat bo to dość nie precyzyjne.
Najlepsze wyjście to pół automat ale jest bardziej mechanicznie skomplikowany = droższy serwis.

- Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy w jakim znaczeniu? Budowy czyli full manual, obsługi czyli full automat bo to dość nie precyzyjne.
Najlepsze wyjście to pół automat ale jest bardziej mechanicznie skomplikowany = droższy serwis.

- Tapatalk


Manual albo półautomat z ew. wracaniem ramienia - nic więcej nie potrzeba, a dodatkowe ficzery zawsze powodują, że jest więcej rzeczy do popsucia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem troche i zdecydowalem sie na Audio technica AT-LP140XP3. Wydaje mi sie, ze spelni moje oczekiwania. Wiem, ze nie jest to gramofon audiofilski ale podobno dajacy sporo frajdy ze sluchania starego rocka i mocniejszej muzyki. A tego wlasnie bede sluchal - starocie z lat 60 i 70-tych
A teraz jeszcze jedno pytanie, choc walkowane na forach po tysiackroc. Najdluzsze tematy... Czyszczenie winyli.


Przyznam szczerze, ze przez caly 167-mio stronicowy temat na winyle.pl nie przebrnalem ze wzgledu na balagan i szydercze odpowiedzi w stylu „najlepiej metalowa szczotka” ale kilka rad wyciagnalem i chcialbym zebyscie mnie poprawili jesli cos pomieszalem.


Tytulem wstepu. Poki co wiekszosc moich winyli to plyty, ktore czekaly na mnie 30-40 lat w piwnicy wiec nalezy im sie pozadne mycie. Moj plan wyglada nastepujaco:

- sporzadzic miksture do mycia plyt polecana na forum (woda destylowana, izopropanol, mirasol 2000 w proporcjach 4/1+”naparstek” mirasol)

- z braku myjki planuje plyty przeplukac w miksturze a nastepnie umyc je szmatka mikrofibrowa nasaczona mikstura

- umyte wloze do nowych koszulek antystatycznych

- do biezacej pielegnacji chce kupic Aksamitna szczotke Analogis brush 3 ze szczoteczka do czyszczenia igly

- rozwazam takze zakup zestawu plyn antystatyczny w sprayu + sciereczka rowniez firmy analogis do czyszczenia miedzy „kapielami” w miksturze. Zastanawiam sie  tylko czy ten plyn to nie bedzie wlasnie moja mikstura w ladnym opakowaniu?

Jesli cos pomieszalem albo macie jakies sugestie to bede wdzieczny. 

Edytowane przez movibonczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowy gramiak to od okołó 3 k w górę aby mozna byłó mowić o czymś co warto  kupic , żeby nie sprzedawać płyt z napisaem"słuchane tylko raz":D

Płyty trze  myć bo się brudzą albo sa brudne nawet nowe, zależy jak zostały spakowane. Zdzarza się nawet ze koperty sa przyklejone do płyt ( tak i sie zadarzyło z nowym INXS)

jak kupowac gramofon to DD napęd bezpośredni 

np

https://allegro.pl/oferta/gramofon-metz-tx-4963-nowa-igla-quartz-dd-8776041366

ale przewudy sygnałowe do wymiany bo jakies takie kiepskie , ale sam gamiak to juz  produkcja MS

https://www.olx.pl/oferta/gramofon-toshiba-sr-355-CID99-IDz3Ets.html

https://www.olx.pl/oferta/gramofon-saba-psp-250-full-automat-direct-drive-CID99-IDCyTJr.html#332fec5ee8

 

 

 

tez moze byc

https://www.olx.pl/oferta/gramofon-benytone-mp-3200-direct-drive-polautomat-nowa-wkladka-i-igla-CID99-IDBX21b.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności