Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Przewody, kable


blueme

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

Przy podwójnym gniazdku nie ma to znaczenia. Jak komuś polaryzacja nie pasuje to sobie wepnie odwrotnie

Przy wtyczkach Schuko zawsze można wpiąć odwrotnie do listwy w tym standardzie (blaszki po bokach zamiast bolca uziemiającego), więc to co w gniazdku nie stanowi problemu.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Elhaz_77 napisał:

Jak ktoś chce zacząć przygodę z kablami zasilającymi i nie wydać majątku to polecam ten produkt Taga Hamony

Ten sam producent ma też ofercie kabel zasilający ETPC-C7-TS ze złączem IEC C7, czyli tzw. "ósemka". Myślicie, że taki kabel:

2a75b063e04b482bcf5827d96fd5a042.jpeg

jest sens wpiąć zamiast takiego, jak poniżej?

KABEL ZASILAJĄCY SIECIOWY DO RADIA ÓSEMKA IEC C7 1,8M - CZARNY - GTIN-13:  5901436701675

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Weird_O napisał:

Da się jakoś samemu sprawdzić gdzie powinna "wchodzić" faza w danym wzmaku? 

Powinno być w miejscu, który zaznaczyłem. Jak masz sprzęt produkowany masowo, znanej firmy to tak musi właśnie być bo to standard, pod który się projektuje te urządzenia. Jeśli chodzi o małe manufaktury, które tworzą własne projekty i mają różne standardy a czasami być może ich brak to jeśli masz wątpliwości powinieneś ich spytać. Właśnie z powodu zasilania np. odpuściłem sobie kiedyś zakup Flux- brak uziemienia, czy podwójnej izolacji nie wzbudził mojego zaufania do tego produktu.

 

spacer.png
 

Przetłumaczony cytat z tej strony:

https://www.hifi-advice.com/blog/audiophile-insights/cables-insights/the-influence-of-power-cables-and-phase-orientation-on-the-sound/

 

Cytat

Orientacja wtyczki jest również słyszalna

Faza jest nie do przecenienia czynnikiem wpływającym na wynikowy dźwięk. Oczywiście dotyczy to tylko tych krajów, które używają odwracalnych złączy, więc niestety Wielka Brytania i USA nie mają zastosowania, chyba że ktoś chce zmienić okablowanie po wewnętrznej stronie złączy. Ale jeśli możesz, po prostu wypróbuj: zamień orientację złącza Schuko w bloku przedłużającym i słuchaj zmian w kierunku do przodu, artykulacji i prędkości. Najprawdopodobniej usłyszysz różnicę. Jedna pozycja będzie prawdopodobnie brzmiała bardziej żywo i optymistycznie niż druga. Na razie nieważne, co jest lepsze. Jeśli chcesz pójść na łatwiznę, po prostu wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada.

Potem jest coś takiego jak właściwa faza, zakładając, że producenci kabla i komponentu przestrzegali standardów. W takim przypadku końcówka IEC kabla zasilającego i męskie złącze w komponencie powinny mieć już dopasowane połączenie pinów. Wszystko, co musisz zrobić w tym przypadku, to upewnić się, że strona schuko kabla jest zorientowana we właściwej pozycji w bloku przedłużającym.

Na koniec, należy pamiętać, że kable zasilające, zwłaszcza typy Lapp z grubego PVC, mogą również mieć wpływ na ogólną konfigurację audio, nawet jeśli są podłączone tylko do bloku rozszerzeń systemu audio, a nie do żadnego elementu odbiorczego. To w pewnym stopniu wyjaśnia, dlaczego urządzenie, które zwykle nie jest na to wrażliwe, może nadal brzmieć inaczej w zależności od używanego kabla zasilającego.

 

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Bednaar napisał:

jest sens wpiąć zamiast takiego, jak poniżej?

Zakładając, że dane kable zasilające są poprawnie zbudowane/wykonane, to nie ma czegoś takiego, że jeden lepiej przewodzi prąd, a drugi gorzej (jeśli oczywiście mają zapas obciążalności prądowej w stosunku do zapotrzebowania systemu). Każdy będzie tylko inaczej wpływał na brzmienie całego systemu. Czy różnice będą znaczne? Jakie, tzn w którą stronę pójdą? Czy gra jest warta świeczki? Który kabel będzie Ci bardziej odpowiadał? To już musisz sprawdzić na słuch i sam ocenić; wcale niewykluczone, że to czarnuch za 10 zeta wygra.

Jak dla mnie, to sieciówkami można dosmaczać brzmienie…ale i np przesolić.

Edytowane przez audionanik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Bednaar napisał:

Ten sam producent ma też ofercie kabel zasilający ETPC-C7-TS ze złączem IEC C7, czyli tzw. "ósemka". Myślicie, że taki kabel:

2a75b063e04b482bcf5827d96fd5a042.jpeg

jest sens wpiąć zamiast takiego, jak poniżej?

KABEL ZASILAJĄCY SIECIOWY DO RADIA ÓSEMKA IEC C7 1,8M - CZARNY - GTIN-13:  5901436701675

Ja bym spróbował (mam wszystkie kable powymieniane i to dla mnie dosyć ważne) a zawsze możesz zwrócić jak nie będziesz zadowolony. Weź pod uwagę, że to gruby wąż boa a wtyczka też ma swoje gabaryty- sprawdź czy nie będzie blokował innych portów lub unosił urządzenia 😀. Mam podobne kable Taga, z trochę lepszymi wtykami i oplotem- w standardzie dają fajne torby na kable. Te wtyki są rodowane, więc jak ktoś tutaj pisał trzeba dłuuuuugo wygrzewać 🤣

69198D93-EDFF-4E87-8E6E-FEF1AA16DDBF.jpeg

ABD89847-95B0-455D-8C69-FDC7432D1067.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lobuz1 dzięki piękne!

Pisałem w tej sprawie zarówno do Felixa Audio jak i do Bursona, chciałem się dowiedzieć jak to wygląda w Euforii oraz Burku CV2+ ale w obu przypadkach zostałem zlany heh. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

15 minut temu, Weird_O napisał:

@lobuz1 dzięki piękne!

Pisałem w tej sprawie zarówno do Felixa Audio jak i do Bursona, chciałem się dowiedzieć jak to wygląda w Euforii oraz Burku CV2+ ale w obu przypadkach zostałem zlany heh. 

 

To kosmetyka, sprzętu nie uszkodzisz i może nawet nie być różnicy w sq. Ja podpinam zgodnie ze standardem i się tym nie przejmuję. Mam Sinus Audio OTL i mógłbym spytać, ale nie zaprzątałem sobie tym głowy.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lobuz1 napisał:

Ja bym spróbował (mam wszystkie kable powymieniane i to dla mnie dosyć ważne) a zawsze możesz zwrócić jak nie będziesz zadowolony. Weź pod uwagę, że to gruby wąż boa a wtyczka też ma swoje gabaryty- sprawdź czy nie będzie blokował innych portów lub unosił urządzenia

Spoko, raczej nie uniesie - urządzenie waży 4 kg :)

30 minut temu, audionanik napisał:

Każdy będzie tylko inaczej wpływał na brzmienie całego systemu. Czy różnice będą znaczne? Jakie, tzn w którą stronę pójdą? Czy gra jest warta świeczki? Który kabel będzie Ci bardziej odpowiadał? To już musisz sprawdzić na słuch i sam ocenić; wcale niewykluczone, że to czarnuch za 10 zeta wygra.

Jak dla mnie, to sieciówkami można dosmaczać brzmienie…ale i np przesolić.

OK, przemyślę sprawę - nic pilnego rzecz jasna. Dzięki za odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Bednaar napisał:

Spoko, raczej nie uniesie - urządzenie waży 4 kg :)

Chodzi o to czy sprzęt będzie stał na nóżkach czy opierał się na wtyku kabla zasilającego. Kabel ten jest sztywny i nie może być za krótki bo może być ciężko wpiąć go do gniazdka.

0E95459A-439B-44B2-AAFD-DF31E972C47C.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lobuz1 napisał:

Chodzi o to czy sprzęt będzie stał na nóżkach czy opierał się na wtyku kabla zasilającego. Kabel ten jest sztywny i nie może być za krótki bo może być ciężko wpiąć go do gniazdka.

0E95459A-439B-44B2-AAFD-DF31E972C47C.jpeg

Dzięki za cenne uwagi @lobuz1 - co prawda u mnie nie byłby problem ze staniem na wtyku kabla zasilającego, nie zasłaniałby też innego portu... ale za to wszystkie złącza na tylnej ściance są  u mnie schowane we wgłębieniu, złącze od zasilania jest blisko krawędzi tego wgłębienia i zapewne ten wąż-dusiciel (jakiegokolwiek gatunku) firmy Taga Harmony po prostu nie miałby wystarczająco miejsca, by wejść w gniazdko, zresztą popatrzcie i oceńcie sami:

image.jpeg

image.jpeg

 

PS. @Tome-k Widziałem już kiedyś to zdjęcie, skojarzenia mam dwuznaczne: pomiędzy monstrualną podwawelską... a produktem metabolizmu znacznej ilości tejże ;)

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie da rady. Jest jeszcze jedna, droższa opcja, ale pamiętam, że kiedyż okresliłeś górną granicę $ jaką możesz wydać na kabel a ten jest ze 2 razy droższy.

https://www.tophifi.pl/przewody/przewody-zasilajace/audioquest-nrg-y2-1m.html?gclid=CjwKCAjw2rmWBhB4EiwAiJ0mtVpM0G5qVibMdrYIsL1X2yXN1o_IYISV8mDpfjEKZduIAGERU_aEMRoCOfQQAvD_BwE

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lobuz1 napisał:

Raczej nie da rady. Jest jeszcze jedna, droższa opcja, ale pamiętam, że kiedyż okresliłem]ś górną granicę $ jaką możesz wydać na kabel a tej jest ze 2 razy droższy.

https://www.tophifi.pl/przewody/przewody-zasilajace/audioquest-nrg-y2-1m.html?gclid=CjwKCAjw2rmWBhB4EiwAiJ0mtVpM0G5qVibMdrYIsL1X2yXN1o_IYISV8mDpfjEKZduIAGERU_aEMRoCOfQQAvD_BwE

No nie, to nie ten budżet, dam sobie spokój - ale dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh a był to taki przyjemny wątek- ja miałem skojarzenie gigafekalne. 🤣

Mam nadzieje, że nie doświadczę takiego skrzywienia w audio. 😀

Edytowane przez lobuz1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Elhaz_77 napisał:

Jak ktoś chce zacząć przygodę z kablami zasilającymi i nie wydać majątku to polecam ten produkt Taga Hamony:

Dotychczas jechałem na kablu od TAGA Harmony, tylko tym nieco droższym z rodowanymi wtykami. Chyba @lobuz1 też go ma.

Ale nie sprawdzałem ile mi wniósł, bo w sumie od razu poleciał pod mojego stacjonarnego DACa. Dobrze wiedzieć, że jest na poziomie Stratusa, więc Wireworlda można sobie odpuścić w tej cenie. Ciekawe jak spisują się te Furutechy z podobnej półki cenowej.

 

@audionanik W zmiany oczywiście nie wątpiłem, ale jak zwykle fachowo wyjaśnione i wbita szpileczka tam gdzie trzeba. @majkel też fajnie to gdzieś wyjaśniał, że kabel zasilający jest częścią całego obiegu prądu, który bierze udział przy procesie przetwarzania dźwięku, więc siłą rzeczy musi mieć wpływ.

 

Potestowalem już trochę tego Solid Core no.6 PRO i powiem tyle, że zmiany nie są subtelne, szczególnie, jak chodzi o dociążenie i bas. Ogólnie brzmienie nabrało głębi i wypełnienia (zawstydzajac pozostałe moje sprzety, szczególnie te przenośne), a delikatne zmiękczenie nadaje analogowego charakteru, będąc jednocześnie bardziej angażującym.

Bas schodzi chyba do samego dna piekieł, jest go też dużo i dobrej jakości. Jestem skłonny uwierzyć, że do 1k zł jest to jeden z tych kabli, które wnoszą największe zmiany do systemu, o ile takich zmian właśnie oczekujemy.

Barwa w zasadzie jest taka jak na kablu od Tagi. Na tym polu nie ma większych różnic, góra jest trochę uspkojona. Scena bardzo dobra, powietrza pod dostatkiem. Brzmienie klarowne, mimo tej głębi i nasycenia.

Mimo wszystko jeśli podążamy drogą nowoczesnego audiofila i oczekujemy super przestrzeni, rozdzielczości, detalu, separacji, świetlistej góry itd, to ten kabel nie będzie dobrym wyborem, o ile oczywiście chcemy próbować wpłynać na te aspekty kablem sieciowym. Przewód ten nie podbarwia, ani nie słodzi, gra raczej neutralnie. W zasadzie to co słyszę pokrywa się też z opiniami ludzi na temat tego modelu.

Teraz moja stacjonarka gra w analogowych klimatach i bardzo mi się to podoba, więc jak dla kogoś takie zmiany są pożądane, to moge go z czystym sumieniem polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na szybko w pierwszym sklepie z google. 3 żyłowy, zwykły przewód elektryczny kosztuje 5-8 zł za metr w zależności od przekroju. Izolacja jest jedna wewnętrzna na każdą żyłę i jedna zewnętrzna.

Jednocześnie przejrzałem wątek i nikt nie pisał o wymianie przewodów w ścianie na "lepsze". To jak to jest, przewód za kilka zł za metr który ma wytrzymać 220V+ i co najmniej kilkanaście amperów jest bez znaczenia, ale po przejściu przez listwę zasilającą nagle ma znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jacmiszcz92 napisał:

Czemu służy uziemienie we wtyczce, skoro z drugiej strony go nie ma?

Szczerze mówiąc, wygląda mi to jedynie na chwyt marketingowy ;)

A w ścianie mam dobre, miedziane kable - nowy dom z 2016 roku, facet - inżynier budownictwa - przyłożył się do wszystkiego łącznie z instalacjami, bo miał być to dom dla jego dzieci - ale zrobiły mu psikusa i wyniosły się do Gdańska - więc musiał sprzedać, no i tak się złożyło, że my z Żonką go kupiliśmy.

Nie no, daję sobie spokój z tym przewodem, ewentualnie dla poprawienia samopoczucia kupię sobie takie coś na urodziny ;) 

https://www.amazon.pl/2-biegunowy-RIKSOIN-europejskiej-uniwersalny-zasilający/dp/B09QCS2NZ2/ref=pd_lpo_2?pd_rd_i=B09QCS2NZ2&psc=1

812M744L4EL._AC_SL1500_.jpg

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jacmiszcz92 napisał:

Czemu służy uziemienie we wtyczce, skoro z drugiej strony go nie ma?

W kablach zasilających, z tego co mi wiadomo, ekran łączy się z uziemieniem, czy też masą od strony wtyku -> gniazda, nigdy od strony wtyczki urządzenia. Chyba, że się mylę, to może ktoś sprostuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności