Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Przewody, kable


blueme

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, pabloj napisał:

A tak w ogóle obiektywnie rzecz biorąc jak ktoś w ślepym teście nie będzie potrafił odróżnić jednego kabla od drugiego to oznacza, że różnicy nie ma? Przecież to też test subiektywny ;)

Obiektywnie? Jak zaczniesz przerzucać co chwila kable i słuchawki, to przestaniesz słyszeć nawet różnice między diametralnie różnymi sprzętami. Łatwo zamordować mózg nadmiarem bodźców. I w przeciwieństwie do powyższej porady, ja znalazłem inną opcję. Piosenka którą znasz naprawdę dobrze, posłuchana dwa-trzy razy pod rząd na jednym sprzęcie, potem zmiana i posłuchanie od nowa. Zmiana co kilka chwil zwyczajnie zamorduje z premedytacją zdolności poznawcze Twojego mózgu, a samego Ciebie zwyczajnie zmęczy. Najlepsze co osiągniesz to ból głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@VaietNie o to mi chodziło, a o to, że ślepy test, który sam w sobie jest testem subiektywnych odczuć osób testujących, jest używany jako kontrargument mający stanowić o niedziałaniu kabli we wpływie na dźwięk, czyli o czymś obiektywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pabloj napisał:

@VaietNie o to mi chodziło, a o to, że ślepy test, który sam w sobie jest testem subiektywnych odczuć osób testujących, jest używany jako kontrargument mający stanowić o niedziałaniu kabli we wpływie na dźwięk, czyli o czymś obiektywnym.

 

No wiesz, każdy eksperyment empiryczny ostatecznie jest subiektywny a każde wnioskowanie z takiego eksperymentu jest wnioskowaniem indukcyjnym, czyli zawodnym. Dlatego żadna teoria naukowa nigdy nie będzie ostateczna i na pewno prawdziwa. Co nie zmienia faktu, że jak normalnie słyszysz, że po wymianie kabla dźwięk jest lepszy o klasę, a potem w ślepym teście nie potrafisz powiedzieć który kabel jest który, to jest dość duże prawdopodobieństwo, że za pierwszym razem uległeś autosugestii :D

 

 

Robiłem sobie różne ślepe testy (dla zaspokojenia własnej ciekawości, nie żeby coś komuś udowadniać) i powiem tyle, że nie jest to łatwa sprawa. Np. usłyszenie 5% zniekształceń THD czy pik kilka dB, o ile jest dość wąski, to już jest spore wyzwanie. A przecież są to rzeczy jak najbardziej słyszalne. Jeszcze jest kwestia na czym testujemy. Bo np. słuchając sinusa 1 kHz potrafię w ślepym teście odróżnić 10 na 10 razy zniekształcenia harmoniczne 0.1% od 0.5%. W przypadku muzyki miałem problemy z odróżnieniem 0.1% od 5% :D 

 

Kabli nie testowałem, bo to dla mnie za duża abstrakcja :) Ale śmiem twierdzić, że każdy test z przepinaniem kabli to można sobie od razu darować. Zanim przepnie się kabel, to mózg już się dostosuje do nowego dźwięku, więc nawet jakby tam były jakieś różnice do usłyszenia, to DSP w naszej głowie je wygładzi. W ogóle nasz mózg w parę minut załatwia sprawę, nawet przy bardzo dużych różnicach - wystarczy wziąć 2 pary słuchawek mocno różniących się dźwiękiem, posłuchać jednych 15 minut a potem założyć drugie. Na początku te drugie będą grały fatalnie, ale po paru minutach mózg się zaadaptuje i zaczną grać dobrze :)

 

@Undertaker Powiedzmy sobie szczerze - audiofilia to coś na pograniczu chęci uzyskania dobrego dźwięku, zakupoholizmu i kolekcjonowania ładnych przedmiotów. Jeżeli zgadzasz się z powyższą tezą, to możesz z czystym sumieniem kupować nawet kable audio, byle by były ładne i drogie :D

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pabloj napisał:

@kuba_662 takie samo wnioskowanie można użyć do testowania różnic między słuchawkami.

 

Niestety na dzisiejszy moment rozwoju audio każde słuchawki znacznie bardziej degradują jakość dźwięku niż najtańszy kabel audio za 5 zł z marketu :D Ale częściowo się z tym zgadzam, gdyby zrobić "ślepy test" jakości dźwięku słuchawek, to śmiem twierdzić, że trudno byłoby go przejść ;) Normalnie to wiadomo, że znacznie droższe, to muszą grać lepiej, w ślepym teście to już by nie było takie proste ;)

Oczywiście to tak pół żartem, pół serio, bo ja nawet nie wiem, co to jest ta jakość dźwięku ;)

Edytowane przez Kuba_622
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Vaiet said:

Obiektywnie? Jak zaczniesz przerzucać co chwila kable i słuchawki, to przestaniesz słyszeć nawet różnice między diametralnie różnymi sprzętami. Łatwo zamordować mózg nadmiarem bodźców. I w przeciwieństwie do powyższej porady, ja znalazłem inną opcję. Piosenka którą znasz naprawdę dobrze, posłuchana dwa-trzy razy pod rząd na jednym sprzęcie, potem zmiana i posłuchanie od nowa. Zmiana co kilka chwil zwyczajnie zamorduje z premedytacją zdolności poznawcze Twojego mózgu, a samego Ciebie zwyczajnie zmęczy. Najlepsze co osiągniesz to ból głowy.

To też fakt, od zbyt częstych zmian czy to sluchawek czy kabli, mózg dostaje 'szału', też to przerabiałem 😜 Psychoakustyka na pewno tutaj wchodzi mocno, ale jak mocno tego nie potrafie ocenić. 

Z drugiej strony ci co twierdzą, że kable nie grają, mierzą tylko odpowiedź częstotliwościową, a pierwsza, druga, trzecia harmoniczna już jakby się nie liczyła, tak samo transjenty, impuls itd. Tych parametrów do mierzenia (bynajmniej tych nam znanych) jest dość sporo oprócz samego 'frequency response', które jest zlepkiem wszystkiego w jedno, co ostatecznie pokazuje uśrednienie parametrów mierzonych, a nie ostateczny obraz.

 

A co do kabli USB, to przecież im większa częstotliwość próbkowania i głębia bitowa tym więcej zer i jedynek kabel musi przesłać w tym samym odcinku czasu. Przy przesyle audio kabel nie robi takiej korekcji błędów jak przy kopiowaniu plików gdzie MUSI być pewność, że dane po drugiej stronie będą identyczne, więc mamy tutaj transmisje danych, która chcąc nie chcąc czasem będzie strata z różnych powodów, czy to przez słabą izolacje kabla, czy przez zakłócenia własne samego PC/laptopa i nie wiem co jeszcze.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja oprócz kabli słysze jeszcze różnice pomiędzy nakręcanym dużym jackiem a wklikiwanym - i co mi zrobicie? :D

Szczególnie w Beyerdynamic DT880 600 Ohm oraz z AKG K812 podobna sytuacja była.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

Porównanie kabli na podstawie nagrania z głośników wrzuconego na YT. Z kablofilami to jednak nie ma o czym dyskutować

No ale skoro nagrywał wszystko na tym samym sprzęcie, to chyba nie powinno być żadnych różnic? Przecież to te same utwory. A w każdym utworze zachodzą te same zmiany pomiędzy przewodnikami. Czary?

Warto poczytać komentarzy ludzi na YT. A tam przecież mogą wypowiedzieć się wszyscy.  Chyba, że masz jakieś sensowne wytłumaczenie, to zamieniam się w słuch, bo na razie nic merytorycznego nie napisałeś. Kompresja YT idzie tutaj na niekorzyść, bo powinna przykryć ewentualne różnice.

 

Właśnie takie porównanie idzie całkowicie na niekorzyść grania kabli. Bo różnice znacznie łatwiej wychwycić, kiedy sygnał byłby idealnie czysty i przechwycony przez audio grabber, ale skoro nawet tutaj różnica jest jak na dłoni, to chyba sprawa jest oczywista.

Edytowane przez Artorias
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w wątku @Perula, to tutaj też wrzucę.

Otrzymałem zamówiony u @Perula kabel solid core XLR na 3.5mm w zmodyfikowanej wersji poprzez zmianę wewnętrznej geometrii. Kabel skrojony dla HE6, czyli bardziej masywny i nasycony od testowanego. Połączony ze słuchawkami poprzez przejściówki SMC z gniazdem 3.5mm też robione przez Perula. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Słuchawki faktycznie zyskały masy w brzmieniu. To co lubię odrobinę zwężyła się scena, przez co fajnie zyskała głębia. Bardzo wygodny kabel, pomimo tego, że solid core jest giętki i dobrze się układa. 

Pomiarów niestety nie zrobiłem, dlatego wykresów nie wrzucę, może to i dobrze, bo znowu zamkną temat ;) 

 

IMG_0238.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Moja żona która delikatnie mówiąc jest sceptyczna dla tego hobby w ślepym teście potrafi 

rozróżnić zmianę kabla. Nie dość tego potrafi powiedzieć który z 5 szt użyłem.

Różnice w odbiorze według mnie są niestety proporcjonalnie większe do ceny.

W tanich kabelkach różnica jest minimalna ... 

Zmienić kabel warty ze 100 na 150 wątpię czy warto.

Kabel z 200 na 2000 to przepaść.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wpływ ma cały zestaw. W elektronice również zestaw gra najsłabszym elementem.

Mesty MKII z kablem za 50 pln grają jak za przeproszeniem popierduchy :).

Warto przećwiczyć temat, dużo tego nie ma , słuchawki, odtwarzacz i kabelki.

No i tipsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Godzinę temu, Artorias napisał:

przekonam się o co tyle krzyku z tymi kablami sieciowymi.

O to, że uporządkowany ruch ładunków elektrycznych o zmiennym natężeniu (zwłaszcza w kilku różnych materiałach/substancjach, o rozmaitych kształtach), jest dość skomplikowanym zjawiskiem, któremu towarzyszy wiele innych i które podlega wpływowi (nawet pozornie subtelnemu) innych zjawisk fizycznych.

Oczywiście największy polew z tego faktu mają nieucy, którzy słyszeli wyłącznie o prawie Ohma, a i tak go nie rozumieją. Najczęściej to są ci sami nieucy, którzy notorycznie powtarzają na forum, że odbiorniki o wysokiej impedancji potrzebują duuużo prądu, więcej niż te niskoohmowe:D.

Ale czy zaraz krzyk? No nie. Różnice między kablami zasilającymi są, bo nawet subtelne zmiany w torze potrafią dać słyszalną odpowiedź w zmianach brzmienia. Zaś to czy sieciówka A jest lepsza od sieciówki B, czy tam zwykłego czarnucha, to już zupeeeełnie inna kwestia$$$.

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce zacząć przygodę z kablami zasilającymi i nie wydać majątku to polecam ten produkt Taga Hamony:

ETPC-TS przewód

To ten model: https://www.tagaharmony.com/pl/products/3672/kable-zasilajace/product/9059/etpc-ts-przewod

Nabyłem niedawno do Xduoo XQ100 i jestem bardzo zadowolony. Porządnie wykonany, wysokiej czystości miedź, wtyczka Schuko, solidna izolacja i to wszystko za 170 zł. Moim zdaniem nie odstaje od Wireworld Stratus.

Nie samymi kablami i dac'ami człowiek żyje. Czasem trzeba też czegoś na tym sprzęcie posłuchać 😜. Poniżej reedycje płyt, które znam na pamięć.

20220713_074858.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Artorias napisał:

W końcu przekonam się o co tyle krzyku z tymi kablami sieciowymi. Solid Core Audio Power No. 6 PRO

 

Solid_Core_Audio_Power_No_6_PRO_3_resize.jpg

 

Rozumiem, źe ta czerwona kropka sugeruje gdzie ma być faza. Mam kable podłączone właśnie w ten sposób.

0EF94CDD-0EB3-4A7A-94E1-59FE0744E9CB.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt audio może być wrażliwy na zmianę fazy i teoretycznie tak jest skonstruowany, że wtyk w tym miejscu powinien "mieć fazę". Muszę sprawdzić w moim wzmacniaczu, który reaguje na zmianę fazy i zrobiłem sobie dwa gniazda o fazie w innej dziurce :). Ayon stosuje przełącznik polaryzacji fazy, ale na moje ma to sens jeżeli mamy system zbalansowany, gdzie gniazda XLR mogą mieć inaczej spolaryzowane wtyki. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, The Grand Wazoo napisał:

Sprzęt audio może być wrażliwy na zmianę fazy i teoretycznie tak jest skonstruowany, że wtyk w tym miejscu powinien "mieć fazę". Muszę sprawdzić w moim wzmacniaczu, który reaguje na zmianę fazy i zrobiłem sobie dwa gniazda o fazie w innej dziurce :). Ayon stosuje przełącznik polaryzacji fazy, ale na moje ma to sens jeżeli mamy system zbalansowany, gdzie gniazda XLR mogą mieć inaczej spolaryzowane wtyki. 

W internatach piszą o tej dziurce, chyba że producent sprzętu audio prawi inaczej, więc tak to sobie popodpinałem.  Czytałem gdzieś opinię gościa, ktory podpiął odwrotnie i była katastrofa w sq.😀

W domowych instalacjach elektrycznych też jest przyjęte miejsce w gniazdku na fazę a czasami różnie z tym bywa- pewna „swoboda” w tym zakresie jest też zapewne przyjęta u producentów audio, tych nieprodukowanych masowo. 😀.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności