Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Przewody, kable


blueme

Rekomendowane odpowiedzi

OK, po tym jakże doniosłym i potrzebnym wstępie teoretycznym, zapraszam do części stricte praktycznej, czyli spostrzeżeń: kabel X (marka/model/materiał) ze słuchawkami Y (maka/model) spowodował to i to (co?)

bo wiadomo kable bezdyskusyjnie wpływają na brzmienie, ludzie natomiast oceniają te zmiany jako małe/duże,  + lub - w zależności od gustu i oczekiwania, stąd przypadki, że drogie kable mogą rozczarować, bo po prostu zmiany jakie spowodowały nie spotkały się z oczekiwaniami kupującego

Dlatego proponuję skupić się tu na przekazywaniu swoich doświadczeń z konkretnymi konfiguracjami i synergiami, to może być szalenie pomocne i użyteczne dla całej audioludzkości i dla nas samych

Od du.y strony dlatego że najpierw jakie słuchawki jakie źródło jaki soft jaka muzyka jeszcze osobiste upodobania czy danego dnia sampopoczucie. Na koniec elementy mało istotne jak kable jeśli chodzi o dzwięk.

 

Z wygodą jest prościej a dzieki temu lepiej się nam słucha, tak jak estetyczny ładny wygląd potrafi poprawić odbiór muzyki.

 

pisane mobilnie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja zapytam bardziej doświadczonych kolegów. HD600 + kabel OCC - pierwsze odsłuchy - lepszy bas, czystsze wysokie. Po 2-3 dniach - pozostały w zasadzie te wysokie, a basu jest mniej względem oryginalnego kabla. Generalnie dźwięk w tej chwili jest dosyć szklisty, może podbicie na przełomie wyższej średnicy w HD600 jest teraz mniej chropowate, ale to powoduje chyba właśnie tę szklistość dźwięku. 

I tutaj pojawia się pytanie - czy jest szansa na magiczne odwrócenie rozgrywki i powrót w/w basu i stonowanie szklistości, czy raczej stracona sprawa i lepiej wracać do oryginalnego kabla? Zestaw gra razem pewnie ok. 30h, więc raczej świeża sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, d_nac napisał:

To może ja zapytam bardziej doświadczonych kolegów. HD600 + kabel OCC - pierwsze odsłuchy - lepszy bas, czystsze wysokie. Po 2-3 dniach - pozostały w zasadzie te wysokie, a basu jest mniej względem oryginalnego kabla. Generalnie dźwięk w tej chwili jest dosyć szklisty, może podbicie na przełomie wyższej średnicy w HD600 jest teraz mniej chropowate, ale to powoduje chyba właśnie tę szklistość dźwięku. 

I tutaj pojawia się pytanie - czy jest szansa na magiczne odwrócenie rozgrywki i powrót w/w basu i stonowanie szklistości, czy raczej stracona sprawa i lepiej wracać do oryginalnego kabla? Zestaw gra razem pewnie ok. 30h, więc raczej świeża sprawa. 

Jest tyle kabli occ to tak jak byś powiedział kupiłeś radio/głośniki/co tam chcesz do auta i źle ci gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że widzę znak oddalony o 100m, a Wiesiu nie widzi go, nie znaczy, że go tam nie ma. Inaczej, to że X czegoś nie słyszy, oznacza tylko że tego nie słyszy, a nie że w ogóle nie istnieje. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie tego czy Ty usłyszysz zmiany jak tylko spróbowanie, bo nikt za Ciebie nie jest w stanie słuchać. Po prostu nasze zmysły są dość subiektywne.

 

29 minut temu, d_nac napisał:

kabel OCC

Na pewno nie silver plated? Możesz zmienić wysokie wieloma sposobami: zmiana kabli zasilających, interconnectorów, inny zasilacz do daca/streamera, przejściówki też mają znaczenie (mniejsze ale czasami chodzi o niuans), możesz zastosować przedłużenie kabla, inne pady, inne gąbki. Z doświadczenia wiem, że uszczelnienie powoduje duży wzrost basu w hd6x0. Filtry sygnału cyfrowego raczej będą pogłębiać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie to wymieniałem kabel stokowy w Akg k712 na ten od AFC, i o ile z początku wydawało mi się, że nowy gra nieco czyściej, z łagodniejszą górą, tak po pół roku różnice jakby się zatarły, może na lepszym sprzęcie, źródle byłyby bardziej słyszalne. Także użytkowo, z punktu widzenia wygody jak najbardziej warto, ale dźwiękowo nie ma co oczekiwać cudów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, d_nac napisał:

To może ja zapytam bardziej doświadczonych kolegów. HD600 + kabel OCC - pierwsze odsłuchy - lepszy bas, czystsze wysokie. Po 2-3 dniach - pozostały w zasadzie te wysokie, a basu jest mniej względem oryginalnego kabla. Generalnie dźwięk w tej chwili jest dosyć szklisty, może podbicie na przełomie wyższej średnicy w HD600 jest teraz mniej chropowate, ale to powoduje chyba właśnie tę szklistość dźwięku. 

I tutaj pojawia się pytanie - czy jest szansa na magiczne odwrócenie rozgrywki i powrót w/w basu i stonowanie szklistości, czy raczej stracona sprawa i lepiej wracać do oryginalnego kabla? Zestaw gra razem pewnie ok. 30h, więc raczej świeża sprawa. 

 

Słuchawki się wygrzały trochę + pady się dopasowują. W zasadzie to fabryczny kabel je zamula i przez to można mieć wrażenie, że są dociążone i przyjemniejsze. Powiedz lepiej do czego podpinasz te HD600, bo to pewnie kluczowa informacja.

 

10 minut temu, blueme napisał:

@d_nac Ja bym spróbował z kablem SPC. Kup na ali na sprawdzenie, naprawdę za 60-80 zł 1.5m to już jest pełnowartościowe SPC. Zobacz że teraz w większości w słuchawkach premium dawane są kable SPC

 

SPC w teorii jeszcze może to spotęgować. Do tego sam przewodnik nie mówi wiele, bo bardzo ważna jest budowa, przekrój, geometria, wtyki itd. Po kablu za 60-80 zł. to akurat nie oczekiwałbym niczego poza tym, że to miedź OFC. Jest np Oriveti Affinity, teoretycznie też miedź posrebrzana, ale kompletnie inaczej się zachowuje od tych za 100-200 zł., co już wiele osób potwierdziło, także tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2019 o 19:02, requal napisał:

Z doświadczenia do hybryd spc, do multiBA copper.  Z DD zależy. 

Tandetne kable zazwyczaj robią coś na kształt dziury, po zmianie na coś lepszego robi się gładziej, bardziej bogato, czyli pojawia się detal i wypełnienie. 

Z reguły ceny kabli są dość proporcjonalne do tego co wprowadzają, chociaż tutaj rezystancja i rodzaj przewodnika też może siąść lepiej lub gorzej.

Wydaje mi się, że oferty są coraz lepsze z miesiąca na miesiąc i jest na tym polu pewna konkurencja. 

 

Dokładnie takie spostrzeżenie odniosłem przy 8 zylowych kabelkach trn

kabelek za 8,59 usd OCC posrebrzane, brakuje tylko by jeszcze było w Litz, w środku pewnie cos drucianego i tyle, to ile przewodów  jest faktycznie dolutowanych to juz nawet bez znaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kuman napisał:

Dokładnie takie spostrzeżenie odniosłem przy 8 zylowych kabelkach trn

kabelek za 8,59 usd OCC posrebrzane, brakuje tylko by jeszcze było w Litz, w środku pewnie cos drucianego i tyle, to ile przewodów  jest faktycznie dolutowanych to juz nawet bez znaczenia.

 

Coś tam było na rzeczy z tymi 8 żyłowymi od TRN, że są nie dolutowane - ludzie z head-fi sprawdzali. Z 16 żyłami się nie zdażało. 

Czarno-białe TRN 8 core to były jedne z najgorszych kabli pod względem rezystancji.

056. trn spc 6n occ 8c (silver+black,cheapBal furt,M)......423/414/249/260..219/216/245/240..289/244/480/475..150/223/145/135
056. trn spc 6n occ 8c (yellow+silver,cheapBal furt,M).....429..289..265..137
056. trn spc 6n occ 8c (yellow+silver,cheap furt,M)..........454/448..219/218..135/245..267/128
050. tpc 8c (gold,oyde,M).................................................346..636..374..443

 

Chińczycy z tego co wiem nie dysponują technologią OCC, więc jest to najczęściej import z Neotech lub Acrolink, ale o tym nie zapominają już napomnieć, gdy oferują kable tych producentów :) 

 

Większość SPC to cynowanie najczęściej:

silver
when they say silver plated copper, it is usually tin or alloy plated. when they say pure silver wire, it is pure silver plated copper wire frequently.
true silver plating raise the price considerably. and true pure silver wire is around double the price of true silver plated copper.
silver is only a bit more conductive than copper. its structure and purity could contribute to better conductivity, more linear resistance, as well.
again, we are in the same place than before: audible improvement? at what cost?

https://www.head-fi.org/threads/resistance-of-cables-pics-comments-and-links.907998/

 

 

Polecam ten wątek z HF. Można oczywiście kupić dobre kable z Aliexpress, więc warto spojrzeć, czym się m.in charakteryzuje taki kabel - lista w linku powyżej - świetna robota Hakuzena.

Edytowane przez requal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@requal Dzięki za link. Nie do końca w to wierzę żeby było aż tak źle, Chiny są największym na świecie producentem srebra, u nich jest ono bardzo tanie. Do tego pamiętajmy ze w ogóle srebro nawet jubilerskiej próby jest tanie, pierścionki są po 40 zl w takim Kruku. A tutaj mamy jedynie warstwę srebra o niższej próbie niż jubilerskie, więc jak taki kabelek spc 1.2m do iemów kosztuje 50 zl i piszą "99% sterling silver" to myślę że to jednak nie jest ściema. A i tak koniec końców najważniejsze jest jak to dla kogoś gra i brzmi. Jeśli nawet ocynowany kabel zabrzmi mi lepiej od jakiegoś za 400 zł ociekającego rzekomo srebrem, to raczej nie będzie mi przykro że mam tańszy...

Edytowane przez blueme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jubilerskie srebro nie nadaje się do kabli zupełnie, bo jest właśnie bardzo niskiej czystości (co wynika z zastosowania i domieszek). No i srebrny kabel, a srebrzony o jednak znacząca różnica w cenie.

 

Producenci za podobny kabel jak miedź OCC, którą sprzedaję, ale ze srebra OCC o takiej budowie chcą w granicach ~100 zł. / mb. Za metr żyły 26 AWG, więc do zrobienia kabla potrzebne są 4. Dlatego jak widzę te hajendy srebrne po 100 czy 200 zł. to uśmiech gości na mej twarzy na myśl o tym czego użyli.

Nie ma co wierzyć we wszystko co ping pongi podają, bo powiedzmy sobie szczerze: kto zweryfikuje czystość z kupujących takie kable? 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blueme napisał:

@requal Dzięki za link. Nie do końca w to wierzę żeby było aż tak źle, Chiny są największym na świecie producentem srebra, u nich jest ono bardzo tanie. Do tego pamiętajmy ze w ogóle srebro nawet jubilerskiej próby jest tanie, pierścionki są po 40 zl w takim Kruku. A tutaj mamy jedynie warstwę srebra o niższej próbie niż jubilerskie, więc jak taki kabelek spc 1.2m do iemów kosztuje 50 zl i piszą "99% sterling silver" to myślę że to jednak nie jest ściema. A i tak koniec końców najważniejsze jest jak to dla kogoś gra i brzmi. Jeśli nawet ocynowany kabel zabrzmi mi lepiej od jakiegoś za 400 zł ociekającego rzekomo srebrem, to raczej nie będzie mi przykro że mam tańszy...

I to jest całe sedno. Prawdopodobnie Twoja satysfakcja płynie z miedzi cynowanej. Ona jest w sumie neutralna a może iść nawet w neutralny chłód. Kabla słuchawkowego na samej srebrzonej miedzi ciężko byłoby słuchać. Ja w urządzeniach używam tylko ułamkowo drutów miedzianych posrebrzanych, reszta to czysta miedź i to daje dobry bilans. Do słuchawek mam czysto miedziane kable i ten temat właściwie traktuję jako zamknięty. Grają i z Audeze, i z Beyerami, i z HD800 na przykład. Kiedyś się podniecałem Conducfilem 3014 i w swojej klasie on jest bardzo dobry. Parę lat mi zajęło znalezienie godnego jego następcy - oczywiście godnego dla mnie. Jak już znalazłem, to nie mam parcia szukać dalej. Plecionki i warkoczyki niestety mi nie grają. Słyszę na nich dziury w paśmie albo dziwne efekty przestrzenne łącznie z przypadkami, że ta przestrzeń potrafi się zrobić quasi-mono. No chyba, że jest to jakiś docieplony i zamulony model "ratujący" słuchawki lub system, wtedy mogę jakoś zrozumieć taki upgrade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jubilerskie srebro nie nadaje się do kabli zupełnie, bo jest właśnie bardzo niskiej czystości (co wynika z zastosowania i domieszek). No i srebrny kabel, a srebrzony o jednak znacząca różnica w cenie.

 

Producenci za podobny kabel jak miedź OCC, którą sprzedaję, ale ze srebra OCC o takiej budowie chcą w granicach ~100 zł. / mb. Za metr żyły 26 AWG, więc do zrobienia kabla potrzebne są 4. Dlatego jak widzę te hajendy srebrne po 100 czy 200 zł. to uśmiech gości na mej twarzy na myśl o tym czego użyli.

Nie ma co wierzyć we wszystko co ping pongi podają, bo powiedzmy sobie szczerze: kto zweryfikuje czystość z kupujących takie kable? 

Jak się przyjrzeć dokładnie nie uzbrojonym okiem to widać że miedz nie jest cynowana srebrzona a ownięta srebrną tasmą na tyle dokładnie że jak nie masz dobrych oczu to nie zobaczysz a ludzie kupują bo srebro i tanio, zamiast pomyśleć.

 

Dobre elastyczne srebro 25-27awg własnie w cenie 90-120zl /1m w kilku różnych miejscach widywałem, po za niepewnym źródełem gdzie kupujesz na wiarę.

 

A czy to się sprawdza czy nie jest róznie, miałem mam różne kabel od 100% srebra do 100% miedzi. Nie zawsze co najdroższe najlepsze.

 

pisane mobilnie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi - kabel to Audeos :) Niemniej sprawa chyba się unormowała, dzisiaj po zostawieniu na kilka godzin wygrzewki jest już lepiej, wróciło do norm sześćsetkowych, więc to musiał być jakiś chwilowy kaprys. W każdym razie ciekawe to odcięcie było, pierwszy raz od roku jak je mam zacząłem wierzyć w opowieści, że to słuchawki bez basu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odradzam wszystkim kupowania i używania oryginalnego kabla zbalansowanego 4.4mm Sennheisera do słuchawek HD650/660S ( sennheiser ch 660 p, kabel stereo smetryczny Pentaconn 4,4 mm)

Ten kabel jest beznadziejny jeśli chodzi o zmiany w dźwięku. Po prostu "ciepła kupa", znaczny spadek holografii, wszystko jednorodne i zbite, nagle brzmienie spada na SQ do jakości słuchawek za 300zł w stosunku do kabla stokowego jack 6.3/3.5 niesymetrycznego

Naprawdę odradzam zakupu jeśli ktoś takowy rozważał, lepiej już rozejrzeć się za czymś na Ali lub zamówić custom made

(no chyba że on został wyłącznie zestrojony pod HDV 820 headphone amplifier i z niczym innym nie działa jak należy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  kupiłem do doków ME 500 i P1 (za poradą z forum) kabelek "AK Yinyoo 4 Core 50+50 Upgraded Single Crystal Copper Cable 4.4/2.5/3.5mm Balance Cable With MMCX/2Pin for ZS10 TRN X6 C12 C10" w sklepie AK Audio. W celu zwiększenia "analogowości" przekazu. To ALiexpress. A jakie kabelki producentów dystrybuowanych u nas w PL (przez naszych Kolegów z forum) polecalibyście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Lord Rayden napisał:

Ja  kupiłem do doków ME 500 i P1 (za poradą z forum) kabelek "AK Yinyoo 4 Core 50+50 Upgraded Single Crystal Copper Cable 4.4/2.5/3.5mm Balance Cable With MMCX/2Pin for ZS10 TRN X6 C12 C10" w sklepie AK Audio. W celu zwiększenia "analogowości" przekazu. To ALiexpress. A jakie kabelki producentów dystrybuowanych u nas w PL (przez naszych Kolegów z forum) polecalibyście ?

Z dostępnych w PL droższych

 to Oriveti Affinity i FIIO LC-C (D nie znam) - spełniają dla mnie warunki elastyczności i są w sumie warte tej kasy. Raczej też obstawiam, że nie zesztywnieją po 2latach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mnie oprócz wyglądu, interesuje jakość brzmienia kabelków ze stajni SatinAudio. Ale fakt, góra po prawej wygląda ładnie Mad Cable będą dostępne w Polsce u któregoś z kolegów ? @Methuselah będą jakieś porównania poszczególnych "drucików" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lord Rayden napisał:

Prawy - góra 

 

Snowflake :D

 

5 godzin temu, mszysz napisał:

Mnie oprócz wyglądu, interesuje jakość brzmienia kabelków ze stajni SatinAudio. Ale fakt, góra po prawej wygląda ładnie Mad Cable będą dostępne w Polsce u któregoś z kolegów ? @Methuselah będą jakieś porównania poszczególnych "drucików" ?

 

Mad Cable ma obecnie w ofercie model Snowflake w wersji 2- i 4-żyłowej, oraz The Giant (18 AWG) opracowany wraz z CM Cable. Z tego co wiem jest szansa, że pojawią się w Polsce razem z CM Cable.

 

Z Satin Audio sprawdzam właśnie 8-żyłową Athenę.

 

Tak, porównania można przygotować, ale one mają sens tylko w kontekście konkretnych słuchawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egoistycznie zapytam o słuchawki z mojej stopki :D

Dla dunu 3001 Pro podawałeś kable w innym wątku. Czy coś od SatinAudio robi im dobrze ? Szczerze mówiąc szukam czegoś co da więcej jakości i ilości niskim tonom.

Na pokrewnym zagranicznym forum wspominali, że podobne efekty do Erosa II / CB13 dla iBasso IT04 daje Kraken - też hybryda miedzi i srebra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mszysz napisał:

Egoistycznie zapytam o słuchawki z mojej stopki :D

Dla dunu 3001 Pro podawałeś kable w innym wątku. Czy coś od SatinAudio robi im dobrze ? Szczerze mówiąc szukam czegoś co da więcej jakości i ilości niskim tonom.

Na pokrewnym zagranicznym forum wspominali, że podobne efekty do Erosa II / CB13 dla iBasso IT04 daje Kraken - też hybryda miedzi i srebra.

 

Tego Krakena nie ma już w ofercie. Ani modelu Medusa. Na początku 2020 roku pojawią się ich nowe wersje, ale mają grać inaczej (firma zmiana srebrny przewodnik dla Monster series na inny, a ten będzie tak w Kraken II, jak i Medusa II). Obecna oferta wygląda tak:

- Titans: Gaia (miedź), Theia (miedź/SPC), Hyperion (SPC)

- Monsters: Griffin (miedź), Chimera (miedź/SPC)

- Olympus: Athena (srebro/srebro pokryte palladem)

 

Theia i Gaia dodają basu, ale wyraźnym skokiem jakościowym mogą być ich 8-żyłowe wersje (4-żyłowe to podobny poziom do skockowego). Chimera jest bardziej basowa i to ciekawa opcja nawet w 4-żyłowej opcji. Griffin to czysto grająca miedź i nie doda za dużo dołu. Athena (nawet 4-żyłowa) dla większości to będzie overkill w przypadku DK-3001 Pro.

 

W wątku o DUNU podrzuciłem kilka propozycji, które sprawdziłem. Teraz mogę dorzucić jeszcze Effect Audio Grandiosso, także podobny do Erosa II. CB13 gra inaczej niż Eros II i nie zestawiałbym ich jako identyczne. CM Cable Dark jest kapitalną opcją, chociaż bardzo tani nie jest.

 

Edytowane przez Methuselah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności