Skocz do zawartości

Recenzja ATC SCM7


Swordfish_

Rekomendowane odpowiedzi

  • Bywalec

" ATC SCM7 to kolumny głośnikowe firmy, która w niektórych kręgach – zwłaszcza tych bardziej związanych z produkcją dźwięku na najwyższym poziomie – ma niemalże status legendy. Jest też duża szansa, że jeżeli słuchamy jakiejś bardzo dobrze zrealizowanej płyty, to była ona przy jej tworzeniu odsłuchiwana na głośnikach tego akurat producenta. "

https://hifizone.pl/atc-scm7-recenzja/

 

Pozdrawiam :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa bo wszyscy moi znajomi, którzy mają, mieli, słuchali scm 7 , w tym i ja, uważają, że one grają bliskim środkiem, wokale są bardzo namacalne, "duże", bezpośrednie i ta średnica jest ich największą zaletą. Co do wysokich, dla jednych ideał dla innych typowy cykacz bez wybrzmień (i ciężko się z tym nie zgodzić, gdy bezpośrednio z nimi konfrontuje się np. paczki od Dynaudio). Niskie tony bardzo dobre (impuls) ale czy najlepsze wśród małych monitorków? Hmm moje PMC 20.21 cenię sobie bardziej, dół jest twardszy, bardziej konturowy i zwyczajnie bardziej zróżnicowany. Tylko tej namacalności wokali z ATC scm7 troszkę mi brakuje... No ale nie ma kolumn idealnych a SCM7 w swojej cenie faktycznie świetnymi paczkami są. Chociaż można taniej i nie wiem czy nie lepiej, proszę posłuchać monitorków JMR Lucia. 

Edytowane przez Adam 76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
14 godzin temu, Adam 76 napisał:

Ciekawa sprawa bo wszyscy moi znajomi, którzy mają, mieli, słuchali scm 7 , w tym i ja, uważają, że one grają bliskim środkiem, wokale są bardzo namacalne, "duże", bezpośrednie i ta średnica jest ich największą zaletą. Co do wysokich, dla jednych ideał dla innych typowy cykacz bez wybrzmień (i ciężko się z tym nie zgodzić, gdy bezpośrednio z nimi konfrontuje się np. paczki od Dynaudio). Niskie tony bardzo dobre (impuls) ale czy najlepsze wśród małych monitorków? Hmm moje PMC 20.21 cenię sobie bardziej, dół jest twardszy, bardziej konturowy i zwyczajnie bardziej zróżnicowany. Tylko tej namacalności wokali z ATC scm7 troszkę mi brakuje... No ale nie ma kolumn idealnych a SCM7 w swojej cenie faktycznie świetnymi paczkami są. Chociaż można taniej i nie wiem czy nie lepiej, proszę posłuchać monitorków JMR Lucia. 


Z tymi SCM7 to jest ogólnie ciekawa sprawa, bo one ani nie grają Vką, ani też nie mają wypchniętego środka, wokale są namacalne, ale moim zdaniem tutaj SCM40 i wyżej (wszystkie ze średniotonowym SCM75-150(S)) dopiero pokazują, jaki poziom można uzyskać. I bynajmniej nie jest to przytyk w żaden sposób do środka SCM7. Odnośnie basu - PMC mogą być tutaj oczywiście konkurentem ze względu na konstrukcję obudowy (TL), natomiast niskie tony SCM7 się jakościowo skalują ze wzmacniaczem i tutaj nawet nie chodzi o jego moc, co bardziej o barwę i charakter niskich tonów. Generalnie woofery z konfiguracją układu magnetycznego underhung (krótka cewka - długa szczelina) zawsze będą miały bardzo specyficzne brzmienie niskich tonów, wynikające z liniowości krzywej BxL w funkcji wychylenia membrany. Ergo: tutaj THD będą sporo niższe (w porównaniu do niektórych głośników z układem cewka szczelina w konfiguracji overhung nawet o cały rząd wielkości niższe). Temat w sumie na dłuższy wywód :)

Ps. PMC pewnie też wezmę na tapetę, tylko po kolei :)

EDIT: odnośnie cykaczy - dla mnie wszystko, co nie jest jonowym głośnikiem ACapelli to cykacze :)

Edytowane przez Swordfish_
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Naturalność tak (bezpośrednia, pełna, delikatnie ocieplona średnica i jako jej uzupełnienie i lekko w jej cieniu skraje pasma), neutralność zdecydowanie nie, moim zdaniem. Dół byłby świetny, gdyby miał trochę twardszy atak, pomijam rozciągnięcie niskich tonów bo to w końcu mały monitorek i cudów w zejściu być nie może (i tego zejścia jednak zawsze w nich trochę brakuje, zwłaszcza że to basik wysokiej próby i chciałoby się tego dobrego :) więcej). Neutralności wśród małych monitorów szukałbym prędzej np. u Audiovectora. 

Edytowane przez Adam 76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności