Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Mini PC do audio


Name44

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, coraz częściej zastanawiam się i myślę o wykorzystaniu jakiegoś minipc w torze audio zamiast dużego komputera stacjonarnego. Myślałem nad czymś w tym stylu:

 

https://shoplet.pl/komputery-stacjonarne/9508-fujitsu-q520-usff-i5-4590t-8gb-120gb-ssd-rw-win10p.html

 

Na tym komputerku instalowałbym tylko W10, sterowniki do Qutesta , Tidala i ewentualnie WIMPA.

Czy macie doświadczenie z komputerkami tego typu? Możecie coś polecić? Nie muszą być nowe i najnowsze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę drogo. Ja bym spróbował postawić serwer Plex na jakimś najtańszym urządzeniu (powinno dać się zainstalować na starym smartphonie z androidem)  z dostępem do sieci i podłączonym dyskiem zewnętrznym. Z takim serwerem spokojnie się połączysz prawie wszystkim w obrębie sieci lokalnej a Plex ma też płatną subskrypcję, która teoretycznie umożliwia połączenie przez internet a nie po sieci lokalnej.

 

Jak masz stary telefon czy np. androidboxa to zainstaluj z repozytorium serwer Plex (nie klient) i sprawdź. Ja testowałem ten serwer ze stacjonarnego kompa i działa świetnie.

 

Jeżeli chodzi nie o serwer tylko o fizyczny dostęp to również bym szukał rozwiązania smartphone/tablet + hub USB i do tego osobny DAC+ wzmacniacz, wszystko podłączone do jednej listy zasilającej. Mniej prądu zużyjesz niż przy pc.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Name44 napisał:

Witajcie, coraz częściej zastanawiam się i myślę o wykorzystaniu jakiegoś minipc w torze audio zamiast dużego komputera stacjonarnego. Myślałem nad czymś w tym stylu:

 

https://shoplet.pl/komputery-stacjonarne/9508-fujitsu-q520-usff-i5-4590t-8gb-120gb-ssd-rw-win10p.html

 

Na tym komputerku instalowałbym tylko W10, sterowniki do Qutesta , Tidala i ewentualnie WIMPA.

Czy macie doświadczenie z komputerkami tego typu? Możecie coś polecić? Nie muszą być nowe i najnowsze.

 

Pozdrawiam

Hej. Dokładnie teraz robię właśnie coś takiego :) Do tego celu mam płytę itx że zintegrowanym pentiumem j3710. Komp uciąga blu-ray i wszystkie inne multimedia. Ale to co znalazłeś jak najbardziej będzie ok - to pełnoprawny PC tylko że miniaturowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malinka za grosze + dedykowany Linux do audio i masz z głowy.
Ja używam roon więc ma ropieee zainstalowane.


Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.emag.pl/komputer-zotac-zbox-bi324-e-zbox-bi324-e/pd/D5RFL9BBM/

Ja mam cos takiego. Kupiłem za 179 zł. Do tego stary ssd samsung 830 i 2 GB RAM. Procesor zupełnie wystarczający nawet do konwersji w locie do DSD. Pamięci aż za dużo do muzyki i czasem filmu. Oprogramowanie linux + Kodi. Filmy też bez problemu działają choć ja oglądam od święta. A, no i mój nie ma wifi. "Trzy złącza graficzne, 2x USB 3.0 (w tym jedno typu C)." Tylko opis na podanej stronie coś słaby bo ten komputerek ma złączy usb ze sześć.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi, @Rafacio czegoś takiego mniej więcej szukam. Do czego bez problemów podepnę klawiaturę, mysz i oczywiście monitor.

Tablet raczej odpada ze względu na funkcjonalność. Malinki nie znam ale przyjrzę się jej w najbliższym czasie. Wygląda to całkiem całkiem.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

Ostatni wpis z 2019 r. i tu mam pytanie

Warto się pchać w jakiś komputer do audio czy w dzisiejszych czasach szkoda czasu i pieniędzy? Ma to grać po USB z dackiem ogarniać jakąś audirvanę lub roon

 Widzę od czasu do czasu pojawiające się ogłoszenia sprzedam pc do audio więc stąd to pytanie

Może samemu złożyć? I tu prośba jaka płyta jaki procek....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ronald napisał(a):

Witam

Ostatni wpis z 2019 r. i tu mam pytanie

Warto się pchać w jakiś komputer do audio czy w dzisiejszych czasach szkoda czasu i pieniędzy? Ma to grać po USB z dackiem ogarniać jakąś audirvanę lub roon

 Widzę od czasu do czasu pojawiające się ogłoszenia sprzedam pc do audio więc stąd to pytanie

Może samemu złożyć? I tu prośba jaka płyta jaki procek....?

Warto malinkę łub gotowy streamer w zależności od budżetu.

https://forum.mp3store.pl/topic/205446-raspberry-pi-jako-audio-streamer/#comment-1879909

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ronald napisał(a):

Malinę mam i chodzi to ładnie z moode lub volumio na zmianę. Ale zainteresował mnie temat pc gdzieś widziałem nawet stronę że ktoś składa .....

Jakie masz korzyści z zaszumionego, zamulonego pc z niepotrzebnymi procesami na Windowsie vs lekka malina, ktora może pracować non stop? Ba ja nie widzę a przerabiałem temat z NUC.

 

Tutaj pomierzyli takiego Nuca z dackiem D10s (pierwsza kolumna), Nuca z izolatorem Topping (2 kolumna) i czysta malina(3 kolumna)

spacer.png
http://archimago.blogspot.com/2022/03/measurements-topping-hs01-usb-20.html

43 minuty temu, ronald napisał(a):

Jprd. Wyselekcjonowane pamięci, procesory i9, dwuprocesorowe płyty główne, audiofilskie karty USB i LAN, kilometry kabli, radiatorów, niepotrzebnych elektrośmieci- łykasz to, serio? 😊

 

Zamiast takiej szafy, proponuję Holo Audio Red, który jest oparty na RPI. Przeszedłem na niego z malinki z hat.

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też pójść za rekomendacją z audiophilestyle i nabyć coś takiego (ale to już jest jakiś wydatek). Ja kupiłem pandę jako endpoint do roon'a i jestem bardzo zadowolony:

https://pl.farnell.com/dfrobot/dfr0546/lattepanda-alpha-864s-windows/dp/3517854

Intel NUC to też super opcja, używam jako serwerka do audio. Dodany dysk SSD Patriot 2TB na zbiory muzyczne.

I do audio to jednak zawsze linux (np. ubuntu) w wersji serwerowej. Można na tym postawić co tylko się chce: minim serwer, plex, roon lub jakieś wynalazki typu: audiolinux, euphony, hqp, moode, volumio, daphile.

Dostęp jest wygodny z dowolnego innego komputerka w domu, nie potrzeba ani monitora ani klawiatury.

 

Wydaje się, że jeśli nie potrzeba możliwości serwerowych to Zen Stream lub Holo Audio Red to więcej niż można chcieć. Holo jest chyba fajne bo ma od razu porządne zasilanie w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mrosin72 napisał(a):

I do audio to jednak zawsze linux (np. ubuntu)

Mi linux zawsze rwie muzykę. Jeszcze nigdy mi dobrze nie odtwarzał. Co roku robię sobie podejście do linucha i zawsze skucha. W tym roku właśnie w jestem w trakcie linuchowania i już wiem, że wyleci. Kubuntu 22. Z tym, że nie jest to komp tylko do audio.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rafacio napisał(a):

Mi linux zawsze rwie muzykę. Jeszcze nigdy mi dobrze nie odtwarzał. Co roku robię sobie podejście do linucha i zawsze skucha. W tym roku właśnie w jestem w trakcie linuchowania i już wiem, że wyleci. Kubuntu 22. Z tym, że nie jest to komp tylko do audio.

Volumio na NUCu czy na Raspberry Pi absolutnie nigdy nie rwało mi muzyki, nawet DSD sprawdzałem (nie mam muzyki w DSD, sprawdziłem sample jako ciekawostka), bez zająknięcia i sie komputerki nawet nie spociły.

Do odtwarzania muzyki, nawet w streamingu, nie trzeba wielkich zasobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do muzyki mam Zotaca (Celeron N3060 2GB RAM) z Daphile. Ten w/w nie jest tylko do audio. To stary Lenovo E330 (i# 4 GB RAM). Na Win 10 i Foobar czy Spotify zero problemów. Na Kubuntu rwie się muzyka. Czy to odtwarzane pliki lokalne, czy też Spotify. Od lat tak samo.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że najprościej jakiegoś nuca, ale ja ciekawski jestem i skoro niektórzy składają za grube pieniądze to może i jest sens. Tak jak pisałem.Mam malinę z volumio-jest ok, zmieniam na moode też Ok. Jak już wszystko mi się znudzi to karta z USB playerem i też wsio gra łącznie z Tidalem. Ale ciągnie mnie do takiego średnio wypasionego PC na jakiejś płycie mini atx plus jakiś ryzen . No ale ponoć ten roon pisany jest na jeden rdzeń Intela  -tu kompletnie zielony jestem

Mały porządny Pc zawsze się przyda

Jeżeli można to może ktoś z kolegów poda jakąś nazwę płyty plus procesor może i się pokuszę o hq player a co tam inflacja wszystko zżera to coś sobie sprawie do zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubachim napisał(a):

Ciekawe, bo moje stare lapki nie miały takich akcji na Mincie czy Manjaro, ale z Linuxem czasem loteria, sterownik nie przypasuje i kaplica, trzeba dłubać sporo. 

Ech, a liczyłem, że coś podpowiesz. Sam doszedłem do zwiększenia maksa priorytetu pulseaudio i jakby pomogło, ale na chwilę. Poza tym nie wiem, jak nadać na stałe taki wysoki priorytet, bo co zabiję pulse audio to już nowe się uruchamia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/5/2023 at 2:50 PM, Rafacio said:

Ech, a liczyłem, że coś podpowiesz. Sam doszedłem do zwiększenia maksa priorytetu pulseaudio i jakby pomogło, ale na chwilę. Poza tym nie wiem, jak nadać na stałe taki wysoki priorytet, bo co zabiję pulse audio to już nowe się uruchamia.

 

Gdybyś to kiedyś ogarnął, proszę o info, jak to zrobić. Też utknąłem na tym śmieciowym Pulse Audio, chociaż mnie nic nie rwało, chciałem dla zasady mieć bit perfect odtwarzanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/5/2023 at 7:02 AM, lobuz1 said:

Jakie masz korzyści z zaszumionego, zamulonego pc z niepotrzebnymi procesami na Windowsie vs lekka malina, ktora może pracować non stop? Ba ja nie widzę a przerabiałem temat z NUC.

A jakby do takiego komputera dać kartę z wyjściem usb np od Matrixa i Holo Audio Red lub inny konwerter  ?

 

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, NuYam napisał(a):

A jakby do takiego komputera dać kartę z wyjściem usb np od Matrixa i Holo Audio Red lub inny konwerter  ?

 

Jak ktoś chce to można. Holo Red może pracować w trybie konwertera, ale nie prościej/lepiej używać go w trybie streamera- potrzebuje jedynie sygnału ethernetowego? Jak tak robię i pomijam dodatkowy pc i konwersje.

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, joysofjoyc4 said:

Gdybyś to kiedyś ogarnął, proszę o info, jak to zrobić. Też utknąłem na tym śmieciowym Pulse Audio, chociaż mnie nic nie rwało, chciałem dla zasady mieć bit perfect odtwarzanie.

Mojo Audio ma regulatory do karty jcat i ssd.

https://www.mojo-audio.com/internal-regulator-modules/

 

Karta usb od matrixa:

https://magnahifi.com/matrix-element-h-usb-3-0-controller-pcie-femtoclock-crystek/

 

Karta Pink Fauna:

https://magnahifi.com/pink-faun-usb-computer-audio-bridge-pcie/

 

Jest test karty Pink Fauna z wyjściem spdif:

https://najlepszeodtwarzacze.pl/pink-faun-spdif-bridge.php?_gl=1*17oa12l*_up*MQ..*_ga*NjM2NTIxODEuMTY4MzYzOTQ3Mw..*_ga_ECL8V8Z0F5*MTY4MzYzOTQ3My4xLjAuMTY4MzYzOTQ3My4wLjAuMA..

 

Holo audio red:

https://magnahifi.com/holoaudio-red-network-streamer-ddc-i2s-dsd1024/

 

Matrix spdif3:

https://magnahifi.com/matrix-audio-x-spdif-3usb-digital-audio-interface/

 

13 minutes ago, lobuz1 said:

Jak ktoś chce to można. Holo Red może pracować w trybie konwertera, ale nie prościej/lepiej używać go w trybie streamera- potrzebuje jedynie sygnału ethernetowego? Jak tak robię i pomijam dodatkowy pc i konwersje.

Jeśli bym kiedys kupił to pewnie pobawił bym się nim jako streamerem, ale używałbym też jako konwerter, bo lubie coś obejrzeć i posłuchać z youtuba, obejrzeć film czyli normalnie użytkować komputer z dobrym audio.

 

Jak się wogóle sprawuję Holo Audio Red u Ciebie?

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, NuYam napisał(a):

 

Jeśli bym kiedys kupił to pewnie pobawił bym się nim jako streamerem, ale używałbym też jako konwerter, bo lubie coś obejrzeć i posłuchać z youtuba, obejrzeć film czyli normalnie użytkować komputer z dobrym audio.

 

Jak się wogóle sprawuję Holo Audio Red u Ciebie?

Holo Red to klawy sprzęt. To jeden z moich najlepszych zakupów audio i jest rozsądnie wyceniony (przynajmniej ja tak uważam). Słucham swojej muzyki, więc ma wgrane oprogramowanie Moode. Mam też Roon, ale wolę Moode. 😊

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parę pytań odnośnie słuchania Qobuza z kompa.
Aktualnie mój tor wygląda tak : PC z aplikacją qobuz > kabel USB Earstream > AudioGD 27.38 > Crosszone CZ-1 (kabel Forza XLR)

Dziś przypadkiem podsunięto mi pomysł streamera, żeby nie puszczać dźwięku z PC (Windows10), który ma sporo procesów w tle i podobno pogarsza to jakość audio. 
Ja mam na codzień utwartych sporo rzeczy w Windzie, bo oprócz Qobuza minimum 20 kart w chromie , kilka aplikacji, poczta, discord, itd..

Stąd też pytania:
1) Czy jakość dźwięku ze streamera podpiętego pod DAC i wzmacniacz jest zauważalnie lepsza niż z PC? Chodzi mi tylko o użycia aplikacji Qobuz. Inne serwisy typu Tidal/Spotify czy odtwarzanie flac z kompa mnie nie interesują. Plików słucham rzadko. Dyskografię CD mam zripowaną na kompa, ale jest tych płyt niewiele, może ze 150. 

2) Skoro problem jest z procesami w windowsie, które zaśmiecają i nie da się w żaden sposób ustawić wyższego priorytetu dla Qobuz (a może się da?) to dlaczego by nie spróbować postawić maszyny wirtualnej tylko do odtwarzania Qobuza? Na linuxach się nie znam, ale nawet goły Windows10, dać muna wyłączność np 8 GB RAM i 4 rdzenie procesora i powinno wystarczyć z bardzo dużym zapasem. Czy to też nic nie zmienia? Jeśli problem z Windowsem, to może postawić na wirtualnej maszynie jakiś inny system? 

Temat jest dla mnie zupełnie nowy, więc proszę o wyrozumiałość ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności