Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Pomoc w zakupie jasno grających kabli głośnikowych


qbek

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie Witam Wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na forum.

 

Jak pierwszy post to i oczywiście prośba o poradę.

Sprzęt jaki mam to 

 

Marantz PM6006

Marantz CD6006

Kolumny Heco Music Style 800

 

Zacznę od początku.

Do tej pory byłem dość sceptycznie nastawiony co do "grających kabli".

W swoim zestawie miałem/mam kable Monster XPHP2x2mm. Od samego początku nie grało to tak jak powinno, wszystko brzmiało jak by na kolumny był zarzucony koc.

Zmieniłem kable na jakieś noneimy po 2 PLN za metr ze sklepu RTV. I tu szok, góra wyraźnie się rozjaśniła, dźwięk wyraźnie nabrał werwy, stał się bardziej detaliczny.

Niestety ucierpiał na tym dół i tak jakby stereo zaczęło się "gubić" i rozjeżdżać. 

 

I tu prośba do bardziej doświadczonych, jakie kable które grają jasno i jednocześnie nie robią szkody w dolnym paśmie byście polecili.

Co do ceny to wiadomo, nie kupię takich które kosztują tyle co wzacniacz bądź CD.

Generalnie potrzebuję sensowne kable w sensownej cenie.

 

Pozdrawiam

Konrad

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze swojej strony mogę polecić podstawowy model kimber kable 4PR - klasyczny kabel, który od lat jest sprzedawany w niezmienionej formie, bo tu nie trzeba nic poprawiać. Nie jest to może ultra jasny kabel, sklasyfikowałbym go jako neutralny - ładnie kontroluje bas, wysokie brzmią tak jak powinny bez wbijania szpilek w uszy, a średnica jest ładnie napowietrzona, przez co scena jest bardzo satysfakcjonująca. 

To jest kabel, z którego nie da się byc niezadowolonym ;) Przy czym  ostrzegam przed kupowaniem z Allegro, bo można naciąć się na podróbki (tak, są), które po prostu nie grają. Osobiście kupiłem za 50PLN/metr w salonie HiFi.   

Edytowane przez CoATI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zrobisz jak wymienisz klocek bo ciężko o tanie dobre jasne druty.

Tanie kable nie grają jasno SAME Z SIEBIE one tylko ucinają bas przez co słyszysz więcej sopranów tak w skrócie.

pisane mobilnie

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, retter napisał:

Lepiej zrobisz jak wymienisz klocek bo ciężko o tanie dobre jasne druty.

Tanie kable nie grają jasno SAME Z SIEBIE one tylko ucinają bas przez co słyszysz więcej sopranów tak w skrócie.

pisane mobilnie
 

Sam bym tego lepiej nie napisał:D

 

Dobry tani drut który zachowa kulturę, dyscyplinuje bas i wyciągnie lecz bez wyostrzania górę to Audioquest type2. Działa to dokładnie na takiej zasadzie jak napisał @retter - jest to kabel cienki przez co mniej przez niego przechodzi basu. Ale za to jest kultura jak za swoją cenę jak najbardziej do polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i sugestie.

Co do zmiany klocka, raczej nie będę go zmieniał.

Zdaję sobie sprawę że jest to sprzęt budżetowy i cudów na kiju się nie spodziewam.

Chcę tylko zmienić kabel bo, tak jak wcześniej wspominałem, Monster przepuszczał zbyt dużo basu przy czym tonów wysokich było jak na lekarstwo.

 

Ten tani kabel który mam obecnie radzi sobie całkiem ok. z górą ale na basach już ma problemy.

 

Poczytam o kablach które zaproponowaliście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości - a łączysz jakimś sensownym rca ten zestaw? Pytam, bo miałem kiedyś Marantza PM6003 i lepiej słyszałem zmiany w rca niż głośnikowych. Ten marantz do zbyt jasnych nie należał. 

Z kabli może coś na srebrze by ci pomogło.

A zainteresuj się może tym, co sprzedaje johnny's - 

 

Z rzeczy markowych bardzo chwalony jakość cena był swego czasu Qed Ruby - tu test http://wstereo.pl/test-qed-ruby-anniversary-evolution-sprawdza-sie/3/

Poza tym weź pod uwagę Chordy, Nordosty (tu tanio raczej nie będzie), a może Tara Labs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, qbek napisał:

Dzięki za odpowiedzi i sugestie.

Co do zmiany klocka, raczej nie będę go zmieniał.

Zdaję sobie sprawę że jest to sprzęt budżetowy i cudów na kiju się nie spodziewam.

Chcę tylko zmienić kabel bo, tak jak wcześniej wspominałem, Monster przepuszczał zbyt dużo basu przy czym tonów wysokich było jak na lekarstwo.

 

Ten tani kabel który mam obecnie radzi sobie całkiem ok. z górą ale na basach już ma problemy.

 

Poczytam o kablach które zaproponowaliście.

Znam tego Monstera, wysokie ma trochę schowane, faktycznie. U mnie grał na aluminiowej kopułce i dobrze się spisywał.  Spróbuj tego FLX-Slip 14/4, myślę że Cię miło zaskoczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jd1210 napisał:

Znam tego Monstera, wysokie ma trochę schowane, faktycznie. U mnie grał na aluminiowej kopułce i dobrze się spisywał.  Spróbuj tego FLX-Slip 14/4, myślę że Cię miło zaskoczy. 

Wiesz może gdzie można go znaleźć? nie mogę go namierzyć nigdzie..

 

Ok. znalazłem.

 

Widzę że jest on na czterech żyłach.

Rozumiem że po dwa przewody trzeba połączyć w pary? np czarny z białym (-) i czerwony z zielonym (+) 

Czy musimy go połączyć jako bi-wire ?

Edytowane przez qbek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, qbek napisał:

Wiesz może gdzie można go znaleźć? nie mogę go namierzyć nigdzie..

 

Ok. znalazłem.

 

Widzę że jest on na czterech żyłach.

Rozumiem że po dwa przewody trzeba połączyć w pary? np czarny z białym (-) i czerwony z zielonym (+) 

Czy musimy go połączyć jako bi-wire ?

Zrób tak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, qbek napisał:

Rozumiem że po dwa przewody trzeba połączyć w pary? np czarny z białym (-) i czerwony z zielonym (+) 

Czy musimy go połączyć jako bi-wire ?

Zdecydowanie będzie lepiej na bi-wire. Przerabiałem kilka audioquestów u siebie i to jest totalnie inny kabel jak go złączysz w kupę (nie polecam)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, espe0 napisał:

Zdecydowanie będzie lepiej na bi-wire. Przerabiałem kilka audioquestów u siebie i to jest totalnie inny kabel jak go złączysz w kupę (nie polecam)!

Mi osobiście bardziej podobał się bez bi-wire, ale to  sobie qbek osobiście przetestuje na swoim torze.

Edytowane przez jd1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, espe0 napisał:

Zdecydowanie będzie lepiej na bi-wire. Przerabiałem kilka audioquestów u siebie i to jest totalnie inny kabel jak go złączysz w kupę (nie polecam)!

Czyli do takiego połączenia muszę wykorzystać wszystkie wyjścia we wzmacniaczu A i B?

Np.

Wzmacniacz kanał np. lewy

A czerwony i czarny i podłączamy go do dolnej pary w kolumnach

B zielony i biały podłączamy go do górnej pary w kolumnach

I analogicznie kanał prawy

Oczywiście zworki w kolumnach wyciągamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, qbek napisał:

Czyli do takiego połączenia muszę wykorzystać wszystkie wyjścia we wzmacniaczu A i B?

Np.

Wzmacniacz kanał np. lewy

A czerwony i czarny i podłączamy go do dolnej pary w kolumnach

B zielony i biały podłączamy go do górnej pary w kolumnach

I analogicznie kanał prawy

Oczywiście zworki w kolumnach wyciągamy.

Będziesz miał 2 pary drutów 2 grubsze na bass i 2 chudsze na soprany. Oczywiście możesz również je złączyć jak napisał @jd1210 bo możliwe że system na to inaczej zareaguje niż u mnie. U mnie połączenie type2 między C356 i IQ70 bardzo wyrównało bas - bo było go zdecydowanie za dużo i rozświetliło wysokie.

Jak nie będzie opisanego kierunku to podłączamy napisami w stronę kolumn:

 

---> napis --->

 

Pojedyncze powinny mieć + i -.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Bzdury totalne. Dwa wzmacniacze to bi amping.
Kufa ide wypić kufel kawy bo jeszcze nieprzytomny jestem. Oczywiście mówiłem o bi-ampingu.

Nie mniej nie wolno wykorzystywać 2 pary wyjść A+B w jednym wzmacniaczu z bi wiringiem.

pisane mobilnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, retter napisał:

Kufa ide wypić kufel kawy bo jeszcze nieprzytomny jestem. Oczywiście mówiłem o bi-ampingu.

Nie mniej nie wolno wykorzystywać 2 pary wyjść A+B w jednym wzmacniaczu z bi wiringiem.

pisane mobilnie
 

Jak ma przełącznik trybów, to wolno. Pierwszy przykład z brzegu: Technics SU-VX820. Dajesz gałę na A+B i używasz obu par do jednych kolumn.

 

Ad rem: używki Stereovox albo Collibri

Edytowane przez majkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, qbek napisał:

Kable RCA to QED Performance Audio 40

 

No to tu powinno być dobrze.

 

8 minut temu, majkel napisał:
50 minut temu, retter napisał:

 

Jak ma przełącznik trybów, to wolno. Pierwszy przykład z brzegu: Technics SU-VX820. Dajesz gałę na A+B i używasz obu par do jednych kolumn.

 

Z tyłu jest opis, że można A+B, ale ograniczenia impedancji 8-16. 

Tak czy siak ja bym wpiął od strony wzmaka do jednego wyjścia, a rozdzielił tylko od strony kolumn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenia impedancji dotyczą całych kolumn, a nie osobno sekcji niskotonowej i wysokotonowej. Elektrycznie nie ma znaczenia, czy podłączymy kolumny jedną parą przewodów czy w biwiringu z jednego wyjścia wzmacniacza lub z A+B. Dla wzmacniacza jest to takie samo obciążenie.

Edytowane przez markp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, markp napisał:

Ograniczenia impedancji dotyczą całych kolumn, a nie osobno sekcji niskotonowej i wysokotonowej. Elektrycznie nie ma znaczenia, czy podłączymy kolumny jedną parą przewodów czy w biwiringu z jednego wyjścia wzmacniacza lub z A+B. Dla wzmacniacza jest to takie samo obciążenie.

Dokładnie tak. Ograniczenie 8-16Ω dotyczy dwóch osobnych zestawów głośnikowych, a nie jednego z rozpiętą zwrotnicą pod bi-wiring. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności