Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Dyfuzor Schroedera QRD 1D N13 vs Dyfuzor Skyline


Aro91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Jakis czas temu zakupiłem dyfuzory z styroduru oraz z drewna, początkowo miałem robić akustykę ściany tylnej (za plecami) dając tam styrodur, po tygodniu czasu trafiła się okazja na olx, aby kupić dyfuzory robione na bazie dyfuzora Skyline.
Sprawdzałem pierwszego dnia na ile to jest faktyczny Skyline i w przypadku 1 sztuki o głębokości 20cm w 98% był to właśnie taki dyfuzor.

Mój system
Kolumny NHT 1.5, wzmacniacz Luxman L190, źródło Kenwood DM7090, przewody domofonowe, RCA DIY na skrętce.
Pliki FLAC z laptopa.

Przestudiowałem kilkadziesiąt utworów, gatunki - rock, rozrywkowa, elektroniczna.

Akustyka pokoju - 2 panele z wełny PT80 za kolumnami, boczna ściana z dużą grubą zasłoną do podłogi, boczna od lewej słabiej zagospodarowana, ścianą za słuchaczem w centrum regał z książkami, po bokach testowane dyfuzory.
Kolumny stały 95cm od tylnej ściany, rozstaw kolumn 240cm, odległość od kolumn do słuchacza około 230cm.
Odległość słuchacza od dyfuzorów około 25-30cm.
Musowo też odnotować, że panele z styroduru mają 50x50x13cm, zaś drewniane 60x60x20-30cm.

Jakie zmiany zaobserwowałem po zmianie styroduru na drewno?
Jedne z największych zmian to zmiana precyzji na plus w dyfuzorach z drewna, wyraźnie słychać jak dźwięk jest nieco twardszy, bardziej zwinny, selektywny.
Zauważalnie inna barwa, styrodur podkreśla niskie tony, wysokie łagodzi, przyciemnia, gdy drewno zapodaje mniejsze niskie tony, szybsze, bardziej precyzyjne, a góra pasma jest jaśniejsza. Powiedział bym, że wysokie tony w przypadku paneli z drewna były tonalnie bliższe, bardziej naturalne, nie tak przyciemnione jak styrodur.

Skyline zapodaje nieco lepszej jakości wokale, słychać bardziej rozdzielczy, wyraźny,  szczegółowy głos.

Spore zmiany nastąpiły w scenie, gdy przez pierwsze dni testów styroduru było całkiem nieźle lecz większego "wow" nie było, w tym wypadku scena rozrosła się chyba w 3 wymiarach.
Najbardziej zauważalne są nieco szerzej rozłożone źródła pozorne, łatwiej odrywają sie od kolumn, czasem mam wrażenie, że dźwięki porafią wyżej zagrać, lub są zazwyczaj wyżej rozłożone, głębia sceny może nie jest jakas wielka w obu przypadkach, to przy użyciu dyfuzorów z drewna na pewno zróżnicowanie faktur lepiej pokazane.
To samo się tyczy lokalizacji źródeł, całościowo dźwięk wydaje się bardziej gęsty, namacalny.

Podsumowując...
W pierwszych dniach używania dyfuzorów z styroduru miałem wrażenie, że one działają jak uproszczony panel z wełny PT80, robiły trochę podobną robotę, pochłaniały wysokie, co prawda niskie w dodatku podbijały, aż tak bardzo nie rozpraszały dźwięku, dlatego też pod wieloma względami nie ma tych efektów do Skyline z drewna.

Dyfuzory z drewna bardziej zapodają energiczny, nieco jaśniejszy, chudszy na dole, szybszy, twardszy, precyzyjny dźwięk, konturowy, selektywny, lepszy scenicznie dźwięk.

Moim zdaniem warto dołożyć do paneli z drewna, nawet nie koniecznie musi być to Skyline, ciężko mi w tym momencie wyobrazić sobie tworzenie akustyki przy nadmiarze styroduru na ścianie za plecami.


Jako bonus sprawdziłem jak działa styrodur odwracając panele płaską powierzchnią na zewnątrz.
W takim przypadku niskie tony dały nieźle popalić, były bardzo wydłużone, zalewały trochę pasmo, góra pasma wyraźnie straciła na blasku.
To trochę potwierdziło moje przypuszczenia, jak takie panele zmieniają barwę.

DSC00595.thumb.jpg.e10cda580ae7729fcd29596e68d1428e.jpg

DSC00598.thumb.jpg.d9048eb6083117e57801096e48b99a74.jpg

DSC00596.thumb.jpg.570a6b8f5ebc1a8e55dd6efdf9036017.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny test. Rozumiem, że siedzisz tam, gdzie poduszka. Czy nie czujesz lekkiej asymetrii stereofonicznej przy takim niesymetrycznym ustawieniu paneli?

Jak będzie ci się chciało, to jeszcze kiedyś przetestuj wersję mieszaną styrodur/drewno.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rotgut Tak ta poducha to miejsce odsłuchowe.

Szczerze powiedziawszy nie rzuciło mi się to w uszy, być może coś w tym jest ale mam zbyt małe doświadczenie w takich testach.

W obu kolumnach stereofonia wydaje się ładnie zobrazowana.

Panele z styroduru jeszcze przetestuje w różnych ustawieniach - za kolumnami, na bokach ścian, oraz umieszczę za plecami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności