Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Gorący laptop od MSI - 90-100 stopni CPU


Introverder

Rekomendowane odpowiedzi

Ale to wcześniejsza jakaś wersja.. Czyli i skasowanie i zainstalowanie jakiejś starej wersji sterowników od "Steelseries Engine" i aktualizację BIOS-u bez aktualizowania chipsetu/sterowników o nazwie "Intel Chipset Driver" ?

 

Skąd taki pomysł z tą starszą wersją i akurat tą? ..

 

A ogólnie ta sprawa z przyciskiem od podświetlenia się stała jak pamiętam bez zmiany wersji SteelSeries Engine na inną.

 

Poza tym tam pisali o aktualizacji do najnowszej wersji SteelSeries Engine.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, k., pięknie z tym ogólnie, wprost ŚWIETNIE...

 

Może lepiej jakby co zacząć od aktualizacji BIOS-u ? Jeśli w każdym razie z tym BIOS-em to też proste jak z tamtym .. Choć jakoś nie widzę by to miało pomóc w zarządzaniu energią i lepszymi temp., zwł. że EC update nic nie dał, a może nawet pogorszył sprawę.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bios bardziej skomplikowany, ale też w miarę prosty. Instrukcji masz kilka, zapoznaj się, pamiętaj, aby pen był sformatowany do fat32 i żeby nie był totalnie badziewny-reklamówka.

44 minuty temu, Introverder napisał:

Choć jakoś nie widzę by to miało pomóc w zarządzaniu energią i lepszymi temp., zwł. że EC update nic nie dał, a może nawet pogorszył sprawę.

 

Powiem tak, jak Twoja wiedza mówi Ci, że to nic nie da, to faktycznie nie rób.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuję. Jeśli jest cień szansy nawet, to instrukcja wydaje się być że to proste niby  (no i może na problem z podświetleniem pomoże): 

 

https://drive.google.com/file/d/124l_ziD_64uLeDaUPVl45vSdnqTVEPi5/view

 

Potem pewnie jeszcze pozostaną może jakieś próby z chipsetem, choć tego to już może nie robić, zwł. że póki co nie wiem czy są jakieś tutoriale odnośnie tego.

 

No chyba, że są możliwe różne problemy po tej aktualizacji na najnowszy BIOS.

 

 

A na pewno tamto nieusunięcie baterii przy EC Firmware to nie był błąd i coś nie będzie działać ok albo źle pokazywać naładowania baterii itp. ?

 

Bo dla mnie to było czarna magia co mi tam w ogóle pisali i Ty odnośnie tej kwestii.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xar napisał:

Żadnej baterii nie wyjmujesz.

If the battery inside your notebook is removable, please remove the battery and
the AC adapter to erase the EC RAM. Please wait for 10 seconds.

 

Wyłącz i włącz.

 

Zresztą masz napisane:

Please skip this step i f the bat tery inside your notebook is not removable (built in
battery) because t he EC update process will also erase the EC RAM

 

Odpiszę jeszcze ostatni raz, żeby Cię uspokoić.

Z całym szacunkiem widzę, że nie jesteś w swoim żywiole. :)

Lepiej faktycznie odeślij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana podświetlenia teraz wygląda tak - czasem działa, czasem nie i bądź tu mądry. Z tym, że jak przestaje to po wyłączeniu kompa.

 

A teraz jeszcze zmieniła się przypisana rola temu klawiszowi na MSI Dragon Center ……. Ale tylko raz, a teraz znowu - jak zwykle - nie działa :D . Już chyba wiem, tym przyciskiem wywołuje się również MSI Dragon Center jeśli ten przycisk choć raz przytrzyma się dłużej i trwa to aż do następnego włączenia kompa. O a teraz znowu działa ten przycisk jako podświetlenie klawiatury, choć przy wyłączaniu nie reagował, więc jest to tak, że działa z tym jak chce :D . I z kolei jak działa to dłużej go przytrzymując nie można uruchomić MSI Dragon Center - nieźle to zamotane :D .

 

Może być exFAT format plików, bo tylko to oprócz NTFS mogę sformatować robiąc systemowy format pendrive'a? Chyba dla metody opisywanej na stronie tej można:

 

https://drive.google.com/file/d/124l_ziD_64uLeDaUPVl45vSdnqTVEPi5/view

 

FAT 32 nie ma do wyboru.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się wykonane wszystko co się dało może 😕  (nie licząc wcześniej reinstalki na czysto najnowszej wersji sterów od SteelSeries Engine) - dla przyzwoitości zobaczę może temp. w grach jeszcze, bo może choć GPU chłodniejsza będzie czy coś .

 

Update BIOS-u wykonany (na najnowszą wersję dostępną na stronie MSI - E17E2IMS.117), najważniejsze póki co efekty:

 

- zero efektu (wgrany chyba poprawnie najnowszy BIOS):

 

przycisk podświetlenia dalej chyba działa jak chce, temp. nie wiem czy nawet jeszcze nie wyższe - ale to pewnie dlatego, że przy grzaniu w pokoju nieco cieplej może i słaba wentylacja teraz. Podejrzewałem, że tak będzie.

 

W metodzie instalacji przez BIOS-a nie robiłem formatu z NTFS na FAT32 ale poszło i zrobiło chyba dobrą instalację.

 

EC Firmware też w najnowszej wersji - 17E2EMS1.109

 

 

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie powinny być, ale jak dawałem opis na stronie to jakieś 80% dawało mi "plusa" przy mojej opinii w x-komie, a sporo tych łapek było co do ilości.

 

Poza tym wiadomo, że normalne nie są. Jest źle, b. źle, bo dochodzą jeszcze kwestie programowe najpewniej, a sklep już dawał znaki, że umywa ręce od odpowiedzialności w razie co.

 

Już nawet nie wiem czy będę próbował z tą starszą wersją sterów od klawiatury..

 

Wyszło, że ja z Oskarem mieliśmy rację, ale zdecydowanie wolałbym byś Ty miał, nawet kosztem mądrzenia się :) , zwł. że w tym wypadku racja nie jest w ogóle opłacalna.

 

No może taki mały plusik, że będę mógł serwisowi zgłosić, jeśli ostatecznie pójdzie tam, że wgrałem najnowszy BIOS i EC Firmware i że to nic nie dało, to może nie będzie im najprostszą metodą w razie co mnie zbyć w serwisie.

 

Jestem w d.upie przysłowiowej.

 

A to oświetlenie działa kiedy chce - raz tak, a raz nie :D:P . Nosz k.

 

Dobrze, że choć programowo można tym sterować, tyle, że to średnio wygodne ….

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podejdź inteligentnie do tematu, napisz do MSI, że chcesz zmienić pastę termo, podaj im przykład, że użytkownik dostał na to zgodę:

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=322204.0

, wtedy raczej się zgodzą -i zmień pastę. Miej to na mailu.

 

A jakimiś łapkami, kciukami czy plusami... na tym się nie opieraj, taka moja rada. ;)

 

I proszę bez filozofii o racjach, wykonałeś kroki, które nie były bezsensowne. Staraj się szukać rozwiązań problemów, a nie lamentować czy słuchać bezproduktywnych wypowiedzi.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury się nawet widzę pogorszyły - przy starcie już potrafi do 100 stopni docierać 😕 . Widać pasta ta co dali może przeschła i jeszcze jeszcze bardziej ch. choć wydawało się, że bardziej ch. być nie może.

 

Malutki plusik, że zdaje się, że przycisk od podświetlenia na razie działa - pytanie na jak długo, bo może za wcześnie się cieszę.

 

Z tym, że tam to nie jest MSI Polska jak rozumiem, więc inny serwis i tak. A mi już raz odmówili jak prosiłem wuje.

 

W grach sprawdzenie CPU chyba niewiele da, no może teraz częściej stówy będzie dobijać, ale GPU może zareagowało chociaż jakoś, choć to bez znaczenia i tak większego, bo tu nie było tak źle, a z CPU był problem. Bo tam to do 80 stopni nie dobijało, więc może akceptowalnie.

 

Może jeszcze odpalę grę, może będę miał lepsze dowody co do temperatur, choć boję się działać dłużej tak z CPU w okolicach 100 stopni i to może częściej. Bo i bez tego są chyba bardzo bardzo wysokie i mam to na screenie, więc 1-2 stopnie różnicy już może nie zrobią... A i tam chyba widać jak dobija stówy jak kojarzę na screenie. No do 100 bezpośrednio nie, ale jak zrobię nowe zdjęcie to będzie to jeszcze mocniej widać.

 

Jak dla mnie minimalnie większe temp. to może być składowa ciepłego, słabo wentylowanego teraz pokoju i/lub pasty, która i tak słabo może spełnia swoją funkcję. Bo jeszcze te parę stopni jest gorzej, ale te 100 stopni przy starcie to już zgroza, może to uwiecznię jeszcze.

 

Ew. najnowsze updejty jeszcze sp. sprawę trochę. Ale już nie będę chyba cofał do starych wersji EC Firmware czy BIOS-u..

 

W grach temp. wyszły widzę podobne. A nie ma co się o 1 stopień czy 2 kłócić. Być może są dosłownie minimalnie niższe. Może na jednym rdzeniu jest troszeczkę niższa temperatura i tyle. Na grafie może stopień wyższa, więc można przyjąć, że temp. się nie zmieniły może raczej specjalnie. Bo po starcie systemu może tylko minimalnie było chłodniej, bo i tak było cholernie gorąco.

 

Update:

 

z powrotem przycisk od zmieniania trybu oświetlenia nie działa - więc zasadniczo nadal raz działa a raz nie i nie wiadomo od czego to zależy. Taka tyle może różnica że teraz częściej być może działa (…).

 

Temp. zakładam, że są takie same, jak wcześniej, co już dochodziłem do tego pomału.

 

Przycisk od zmiany oświetlenia zdaje się teraz działać, choć często i nie działa.

 

 

W każdym razie dzięki, choć jestem zdołowany, bo tyle starań i NIC praktycznie, a jeszcze mam świadomość, że coś oprogramowanie się p.ierdoli samo ze sobą a na to może i serwis nie pomóc np. (w sprawie tej nieszczęsnej zmiany podświetlenia).

 

Ostatni raz w życiu coś MSI...

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSI pisze - ich jakiś tam rzecznik z Wrocławia - co już opisywałem pisał, żę ponad 90 stopni to normalne temp. także trochę inaczej ..

 

Jakie zdjęcie i filmik ?...

 

Nie wiem ile transport wyniesie, chyba jak się zgłasza oficjalnie to oni płacą za kuriera, z tym, że nie wiem czy za ubezpieczenie też, więc - o ile to ma sens - sam może zapłacę, by mieć ubezpieczenie, o ile jest coś warte i coś daje.

 

Jestem dzisiaj mocno wk.urwiony już, bo czyszczenie stacjonarki należy do trochę upierdliwych, a i tak pewnie przydałaby się wymiana pasty może i rozkręcenie zasilacza, choć może na szczęście dużo kurzu tam nie idzie.

 

No i tym, że tamte metody nic nie dały, spróbuję jeszcze może z wersją sterowników SteelSeries, którą podałeś - może chociaż to się naprawi, bo to też działa mi na nerwy, jak te całe j.ebane MSI.

 

Dobra zrobiłem czystą instalację do SteelSeries Engine 3.13.10 i NIC to nie dało. Wpierw działało, ale już po ponownym włączeniu kompa nie :):) .

 

Wracam więc do najnowszej wersji - 3.16.2.

 

Wygląda na to, że ni ch. się nie da zmusić tego cholernego oprogramowania do poprawnego działania! … Dziękuję pięknie MSI!

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, więcej działania, mniej lamentowania.

Odpisało mi MSI.

11.jpg

 

Zrób screen jak temperatura podbija do 100  jak pisałeś (najlepiej 101), weź telefon i nagraj filmik jak włączasz laptopa i odpalasz wykaz temperatur. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla tych, którzy też mieli problem z przyciskiem od zmiany trybu podświetlenia klawiatury w laptopach MSI z klawiaturą SteelSeries Engine - nowa wersja oprogramowania - 3.17.0 - zdaje się eliminować ten problem i przywracać normalne działanie temu przyciskowi :) .

 

Jeszcze poobserwuję to, bo nie chcę chwalić dnia przed zachodem Słońca, ale zdaje się, że to działa. Nie wiem czy działałoby to bez aktualizacji EC Firmware'u i BIOS-u, ale w tej konfiguracji póki co działa :) . Jeszcze po drodze aktualizowałem po tamtych czynnościach sterowniki od RTX 2070 mobile.

 

Więc może wreszcie to naprawili na dobre .. Bo czytałem, że niektórzy mieli z tym b. długo problem.

 

Przynajmniej jedna, drobna rzecz z głowy … Choć poobserwuję to jeszcze, bo raz już tak chyba miałem, że myślałem, że jest ok. Wyłączę i włączę po dłuższym czasie za jakiś czas.

 

Sprzęt potrafi czasem zaskoczyć, bo wszelkie poprzednie zmiany wersji SteelSeries Engine nic nie dawały (zarówno na wcześniejszą najnowszą, jak i rekomendowaną starszą). Robiąc reinstalkę tego myślałem, że tracę znowu czas.

 

Największym problemem pozostały niestety temperatury 😕  .. Z monitorem to nie wiem jak są lekkie backlight bleeding (widoczne np. w ciemnych scenach na niektórych filmach albo jak ekran jest chwilowo czarny) czy to podlega gwarancji, jak też i drobna, czarna skaza widoczna na ekranie tylko jak się b. przygląda w jednym miejscu. No a dźwięki z laptopa to może jakaś cewka, ale chyba nic poważnego albo praca dysku, bo się nie znam. Pasków na ekranie (w przeglądarce tylko widoczne) nie widać teraz po aktualizacji EC i BIOS-u.

 

Byłoby prościej, jakby można było samemu może pastę zmienić, a tak to wymienią pewnie (i to może) na swoją, która podobno szybko zasycha i jest średnio wydajna 😕 .

 

 

UPDATE:

 

Po chwilowej poprawie, przycisk znowu przestał reagować - ręce opadają ... Kiedy już myślisz, że coś działa, działa raz, drugi, 3-i, a potem znowu to samo.. Przynajmniej wiem, że już programowo chyba wszystko zrobiłem co mogłem 😕 .

 

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Również zakupiłam GS65 z i7-9750h, ciągle poszczególne core osiągaja po ponad 90 stopni, nawet 99. mam na biurku do porównania i8750h, na ktorym testowo puscilam ten sam render i core wykazują nizsze temperatury oraz jednolita pracę, w i7-9750h każdy core pokazuje inne parametry. czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może kilka faktów których i tak nikt nie przeczyta:

0) Bardzo niewielki % laptopów jest w stanie pracować cały czas pod pełnym obciążeniem zachowując 100% swoich parametrów jednoczenie nie przegrzewając się i nie restartując. Dotyczy to nie tylko gamingowych, ale również biznesowych, chociaż oczywiście z gamingowymi sytuacja wygląda dużo gorzej.

1) Producenci od bardzo dawna mają to głęboko gdzieś i stosują obniżanie parametrów pracy procesora czy karty graficznej, co praktycznie w ogóle nie pomaga (thermal throttling). Sprzęt pracuje niezgodnie ze specyfikacją, a przecież nie za to płaciłem. Przyczyną przegrzewania laptopów jest dobór chłodzenia które nie jest w stanie odprowadzić odpowiedniej ilości ciepła. Chłodzenia projektowane są pod tzw "typowe użytkowanie", którym nie jest długotrwałe pełne obciążenie.

2) Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór słabszego sprzętu (czipów), który ma identyczną konstrukcję co ten sam model wyposażony w mocniejsze chipy. Skoro chłodzenie prawie sobie radzi z odprowadzeniem np 100W, to biorąc czipy które oddają 75W jest szansa, że się nie zagotuje.

3) Najbardziej sensownym rozwiązaniem jest wybór laptopa z ciekłym metalem zamiast pasty termoprzewodzącej. Zbije temperaturę lepiej niż rozbudowane chłodzenie, bo w przytłaczającej większości laptopów są gołe chipy (bez czapki) Jest to jednak w pełni bezpieczne tylko jeśli konstrukcja została fabrycznie do tego przygotowana, a co za tym idzie ciekły metal został użyty przez producenta. Prawie nie ma takich laptopów na rynku.

 

Kiedyś kupiłem gamingowego laptopa. Był to jeden z najchłodniejszych modeli na rynku, mimo że wentylatory nie generowały hałasu porównywalnego do odkurzacza. Jednak nie przeszedł moich testów stabilności. Poległ na przełączaniu z trybu 2D do 3D w grze na specjalnie do tego przygotowanych ustawieniach.

 

Kiedyś thermal throtting był przy 90, obecnie 95-99. 100 i więcej powodowało już BSODy. Normalnie to odesłałbym takiego laptopa korzystając z prawa rękojmy. Ale czasy się zmieniły. Teraz póki sam się nie restartuje pod obciążeniem lub nie osiąga jakiś kosmicznych temperatur bez obciążenia to nawet nie ma co reklamować. Po prostu wybrać coś lepiej zaprojektowanego.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skarchitecture napisał:

Również zakupiłam GS65 z i7-9750h, ciągle poszczególne core osiągaja po ponad 90 stopni, nawet 99. mam na biurku do porównania i8750h, na ktorym testowo puscilam ten sam render i core wykazują nizsze temperatury oraz jednolita pracę, w i7-9750h każdy core pokazuje inne parametry. czy to normalne?

Tak jak najbardziej normalne. 

 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacmiszcz92 napisał:

To może kilka faktów których i tak nikt nie przeczyta:

0) Bardzo niewielki % laptopów jest w stanie pracować cały czas pod pełnym obciążeniem zachowując 100% swoich parametrów jednoczenie nie przegrzewając się i nie restartując. Dotyczy to nie tylko gamingowych, ale również biznesowych, chociaż oczywiście z gamingowymi sytuacja wygląda dużo gorzej.

1) Producenci od bardzo dawna mają to głęboko gdzieś i stosują obniżanie parametrów pracy procesora czy karty graficznej, co praktycznie w ogóle nie pomaga (thermal throttling). Sprzęt pracuje niezgodnie ze specyfikacją, a przecież nie za to płaciłem. Przyczyną przegrzewania laptopów jest dobór chłodzenia które nie jest w stanie odprowadzić odpowiedniej ilości ciepła. Chłodzenia projektowane są pod tzw "typowe użytkowanie", którym nie jest długotrwałe pełne obciążenie.

2) Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór słabszego sprzętu (czipów), który ma identyczną konstrukcję co ten sam model wyposażony w mocniejsze chipy. Skoro chłodzenie prawie sobie radzi z odprowadzeniem np 100W, to biorąc czipy które oddają 75W jest szansa, że się nie zagotuje.

3) Najbardziej sensownym rozwiązaniem jest wybór laptopa z ciekłym metalem zamiast pasty termoprzewodzącej. Zbije temperaturę lepiej niż rozbudowane chłodzenie, bo w przytłaczającej większości laptopów są gołe chipy (bez czapki) Jest to jednak w pełni bezpieczne tylko jeśli konstrukcja została fabrycznie do tego przygotowana, a co za tym idzie ciekły metal został użyty przez producenta. Prawie nie ma takich laptopów na rynku.

 

Kiedyś kupiłem gamingowego laptopa. Był to jeden z najchłodniejszych modeli na rynku, mimo że wentylatory nie generowały hałasu porównywalnego do odkurzacza. Jednak nie przeszedł moich testów stabilności. Poległ na przełączaniu z trybu 2D do 3D w grze na specjalnie do tego przygotowanych ustawieniach.

 

Kiedyś thermal throtting był przy 90, obecnie 95-99. 100 i więcej powodowało już BSODy. Normalnie to odesłałbym takiego laptopa korzystając z prawa rękojmy. Ale czasy się zmieniły. Teraz póki sam się nie restartuje pod obciążeniem lub nie osiąga jakiś kosmicznych temperatur bez obciążenia to nawet nie ma co reklamować. Po prostu wybrać coś lepiej zaprojektowanego.

Trochę ciężko. W moich oczekiwaniach rozmiaru, wagi i wytrzymałości baterii nie znalazłam nic lepszego. Wspomniane i7-8750h posiadam w Asus vivobook pro, zamieniłam na i7-9750h MSI gs65 stealth 9sd. Wiadome jest jakie są prawidłowe taktowania i pozostałe parametry tego procesora? Laptop kupiłam używany i chce być pewna ze procek jest wporzadku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ciężko. W moich oczekiwaniach rozmiaru, wagi i wytrzymałości baterii nie znalazłam nic lepszego. Wspomniane i7-8750h posiadam w Asus vivobook pro, zamieniłam na i7-9750h MSI gs65 stealth 9sd. Wiadome jest jakie są prawidłowe taktowania i pozostałe parametry tego procesora? Laptop kupiłam używany i chce być pewna ze procek jest wporzadku. 
Teoretycznie ten procesor powinien być w stanie osiągnąć 4,1 GHz w trybie turbo, ale jak pokazuje ta recenzja w trakcie testów nie jest w stanie przekroczyć 3,4 GHz. Średnie temperatury to z kolei 86,5 stopnia, ale widać, że niektóre rdzenie dochodzą do 91 - jednak nie 100. Przy czym w teście jest wersja z GeForce 2070 Max-Q, a więc energooszczędną wersją, i może dlatego lepiej sobie radzi.
Jednak porównując GS65 do GE75, do którego testu link wrzucał@Introverder, ten model wydaje się być za mały i za cienki na takie podzespoły. GE75 to duży 17 calowy laptop, grubszy o centymetr i z zapewne bardziej wydajnym systemem chłodzenia więc jest chłodniejszy. Swoją drogą to Notebookchceck robi chyba najdokładniejsze testy laptopów w sieci więc twierdzenie, że recenzja jest na zamówienie nie ma oparcia w faktach.
A undervoltingu próbowałaś? Najczęściej dzięki temu udaje się zbić temperatury o te kilka stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Laptop został już najlepiej możliwie posmarowany pastą "Thermal Grizzly Kryonaut", zmieniono też m.in. termopady i sądzę, że jest to zrobione b. dobrze a mimo to temperatury poprawiły się tylko w stopniu zadowalającym wysoce tylko poza grami, kiedy GPU się nie grzeje (wtedy jest całkiem elegancko i np. po starcie systemu nie ma już wystrzałów temp. a maksymalna zanotowana temp. to bodajże 82 stopnie i to zdarzyło się tylko raz). W grach zysk raptem parę stopni, a bez UV (undervoltingu thermal throttling jak był tak jest 😕), z UV temperatury gdzieś dochodzą maksymalnie pod 90 stopni gdzieś. Podkładka chłodząca - włączenie obrotów wentylatora wręcz nawet pogarsza sprawę..

 

Pozostaje albo żyć z tą sytuacją i nieco żyłować procesor temperaturami rzędu 80-arę stopni albo robić underclocking co najmniej o 0,4 GHz, kiedy to temperatury tylko lekko przekraczają czasem 80 stopni albo iść w rozwiązania niestandardowe - czym sam raczej nie będę się zajmować - ciekły metal lub chłodzenie wodne, ew. jakieś przebudowy obudowy..

 

Laptop i jego układ chłodzenia nie jest właściwy do podzespołów komputera..

 

 

Wiem, że w konwencjonalny sposób zrobiłem juz wszystko co się dało - wymiana past, termopadów, UV CPU, podkładki chłodzące różne.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak pisałem kilka miesięcy temu. Z resztą w laptopach biznesowych jest to samo. Producenci lecą w 'kulki'.

Położyłbym laptopa na twardym podłożu jak biurko i obciążył: sam cpu, samo gpu, oba na raz. Przy każdym teście sprawdzając ręką temperaturę powietrza wydostającego się z otworów wentylacyjnych. Przy 80 stopniach powinno być bardzo gorące, a przy 90 parzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności