Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Gorący laptop od MSI - 90-100 stopni CPU


Introverder

Rekomendowane odpowiedzi

Co byście zrobili z gorącym laptopem, w którym procesor się przegrzewa? W systemie nawet ponad 90 stopni zdarza się, a w grach do 100 stopni momentami. Procesor i7-9750H i RTX 2070 na pokładzie.

 

Producent - MSI Polska bodajże -  tylko informuje, że zmiana pasty to utrata gwarancji, ale żeby mieć normalne temperatury muszę każdorazowo po starcie systemu odpalać program ThrottleStop, który zmniejsza mi napięcie procesora oraz taktowanie jego zegarów. Wtedy temp. w grach typu Wiedźmin 3/GTA 5 bywają 70-80 stopni (z peakami do 84-85 stopni), bo tak to tak wyżej się zdarza. UV wtedy na poziomie -160 mV i więcej raczej się nie da, a underclocking zbijający każdorazowo taktowania o 0,6 GHz, przy 6 aktywnych rdzeniach z 4,0 GHz na 3,4 GHz, przy 5 - z 4,1 GHz na 3,5 GHz, przy 4 -- z 4,2 GHz na 3,6 GHz itd.

 

GPU - RTX 2070 - zaś zwykle we wskazanych grach wyciąga jakieś 76-78 stopni chyba głównie jak pamiętam.

 

Myślę o zmianie pasty (także by laptop chodził ciszej w grach), ale oznacza to utratę gwarancji, ale zdaje się nie mam wyjścia. Z kolei nie wiem czy znajdę serwis, który się tym zajmie i nie znam żadnego co do którego mógłbym mieć pewność, że dobrze to zrobi.

 

Sam boję się trochę za to brać, by nic nie spieprzyć. Laptop był b. drogi.

 

Oddawanie z kolei do serwisu MSI w Polsce, bo rozumiem, że to by się stało jak oddałbym do sklepu na gwarancję 2-letnią, też pewnie niewiele by dało, bo pasty podobno stosują okropne i fatalnie je widzę aplikują patrząc po materiałach w sieci, za to wyczytałem trochę przypadków już, że zamiast naprawić nie naprawili albo i uszkodzili dodatkowo jeszcze sprzęt. Zresztą pewnie i producent nie widziałby problemu, bo zasadniczo wysoka temperatura to nie usterka sprzętu.

 

Laptop w czerwcu kupowany. Podkładki chłodzące też były sprawdzane jakby co.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie masz parcia i możesz się z nim rozstać na tydzień to doradziłbym oddanie na gwarancję - przynajmniej sprawdzą czy wszystko w porządku, wymienią być może pastę profilaktycznie i tak a gwarancji na pewno nie utracisz no i... po co przejmujesz się utratą gwarancji jeżeli w sytuacji która uzasadnia z niej skorzystanie się wahasz...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapomniałem miał usługę montażu wskazanych przeze mnie dysków w x-kom, więc całość musiałaby przejść jeszcze przez sklep, w którym go kupowałem, bo producent pewnie życzyłby sobie go w firmowym stanie, bo trzeba by zamieniać dyski.. 😕 , więc to dodatkowy problem (a sklep mógłby odmówić przyjęcia, no bo przecież laptop działa), no chyba, że sam miałbym wybebeszać go i dostawać się do środka by zamieniać dyski na firmowe, które jak rozumiem muszę trzymać na wypadek gwarancji 😕 . Jakiś koleś 40 minut dostawał się do środka i męczył z tak samo skonstruowanym modelem jak mój na YT, więc to też nie jest takie łatwe - łatwo też podobno coś wyłamać.

 

Jak pisałem czytałem trochę o serwisie MSI i jak zacząłem czytać, to pomyślałem, że jeśli coś zrobią to wymienią pastę na podobną, może minimalnie staranniej zaaplikują pastę, zyskam 1-2 stopnie i powiedzą że zrobione, zakładając oczywiście, że nic nie porysują itd. bo o takich przypadkach też dużo czytałem. A jak zobaczą że powiedzmy nic mu nie dolega to pewnie nie zrobią nic - "Ten typ tak ma - to laptop gejmingowy".

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby oni coś połamali niż jakiś inny serwis. Jak oni Ci coś połamią czy porysują to ich problem. A na dowód tego że coś zrobili (jeśli zrobią) to porób mu dokładne zdjęcia. Pod światło będzie wszystkie zarysowania dokładnie widać wtedy.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=14512.0

 

 

z wątku na forum MSI wynika, że dają chyba ****ianą pastę jak ktoś im zgłasza że laptop się grzeje 😕 i takich jak ja jest wielu... Model b. zbliżony (ta sama jak kojarzę konstrukcja), właściwie chyba tylko procek MINIMALNIE inny, ale jak czytałem to i7-8750H i i7-9750H to niemal bliźniacze konstrukcje i ta sama rodzina jak pamiętam i to samo TDP.

 

 

cytując:

 

Po telefonicznym kontakcie z serwisem otrzymałem informację że wymieniają pastę tylko i wyłącznie na Arctic Silver Ceramique 2, dostarczenie własnej pasty i wymiana jej przez serwis nie wchodzi w grę bo tak...
Zaproponował mi jeszcze ten człowiek napisanie maila i że przekażą to ponoć do centrali. Więc przez 2 lata trzeba mieć gotujący się CPU ograniczony thermal throttlingirem lub liczyć na to że centrala wyrazi zgodę

 

Cytowany koleś chciał by mu na taką właśnie zmienili ew. na ciekły metal od Thermal Grizzly jak rozumiem bo "Conductonaut"

 

Podobno ta pasta to SHIT. Wychodzi na to, że ich serwis to ŻART .. I nie widać, by ktoś od nich się do czegoś poczuwał, bo to ich forum, ale specjalnego zainteresowania nie widać nawet. 

 

Co ciekawe ktoś ma takie same problemy z modelami 9SE, czyli z RTX 2060 jak rozumiem:

 

Powiem że w GE75 9SE mam 98-100 stopni .... chyba popełniłem błąd z zakupem tego laptopa .

 

 

O Artic Silver Ceramique 2 znalazłem opinię (za http://www.overclock.pl/articles/showall/id/461,test-62-past-termoprzewodzacych-co-warto-kupic-a-czego-sie-wystrzegac )

 

Ce­ra­mi­que 2 to na­stęp­ca Ce­ra­mi­que, w na­szym te­ście uzy­ska­ła 5 st. C gor­szy wy­nik od po­przed­nicz­ki. Do za­let moż­na za­li­czyć ła­twiej­szą apli­ka­cję oraz sto­su­nek ce­ny do ilo­ści związ­ku. Po­le­ca­my ku­po­wać więk­szy 25 g po­jem­nik, za któ­ry za­pła­ci­my ok. 19zł (link). Nie­ste­ty pa­sta bru­dzi wszyst­ko do­oko­ła i cięż­ko się czy­ści jej po­zo­sta­ło­ści. 

 

Osobiście chciałbym aplikację pasty termoprzewodzącej Thermal Grizzly - "Kryonaut", bo podobno jedna z najlepszych, a w ciekły metal wolę się nie bawić.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 msi słynie z gotujących się produktów,
Po 2 termiczne przegrzanie przez 2 lata skraca żywotność jednostki = ratujesz się serwisem ($$) a potem idziesz po nowego($$). To tak tzw postarzanie produktu dla nieświadomych, dlatego np asusy ROG maja się lepiej tam to jest lepiej zrobione.

Po 3. Kup sprężone powierzę i pędzel z długim włosiem czyść często.
Warto sobie zrobić podstawkę z 1x 14cm wentylem co poda ci zimne powietrze przez filtr jak masz skila ;D

Albo sprzedaj ten shit i kup ROGa Aliena czy PCeta lub konsole jak chcesz grać.
Kosztowna lekcja bo serwis też chce zarobić ;) Wszystko ma swoje wady, rzecz w tym czy da się z nimi żyć - patrz cena opcji.

pisane mobilnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja pisana najwyraźniej na zamówienie:

 

https://www.notebookcheck.net/MSI-GE75-Raider-8SF-i7-8750H-RTX-2070-Laptop-Review.411539.0.html

 

Jak pisze jakie rzekomo temperatury ma laptop, który ma taką samą konstrukcję jak mój, też RTX 2070 i do tego i7-8750H, a wiec procek z bodajże takim samym TDP to mi się śmiać chce:

 

Running Witcher 3 is more representative of real-world gaming stress. Both processors stabilize at about 70 C each with no throttling behavior. Enabling Turbo Fan mode will reduce core temperatures by only 3 C to 5 C when gaming while significantly increasing fan noise. Since core temperatures when gaming are already respectable, we don't find the Turbo Fan feature to be necessary under most circumstances

 

 

I potem człowiek może być zmylony tego rodzaju pisanymi na zlecenie recenzjami, bo wystarczy wejść w odpowiedni wątek na forum MSI i wskazane laptopy osiągają 100 stopni. 70 stopni a regularnie ponad 90 w grze powiedzmy z odczytami dochodzącymi do 100 stopni nawet. Chyba, że to jakaś specjalna wersja chłodzona ciekłym metalem od HIDevolution.

 

Potwierdzają to bliskie moim obserwacjom wyniki z tych testów:

 

https://www.purepc.pl/notebooki/test_asus_strix_hero_iii_z_core_i79750h_i_nvidia_geforce_rtx_2070?page=0,26 - CPU osiągające w modelu z i7-8750H oraz RTX 2060 (GE75 8SE) temperaturę 98 stopni.. i aż 96 stopni przy UV 0,1V.

 

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od MSI, z której można wywnioskować, że zdaniem MSI:

 

 90-100 stopni to normalne temperatury pracy laptopa, a laptop jest przystosowany do takich warunków w skrócie :D. I że go mogę im wysłać jeśli chcę lub mnie coś niepokoi.

 

Dodatkowo nie wiem czy laptop nie ma innych usterek, z których najmniej poważną wydaje się delikatne piszczenie cewek i nierównomierne podświetlenie ekranu, zwł. LG róg - widać to czasem na filmach, ale może to tak jest w większości laptopów (cewki i nierównomierne podświetlenie).

 

Ale dochodzą jeszcze pojawiające się jakby częściej ostatnio jakieś pojedyncze paski na ekranie (zarówno przy użyciu RTX-a 2070 jak i karty graficznej zintegrowanej). Oby to nic poważnego nie jest.

 

 

Jak tak kpią z oczywistego faktu, że takie temperatury nie są korzystne dla prac podzespołów, tak pewnie inne objawy tym bardziej potraktują tak samo. Dostali zrzuty z wykazami temperatur i z opisem (w tym zrzut z gry pokazujący temperatury 90parę stopni).. Oraz dostali mejlem informację o innych usterkach. Więc wnioskuję, że ich odpowiedź oparta jest o wiedzę nt. wskazanych rzeczy.

 

Myślalem w każdym razie, że inne rzeczy mogą zbagatelizować, ale że w systemie podczas włączania, że temperatury są 90-100 wtedy nawet momentami, że to jest czarno na białym, że tak być nie powinno.

 

Ratuję się UV i zbijaniem zegarów by obniżyć temperaturę.

 

 

Nie napawa też optymizm pewna historia człowieka, który kupił ich płytę główną, nie działała, oddał na serwis, po czym MSI odesłało ją nienaprawioną i niedziałającą ze stwierdzeniem, że płyta jest sprawna i bez usterek.

Edytowane przez Introverder
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisaliśmy już na czatboxie, ale napiszę też tu gdyby ktoś miał podobny problem.

Czy zrobiłeś aktualizacje sterowników płyty i biosu? Tam jest sterowanie wieloma rzeczami, w tym obrotami wentylatora, zmniejszeniem mocy i taktowania proca po osiągnięciu temp. krytycznej, wartość temp krytycznej itd.

 

Pasta stosowana przez MSI nie jest może w czołówce past najlepszych, ale poprawnie nałożone też nie jest tragedią. Testy pokazują ok 7-9 stopni różnicy w porównaniu do najlepszych konwencjonalnych past na rynku.

 

Testy Twojego laptopa na OCCT pokazały szybki spadek temperatury do około 60 stopni po stresie, gdzie czujniki notowały 95 stopni. Wydaje się, że pasta nałożona jest prawidłowo.

 

Upewnij się, że działają dwa wentylatory, lewy i prawy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym wiedział, co robię to może bym spróbował, ale nawet na stacjonarce nie aktualizowałem nigdy BIOS-u i bałem się to robić. Wystarczy, że coś niestabilnie będzie działać po instalacji czegoś i nie będę wiedział co robić. Do BIOS-u zasadniczo staram się nie wchodzić i nie grzebać nic poza może ustawieniami wentylatorów na stacjonarce.

 

Poza tym nie wiem czy to pomoże z grzaniem się?

 

Widziałem wątki, które sugerowałyby, że zysk może na przesmarowaniu może być większy, choć tego nie wiem tak do końca. Cooler boost w grach nie pomagał nic, więc zakładam, że żadne ustawienie wentylatorów niż chyba poprawne auto nie obniży specjalnie temperatur, za to zwiększy szum.

 

Słyszałem, że są jeszcze tacy co są z laptopami MSI w większej ch.ujni niż ja i mają np. na GPU 92 stopnie i CPU podobnie, to u mnie chociaż problem dotyczy głównie CPU. Bo na niektórych kartach - w tym mojej - UV nic nie daje i wiem to po własnym przykładzie.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o rozwiązania to je dostałeś, nie spróbujesz nie dowiesz się. Masz film wyżej z wyjaśnieniem problemu, procedury instalacji są w pdfach w paczkach sterowników, nic specjalnie trudnego.

Jeżeli Twój model to GE75 Raider 8SF, to sterowniki niżej.

 

https://pl.msi.com/Laptop/support/GE75-Raider-8SF#down-firmware

https://pl.msi.com/Laptop/support/GE75-Raider-8SF#down-bios

https://pl.msi.com/Laptop/support/GE75-Raider-8SF#down-driver  - chipset

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla wszystkich szukających rozwiązań zamieszczam poniżej drugi film z trochę bardziej przejrzystym pokazaniem procedury. W niektórych modelach oprogramowanie wewnętrzne EC ładuje nową krzywą pracy wentylatorów, natomiast w laptopach jak z wątku dostosowany zostaje parametr limitu mocy (również dla procesorów i9 dziewiątej generacji).

 

https://pl.msi.com/Laptop/support/GE75-RAIDER-9SF#down-firmware

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dziękuję xar - przynajmniej jeden problem odpadł :), bo po prostu skasowałem na czysto sterowniki od klawiatury "Steelseries Engine", pobrałem nowe ze strony SteelSeries i zainstalowałem je  i ta funkcja znowu działa. Wcześniej nagrywałem nowe na stare i początkowo wszystko było ok, a potem nagle się rypło i co ciekawe momentami działało, a zwykle nie.

 

W sensie Twój wpis nakierował mnie przynajmniej, żeby zacząć od tego co zrobiłem, bo to chyba zawsze najlepsze i najprostsze - w Revo Uninstalerze odinstalowuję soft często i do czysta tam, bo sam się bym za to nie brał by nie skasować czegoś ponad, no i by wszystkie resztki mi usunęło.. Więc przynajmniej nadzieja jest taka, że może wszystko się nie będzie sypać.

 

Z tym, że pewnie takie programowe historie będą się zdarzać.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobiłeś tak, jak napisał @jamescwsymonds . Brawo Ty.

Przed wysyłką do serwisu koniecznie uaktualnij oprogramowanie wewnętrzne EC, są to dwa kliknięcia, pokazane na filmach wyżej (w ściągniętej paczce będzie też pdf).

Radzę jeszcze Bios według powyższych instrukcji, tak on też może mieć wpływ na temperatury. Jak się tego boisz, to chociaż EC.

 

Jak to nie zmieni sytuacji z temperaturą, wtedy weź pod uwagę serwis.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się tego ruszać i wolę nie, by nic nie zepsuć i nie mieć nieoczekiwanych przygód. Widziałem instrukcje i że jest tego sporo kroków i nie znając się, nie będę się bawił w te operacje raczej. Plus 2. raczej wątpliwe, że to pomoże. 3. I tak laptop może wymaga sprawdzenia pod kątem innych ew. usterek.

 

Wolę nie ruszać czegoś o czym nie mam pojęcia. Patrzyłem na te kroki i jak dla mnie trzeba wiedzieć trochę o co w tym chodzi, by w razie problemów jakichś wiedzieć co się ew. zrobiło źle lub co powinno się jeszcze wykonać itp.

 

Tamta operacja była prosta przy tym.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta i jeszcze w instrukcji jest mowa o usuwaniu baterii choćby. A to model bez oddzielnej klapki z masą śrubek i zdejmowanie nie jest takie łatwe, widziałem jak trzeba się namęczyć, by klapkę dobrze zdjąć bez wyłamania.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnej baterii nie wyjmujesz.

If the battery inside your notebook is removable, please remove the battery and
the AC adapter to erase the EC RAM. Please wait for 10 seconds.

 

Wyłącz i włącz.

 

Zresztą masz napisane:

Please skip this step i f the bat tery inside your notebook is not removable (built in
battery) because t he EC update process will also erase the EC RAM

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem pierwszy problem wrócił, bo znowu przycisk zmiany podświetlenia nie reaguje 😕 . Działało parę włączeń i znowu D.UPA.

 

Niezły syf z tym softem.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, może spróbuję zrobić update BIOS-u i EC-  czyli jak rozumiem firmware'a - na razie chipseta nie ruszam bo w instrukcji tam nic o nim nie pisze:

 

https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13715.msg55464#msg55464 

 

Może laptop po tym będzie nadal działał i nic się nie p.i.erdolnie. I wszystko może uda się zrobić, na temp. pewnie nie pomoże, ale może na klawiaturę choć (przycisk do zmieniania trybu podświetlenia by działał).

 

Root folder to rozumiem C :  itd. W sensie bez wchodzenia nigdzie w żaden folder.

 

GeForce Experience nie mam zainstalowanego jakby co, więc + dla mnie - na wszelki wypadek nie instalowałem tego, bo podobno sprawia problemy i mi kiedyś średnio działało chyba na PC.

 

I mam nadzieję, że to nie nastąpi … :

 

Jeśli komputer nie chce się uruchomić po aktualizacji (BIOS-u - przypomina Intro) należy w BIOS przestawić opcje Bootowania : Boot-> Boot Mode Select -> UEFI . Dodatkowo zalecamy ustawienia jakie zostały opisane w wątku : >>klik<<. Jeśli jakieś ustawienie odbiega od tego pod linkiem sugerujemy reinstalację systemu operacyjnego. 

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EC Firmware update poszło bezproblemowo (tyle, że datę powstania tej aktualizacji podaje inną niż jest podana na stronie MSI, a nazwa pliku została zmieniona na taką jak na stronie MSI), widzę, że po starcie temp. nadal są b. wysokie jeśli nie wyższe nawet, zaś działa (póki co) z powrotem podświetlenie.

 

Na razie poobserwuję czy to w ogóle coś dało na chociaż ten przycisk od podświetlenia..

 

Pewnie naturalnie inne ew. dolegliwości ta zmiana nie poprawi.

 

Jakiś tam sukces jest, bo przynajmniej póki co podświetlenie jest, ale parę razy i to z odstępem będę włączał i wyłączał czy chociaż to na razie zostało załatwione.

 

Wygodnie nawet mi nawigować bo mam PC do dyspozycji i klawiaturę bezprzewodową do niego, więc mogę mieć instrukcję przed oczami.

 

 

Update:

 

ZNOWU ZMIANA PODŚWIETLENIA NIE DZIAŁA! - Nie mam już do tego siły! ..

 

Czyli to pomaga na raz albo parę razy te 2 rzeczy co zrobiłem EC Firmware Update a wcześniej wgranie na czysto od nowa najnowszych sterów SteelSeries Engine.

 

Jakaś patologia z tym softem … Bo oprócz grzania się i być może paru innych usterek oprogramowanie się "gryzie".

 

Zarządzanie energią też wątpię, by się coś zmieniło bo przy starcie samym systemu "ssie" do 70W gdzieś około, może czasami więcej pewnie, czasami mniej (dane z rubryki "Package" w CPUID HWMonitor - maks. pomiar)

 

Nie wiem w sumie czy warto się jeszcze bawić w BIOS albo aktualizację chipsetu czyli jak rozumiem: Intel Chipset Driver tak??

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności