Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wielki test małego Fiio M5 Aktualizacja 18.08


espe0

Rekomendowane odpowiedzi

Po stu godzinach grania i sprawdzania funkcjonalności zapraszam na test:

 

W roli głównej:

 

Odtwarzacz: Fiio M5

 

Wkładka pamięci: Samsung evo 128GB

 

Penetratorzy dziurki:

 Hifiman Sundara

 Kef Space One Wireless (po kablu oczywiście)

 Aune e1

 Xiaomi mi in ear pro HD

 Xiaomi mi comfort

 CAL!

 Apple earpods

 Apple in-ear

 Creative aurvana in-ear

 Sony mh1c ( @espe0 cable mod)

 

Mobilne DAC:

 Hegel Super

 m2tech hiface DAC

 Hifiman hm101 (muses 8832 mod)

 

Mobilny AMP: Cayin C5 AMP

 

Komputer:

stacjonarny win10

tablet win10 (toshiba encore)

na obu urządzeniach zainstalowany winyl player (wasapi)

 

Konsola: ps4 slim

 

telefon: Xiaomi mi 9T

 

Utwory tidal/flac/mp3:

Beats Antique - Roustabout

The Seventh Sons - Secrets

The Cadillac Three - Demolition Man

Nicki Bluhm - To Rise You Gotta Fall

Tami Neilson - Bananas

Sugarland - On a Roll

Montgomery Gentry - Shotgun Wedding

Morgan Wallen - Little Rain

The Dirty River Boys - Cheyenne

Lumsk - Trolltind

Rob Zombie - Teenage Nosferatu Pussy

Rotting Christ - Cine Iubeste Si Lasa

IXXI - Original Sin

Marek Grechuta - W dzikie wino zaplątani

Diablo Swing Orchestra - Climbing The Eyewall

Rimski-Korsakov: Piano trio in C minor: Allegro Assai

Bach: Violin Concerto No. 1 in A Minor, BWV 1041: II. Andante

The Prodigy - Wall Of Death

Yoshiko Kishino - Antonio's Song

Pink - Hustle

 

Istotne parametry:

Fiio nie napisali czy jest dedykowany headamp więc zakładamy że jest to zintegrowany z AK4377 amp:

Ground Referenced Class-G Stereo Headphone Amplifier
  - Output Power: 60mW (+2db) @ 16Ω (45mW dla 0db)
  - Output Noise Level: -128dBV
  - Analog Volume: +6 ~ -20dB & Mute, 2dB Step
 - Ground Loop Noise Canceling

Dynamika 116 dB

 

Opakowanie:

 

W opakowaniu standardowo:

DAP Fiio m5

Kabel usb C

Makulatura

IMG_20190813_123854.jpg

 

Jedynie czego Kowalski mógłby się przyczepić to brak słuchawek i pamięci w zestawie - przecież to całe 449zł (oficjalnie) !!!

Jak kupujemy AK 380 to nietaktem jest tam dać jakieś słuchawki ale tu ?! FH7 powinny być w zestawie - no dobra żart :P

Dla początkujących użytkowników wypada napisać że do tak zacnego DAPa nie ma słuchawek (i pamięci - nawet wbudowanej)

IMG_20190818_010959.jpg

 

Funkcjonalność:

 

Jako że mamy do dyspozycji olbrzymi wyświetlacz 1,54" sterowany gestami i całe 3 przyciski to po kilku dniach i tak się nie przyzwyczaimy do intuicyjnego menu.

Niby wszystko jest przejrzyste i na dłoni, to w tej intuicyjności się gubimy bo jest intuicyjnie nieintuicyjnie. System jest niby prosto napisany a trzeba się palcem nawachlować żeby coś ustawić.

Już nawet nie mówię że przy karcie 128GB ilość samych wykonawców jest tak spora że dojecać do litery "W" to znów trochę wachlowania (można dostać zakwasów opuszka)

No ale spoko dla cierpliwych jest ok i nie będą narzekać. Ja mam adhdade i muszę mieć wszystko już!

 

Funkcjonalność c.d.:

 

Do M5 podłączymy DACa po usb C. Hegel Super, m2tech hiface DAC i hifiman hm101 nie zrobili na fiio żadnego wrażenia.

Zagrały pełnym prądem i z pełną kulturą. Na samym odtwarzaczu można było sterować głośnością. BT i DAC na raz nie działają niestety (a fajnie by było).

 

Jako DAC podłączymy urządzenie do PC z windowsem (trzeba sterownik), do Telefonu z androidem (nie potrzeba żadnych sterowników) i do PS4 (ale tu nie działa - można tylko ładować urządzenie)

Pod windowsem dostępny jest pakiet Asio. W trybie DAC nie występuje żadne opóźnienie dźwięku, więc można filmy oglądać :P 

 

Nadawanie Bluetooth działa poprawnie, nie zrywa się lecz nie widać jakiego kodeka używa. Parowanie bez problemu ze wszystkimi dostępnymi zabawkami.

 

Odbieranie Bluetooth działa nadzwyczaj dobrze i jest podpisany z jakiego kodeka urządzenie korzysta.

 

Wyjście liniowe poprawnie wysterowuje wszystko do czego małego fiio podłączymy (od radia w samochodzie, AMPy i HiFi.

 

Różnice między trybami w barwie/właściwościach sonicznych są znikome, aczkolwiek wprawione ucho wskaże że dźwięk najlepszej próby to ten z wbudowanego playera.

 

Dźwięk:

 

Na początku prosto z pudełka grał podbitym środkowym basem, trochę ciemno i wąsko. Jak sobie chlusnął setkę (godzin) to kocyk zszedł - choć podejrzewam że jeszcze dodatkowe 50h mogłoby mu zrobić dobrze. Póki co dźwięk otworzył się na granie neutralną średnicą , wibrującym basem i niezarysowaną lecz wyraźną górą (a już bałem się że się nie podniesie jak w cobalcie).

M5 gra wąską sceną, trochę ściśniętą lecz w miarę dobrze napowietrzoną. Instrumenty starają się nie nachodzić na siebie i dźwięk we większych aranżacjach nie gubi się. Jest nawet trochę organiczne, ale czasami słychać tę cyfrową chrypkę czy kompresję w plikach stratnych. Zabieg wycięcia "nieistotnej" góry pewnie wyeliminował kompresję na górze ...i dobrze.

Ogólnie jest bardzo kulturalnie z miłym tąpnięciem na dole.

 

Fiio nie jest wybredny co do podłączonych słuchawek. Jasne, ciemne, ciepłe, czy zimne raczej zgrają się potęgując lub różnicując opisany przeze mnie wcześniej charakter - i robią to naprawdę bezpiecznie. Nie odczułem żeby któreś słuchawki jakoś szczególnie się nie dogadywały - jak za taką cenę jest naprawdę spoko i tu należą się brawa dla panów inżynieżów. Dźwięk jest tu jak najbardziej proporcjonalny do ceny. Na marginesie dodam że takie strojenie idealnie współgra ze słuchawkami ceramicznymi - czują się wtedy jak ryby w wodzie.

 

Dźwięk c.d.:

 

Bas trochę napompowany (podobny do tego z XB10 od astella). Potrafi miło schodzić w najniższe rejestry bez zbędnego buczenia. Nie jest to może szczyt selektywności czy wzorowej definicji, lecz w całokształcie dobrze spełnia powierzoną mu rolę. Barwa basu jest ocieplona a charakter szybki, skupiony na dynamice i tąpnięciach. Nie zachodzi bezczelnie na średnie tony.

 

Średnica równa, bezpośrednia lecz nie zbyt bliska. Może delikatnie chropowata i ciupinkę eksponująca zakresy w których poruszają się np instrumenty dęte, dzwonki itp. Nie jest to jakieś ordynarne podbicie lecz lekkie podświetlenie. Cokolwiek się w takiej średnicy nie dzieje - jest to bezpieczne i strojone tak aby nie męczyć. Niestety nie ma tu wiele selektywności, separacji czy ekspresji znanej z droższych urządzeń. Utwory które dobrze znamy raczej niczym nowym nas nie zaskoczą, ale trzeba tu nadmienić że nie jest to sprzęt do krytycznych odsłuchów.

 

Wysokie po prostu są, lecz są zaznaczone w swoim początkowym zakresie. Nie ma żadnych niedoborów czy błędnej prezentacji. Jest umiarkowana różnorodność instrumentów. Można by rzec że soprany rysowane są grubą kreską. Nie ma tu rozciągnięcia do granic ludzkiej percepcji a odcięcie zakresów w których dzieją się już jakieś tematy pogłosowe, mgiełkowe i planktonowe.

 

Reasumując całokształt brzmienia to bardzo spójny przekaz z wykopem na dole i bezpieczeństwem u góry.

 

 

Po podłączeniu do M5 Cayina c5 Amp ogólny charakter brzmienia jeżeli chodzi o barwę nie uległ jakoś specjalnie zmianie. Stał się bardziej "smooth" i wyraźnie poszerzyła się scena. Moc pozwalała na kompletne wysterowanie Sundar, które i bez C5-tki dawały się ponieść temu mikrusowi.

IMG_20190814_233209.jpg

 

Podsumowanie:

Jestem mile zaskoczony konkurencyjnością dźwięku w tym przedziale cenowym. Funkcjonalność jest tu na bardzo wysokim poziomie, lecz przydałoby się podrasować menu żeby funkcje stały się bardziej przyjazne (np przewijanie list utworów czy artystów). Funkcjonalność można by również poszerzyć o BT + DAC.

 

Do porównania jest wiele innych urządzeń i jak je skompletuję na testy to możecie liczyć na nowy wpis.

Edytowane przez espe0
  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, espe0 said:

Prosto z pudełka gra podbitym środkowym basem, trochę ciemno i wąsko.

na szybko z Sundara, E1, CAL! i apple earpods

No i namówiłeś mnie. Jutro u mnie, powalczy z ES100.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Palpatine said:

To może być wyrównana walka bo identycznie mi grał ES100 ;)

No i cudnie bo ES100 zabrała mi córka a ja go bardzo lubiłem, zwłaszcza po balansie. Jest szansa że ten z ekranikiem spodoba się jej bardziej. Chyba że zagra równie dobrze to będzie mi zazdrościć. A co :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Vaiet napisał:

Z 42mw przy 16ohm próbując napędzić tym Sundara nie wypluł scalaka przez port USB? XD

No generalnie Sundary można napędzić nawet domofonem. Co innego pełne wysterowanie. Było całkiem głośno ale fakt braku należytej kontroli dawał się we znaki.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, espe0 napisał:

Prosto z pudełka gra podbitym środkowym basem, trochę ciemno i wąsko.

na szybko z Sundara, E1, CAL! i apple earpods

Łe, Panie, jak podbity mid bas, ciemno i wąsko, to ja chyba pójdę w Shanlinga M0, przynajmniej ma EQ.

Niby ES100 też jest trochę ciemniejszy, gęściejszy niż Shanling UP2 ale jednak Radsone wygrywa apką...

Edytowane przez Mihu83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy się wygrzać :)
Specjalnie podpytalem jak z pudła gra, tak na szybko ale może to się jakoś ogarnie. Nie brzmi na razie z opisu jak coś od Fiio.

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mihu83 napisał:

Łe, Panie, jak podbity mid bas, ciemno i wąsko, to ja chyba pójdę w Shanlinga M0.

Niby ES100 też jest trochę ciemniejszy, gęściejszy niż Shanling UP2 ale jednak Radsone wygrywa apką...

Zobaczymy jak się wygrzeje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@espe0 um<owimy się w przyszłym tygodniu to podrzucę ci BTR1 i 3 oraz Shanling UP2 (musi trochę pograć), Będziesz miał porównanie, a jak zechcesz to jeszcze M0 i M1

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jaro54 napisał:

@espe0 um<owimy się w przyszłym tygodniu to podrzucę ci BTR1 i 3 oraz Shanling UP2 (musi trochę pograć), Będziesz miał porównanie, a jak zechcesz to jeszcze M0 i M1

No porównanie byłoby wtedy zacne!

Ogólnie słucham teraz w pracy przez BT ldac i muszę przyznać że jestem zaskoczony kulturą grania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzisz różnicę? Niektórzy nie widzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2019 o 14:01, atr3yu napisał:

Czy górne przyciski służą od zmiany głośności? Jeśli tak, to czy można je przeprogramować na przerzucające utwory?

Nie. Programowalny jest tylko przycisk power - raz naciśnięcie to play/pause a dwa razy włącz/wyłącz (ustawić można odwrotność)

W dniu 15.08.2019 o 08:35, hibi napisał:

Fiio podje wersję DACa AK4377, a czy  to nie czasem AK4377A?

w sumie mogę otworzyć i sprawdzić :P tylko kto wie czy scalaki nie są szlifowane.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2019 o 14:01, atr3yu napisał:

Czy górne przyciski służą od zmiany głośności? Jeśli tak, to czy można je przeprogramować na przerzucające utwory?

 

Przyciski od regulacji głośności zmieniają utwory po przytrzymaniu, jeśli ekran jest wyłączony.

Edytowane przez maciux
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, maciux napisał:

 

Przyciski od regulacji głośności zmieniają utwory po przytrzymaniu, jeśli ekran jest wyłączony.

Dzięki za odpowiedź. Chyba może być to uciążliwe gdy chcę przerzucić np 4 utwory do przodu, ale zawsze taki sposób lepszy niż za każdym razem wybudzanie ekranu lub liczenie klików pokrętłem jak w shanlingu M0. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, póki co dźwiękowo się nie rozpiszę, natomiast o aspektach użytkowo wizualnych parę słów mogę skrobnąć.

M5 vs M0:

- lepszy wyświetlacz w Fiio M5 - wyraźniejszy, bardziej nasycony i z odrobinę lepszymi kątami widzenia.

- lepsza responsywność w M5, przynajmniej w odniesieniu do M0 na FW2.30

- kółko jednak fajniejsze, więc tu Shanling wygrywa

- zaślepka na gniazdo karty w Shanlingu też na plus

 

Dźwiękowo, prosto z pudełka Shanling jakby lżejsze brzmienie. Fiio robi dobrze Focalom Listen, Shanling natomiast B&O H6 2nd.

Edytowane przez Mihu83
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności