Skocz do zawartości

74. Procedura Ładowania I Akumulatory


OkropNick

Rekomendowane odpowiedzi

Wraz z odtwarzaczami z serii iMP-250, 350 i 400 i 550 używane są najczęściej akumulatory Ni-Cd lub Ni-Mh, polecamy używanie właśnie tych drugich.

 

Procedura ładowania

 

1) Włóż akumulatory i podłącz zasilacz (Podłączanie i odłączanie zasilacza zalecamy wykonywać przy wyłączonym odtwarzaczu).

 

2) Włącz odtwarzacz, potem naciśnij i trzymaj wciśnięty przycisk Stop dopóki nie pojawi się menu ładowania na wyświetlaczu LCD. Jeżeli zasilacz nie jest podłączony lub w urządzeniu nie ma akumulatorów, odtwarzacz zwyczajnie się wyłączy.

 

3) Wybierz Ładowanie (Charge), Rozładowanie i Ładowanie (Discharge & Charge) lub Wyjście (Exit)

 

Informacje dotyczące akumulatorów:

 

Akumulatory Ni-Cd stopniowo tracą swą maksymalną pojemność jeżeli są zbyt często częściowo rozładowywane i ładowane. Ogniwa tego typu zawsze powinno rozładowywać się do końca przed ponownym rozpoczęciem ładowania. Efekt ten często zwany jest efektem pamięciowym. Główną przewagą akumulatorów typu Ni-Mh (nie wspominając o mniejszej toksyczności) jest brak efektu pamięciowego. Ogniwa tego typu są bardzo tolerancyjne na częste "doładowywania", powinno się jednak dla zapewnienia dłuższej żywotności przynajmniej raz na tydzień korzystać z funkcji Rozładowania i Naładowania (Discharge & Charge). Podobnie należy uczynić z nowymi akumulatorami, lub w przypadku gdy nie były one długo używane proszę powtórzyć powyższą operację około 3 - 4 razy. Powyższe zabiegi znacznie zwiększą żywotność naszego źródła zasilania. Rozładowywanie przy użyciu wbudowanej w odtwarzacz funkcji różni się od używania go do momentu aż sam się wyłączy. Wyłączanie następuje już wtedy gdy energia, którą są w stanie dostarczyć ogniwa jest dla odtwarzacza niewystarczająca - co wcale nie oznacza, że ogniwa są już puste.

 

Warto wiedzieć:

 

1. Niska temperatura znacznie obniża wydajność baterii i akumulatorów.

2. Ni-Mh last longer then any other batteries (13 hours of MP3 file 128KBps/44KHz fully charged), followed by alkaline batteries then Ni-Cd.

3. Zawsze przechowuj swe akumulatory w pełni naładowane w chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu.

4. Gwałtowne ładowanie zmniejsza żywotność akumulatorów.

5. Obydwa akumulatory powinny być zawsze tego samego typu i pojemności.

6. Akumulatory po dłuższym czasie ulegną samoczynnemu rozładowaniu się, nawet jeśli nie były używane.

7. Używaj tylko akumulatorów Ni-Mh, Ni-Cd lub baterii alkaicznych wraz z produktami iRiver.

8. Jeżeli poziom naładowania używanych akumulatorów jest różny, nie stanowi to żadnego problemu dla odtwarzacza.

 

Czas życia akumulatorów:

 

Każdy akumulator wytrzymuje od 300 do 500 cykli ładowania, jeżeli stwierdzisz, że czas działania odtwarzacza wyraźnie się skrócił, należy wymienić akumulatory na nowe.

 

Czas ładowania:

 

Czas ładowania zależy od akumulatorów, ładowarki, oraz od tego ile razy akumulatory były już ładowane. Poniższa informacja może dać Ci o tym pewne wyobrażenie:

 

iMP-250 ładuje się około 7 godzin, a czas rozładowywania przy pełnym naładowaniu akumulatorów wynosi około 5 godzin.

 

iMP-350 ładuje się około 6 godzin, a czas rozładowywania przy pełnym naładowaniu akumulatorów wynosi około 5 godzin.

 

iDP-100 ładuje się około 2 godzin.

 

Jak policzyć sobie czas ładowania?

 

Policzenie czasu ładowania jest łatwe. Wystarczy podzielić pojemność akumulatorów (np. 1200 mAh) przez natężenie prądu dostarczane przez zasilacz (np. 400 mA) oraz pomnożyć otrzymany wynik przez ilość akumulatorów jeśli są one połączone szeregowo (np. 2 w przypadku odtwarzaczy iMP). Tak więc 1200 / 400 * 2 = 6

 

Używanie zasilacza

 

Gdy podłączony jest zasilacz, odtwarzacz odłącza się od zasilania bateryjnego i używa prądu płynącego z zasilacza. Podczas korzystania z zasilacza podświetlenie pilota jest zawsze włączone. Istnieje możliwość wyłączenia tego ustawienia w ustawieniach odtwarzacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Posiadam odtwarzacz imp-100 . W opisie tego odtwarzacza na stronie iriver.com nie jest nic wspomniane o tym ze imp100 ma ladowarke baterii. W faq'u jenak na tej samej stronie jest pytanie odnosnie ladowania baterii i jednoczesniego odtwarzania muzyki i w "related products" jest wymieniny wlasnie moj odtwarzacz. Juz sam nie wiem ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Yo,

 

Witam Okropnicki :)

 

Wszystko to odnośnie ładowania i rozładowania imp'a jest ładnie napisane, ale ja jestem średnio dobry technicznie - znaczy z prądu. Poniżej napiszę - w moim rozumieniu - instrukcję ładowania i użytkowania akumulatorów w IMP - jeżeli coś będzie niezgodne - pomóż proszę :)

 

1. Włóż akumulatory do player'a

2. Podłącz zasilanie - rozpocznij ładowanie (i powiedzmy na noc - player' sie ładuje)

3. Odepnij zasilanie i użytkuj

4. Jeżeli player sam umiera - bo skończył mu się soczek w bateriach - doładować czy doładować i rozładować i na nowo doładować.

5. Dokonoywać ładowania i rozładowania np. w środę każdego tygodnia - i robić to zawsze w środę czy zrobić to jakieś 3-4 razy i dać sobie spokój.

6. Czy trzymać akumulatory w playerze, czy wyjmować po każdym użyciu ???

 

Pozdrawiam serdecznie, czekając na mesydź :D

 

Pis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Yo,

Nie - masz jeszcze opcje - "ładowanie" - czyli "charge". Ale z tego co mi mówili, to najlepiej pierwsze parę razy tak właśnie zrobić - akumulatory osiągną swoją nominalną pojemność - poza tym przedłużasz ich żywotność i formatujesz we właściwy sposób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Wiadomo ze okolo raz na miesiac powinno sie rozladowac i naladowac akumulatorki ale czy brac pod uwage jego czestotliwosc uzytkowania? Bo co innego jak chodzi codziennie a co innego jak chodzi sporadycznie? Jak to z tym jest? Czy jak nie chodzi to akumulatorki tez sa poddawane efektowi pamieci czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ja zrobilem tak jak okropnick porponuje czyli 3 do 4 cykli ladowania z wczesniejszym ich rozladowaniem, zrobilem to zanim zaczalem korzystac iPM`ka wiec mam nadzieje ze zywotnosc ich medzie maksymalna biorac pod uwage ze raz w miesiacu wykonam pelne rozladowanie i ponowne naladowanie tylko pytanie czy nalezy to zrobic (tzn rozladowanie) przy pelnej baterii czy mozna to zrobic przy polowicznej czy wrec prze koncowce akumulatorka, jednym slowem czy ma wplyw pojemnosci akumulatorka na funkcje rozladowania? mam nadzieje ze jasno sie wyrazilem i ze mnie rozumiecie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ja mam imp'a od 2 miesiecy i uzywam tylko funkcji "discharge & charge"... za kazdym razem... doprowadzam go do stanu skrajnego wyczerpania, podlaczam do pradu i uzywam tej funkcji... i wtedy przez noc rozladowuje sie do cna i laduje od nowa... poki co wszystko dziala :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma sens o ile to co napisałem poniżej jest prawda :lol:

 

Lepiej rozładować ile się da w playerze a poxniej użyc funkcji rozładowania, dzieki temu wydłuża sie trwałość baterii.

Nie wiem ile w tym racji, ale tak gdzies wyczytałem. Ładowarka rozładowywuje dość szybko a playerek powoli. To szybkie rozładowywanie podobno jakość szkodzi.

 

Ale tak jak już napisałem nie wiem ile w tym jest prawdy, może ktoś z was słyszałem coś o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego proponuja zanim sie zacznie uzywac playerka wykonac od 3 do 4 cylki pelnego ladowania po uprzednim pelnym rozladowaniu przy pomocy funkcji "discharge & charge" a nie powiedza ze by rozladowac samemu - zeby lepiej w przyszlosci funkcjonowala nam bateria??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wyglądało tak:

 

Dostajesz playerka właczasz i słuchasz muzy, ja mialem bakteryjki dosc naładowane. Najpierw słuchame płytek jak już nie ruszał to słuchałem radia, aż zdechł. Później dopiero discharge.

 

Czy to lepsze rozwiązanie od uzywnia tylko funkcji discharge & charge tego nie wiem, ale na początku jak dostałem playerka w taki sposób postępowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

siemka niby wigilia i siellanka a ja mam problem z rozładowaniem i naładowaniem (discharge &charge) mojego imp 550 :o poprostu nie moge go ustawić tak ażeby sie najpierw rozładował ;/ niby w general i tam w tym charge function zmieniam a potem odpalam i znowyu jest tylko na charge a jak go podłaczam do zasilacza odpalam i przytrzymuje stop to wyskakuje mi tylko ta bateryjka ale ta śpiąca nie taz z oczami ;/ jak to zmienić bo to moje pierwsze łądowanie i nie chce sobie popsuć akumulatorków??

pomysły : może za krótko trzymam "stop" -ok 8 sec najdłużej

może akumulatorki są padnięte i sie odrazu ładują od zera

nie mam pojącia pomocy ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności