Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Audioquest Dragonfly Cobalt - test / recenzja. Obiektywnie AKTUALIZACJA 02.08.19


espe0

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, espe0 napisał:

Dzięki wielkie ...bo tak się przekomarzamy od ilu khz jest spadek tu jest widoczne że lekko od 7khz a ostro od 10khz. Brzydko.

 

Z tym "ostro" to lekko kolega przesadza ;) Przecież tam jest spadek 0.2 dB przy 10 kHz i 0.5 dB przy 15 kHz. Jeżeli wyłapałeś to przy słuchaniu muzyki, to rzeczywiście szacunek, masz złote uszy! :) 

 

W ogóle w tych pomiarach Cobalt wypadł gorzej niż DAC Chromecasta. A konkluzja, że Black 1.5 nie jest warty kupna bo nie gra lepiej niż przeciętny telefon jak najbardziej pokrywa się z moimi wrażeniami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kuba_622 napisał:

 

Z tym "ostro" to lekko kolega przesadza ;) Przecież tam jest spadek 0.2 dB przy 10 kHz i 0.5 dB przy 15 kHz. Jeżeli wyłapałeś to przy słuchaniu muzyki, to rzeczywiście szacunek, masz złote uszy! :) 

 

W ogóle w tych pomiarach Cobalt wypadł gorzej niż DAC Chromecasta. A konkluzja, że Black 1.5 nie jest warty kupna bo nie gra lepiej niż przeciętny telefon jak najbardziej pokrywa się z moimi wrażeniami.

Wykres wykresem, to naprawdę słychać. Nie faworyzuję żadnego z pasm - uwielbiam wszystkie. Dla tego serce mnie boli jak któregoś brakuje w pełnej krasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Palpatine napisał:

@espe0 czy zmienia się charakter grania Reda/Cobalta między PC, tabletem a telefonem?

Generalnie to są delikatne różnice np między PC a tabletem z windowsem, myślę że to głównie kwestia zasilania (na tablecie lepiej). Na androidzie w USB player pro w opcji bit Perfect różnice w granicy percepcji. PS4 zbyt cicho żeby coś porównywać.

 

Wspominane różnice to głównie delikatne ściśnięcie/kompresja - ale naprawdę tylko jeżeli ktoś kto wie do czego ucho przyłożyć - Kowalski powie że wszędzie gra tak samo.

 

Nie jest to znów niewiadomo jaka półka żeby się rozwodzić o dramatyźmie tych różnic. 

 

Reasumując można podłączyć do telefony bez degradacji dźwięku. Choć Red i Black miały jakieś ograniczenia z głośnością przy androidzie. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się uzupełnić test o pomiar apetytu na prąd, tzn.

telefon naładowany 100% - podłączona ważka i słuchawki - gra muzyka (zawsze te same utwory) na ustalonym poziomie głośności - powiedzmy przez 2 lub 3 h - sprawdzamy poziom naładowania.

3 ważki, 3 pomiary :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/4/2019 at 12:58 AM, Dzudas said:

Fajna recenzja, akurat dzisiaj znalazłem recenzję z pomiarami różnych Audioquestów i konkluzja jest taka sama, więc szacun.

https://archimago.blogspot.com/2019/08/measurements-dragonflies-audioquest.html?m=1

Było też trochę o MQA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się, że napisałeś szczerą opinię bez silenia się na dyplomację. Bo to tak nierzadko bywa, że ktoś prywatnie jest rozczarowany, ale w recenzji zostawia sobie margines jakby się okazało, że złotousznym się podoba i słyszą tam jakieś dodatkowe cuda. Albo nie wypada tak gdy jakiś sklep przysłał na test. A jeszcze bardziej podoba mi się, że werdykt pokrywa się z moimi przypuszczeniami, choć nigdy tego nie sprawdzę, i już nawet nie muszę :D nawet na jakiejś przyszłej promocji -50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Palpatine napisał:

@espe0 czy zmienia się charakter grania Reda/Cobalta między PC, tabletem a telefonem?

Na moje ucho Red zmienia się słyszalnie, z pc tak jak pisze @espe0 ważki dostają więcej prądu. Scena jest większa i dźwięk nieco dojrzalszy, lepsze rozciągnięcie i więcej faktur. 

 

31 minut temu, espe0 napisał:

Na androidzie w USB player pro w opcji bit

Jak to robisz? Na androidzie w USB Audio Player ustawiam Bitperfect to nie mam sterowania głośnością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jaworrr napisał:

Na moje ucho Red zmienia się słyszalnie, z pc tak jak pisze @espe0 ważki dostają więcej prądu. Scena jest większa i dźwięk nieco dojrzalszy, lepsze rozciągnięcie i więcej faktur. 

 

Jak to robisz? Na androidzie w USB Audio Player ustawiam Bitperfect to nie mam sterowania głośnością. 

Trzeba sterować hardware volume. W opcjach idzie to przypisać do obsługi fizycznymi przyciskami głośności.

44 minuty temu, PeepingTom napisał:

Podoba mi się, że napisałeś szczerą opinię bez silenia się na dyplomację. Bo to tak nierzadko bywa, że ktoś prywatnie jest rozczarowany, ale w recenzji zostawia sobie margines jakby się okazało, że złotousznym się podoba i słyszą tam jakieś dodatkowe cuda. Albo nie wypada tak gdy jakiś sklep przysłał na test. A jeszcze bardziej podoba mi się, że werdykt pokrywa się z moimi przypuszczeniami, choć nigdy tego nie sprawdzę, i już nawet nie muszę :D nawet na jakiejś przyszłej promocji -50%.

Nawet żonie nie oszczędzam na szczerości :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, espe0 napisał:

Z tego co wiem na telefonie mqa nie pójdzie. Niech mnie ktoś sprostuje.

 

Prostuje, pójdzie. Ze strony audioquest:

 

"DragonFlys Black, Red, and Cobalt support Tidal Masters (MQA) playback from iPhones and Android smartphones. MQA's technology folds high-resolution files into smaller files that can be streamed on the go. As MQA Renderers, DragonFlys Black, Red, and Cobalt complete the unfolding process, allowing music lovers to enjoy a wider selection of high-res music."

 

 

Swoją drogą rozbawiło mnie to zdjęcie:

dragonfly-cobalt-adapter-phone.jpg

 

A pękłem przy podpisie:

"Now, more than ever before, naturally beautiful sound is right at your fingertips—however you want it, whenever you want it"

 

To ma być przenośne? Toż to cały tor słuchawkowy :D

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, marek_m napisał:

 

Źródło - przejściówka (może być mniejsza / prostsza) - ważka - słuchawki.

Gdzie jest ekstrawagancja budząca śmiech ?

 

Smiech budzi we mnie duze zlacze usb w niby przenosnej wazce. Potrzebujesz przez to przejsciowke ktora na zdjeciu (zrobionym notabene nie przez kogostam tylko samego producenta) jest dwa razy wieksza niz sama wazka. Podpinajac do laptopa tez wypadalo by miec przejsciowke bo wpinajac na sztywno odstajaca wazke z wpieta wtyczka i ciezkim kablem grozi to uszkodzeniem gniazda albo i samej wazki przy byle pociagnieciu. Nie wspominajac o tym ze nowoczesne laptopy sa wyposazone juz w gniazda usb typ-c. Niewiem jak te urzadzenia graja wiec sie na ten temat nie wypowiadam ale juz na oko widac ze sa szalenie niepraktyczne w formie w jakiej sa sprzedawane.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Spawn napisał:

Smiech budzi we mnie duze zlacze usb ...

 

Przejściówka USB ze zdjęcia nie jest sprzedawana przez AQ. Owszem jest spora, ale taka być nie musi, na rynku dostępne są wiele zgrabniejsze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audioquest nie ma w ofercie przejściówki na złącze Lighting. Mają USB A, USB Micro oraz USB C, dlatego zalecają stosowanie oryginalnych od Apple, jak np. ta na zdjęciu powyżej (USB A i C w jednym). Są oczywiście też pojedyncze i przez to zgrabniejsze. 

14 godzin temu, Spawn napisał:

 

Smiech budzi we mnie duze zlacze usb w niby przenosnej wazce. Potrzebujesz przez to przejsciowke ktora na zdjeciu (zrobionym notabene nie przez kogostam tylko samego producenta) jest dwa razy wieksza niz sama wazka. Podpinajac do laptopa tez wypadalo by miec przejsciowke bo wpinajac na sztywno odstajaca wazke z wpieta wtyczka i ciezkim kablem grozi to uszkodzeniem gniazda albo i samej wazki przy byle pociagnieciu. Nie wspominajac o tym ze nowoczesne laptopy sa wyposazone juz w gniazda usb typ-c. Niewiem jak te urzadzenia graja wiec sie na ten temat nie wypowiadam ale juz na oko widac ze sa szalenie niepraktyczne w formie w jakiej sa sprzedawane.

Całkiem zgrabnie to wygląda.

 

IMG_20190810_085106.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek by miał fajny kabel (cobalt) to trzeba jeszcze lubić granie bez sopranu.

14 minut temu, The Grand Wazoo napisał:

iBasso DC01 ma fajny patent. Ma wystający kabelek na USB C i przejściówkę na B. 

 

Edytowane przez espe0
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawą alternatywą w stosunku do całej "owadziej" oferty AQ może być świeży: E1DA 9038S BAL Portable DAC & Amp.

Test sprzętu na https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-e1da-9038s-bal-portable-dac-amp.8424/

Jeśli faktycznie tak to wygląda, to przy obecnej cenie na Ali (pojawiło się wczoraj lub dziś) https://www.aliexpress.com/item/4000090081514.html zrobi się spory ruch w temacie.

 

Dla porównania testy produktów AQ: 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-sabaj-da3-dac-compared-to-dragonfly-black.3503/

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-dacport-hd-and-dragonfly-red.5977/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jacyś diabli mnie podkusili i no mam od wczoraj tego całego Cobalta. Jakby na przekór rozsądkowi...

Pograł jakieś 15h i co mogę powiedzieć, mnie się na razie podoba. 

 

Na moment obecny, w porównaniu do Reda, to jest bardziej precyzyjny w całym paśmie, łatwo złapać nawet małe przesunięcia dźwięków. 

Mniejsze źródła pozorne ale okraszone większą ilością powietrza wpływają na wyraźniejszą separację. 

Nic nie nakłada się na siebie jak w Redzie, gdzie dźwięki są raczej scalane razem.

 

Co jeszcze, bas faktycznie ma lekkiego kopa ilościowego (może dlatego mi się tak podoba) i jest ładnie odseparowany, brumi przyjemnie i chętniej wchodzi w subbas.

A co najważniejsze! Jest skupiony po środku sceny, bardziej punktowy. W Redzie bardziej obły i mniej czytelny, z bardziej miękkimi krawędziami. Dlatego np gitara basowa (np. w Acid rain od Riverside) brzmi jak gitara ze swoim miejscem w utworze a nie jest rozlana po całej scenie. 

Średnica naturalna, bardzo dobra separacja, wokale brzmią czyściutko, lekko oddalone od słuchacza, zresztą jak cały dźwięk.

Góra, po dawnym gwałcie przez DT990PRO nie jestem góro lubem, i tutaj powiem, że ilościowo jest jej na styk. Ciut mniej niż w Redzie, pomimo to wszystko tam słychać, nie zauważyłem żeby mi góra znikała szybciej. W niektórych realizacjach mogłoby być jej więcej (np. nowy Slipknot), ale w większości mi nie brakuje. Więc jest mniej góry, ale lepiej wyciętej.

 

I teraz tak, sceny grajki mają podobne. W Redzie duże źródła, tuż koło siebie i łączące się. W Cobalcie mniejsze wyraźnie odseparowane. Oba podobnie sięgające w szerz co w głąb.

Powiedziałbym, że Cobalt jest bardziej wyrafinowany, ma więcej zakusów technicznych. Wydaje się bardziej skupiony przez budowanie mniejszych ale wyraźniejszych źródeł i gra z lekkim oddaleniem. W Redzie te same źródła są powiększone i nie tak dokładnie artykułowane, ale są bliżej, bardziej wchodzą na głowę. Trudniej się je obserwuje bo są bardzo blisko.

 

Rozumiem, że moja opinia staje w kontr pozycji do recenzji @espe0 Mam tylko nadzieję, że styl Cobalta się utrzyma i nie będzie to grajek na 77 godzin :) 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Jaworrr napisał:

Jacyś diabli mnie podkusili i no mam od wczoraj tego całego Cobalta. Jakby na przekór rozsądkowi...

Pograł jakieś 15h i co mogę powiedzieć, mnie się na razie podoba. 

 

Na moment obecny, w porównaniu do Reda, to jest bardziej precyzyjny w całym paśmie, łatwo złapać nawet małe przesunięcia dźwięków. 

Mniejsze źródła pozorne ale okraszone większą ilością powietrza wpływają na wyraźniejszą separację. 

Nic nie nakłada się na siebie jak w Redzie, gdzie dźwięki są raczej scalane razem.

 

Co jeszcze, bas faktycznie ma lekkiego kopa ilościowego (może dlatego mi się tak podoba) i jest ładnie odseparowany, brumi przyjemnie i chętniej wchodzi w subbas.

A co najważniejsze! Jest skupiony po środku sceny, bardziej punktowy. W Redzie bardziej obły i mniej czytelny, z bardziej miękkimi krawędziami. Dlatego np gitara basowa (np. w Acid rain od Riverside) brzmi jak gitara ze swoim miejscem w utworze a nie jest rozlana po całej scenie. 

Średnica naturalna, bardzo dobra separacja, wokale brzmią czyściutko, lekko oddalone od słuchacza, zresztą jak cały dźwięk.

Góra, po dawnym gwałcie przez DT990PRO nie jestem góro lubem, i tutaj powiem, że ilościowo jest jej na styk. Ciut mniej niż w Redzie, pomimo to wszystko tam słychać, nie zauważyłem żeby mi góra znikała szybciej. W niektórych realizacjach mogłoby być jej więcej (np. nowy Slipknot), ale w większości mi nie brakuje. Więc jest mniej góry, ale lepiej wyciętej.

 

I teraz tak, sceny grajki mają podobne. W Redzie duże źródła, tuż koło siebie i łączące się. W Cobalcie mniejsze wyraźnie odseparowane. Oba podobnie sięgające w szerz co w głąb.

Powiedziałbym, że Cobalt jest bardziej wyrafinowany, ma więcej zakusów technicznych. Wydaje się bardziej skupiony przez budowanie mniejszych ale wyraźniejszych źródeł i gra z lekkim oddaleniem. W Redzie te same źródła są powiększone i nie tak dokładnie artykułowane, ale są bliżej, bardziej wchodzą na głowę. Trudniej się je obserwuje bo są bardzo blisko.

 

Rozumiem, że moja opinia staje w kontr pozycji do recenzji @espe0 Mam tylko nadzieję, że styl Cobalta się utrzyma i nie będzie to grajek na 77 godzin :) 

Mnie się też na początku nawet podobał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności