Skocz do zawartości

Kolumny DIY


Kiss_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od pewnego czasu zastanawiam się nad skonstruowaniem kolumn w oparciu o jakiś gotowy projekt bądź doświadczenie tutejszych forumowiczów.Co prawda w kwestii sprzętu stacjonarnego nie mam rozeznania , dotychczas moim sprzętem był Marantz 2215B (wiekowy amplituner, w klasie A, dosyć drogi ale niestety nie wiem czy cena = jakość w tym przypadku) + ZG30C114 + Dac na AK4490 .Na same głośniki chciałbym wydać ok.200-300 zł . Najchętniej dwudrożne konstrukcje.Co do obliczeń mniej więcej wiem "co z czym się je" . Skłaniam się ku konstrukcją zamkniętym z powodu mniejszych zniekształceń (jednak BR jakoś nie leży w moim guście , a przynajmniej do tej pory) .Pomieszczenie w granicach 3mx4m .Mocowo co tej pory starczało mi 2x15W (końcówka mocy w wyżej wymienionym amplitunerze jest właśnie taka).Czytałem o GDN16/10 wiele dobrego ,czy to naprawdę jeden z najlepszych wyborów w tej kategorii? Obudowa z MDF,myślę że 25mm-30mm z pewnością wystarczy , posiadam piłę kątowa więc przycięcie ścianek pod kątem 45° nie będzie. Oczywiście głośniki używane wchodzą w grę (także do regeneracji).Oczekiwalbym w miarę równego grania , przede wszystkim brak efektu piasku i sybilacji wysokich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Samodzielne wykonanie kolumn w tym budżecie nie ma sensu. Lepiej kupić coś używanego i naprawić, odbudować ew. zmodernizować jeśli potrafisz i chcesz i się pobawić. Druga sprawa- trudność wykonania. Nawet najprostsze konstrukcje trzeba umieć zaprojektować. Jeśli nie masz doświadczenia to możliwości są dwie, znajdujesz w sieci gotowy, prosty, dobrze udokumentowany projekt, kupujesz przetworniki i robisz kolumny. Druga opcja - trudniejsza i czasochłonna - instalujesz program do projektowania kolumn, uczysz się jego obsługi, kupujesz przetworniki, mierzysz je, robisz projekt, wykonujesz kolumny, mierzysz je, słuchasz, dostrajasz, słuchasz ,dostrajasz.

Mimo wszystko, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kiss_ napisał:

Witam,

 

Godzinę temu, hemi napisał:

Samodzielne wykonanie kolumn w tym budżecie nie ma sensu

 

Nie zrażaj kolegi :) DIY to świetna zabawa! Ja proponuję po taniości kupić używane szerokopasmowce fostexa i zrobić wariację obudowy na linii transmisyjnej. fajna i tania zabawa a przy okazji linii transmisyjnej dowiemy się nieco o akustyce naszego pokoju :P 

 

Prostszą metodą do ogarnięcia jest głośnik BMR - w sieci również mnóstwo projektów na konkretne modele przetworników (zamknięte/BR/LT).

 

Polecam zacząć zabawę od szerokopasmowców - bo omijamy kwestię zwrotnicy.

 

Tak czy siak: Budowa jakichkolwiek kolumn głośnikowych to nie lada wyzwanie!

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie jestem aż tak zielony , kwestie przetwornicy ogarnę spokojnie , posiadam oscyloskop , mikrofon instrumentalny (w miarę równa ch-ka) , myślałem o mierzeniu sygnału za pomocą generatora (pojedyncza f na wejściu ) , oraz pomiar sygnału z mikrofonu (oczywiście przy uwzględnieniu ch-ki mikrofonu ).Obsługą programu się nie martwię , bardziej danymi,bo jednak nie każdy głośnik posiada pełną dokumentację (a przynajmniej w niektórych przypadkach ciężko ją znaleźć.Jak wygląda aparatura pomiarowa do głośników ? Ta kwestia mnie najbardziej zastanawia , bo jednak przydałoby się je jakoś parować (a może się mylę? ) .

Czas mnie nie ogranicza,a z pewnością wiedza na ten temat mi się przyda.Jednak ciężko jest mi wybrać w głośnikach , myślę ciągle o dwudrożnej konstrukcji (gdzie dolna f byłaby w okolicy 150Hz powiedzmy) , bo w planach mam także budowę subwoofer'a,który by wypełniał tą lukę poniżej np. 200Hz.Widziałem że jest problem przy DIY z zgraniem głośników w jednej obudowie (rozmieszczenie) jak sobie z tym radzić ? Tutaj liczy się tylko kwestia słuchu czy jest możliwość w jakiś sposób za pomocą wyliczeń pomiarów metoda techniczną znaleźć złoty środek?

Czas mnie nie ogranicza,a z pewnością wiedza na ten temat mi się przyda.Jednak ciężko jest mi wybrać w głośnikach , myślę ciągle o dwudrożnej konstrukcji (gdzie dolna f byłaby w okolicy 150Hz powiedzmy) , bo w planach mam także budowę subwoofer'a,który by wypełniał tą lukę poniżej np. 200Hz.Widziałem że jest problem przy DIY z zgraniem głośników w jednej obudowie (rozmieszczenie) jak sobie z tym radzić ? Tutaj liczy się tylko kwestia słuchu czy jest możliwość w jakiś sposób za pomocą wyliczeń pomiarów metoda techniczną znaleźć złoty środek? 

Co do labiryntów , ciągle mnie ciekawi ten sposób na komorę akustyczną , jednak wydaje mi się on bardziej skomplikowany niż obudowa zamknięta ,więc z tym typem obudowy chciałbym ruszyć mając już większe doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności