Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Superlux HD668B vs Beyerdynamic DT880 chrome


Aro91

Rekomendowane odpowiedzi

Porównam w kilku zdaniach czym się różnią oba modele słuchawek półotwartych. Cena nowych HD668B - 140zł, DT880 chrome specjal - 700zł.
Można by tak pisać, że takie porównanie nie ma za bardzo sensu ponieważ to całkiem inna pólka cenowa, mimo to przybliżę co zyskałem po takiej wymianie.
HD668B przegrały kilkaset godzin a DT880 ponad 150.

Wygoda
Superluxy na standardowych padach nie były zbyt wygodne, robiłem skarpetkowy mod by ciut polepszyć wygodę ale łopatki na pałąku wywoływały ból na czubku głowy.
Na dłuższa metę było kiepsko z ich wygodą, chociaż pierwsze dni były najgorsze głównie przez twarde łopatki.
Beyerdynamic są bardzo wygodne jak to przystało na tą markę, duże głębokie welurowe pady, pałąk bardzo wygodny, słuchawki wystarczająco lekkie bez nadmiernego ucisku.

Z pamięci DT880 są wygodniejsze od K612pro, K702 czy Sennkow HD555.

Dźwięk
Po pierwszych godzin słuchania na DT880 czułem jak one ciemno grają, wszystko przez przyzwyczajenie się do jasnego przekazu Superluxow.
Po 2 tygodniach słuchawki grają wystarczająco jasno, chyba idealnie, wysokie tony z HD668B wywołują krew z uszu gdy zapuścimy wyraziście grający utwór, nie ma za bardzo znaczenia jak rozdzielcze źródło im zapodamy.
Ogólnie HD668b to jasno grające słuchawki chociaż mają też sporo niskich.
DT880ED grają neutralnie, może minimalnie w jasną stronę, przynajmniej na neutralnym wzmacniaczu i źródle tak to słyszę.
Środek pasma bardziej ocieplony w Beyerach, czuć takie lekkie ciepełko w niższej średnicy, HD668B grały chuda średnica wręcz jasną.
Niskie tony w obu modelach w podobnej ilości, wiele zależy od konkretnego utworu.
Na temat niskich tonów wspomnę jeszcze na końcu.

Scenicznie DT880ED to zdecydowanie głębsze i nieco szersze granie, najwięcej zyskujemy na głębi, czuć fajny klimat gdzie dalsze plany są bardziej oddalone, w HD668B brakowało zdecydowanie głębi, bo szerokość sceny była tam zaskakująco dobra. Przy tak płytkiej scenie czuć jak by jakaś cześć utworu została wykastrowana, usunięta cześć informacji takie miałem dziwne wrażenie.
Gdy by się już przyczepić to nieco za ciasno jest momentami na scenie w Beyerach, przy wielu składach np muzyki rockowej czuje jakby brakowało trochę oddechu, mimo to w DT880 jest trochę więcej czarnego tła.

Rozdzielczość, dynamika, szczegółowość, spójność, źródła pozorne trochę lepsze w DT880ED, chociaż Superluxy i tak są zaskakująco szczegółowe, chociaż im wchodzimy na wyższe tony, tym bardziej DT880 zyskują.

Wokale męskie trochę lepiej dociążone w droższym modelu, słychać lepsze rozciągnięcie na scenie i zdecydowanie lepszą głębie.
Przy żeńskich wokalach o dziwo czasem można usłyszeć sybilanty chodzi o "sz lub s" właśnie Beyery w tym zakresie pasma mają charakterystyczne podbicie pasma, co nie zawsze jest dobre.
HD668B grają po prostu za jasno i często kobiece wokale iskrzą a męskie są mało dociążone w rezultacie chude i dosyć płaskie.

Wracając do niskich tonów tutaj od jakiegoś czasu mam zagwozdkę nad ich charakterem.
O ile w muzyce poważnej, spokojnej czy innej która świetnie oddaje wrażenie dociążenia w dalszych planach DT88ED są bardzo dobre względem HD668B, to czasami w muzyce elektronicznej uderzenie nie jest tak dobre.
Tak dokładnie jak piszę DT880ED mają słabszy impakt, bardziej zaokrąglony, mniej wypełniony? ciężko mi to dokładnie wyjaśnić ale impakt z Superluxa ma fajniejsze uderzenie które jest bardziej namacalne, wyraźne.
Niskie tony z Beyerów mają tak jakby minimalną mgiełkę, być może to przez te charakterystyczne podbicie na przełomie sodka i wysokich?
Oba modele słuchawek niestety cierpią nieco na dudnienie "basu", w niektórych utworach jest to słyszalne.
Zapewne są mody do tych słuchawek które wyeliminują te wadę.
Dodam, że obie pary podpinałem do neutralnego wzmacniacza i źródła oraz do innego źródła o charakterze rozrywkowym.

Superluxy jak i Beyery nie są jakoś bardzo wymagające od wzmacniacza, o ile obie pary nie zagrają wystarczająco energicznie, konturowo, szybko bez buły na basie łącząc je z mobilnymi grajkami to zapewne zadowolą się dobrze tanimi wzmacniaczami zaczynając już od ZENka uno/duo. Na moich odtwarzaczach MD grały tak na 70% jakości tego co oferował już zwykły wzmacniacz słuchawkowy Lectora.
Pod integrą z laptopa HD668B grały byle jak, ewidentne braki mocy.
Beyery są po prostu trochę cichsze i przy odtwarzaczu MD grały na maksimum głośności odpowiednio głośno więc zapasu nie było.
Więc w przypadku DT880 raczej wskazany jest zwykły wzmak słuchawkowy.

Podsumowując gdy HD668B grały zbyt jasno i mało przyjemnie to i tak jedne z najlepiej grających słuchawek w swojej cenie, ciężko je przebić ogólną jakością grania.
Jak dla mnie i tak grały zaskakująco naturalnie jak na 150zł.
Miałem kilka różnych par słuchawek w takich cenach i żadne nie oferowały takiego zbiory cech pozytywnych by nie było bardzo wyraźnych wad w dźwięku.
Co nie do końca mi odpowiada w DT880 chrome specjal, to niskie tony które średnio dają sobie radę przy muzyce elektronicznej, już HD668B tu wypadają w niektórych utworach ciekawiej.
Całościowo to 2 klasy wyższe granie i jak najbardziej warte swojej ceny, chociaż trzeba najlepiej samemu sprawdzić na własnych uszach, bo to indywidualna sprawa.

Słuchawki grały przy pomocy wzmacniacza słuchawkowego Lectora, źródło to dwa odtwarzacze MD - Sony MDS JE510 oraz Kenwood DM7090.
Łączone optykiem z laptopem, pliki MP3 oraz FLAC.

 

 

Clipboard01.jpg

DSC00465.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Superlux HD681 i mam podobne odczucia. Góra tam była strasznie podbita. Natomiast bas w  Superluxach był bardzo dobry, pod tym względem rzeczywiście moga wypaść lepiej, niż 880-tki.

 

Co do napędzenia, to moim zdaniem 880 dość mocno się zmieniają zależnie od DACa i wzmacniacza. Np. 880 z A20 a z SAP 2 to zupełnie inne granie :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bob2000 napisał:

A jakie są różnice pomiędzy graniem z a20 a sap2?

 

Z Sap 2 dźwięk jest bardziej dociążony, gęstszy, trochę duszny. To, co mi przeszkadzało z Sap2, to pewna szarość średnicy - identyczne wrażenie miałem jak pierwszy raz słuchałem 880 lata temu w mp3store - wtedy tam mieli taki śmieszny wzmacniacz, Fiio E9 zdaje się, też na TPA6120, więc może ta kostka nie leży 880-tką. Nie wiem. W każdym razie np. kobiece wokale z Sap2 nie zachwycały, ale możliwe, że dobór odpowiedniego DACa by naprawił sytuację.

Z A20 grają bardziej uwypukloną średnicą, dużą sceną z mocno odseparowanymi źródłami pozornymi i większą otwartością. Dość odmienne sposoby prezentacji, zależy co kto lubi.

 

1 godzinę temu, Aro91 napisał:

Ja również bym zapytał jakie różnice dawały te wzmacniacze pod DT880? Ciekawi mnie czy ten dół pasma można tak uformować by miał bardziej efektowny wykop jak to przystało na SL.

  

 

Nie wiem, wątpię. Tam gdzie potrzebny jest potężny bas używałbym raczej innych słuchawek - z tanich to Superlux 330, w przeciwieństwie do większości SL mają łagodne soprany, a przy tym bas wyczynowy. Myślę, że są dobrym uzupełnieniem dla zwiewnie grających 880-tek.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Słucham sobie HD668B z presetem od Oratory1990 ( @manuelvetro mnie zainspirował swoimi AKG by sięgnąc z sentymentu po luxy). 

 

Bez EQ, albo ze źle dobranymi parametrami to mają one w dźwięku w sobie takie "chińskie naleciałości", które rozmazują obraz muzyczny . Słucha się tego dobrze, ale po odpaleniu EQ pojawia się taka czystość, akuratność, a przynajmniej na na swojej parze takie wrażenie odnoszę.

 

Grają fenomenalnie. Do zawodników wagi ciężkiej nie doskakują co jest chyba jasne, ale mógłbym je stawiać spokojnie ze słuchawkami do 1kzł w szranki. Grają równie dobrze albo nawet lepiej od X2HR w zasadzie wychodzi na to, że tonalność mają całkiem podobną. Tylko Fidelio grają jak w pełni otwarte słuchawki a SL trochę jak słuchawki półotwarte czyli X2 tak bardziej jak Sundara, a SL jak Dt1990pro - mówię dalej oczywiście nie o podobieństwach tylko bezpośrednich tylko rodzaju prezentacji. Fidelio też są bardziej FUNowe zapewniają  ciepłe podmuchy basowe, ale SL bardziej techniczne i monitorowe, ale w dalszym ciągu naturalne. 

 

Korci aby nabyć HD681 ponownie i zapodać EQ Olafa. Próbowałem przełożyć te z HD681 na HD668B - z marnym skutkiem, ale efekty były obiecujące. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, manuelvetro napisał:

Ja mało nie kupiłem hd681F...

Bo ich nie miałem :P 

 

 

Ogólnie te wszystkie odmiany to może nawet interesujące ale i tak szły by pod suwaki a wersja bez literek chyba najmocniejszy bas ma. Oddanie HD681 koledze w prezencie to chyba był jeden z największych błędów moich. Pamiętam, że grały tak czyściej od HD668b z lepszym basem. No i to EQ mnie strasznie ciekawi. Olaf określa je jako tańszy zamiennik HD600. Jego EQ na CAL jest mniej zaawansowane a i tak jest mega efekt. 

 

Ktoś ma HD681 i mógłby sprawdzić ten preset? chciałbym wiedzieć czy gra warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

Nie no... przesadziłem z tym porównaniem HD668B do X2HR. Te Philipsy grają trochę lepiej - subiektywnie. Mają lepszy tembr. Warto też do wygody i wykonania dopłacić. 

Chyba osiądę na takim EQ:
 

 

Preamp: -5.4 dB
Filter 1: ON PK Fc 88 Hz Gain -4.1 dB Q 0.7
Filter: ON LS Fc 105 Hz Gain 7.5 dB Q 0.71
Filter 3: ON PK Fc 1450 Hz Gain 1.0 dB Q 2.00
Filter 4: ON PK Fc 2000 Hz Gain -1.0 dB Q 3
Filter 5: ON PK Fc 2500 Hz Gain -1.4 dB Q 2
Filter 6: ON PK Fc 4500 Hz Gain 3.0 dB Q 1.4
Filter 7: ON PK Fc 5500 Hz Gain -4.0 dB Q 6
Filter 8: ON PK Fc 5680 Hz Gain -5.0 dB Q 6
Filter 9: ON PK Fc 8000 Hz Gain -3.6 dB Q 2

# additional Filters to go from Harman AE-OE to Optimum HiFi:

Filter 10: ON PK  Fc    80 Hz Gain  1.0 dB Q 0.45
Filter 11: ON LSC Fc   110 Hz Gain -5.8 dB Q 0.75
Filter 12: ON HSC Fc  6000 Hz Gain -1.2 dB Q 0.707
Filter 13: ON HSC Fc 11000 Hz Gain  0.8 dB Q 1.25

Czyli @Oratory1990 Optimum HiFi  + 2dB na basie.  Wolałbym preset Olafa, ale ten jest blisko.  Przez jakiś czas nie będę więcej kombinował. 

Takie pytanko polecicie jakiś tani (najtańszy możliwy), ale wytrzymały kabel do nich. Taki jeden ugreen mi wpadł w oko, ale może jest coś lepszego? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, neonlight napisał:

@MrBrainwash Ja bym niżej Cordial'a nie schodził - gotowy kabel, niewiele droższy od poszczególnych jego elementów, porządnych. 

Spoko. Możesz podać linka jeszcze raz. Potrzebny kabel typu "przedłużka" taki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, neonlight napisał:

Proszę, coś ten Edge linków mi nie chce wklejać poprawnie. 😏 

 

https://allegro.pl/oferta/cordial-cfs-kabel-jack-3-5mm-jack-3-5mm-1-5m-6830156767

Ja potrzebuję coś takiego:
https://audeos.pl/pl/p/Cordial-CFS-3-WY-kabel%2C-przedluzacz-jack-3.5mm-stereo-3m/624

Tyle że 2x krótszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zastosowałem na superluxach metodę taką jak na 300r i znowu efekt mnie przyjemnie zaskoczył. Ta metoda nie działa niestety na DT1990 ale spróbuję jeszcze z padami B i D. To EQ jest dużo lepsze niż to co podałem powyżej, bo tam jedynie tonalność się wyrównuje, a tutaj jest już harmonia która podnosi rozdzielczość, separację i bezwysiłkowość dźwięku. Nie brzmią już jak chińskie słuchawki za 100-200zł :D

Tzn bolączki konstrukcji w formie mniejszego dociążenia basu i delikatnie mniej czystej góry dają o sobie znać, ale w porównaniu do całościowego efektu to nie ma o czym mówić. :)

 

 

 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Byłem zadowolony z dostępnych presetów EQ do HD668b i z mojej własnej modyfikacji, ale wzięło mnie z zaskoczenia jak przez przypadek odpaliłem je dzisiaj z presetem do X2HR. Korekta trochę pokrywa się z poprzednimi presetami, ale jest mniejsza z jakiegoś powodu bardzo pasuje. To już mam kolejną opcje brzmieniową. Zadziwiające jak sporo można z nich wycisnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności