Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Audiotrak HD2 - naprawa, trzeszczący dźwięk po lutowaniu


gumiak9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam audiotraka hd2, zmodyfikował mi go użytkownik z audiostereo wg projektu Henryka Kwinto, tzn. wymiana wszystkich kondensatorów, kwarcu oraz zasilanie 12V z zasilacza gdzie wpychało się 2 piny do wtyczki pci-express. Pożyczyłem kumplowi, używał, zmieniał kompa, źle podłączył i spalił. Oddał kase, kupiłem sobie dragonfly black. Ostatnio kupiłem okazyjnie za 50zł audiotraka z olx i przypomniałem sobie o mojej spalonej w szafie. Zacząłem wylutowywać, kondy sanyo wg odpowiadające za zasilanie, kondy rubycona odsprzęgające dac itp. Wszystko szło dobrze dopóki nie wylutowałem jednego kondensatora i chciałem wstawić w jego miejsce inny. W tym miejscu wg projektu siedzi sanyo oscon, wiec pewnie odpowiada za zasilanie daca. Po wlutowaniu karta została wykryta, jednak był tylko bardzo głośny szum. Wylutowałem, wstawiłem ten co siedział- dalej to samo. Przez chwilę myślałem, że zepsułem karte na dobre bo była cisza. Ostatecznie wlutowałem oryginalny co siedział. Gdy puszczę np. film to słychać ścieżkę dialogową, jednak jest zagłuszana przez głośny szum. Druga możliwa przyczyna to ubrudzony slot pci-e, podczas lutowania kapnęła mi odrobina cyny i wycierałem, ale wciąż wydaje się być nalot. 

 

Podsumowując karta wykrywana, trzeszczy. Szukam kogoś kto podjąłby się naprawy, nie umiem lutować a nie chcę usadzić karty na dobre, pewnie i tak już jest zdarta solder maska. Jeżeli udałoby się to zrobić a osoba byłaby chętna to mam jeszcze kilka kondensatorów do wymiany w tym tantalowe oraz wlutowanie kwarcu z Omigu. Mam nadal tą starą kartę, jest tam jeszcze kilka kondensatorów ale chyba tych pojemności nie ma a jak już to są z wylutu i mają krótkie nóżki. Oczywiście w przypadku gdy nie uda się naprawić również zapłacę za poświęcony czas. Co do opłacalności naprawy to wiem, że czasem lepiej kupić coś nowego ale bardzo lubię tą kartę i brzmienie zmodowanej bardzo mi pasuje. Na co dzień mam też dragonfly red, miałem aima sc8000 który brzmiał zupełnie inaczej pomimo podobnych elementów. Xonary też odpadają, aimsc808 mają problemy z wykrywaniem itp. Problem może się okazać błahy, jednak kondensator nie chce chwytać, nie wiem czy popaliłem pole lub może gdzieś indziej powstał zimny lut itp. Mam zwykłą lutownice pistoletową 30/70W, grot już nie chwyta pomimo czyszczenia, nie mam miernika, zapasowych kondów itp. a nie chcę jej uwalić całkiem. Poniżej zdjęcia karty

 50f2edbfa1c5b.jpg6b7671ac58f85.jpg29504d0d06fb4.jpg

Edytowane przez gumiak9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, requal napisał:

Może być zimny lut. Te karty chyba były jakąś mieszanką na wyższą temperaturę lutowane. 

bezołowiówką pewnie dla spełnienia 'ekologi'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, whero napisał:

bezołowiówką pewnie dla spełnienia 'ekologi'

Tak. Miałem Prodigy 7.1 i nie mogłem zwykłą lutownicą tego ruszyć. Z kolei przy za dużej temperaturze mogły się solder pady popsuć. 

Edytowane przez requal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś posiedziałem troche nad kartą ale problem nadal występuje. Włożyłem starego creative - działa poprawnie w slocie pci. Wyczyściłem złącze, wydaje się być ok. Polutowałem nowe kondensatory, żadnej poprawy. Karta szumi zarówno po minijack jak i po złączach rca. Byłoby łatwiej gdybym wiedział co zazwyczaj powoduje takie trzeszczenie, tj. nieprzylutowany kondensator , może jakiś rezystor, może gdzieś jest zwarcie itd. 

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez gumiak9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez miernika nie sprawdzisz czy nie zerwałeś albo nie przepaliłeś ścieżki od zasilania daca. Ja nie chcę być czarnowidzem, a ale to może być też uszkodzony AKM bardzo łatwo o uszkodzenie niskonapięciowych scalaków jak lutuje się nieuziemionym grotem. Zawsze można zrobić przeszczep z padniętej karty, ale bez gorącego powietrza to nie takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności