Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zaawansowane tagowanie biblioteki muzycznej - foldery / pliki / tagi audio


x X x

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólny wątek o tagowaniu: folderów / plików / tagów w plikach audio.

 

Idea powstała poprzez problem jakim było uporządkowanie biblioteki muzycznej względem jakości posiadanych plików. Moja biblioteka muzyczna bazuje na hierarchi katalogów jak niżej:

 

KARTA PAMIĘCI / MUZYKA / %ARTYSTA% / %ALBUM% / %LISTA UTWORÓW%

 

Wcześniej segregowałem albumy na poszczególne płyty w wydawnictwach wielo płytowych (osobny folder dla płyty), ale zrezygnowałem z tego na rzecz tagu %discnumber%. Kolejnym problemem okazało się wyciągniecie danych o głębi bitowej plików (przez który oryginalnie powstał ten wątek), z którym w końcu sobie poradziłem i postanowiłem podzielić się jak ogarnąłem swoją bibliotekę.

 

Używane narzędzie: MP3TAG.

 

Najprawdopodobniej zasada działania innych programów będzie podobna.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Stworzony przeze mnie algorytm:

 

%year% - %album% - CD%discnumber% '['$upper(%_extension%)@$if($eql($upper(%_extension%),MP3),%_bitrate%kbps,%_bitspersample%bit)@$cutRight(%_samplerate%,3)$trimRight('.'$right(%_samplerate%,3),'.0')'kHz'']'

 

Efektem której dostajemy taką nazwę folderu, dla utworów w niej zawartych typu: .m4a (ALAC), 16 bitów, 44100 Hz.

 

2013 - Live from Vatnagarðar - CD1 [M4A@16bit@44.1kHz]

 

Co robią poszczególne sekcje algorytmu:

%year% - %album% - CD%discnumber% : rok wydania albumu, nazwa albumu, numer dysku (CD + zmienna '%discnumber%', bo zrzuty ze zmiennych można dowolnie łączyć),

'$upper(%_extension%) : rozszerzenie pliku, zmienione wszystkie znaki na duże,

$if($eql($upper(%_extension%),MP3),%_bitrate%kbps,%_bitspersample%bit) : stworzyłem wyjątek dla plików MP3, które nie posiadają w tagach informacji o głębi bitowej; Jeżeli: rozszerzenie pliku to 'MP3' (pobrany z taga ciąg podiesony do dużych znaków), wyświetl szybkość transmisji bitów + 'kbps'. Jeżeli nie: wyświetl głębie bitową + 'bit',

$cutRight(%_samplerate%,3)$trimRight('.'$right(%_samplerate%,3),'.0')' : ta formuła zerżnięta z internetu :D W skróce - wyświetla częstotliwość próbkowania z jednym miejscem dziesiętnym + 'kHz'.

- aby wyświetlić symbol [ lub ] (lub inne, które wykorzystywane są w programie do algorytmów), należy przed nim umieścić apostrof, tj. '[ lub '] itp.

 

Ciąg ten można formować dowolnie i wedle własnych upodobań. Część z głębią bitową lub bitrate być może trzeba będzie w podobny sposób dostosować do innych formatów muzycznych, ja w mojej bibliotece mam tylko mp3, alac, flac i dsf. w Przypadku DSF ciąg wygląda następująco: [DSF@1bit@5644.8kHz] nie wiem, czy są to poprawne wartości (prawdopodobnie wyliczenie samplerate jest nieprawidłowe) i nie wnikałem głębiej, bo mam aktualnie tylko jeden album w tym formacie i ogólnie jest on (format) dla mnie całkowitą nowością).

 

Uruchomienie:

Aby uruchomić procedurę zmiany nazw folderu (-ów, o tym później), należy otworzyć w aplikacji interesujące nas pliki (można je przeciągnąc do okna), następnie zaznaczyć je i nacisnąć skrót ALT + 5 (bądź z menu głównego 'Konwersja / Znacznik - Znacznik'). W otwartym oknie, w pozycji Pole wpisujemy wartość _DIRECTORY, natomiast w pozycji Format ciągu stworzoną formułę. Poniżej widzimy przykład na podstawie pierwszego utworu z listy, jak będzie wyglądała nazwa katalogu po zmianie. Klikamy OK i "się robi" :D

 

Uwagi:

Aby narzędzie zadziałało właściwie - tzn. zgodnie z opisanym wyżej założeniem - musimy mieć jako taki porządek w naszej bibliotece. Narzędzie zmieni nazwę folderu, w którym bezpośrednio znajdują się dodane do aplikacji pliki. Przykładowo, jeżeli mamy folder MUZYKA, a w nim luzem wrzucone pliki audio - konsekwencją działania narzędzia i algorytmu w tej formie będzie zmiana nazwy folderu MUZYKA na wygenerowany ciąg z tagów pliku, który jako ostatni z listy plików dodanych do programu należy do oryginalnego folderu. Jeżeli będziemy mieć przykładową konfigurację: MUZYKA / ALBUM1 / CD1 / pliki audio, to zmianie ulegnie nazwa folderu CD1.

 

Uwagi2:

Co do parametru %_bitrate%, jeżeli w folderze są pliki ze zmiennym bitrate, to najprawdopodobniej algorytm wybierze wartość z ostatniego pliku folderu. Pasowało by przerobić powyższy algorytm aby uwzględniał tą sytuację. Zrobię to w wolnej chwili i zaktualizuję. Albo po prostu można wyświetlić ciąg VBR :D

 

Zmiana nazw plików:

Do zmiany nazw plików służy inne narzędzie, dostępne po wciśnięciu kombinacji ALT+1, lub w menu głównym 'Konwersja / Znacznik - Nazwa pliku'. W tym wypadku procedura działania jest podobna, również można wygenerować ciąg znaków pobranych z tagów plików na podstawie stworzonego przez siebie patternu. Prawdopodobnie istnieje w programie zmienna podobna do _DIRECTORY, którą można by wykorzystać w narzędziu 'Znacznik - Znacznik', ale po co sobie komplikować życie skoro jest do tego dedykowana sekcja ;)

 

Podsumowanie:

W mojej bibliotece aktualnie znajduje się pare tysięcy plików, posegregowanych w katalogu MUZYKA / ARTYSTA / ALBUM, we wszystkich plikach wypełniłem tag %discnumber% wartością 1, 2, itd, numery utworów 1, 2, 3, itd (w przypadku vinyli A1, A2, B1, B2, itd, informacje o: Artysta, Artysta Albumu, Album, Rok, Gatunek, Nazwa Utworu, czasem Komentarz.

W pierwszej kolejności uruchomiłem skrypt do zmian nazw folderów. W bibliotece mam 115 artystów, albumów... wiele :D Na te "wiele" albumów, tylko z 6-cioma miałem drobny kłopot, bo np. w folderze Opeth miałem wrzucony nowy utwór Opetha z nadchozącej płyty (polecam) bezpośrednio do tego folderu, więc folder o nazwie Opeth zmienił się na "2019 - In Cauda Venenum bla bla bla" :P Poza tym innych problemów nie było, konwersja zajęła niewiele czasu, nie będę wspominał ile, bo to wszystko zależy od sprzętu.

Kolejnym krokiem była zmiana nazw utworów, mój pattern T%track%D%discnumber%. %title%, czego wynikiem jest np. T10D2. Nepenthe. Wcześniej testowałem format 10-2 Nepenthe, ale nowy wygląda przejżyściej, oraz nie sprawia problemu przy sortowaniu utworów po nazwie alfabetycznie.

 

TO TYLE

Zapraszam do dyskusji ;)

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś potrzebowałem wyciągać jakieś ważne informacje z różnych plików na NAS przed dalszą obróbką. Używałem do tego bash I programu o nazwie mediainfo. Wyszukaj w necie, jest też wersja pod Windows. Jeśli on Ci wyświetli to co potrzebujesz to jesteś w połowie drogi bo z niego wszystkie dane można eksportować.
Potem tylko znaleźć sposób aby te dane wrzucić w nazwę pliku lub tag.


Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#TREŚĆ SKOPIOWANA DO #1 POSTU WĄTKU#

 

Udało mi się wyciągnąć potrzebne dane z MP3TAG. Okazało się, że parametr %_bitspersample% wyświetla właśnie głębie bitową danych plików (oczywiście tych, które tą informację posiadają, czyli bezstratnych). Szkoda tylko, że dopiero w odmętach internetu, w jakimś randomowych wątku na forum znalazłem tą informację ;)

 

Gdyby ktoś chciał sobie dorobić takie znaczniki do folderów (można też do plików, kwestia odpowiednego uruchomienia narzędzia), poniżej stworzony przeze mnie algorytm:

 

%year% - %album% - CD%discnumber% '['$upper(%_extension%)@$if($eql($upper(%_extension%),MP3),%_bitrate%kbps,%_bitspersample%bit)@$cutRight(%_samplerate%,3)$trimRight('.'$right(%_samplerate%,3),'.0')'kHz'']'

 

Efektem której dostajemy taką nazwę folderu, dla utworów w niej zawartych typu: .m4a (ALAC), 16 bitów, 44100 Hz.

 

2013 - Live from Vatnagarðar - CD1 [M4A@16bit@44.1kHz]

 

Co robią poszczególne sekcje algorytmu:

%year% - %album% - CD%discnumber% : rok wydania albumu, nazwa albumu, numer dysku (CD + zmienna '%discnumber%', bo zrzuty ze zmiennych można dowolnie łączyć),

'$upper(%_extension%) : rozszerzenie pliku, zmienione wszystkie znaki na duże,

$if($eql($upper(%_extension%),MP3),%_bitrate%kbps,%_bitspersample%bit) : stworzyłem wyjątek dla plików MP3, które nie posiadają w tagach informacji o głębi bitowej; Jeżeli: rozszerzenie pliku to 'MP3' (pobrany z taga ciąg podiesony do dużych znaków), wyświetl szybkość transmisji bitów + 'kbps'. Jeżeli nie: wyświetl głębie bitową + 'bit',

$cutRight(%_samplerate%,3)$trimRight('.'$right(%_samplerate%,3),'.0')' : ta formuła zerżnięta z internetu :D W skróce - wyświetla częstotliwość próbkowania z jednym miejscem dziesiętnym + 'kHz'.

- aby wyświetlić symbol [ lub ] (lub inne, które wykorzystywane są w programie do algorytmów), należy przed nim umieścić apostrof, tj. '[ lub '] itp.

 

Ciąg ten można formować dowolnie i wedle własnych upodobań. Część z głębią bitową lub bitrate być może trzeba będzie w podobny sposób dostosować do innych formatów muzycznych, ja w mojej bibliotece mam tylko mp3, alac, flac i dsf. w Przypadku DSF ciąg wygląda następująco: [DSF@1bit@5644.8kHz] nie wiem, czy są to poprawne wartości (prawdopodobnie wyliczenie samplerate jest nieprawidłowe) i nie wnikałem głębiej, bo mam aktualnie tylko jeden album w tym formacie i ogólnie jest on (format) dla mnie całkowitą nowością).

 

Uruchomienie:

Aby uruchomić procedurę zmiany nazw folderu (-ów, o tym później), należy otworzyć w aplikacji interesujące nas pliki (można je przeciągnąc do okna), następnie zaznaczyć je i nacisnąć skrót ALT + 5 (bądź z menu głównego 'Konwersja / Znacznik - Znacznik'). W otwartym oknie, w pozycji Pole wpisujemy wartość _DIRECTORY, natomiast w pozycji Format ciągu stworzoną formułę. Poniżej widzimy przykład na podstawie pierwszego utworu z listy, jak będzie wyglądała nazwa katalogu po zmianie. Klikamy OK i "się robi" :D

 

Uwagi:

Aby narzędzie zadziałało właściwie - tzn. zgodnie z opisanym wyżej założeniem - musimy mieć jako taki porządek w naszej bibliotece. Narzędzie zmieni nazwę folderu, w którym bezpośrednio znajdują się dodane do aplikacji pliki. Przykładowo, jeżeli mamy folder MUZYKA, a w nim luzem wrzucone pliki audio - konsekwencją działania narzędzia i algorytmu w tej formie będzie zmiana nazwy folderu MUZYKA na wygenerowany ciąg z tagów pliku, który jako ostatni z listy plików dodanych do programu należy do oryginalnego folderu. Jeżeli będziemy mieć przykładową konfigurację: MUZYKA / ALBUM1 / CD1 / pliki audio, to zmianie ulegnie nazwa folderu CD1.

 

Uwagi2:

Co do parametru %_bitrate%, jeżeli w folderze są pliki ze zmiennym bitrate, to najprawdopodobniej algorytm wybierze wartość z ostatniego pliku folderu. Pasowało by przerobić powyższy algorytm aby uwzględniał tą sytuację. Zrobię to w wolnej chwili i zaktualizuję. Albo po prostu można wyświetlić ciąg VBR :D

 

Zmiana nazw plików:

Do zmiany nazw plików służy inne narzędzie, dostępne po wciśnięciu kombinacji ALT+1, lub w menu głównym 'Konwersja / Znacznik - Nazwa pliku'. W tym wypadku procedura działania jest podobna, również można wygenerować ciąg znaków pobranych z tagów plików na podstawie stworzonego przez siebie patternu. Prawdopodobnie istnieje w programie zmienna podobna do _DIRECTORY, którą można by wykorzystać w narzędziu 'Znacznik - Znacznik', ale po co sobie komplikować życie skoro jest do tego dedykowana sekcja ;)

 

Podsumowanie:

W mojej bibliotece aktualnie znajduje się pare tysięcy plików, posegregowanych w katalogu MUZYKA / ARTYSTA / ALBUM, we wszystkich plikach wypełniłem tag %discnumber% wartością 1, 2, itd, numery utworów 1, 2, 3, itd (w przypadku vinyli A1, A2, B1, B2, itd, informacje o: Artysta, Artysta Albumu, Album, Rok, Gatunek, Nazwa Utworu, czasem Komentarz.

W pierwszej kolejności uruchomiłem skrypt do zmian nazw folderów. W bibliotece mam 115 artystów, albumów... wiele :D Na te "wiele" albumów, tylko z 6-cioma miałem drobny kłopot, bo np. w folderze Opeth miałem wrzucony nowy utwór Opetha z nadchozącej płyty (polecam) bezpośrednio do tego folderu, więc folder o nazwie Opeth zmienił się na "2019 - In Cauda Venenum bla bla bla" :P Poza tym innych problemów nie było, konwersja zajęła niewiele czasu, nie będę wspominał ile, bo to wszystko zależy od sprzętu.

Kolejnym krokiem była zmiana nazw utworów, mój pattern T%track%D%discnumber%. %title%, czego wynikiem jest np. T10D2. Nepenthe. Wcześniej testowałem format 10-2 Nepenthe, ale nowy wygląda przejżyściej, oraz nie sprawia problemu przy sortowaniu utworów po nazwie alfabetycznie.

 

TO TYLE

Zapraszam do dyskusji ;)

 

Edytowane przez x X x
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dzięki @x X x za podzielenie się. Skatalogowanie mojej muzy na słuchawki jeszcze przede mną (a kolekcja rośnie 😕 ), ale miałem nie lada zgryz przy układaniu moich kawałków które gram jako DJ... Na szczęście miałem pomoc w postaci Rekordboxa. Zacząłem od podziału na gatunki, później tempa, dalej kolory z którymi kojarzyły mi się tracki. W praktyce zorientowałem się, że nie jestem w stanie tej konwencji utrzymać, więc selekcjonuję muzę do folderów z poszczególnych setów (imprez)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć, gratuluję koledze xXx znajomości tematu z katologowania mp3. Proszę o pomoc w następującej  sytuacji: moje nowe auto nie czyta katalogów tylko utwory i albumy. Korci mnie aby nadać plikom z jednego katalogu wspólną nazwę albumu w tagach i w ten sposób wymusić ich wyświetlanie jako jedną listę. Po kilku dniach zabawy z mp3tag nadaję wspólny album, ale odtwarzacz samochodowy i tak widzi po swojemu, zwykle wyświetla pliki pojedynczo ale kilka łączy w listę wyświetlając nazwe albumu której nie widzę w edytorze mimo próbkowania różnych  wersji id3. Niby problem niewielki, ale denerwuje mnie ,że  nie mogę słuchać muzyki w aucie jak mi wygodnie. Pozdrawiam i życzę miłego dnia, Alek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj to zrobić AIMPem wg wygodniejszy, jeśli nie robisz cudów  a tylko chcesz zmienić tylko jakiś element w tagach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zapytam jakim softem dodać do plików Flac gatunek muzyczny ?

 

Jest tytuł albumu, tytuł utworu, wykonawca oraz okładka (jpg), ale brakuje gatunku (genre).

 

Idealnie byłby zrobić to hurtowo dla całej biblioteki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyż @marek_m spróbuj Aimpem

Aimp pobiera dla większości płyt dane z internatów i zapisuje. Ty wybierasz co chcesz widzieć.

Edytowane przez Jaro54
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam
Zarejestrowałem się na to forum, bo może tu znajdę podpowiedz, bo sam jakoś tego ogarnąć nie mogę.

Tak, wiem, że odkopałem temat.

Dawno temu zrobiłem sobie porządki w mojej bibliotece mp3 za pomocą programu mp3tag (o ile dobrze pamiętam).

Program zorganizował mi te pliki tak:
Muzyka/artysta/ rok. album/numer utworu. tytuł
...

"/" to oczywiście katalog.
Takie ustawienia bardzo mi odpowiadają, tyle, że niestety coś sobie popsułem programem picard. Nic z dysku nie zostało usunięte ale zrobił się lekki bałagan.
Zainstalowałem ponownie mp3tag, bo chciałbym to przywrócić do wersji jaką miałem ale nie za bardzo mi to nie wychodzi.

Z tego co pamiętam (dawno temu) wówczas wystarczyło zaznaczyć cały folder z plikami i kliknąć na konwersja - znacznik nazwa pliku i po jakimś czasie wszystko miałem jak powyżej.

Jak powinienem zmienić te składnię:
%artist% - %album% - $num(%track%,2) - %title%
By było dobrze?

I dodatkowe pytanie, bo znaczników jest dość dużo więc może dało by się to ulepszy na podział:
Muzyka/artysta/live/ rok. album/numer utworu. tytuł
...

Muzyka/artysta/studio/ rok. album/numer utworu. tytuł
...

No ale to juz jako dodatkowe opcje.

Ktoś, coś?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności