Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Lekka adaptacja pomieszczenia 15m2 - monitory studyjne


lukaszz85

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam prośbę o poradę. Kupiłem monitory studyjne Focal Alpha 65 i chciałbym jakoś poprawić akustykę pomieszczenia. Chodzi o słuchanie muzyki - głównie elektroniki (techno i odmiany) oraz miksowanie na konsolecie dj-skiej. Myślałem zatem o powieszeniu jakichś paneli akustycznych. Bardzo podobają mi się hybrydy, jak w linku poniżej. Zależy mi też na estetycznym wyglądzie pomieszczenia. Załączam szkic pokoju. Dodam, że nie jestem jakimś mega audiofilem, ale słyszę pokrywanie się basu i to chciałbym zredukować. Dodam tylko, że bez jakichś super nakładów w postaci pracy i finansów oraz żeby panele były najlepiej wieszane, ponieważ jest to pokój w wynajętym mieszkaniu. Prośba o zaznaczenie na rysunku, gdzie powiesić takie panele, jeżeli to oczywiście dobre rozwiązanie. Myślałem powiedzmy o dwóch na ścianie za plecami na wysokości głowy oraz po jednym z lewej i prawej strony na wysokości uszu i pozycji słuchacza. Nie wiem natomiast czy stosować jakieś pułapki basowe. Prośba o linki, jeżeli coś jest godnego uwagi, bo wiem, że dużo produktów (np. z Allegro) nie spełnia swojej roli. Z góry dziękuję za pomoc.

 

https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panel-SQM-BASS/113 

pokoj 1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Pianka się nie nadaje aby równomiernie wytłumić pomieszczenie, im niższe tony tym bardziej pianka przestaje działać i w rezultacie bas będzie się przeciągał bez poprawy jego jakości.

Bardzo często na ścianie za plecami stosuje się dyfuzory najlepiej 2D np jakiś skyline i tym podobne rozpraszacze z drewna. Na ścianie za kolumnami polecam kupić tanio absorbery z wełny PT80 mogę dać namiar na OLX. To chyba najlepszy a zarazem tani środek by znacznie poprawić akustykę w pokoju.

Dokładne zmiany jakie wnoszą absorbery u mnie mogę Ci podać w linku.

Najważniejsza ściana moim zdaniem jest ta za plecami, i najbardziej warto ją rozproszyć np półkami na książki, dyfuzorami coś co ma różnorodną powierzchnię.

Z kolei boczne ściany aż tak bardzo ważne nie są, więc w pierwszej kolejności polecam zająć się ściana za plecami i za kolumnami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź.

 

Mam przedni bas reflex, więc ścianą za kolumnami się nie przejmowałem, tam w sumie jest długi parapet i okno z zasłoną.

 

Mam jeszcze kilka pytań:

1. Czyli taka hybryda, jak ze zdjęcia, to kiepski pomysł na tylną ścianę? Podoba mi się to wizualnie, dlatego to rozważałem. Półki na książki niestety nie mam, bo korzystam z czytnika :)

2. Czy statywy pod głośniki coś poprawią w stosunku do bieżącego ustawienia- załączone zdjęcie? Myślinem tez o statywach montowanych do biurka, bo oszczędziłoby to miejsce, czy to dobry pomysł? 

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

 

21111.JPG

33.JPG

fff.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana za kolumnami ma duże znaczenie. U ciebie są okna, szyby, dlatego zasłona musi być jakaś gruba, by działała trochę jak absorber. Ta na zdjęciu taka się nie wydaje. 

Przy takim ustawieniu jak narysowałeś, ściana tylna nie ma aż takiego dużego znaczenia, co innego gdybyś słuchał np. metr, półtora przed tylną ścianą. Zrób sobie wizualizację na tym kalkulatorze, będziesz miał przynajmniej z grubsza pojęcie, gdzie są odbicia. - https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/ 

Potem możesz zrobić nawet eksperymenty z grubymi ręcznikami rozwieszonymi w miejscach odbić. To nie to co porządny absorber, ale lepszy niż goła ściana. Możesz nawet w ramach eksperymentu ustawić w rogach kwiaty i zobaczyć, czy czujesz wpływ. Ogólnie to chyba w rogach pułapki pasowe by się  przydały. ale ściana z wyjściem na balkon to kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam przednie bass reflexy, więc też myślę że ponad pół metra od okien, to nie jest źle. Zakupiłem już standy do tych kolumn, także myślę że one też dużo poprawią, ale i teraz nie jest źle. Poeksperymentuje, tak jak mówisz.

 

 

 

Edytowane przez lukaszz85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mniej wiecje po twojej prawej i lewej stronie od siedzenia przydaly by sie panele akustyczne - miedzy kanapą i plakatem z lewej i między stolikiem a drzwiami do balkonu z prawej.
Tam mniej więcej są miejsca pierwszych odbić od kolumn
Skorzystaj z kalkulatora akustycznego i ci pokaze miejsca pierwszych odbić
W tych miejscach nie moze byc gołej ściany.

Okna jak kolega wyzej wspomnial grube zasłony - robi to robotę.
No i rogi pokojów by wypadalo czyms zastawic - lewy dolny róg masz szafe wiec spoko(fajnie jakby była wysoka az po sufit) no i drzwi jakby były jakies szczelne grube bo tam tez jest róg a w rogach sie zbiera zazwyczaj najwiecej bassu
Od biedy mozna je pianką wykleić xd Ja wieszalem tez jakis gruby ręcznik na drzwi - tez cos tam daje.

Panele akustyczne sa lepsze od tych SQM BASS - pianka nie pochłania niskich tonów wiec do słuchania muzyki czy produkcji  da mierny efekt.
Wszystko co jest z pianki akustycznej omijaj - tylko panele z  wełny skalnej lub mineralnej ewentualnie od biedy dyfuzory z drewna

Jakie masz podstawki pod monitory ? Pytam bo tez stoje przed zamiarem kupna
Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności