Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kolumny / monitory studyjne [500 złotych]


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim, to mój pierwszy post na forum.

Chciałbym kupić kolumny lub monitory aktywne do około 500 złotych. Będą grały z komputerem, do którego podłączony jest interfejs Behringer UMC22 i to on będzie źródłem dźwięku. Docelowo filmy / seriale oraz muzyka (rock, lżejszy metal, rzadko klimaty hip hopowe). Pomieszczenie ma wymiary około 4m x 5m, z poddaszem. Zdaję sobie sprawę, że mógłbym powoli myśleć o wzmacniaczu + kolumnach pasywnych, ale jednak szukam czegoś nowego z gwarancją. Chciałbym również aby były wolne od szumów, trzasków oraz innych zakłóceń. Kilka moich propozycji:
- Microlab B77 - może nie ma sensu dopłacać do czegoś większego i droższego?
- Edifier R1280T / R1600TIII / R1280DB - znajdują się w większości podobnych wątków
- Microlab SOLO 6C / 7C - siódemki podobają mi się najbardziej, ale obawiam się że mogę mieć problem z ich zasileniem. Czytałem również że wzmacniacz który jest wewnątrz nie należy do najlepszych.
- PreSonus Eris E3.5 - małe monitory studyjne, które zbierają dobre recenzje. Boję się że mogą być zbyt płaskie do słuchania muzyki i oglądania filmów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - sam sobie odpowiedz czego oczekujesz :) Czy dźwięku płaskiego i wiernego (monitory), czy bardziej przyjemnego (głośniki komputerowe). Weź pod uwagę, że monitory to głośniki, które żeby dobrze zagrały, muszą być odpowiednio rozstawione, czyli przy ich odsłuchu musisz siedzieć przy biurku i mieć je rozstawione symetrycznie i na wysokości uszu, w innym wypadku zagrają bardzo słabo. Więc np jak będziesz słuchał ich leżąc w łóżku, to będzie kiepsko. Natomiast jeśli spełnisz te warunki, to otrzymasz szczegółowy, dokładny dźwięk i fajną scenę.

 

Popatrzyłbym jeszcze na Fostexy 0.3d, można nowe za 500zł parę kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałeś gdzie kolumny będą stały, jak szeroko je rozstawisz. Gdzie będzie twoje miejsce odsłuchowe i jakiego dźwięku szukasz.

Za 500zł trochę ciężko złożyć poprawnie grający zestaw z kolumn pasywnych. Jedne z najtańszych chwalonych wzmacniaczy np NAD 3xxx do tego kolumny to budżet bez przewodów może przebić już 500zł.

Z 2 strony uważam, ze zestawy z kolumn pasywnych mogą ciekawiej zagrać szczególnie od nowych wynalazków kolumn tanich aktywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak reszta serii 3xxx ale na pewno nie 3020. Nie wiem jak się prezentują późniejsze serie 3020 ale ja miałem pierwszą "generację" 3020 (czyli niby tą najbardziej cenioną). Nie polecam w życiu nikomu. A szczególnie za takie pieniądze za jakie można je kupić. Dno i kilo mułu. Również w dźwięku. Egzemplarz oczywiście w 100% sprawny i oryginalny. Sam bas. Reszty ten wzmacniacz w ogóle nie ma. 

@Aro91 słuchałeś tych nadów?

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, Aro91 said:

Nigdzie nie napisałeś gdzie kolumny będą stały, jak szeroko je rozstawisz. Gdzie będzie twoje miejsce odsłuchowe i jakiego dźwięku szukasz.

 

Już uzupełniam. Docelowo miałyby stać na biurku, po obu stronach monitora, w odległości mniej więcej 1m - 1,2m od siebie. Odsłuch w 90% siedząc przy biurku, pozostałe 10% ruszając się po pokoju. 

 

Czy warto w ogóle dopłacać do takich SOLO 7C względem tych Microlabów B77 o których wspomniałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdziłeś cokolwiek odnośnie Solo 7C? Jak je postawisz na biurku, wysoko tonowy przetwornik będziesz miał kilometr na poziomem uszu. :P

Edytowane przez D@rkSid3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oskar2905 O NADach trochę czytałem bylem bardzo bliski zakupu modeli 3240 ale nie wyszło. Za 300zł nie ma co się spodziewać dobrego technicznie dźwięku a raczej podstaw chociaż o muleniu NADow słyszałem, bardzo możliwe, że po dobraniu nie mulących kolumn mogło by być okej, cały czas tu mówimy o najniższych kwotach żeby wogole co cokolwiek uskładać.

Tak się skalda, że autor tematu już dodał bardzo ważna informacje, odsłuch przy biurku i rozstaw zaledwie 1m kolumn.

W takich warunkach chyba lepiej niech kupi jakieś małe kolumny Edifiera/ Microlaba i na tym zostańmy.

Solo 6c a tym bardziej 7c nie nadają się do odsłuchu z takiej odległości.

Prędzej jakieś R1600t3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Aro91 no właśnie nie 300zł. Taki nad 3020 z pierwszej serii kosztuje ~800-1000zł a i tak spadły ceny ostatnio tego "wzmacniacza". A gra to na poziomie...unitry co najwyżej. Nie jakim cudem ten wzmacniacz dostał tyle nagród i stał się taką legendą. Chyba przez recenzje w gazetkach różnych. Ktoś nieźle musiał groszem sypnąć. Za 300zł można kupić wiele bdb wzmacniaczy. Trzeba tylko wiedzieć czego szukać ;)

 

P.S podłączałem różne kolumny. Z wypchniętymi wysokimi do przodu również. Nic to nie pomogło. Z gó... bata nie ukręcisz ;) . 

 

@lunatyk nie chodzi o rozstaw na szerokość a o odległość twoją od kolumn. Ile może mieć biurko...50-60cm głębokości?

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się. Może w takim wypadku nie warto stawiać na tak duże kolumny jak SOLO 7C i tym podobne, a na skromniejsze Microlaby B77? Wymiary mają dosyć podobne do Edifierów, są tańsze, a w filmach i muzyce chyba sobie poradzą? Zwłaszcza że w przyszłości chciałbym kupić jakiś zestaw stereo do salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w tym wypadku jakieś głośniczki Edifiera albo male monitory bliskiego pola ale za 500zl nic raczej nei znajdziesz.

No zaskakująco NAD ma dużo zwolenników, jest masa opinii na forach o takich starych modelach tego producenta, ale też rozumiem Twoja opinię na jego temat.

Ja puki co najbardziej jestem za Luxmanem z bardzo budżetowych wzmakow chociaż nie słuchałem ich za dużo, na pewno wywarło większe wrażenie od Sony Esprita.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności