Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zestaw Stereo pod TV+Konsola+PC do 1-1.5k


Feii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

poszukuje zestawu stereo do salonu. Budżet jaki na ten cel zakładam to 1000 do 1500 pln z nakierowaniem jednak na 1k.  Jest to pierwszy poważniejszy zestaw stąd też jego niska cena + ma posłużyć około roku  po czym zostanie wymieniony na inny ( zmiana miejsca zamieszkania na większe ). Pokój około 16m2 z rozstawieniem tak jak na załączonym rzucie z painta :). Głównym zadaniem zestawu ma być odtwarzanie muzyki ze Spotify + Foobar do tego  Netflix i PS4 ( mniejszy priorytet ). Muzycznie głównie trip hop, rap, rock i rock alternatywny. Na chwilę obecną posiadam TV samsunga ue55nu7102 który posiada jedynie wyjście optyczne audio. Do tegoż telewizora podłączona jest konsola PS4 oraz PC poprzez kabel HDMI i te 2 urządzenia będą zapewne działać jako źródło. 

Przejrzałem dziesiątki tematów na różnych forach i co osoba to opinia. Jedni się zarzekają, że w tej cenie tylko Microlaby 7c+ DAC, kto inny pisze, że Microlaby to pseudogłośniczki pod pc i tylko kolumny + wzmacniacz. Jeszcze kto inny powie, że w takiej sytuacji amplituner stereo najlepiej się sprawdzi. Ja jestem świadomy ogromnego ograniczenia jakie nakłada taki budżet, natomiast to jest mam nadzieję początek przygody z audio i nie chciałbym tej przygody rozpoczynać na dzień dobry z wywalaniem mebli bo akustykę psują, rzucaniem od razu 5-8k na sprzęt itd :) Proszę o doradzenie co w takim budżecie można rozważyć i w jakiej konfiguracji, żeby grało przyzwoicie jak na start. Sprzęt używany oczywiście wchodzi w grę, natomiast preferowanym stanem jest nowy. 

pokoj.jpg

Edytowane przez Feii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Budżet 1k na nowe klocki to bardzo słabo. Szczerze to co kupisz z nowych kolumn? albo komputerowe popierdółki albo malutkie monitory aktywne.

Czy zestaw z kolumn pasywnych i wzmacniacza zagra lepiej? to zależy od akustyki, dobrego ucha i pewnie coś jeszcze by się znalazło.

Na rysunku nie przedstawiłeś nam gdzie stoją meble bo to ważne, tak naprawdę meble wcale nie muszą psuć dźwięku, mało tego meble mogą poprawić akustykę byle nie było pustych ścian w pokoju.

Gdy byś był w stanie namówić się na używany sprzęt to można by rzeczywiście powalczyć, zastanów się na spokojnie.

Twój pokój nie jest taki mały, nic nie napisałeś gdzie miały by stać kolumny.

 

TV to słabe źródło niestety, PC o ile ma jakaś lepsza kartę dźwiękowa w środku będzie okej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżej "sprzęt używany oczywiście wchodzi w grę"  nie mam żadnego problemu z tym, żeby sprzęt był używany. Zakres cenowy do 1500 pln napisałem ze wskazaniem na 1000 ze względu na to, że to 1500 to faktyczna górna granica. Wolałbym uniknąć sytuacji w której z 1500 zrobi się 2400 itd. Co do źródła to PC karty dźwiękowej nie ma. Posiadam starego Soundblastera X-Fi pod USB natomiast wątpię, żeby było z niego jakieś zastosowanie z tego względu, że PC ma podawać dźwięk poprzez hdmi idące w podłodze. Poniżej uzupełniony rysunek o meble i lokacje głośników ( czerwone prostokąty ).

 

 

 

 

p.jpeg?fv_content=true&size_mode=5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sytuacja zaczyna być ciekawa. Skoro używany wchodzi w grę to masz duże pole do manewru o ile przeżyjesz rozmiary zwykłego wzmacniacza stereo?

Jakie będą odległości kolumn od tylnej ściany? zapewne trzeba będzie szukać takich z przednim bas reflexem. Jak szeroko rozstawisz kolumny?

Opisz swoimi słowami jaki dźwięk preferujesz, im więcej napiszesz tym lepiej będzie coś dobrać.

Co do DACa to tanio byś wyszedł na tym kupując kartę dzwiekawa do PC z tym ze dźwięk z TV będzie lichej jakości i chyba tu lepiej jednak iść w zewnętrzny DAC, niby masz tego Creative może on styknie jakością?

Ja preferuje kolumny podstawkowe w niedużym pomieszczeniu mogą lepiej zagrać, w tym wypadku trzeba by doliczyć 200-300zł za porządne standy po nie.

Ale przy tak napiętym budżecie można tez wybrać male kolumny podłogowe jak np świetne w swojej cenie Dali 350.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie kupić tutaj DAC z dwoma wyjściami optycznymi lub optyk + USB. Podłączy się go do TV, a do telewizora całą resztę przez HDMI. Do tego komputer przez USB/optyk, aby nie trzeba była włączać TV do słuchania muzyki. Jeśli chciałbyś tanio i prosto to można kupić jakieś używane kolumny aktywne, ale w tej chwili nie widzę nic ciekawego z tego co znam.
Podstawki można zrobić z płyt MDF i obciążyć kostką brukową ;) , koszt może ~40 zł/szt. 
Proponuję rozłożyć koszta tak:
DAC - ~100-300 zł
wzmacniacz ~200-400 zł
kolumny  ~500-700 zł
podstawki ~100 zł

Najtaniej:
FiiO D03 - ma tylko wejście optyczne, więc będziesz musiał mieć włączony TV by używać ~100 zł lub dac z USB FX-Audio DAC-X3 ~200 zł.
Sony TA-S7 - tani i nie taki zły wzmacniacz 125 zł, JVC AX-335, ale o nim tylko słyszałem że może być dobry ~200-250 zł
Kolumny do ~600 zł na pewno jakieś znajdziesz.
Podstawki ~100 zł.
 

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Aro91 napisał:

o ile przeżyjesz rozmiary zwykłego wzmacniacza stereo?

Przeżyję raczej :)

22 godziny temu, Aro91 napisał:

Jakie będą odległości kolumn od tylnej ściany?

Myślę, że 10-15cm max będzie możliwe.

 

22 godziny temu, Aro91 napisał:

Jak szeroko rozstawisz kolumny?

koło 2-2.5m 

9 godzin temu, music hunter napisał:

aby nie trzeba była włączać TV do słuchania muzyki

Nie jest to duży problem. + można odpalić Spotify bezpośrednio na TV

 

22 godziny temu, Aro91 napisał:

Opisz swoimi słowami jaki dźwięk preferujesz, im więcej napiszesz tym lepiej będzie coś dobrać.

Ciężko powiedzieć. Lubię czyste wokale, wyraźny ale niezbyt nachalny bas, dźwięk generalnie czysty możliwie zbliżony do oryginału. Nie wiem czy taki opis pomaga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można szukać kolumna Arcusa które sa bardzo przejrzyste i dosyć monitorowe niezłe do analizy dźwięku.

 Preferował bym monitory ale nie widać za bardzo nic ciekawego z przednim wylotem powietrza.

 

Zależy czy na pewno chcesz takiego dźwięku, po dłuższym czasie mogą Cie drażnić lub nudzić zależy.

Płasko, równo grające z pewnoscia tez mogą być monitory aktywne np krk

https://www.olx.pl/oferta/monitory-studyjne-odsluchy-krk-rokit-5-2-generacji-komplet-CID99-IDArxRm.html#9414680753

Ja mimo to wolał bym kolumny pasywne najlepiej monitory z przednim bas reflexem.

Może jakiś monitor Audio? ale poniżej BX2 nie wiem czy warto iść w tak budżetowe modele.

 

Z wzmacniaczy bardzo polecam Luxmany lecz z nimi jest mały problem bo sporo sztuk mogło być grzebanych w środku i nie wiadomo co się trafi.

Dźwiękowo one grają rewelacyjnie w swej cenie, delikatnie ocieplone, bardzo czysty, przestrzenny dźwięk lecz nie koniecznie pasują do Arcusa z racji na wyraźną górę pasma.

Jak być miał zamiar kupić kolumny od Arcusa to pod nie chyba lepiej brać wzmak NADa czy Luxmana z serii LV.

Z kolumn podłogowych bardzo dobrze grających polecę też Dali 350, nie będą aż tak "monitorowe", przejrzyste, analityczne ale mogą na dłuższa metę grać muzykalniej, pełniej i przyjemniej.

 

Edytowane przez Aro91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za porady.  Czyli rozumiem, że w sytuacji którą opisałem najlepsze efekty da DAC+wzmacniacz stereo + 2 kolomny ?  Poczytałem trochę na temat Dali 350 i Dali 450 ( 450 przy zwiększonym budżecie do 2k ). Myślę, że będe celował w nie. Jaki polecacie DAC i jaki wzmacniacz do tych kolumn ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 450 maja bass reflex z tyłu i tu jest problem bo mogą dudnić gdy nie odsuniesz ich wystarczająco daleko, Dali 350 są na pewno łatwiejsze w ustawieniu.

Zależy jaki chcesz efekt końcowy czy dźwięk ma być bardziej po muzykalnej, łagodnej, soczystej stronie czy bardziej techniczny, analityczny, wyrazisty, szybki?

Od siebie z powodzeniem polecił bym tu Luxmany z serii L2xx lub lepsze L4xx.

Ponoc Dali dobrze graja z wzmakami NAD lecz to zależy czy chcesz tak ocieplony dźwięk, bardziej nastawiony na muzykalność zamiast szybkości, analityczności, czyli dźwięk może nie być tak wyrazisty w górnych rejestrach, nieco słabszy technicznie ale bardziej nasycony.

Naprawdę niezły może okazać się NAD 3240 uznawany za jeden  z najlepszych modeli tej marki w obecnej cenie.

DAC musi posiadać 2 wyjścia optyczne? jeżeli nie to masz duży wybór np najprostszy Audiotrack prodigy Cube.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Aro91 napisał:

DAC musi posiadać 2 wyjścia optyczne?

No wydaje mi się, że nie. Wszystko ma przechodzić przez telewizor kablem optycznym.  Z komputera po drugiej stronie pokoju kabla optycznego raczej ciągnąć nie zamierzam. 

 

17 godzin temu, Aro91 napisał:

Zależy jaki chcesz efekt końcowy czy dźwięk ma być bardziej po muzykalnej, łagodnej, soczystej stronie czy bardziej techniczny, analityczny, wyrazisty, szybki?

Ciężko mi tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie. Raczej opcja 1 natomiast nie chciałbym, żeby dźwięk zlewał się w jedno. Lubię wyraźnie słyszeć poszczególne instrumenty.

 

Ile powinny kosztować Dali 350ki ? Aktualnie widzę tylko jedną aukcję na allegro i  wiszą za 940 z wysyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny takiej klasy nie powinny się zlewać robiąc papkę z dźwięku, bardzo dużo zależy od dobrego ustawienia kolumn, ogólnie akustyki pokoju.

Takie Dali 350 spokojnie powinny grać wystarczająco selektywnie czyli dawać dobra separacje instrumentów. Widuje się je w cenach od 700-1000zł czasem jest lepiej dołożyć i kupić w jak najlepszym stanie jak to maja być kolumny na lata.

Oczywiście można tez poszukać innych kolumn od innego producenta, ale Dali 350 to wyjątkowo dobre kolumny i niezbyt wymagające od pomieszczenia i wzmacniacza.

Miałem dawno Dali 104 i mimo naprawdę ciasno upchanych w rogach pokoju nie wzbudzały się nie zniszczyły dźwięku i dało się o dziwo ich słuchać przyjemnie gdy nie byłem tak osłuchany jak obecnie.

Ew można Ci zaproponować Monitor Audio BX2, podstawkowe ELAC, Cantony, Tannoy Mercury. 

 

 

Edytowane przez Aro91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoye Mercury z całego serca odradzam. Jedne z najbardziej przereklamowanych kolumni dodatkowo są bardzo wymagające co do wzmacniacza (duże spadki impedancji). Co do dali 104 to miałem ich mniejszy model czyli 102. Jakieś super nie były. Taki przyjemny i poprawny dźwięk ale bez niczego ekstra. Za cenę za jaką się je widuje można dostać coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tyle modeli że nie ma sensu pisać czegoś konkretnego (tylko kilku modeli). Trzeba przejrzeć ogłoszenia i poszukać co w tej chwili jest. Najprościej to po prostu kupić jakieś kolumny aktywne starszej daty. Do 1000zł coś powinieneś znaleźć spokojnie. Będziesz miał przynajmniej dopasowany wzmacniacz, a po 2 jak kiedyś jakaś firma robiła kolumny aktywne to raczej nie robiła tego na bazie jakiejś budżetówki tylko to wyższa półka była raczej. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej to wybrać się na odsłuch w okolicy do kogoś, nic nie zastąpi dobrego odsłuchu na własne uszy.

Na forach jest z tym różnie, jedni pochwalą jakieś kolumny a innym one nie podejdą.

Mimo to za 1500zł można już fajny zestaw złożyć, nie wypowiem się na temat kolumn aktywnych, bo nie mam wogole obeznania.

Na pewno to odpuścił bym sobie wszystkie głośniki/kolumny komputerowe (Edifiery czy Microlaby)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Aro91 napisał:

Na pewno to odpuścił bym sobie wszystkie głośniki/kolumny komputerowe (Edifiery czy Microlaby)

To na pewno i wszelkiego rodzaju tanie i budżetowe "monitory bliskiego pola" współczesne raczej też (zresztą to nie ten budżet nawet raczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To na pewno i wszelkiego rodzaju tanie i budżetowe "monitory bliskiego pola" współczesne raczej też (zresztą to nie ten budżet nawet raczej).

Różne takie monitory np M-Audio BX5, PRESONUS Eris, Mackie CR4, Krk Rookit można wrzucić do jednego wora i dać sobie w takimi wynalazkami spokój?

Jak masz w takich modelach obeznanie, możesz coś od siebie napisać jak to gra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak m audio i mackie ale Krk i presonusow raczej nie warto brać za jakiś taki używany zestaw wzmacniacz + kolumny. Obeznanie mam raczej mgliste ale nawet na logikę. Wzmacniacz na scalaku + tanie głośniki tyle że wybrane takie żeby miały równa charakterystykę. W takich monitorach współczesnych można znaleźć coś fajnego ale to nie ten budżet zdecydowanie raczej. 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności