Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Nowy komputer stacjonarny


Chcheckitout

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym złożyć komputer do zastosowań audio ale też służbowych. 

 

Czego oczekuję: 

Roon core 

CAD i bardzo duże pliki RAR

Komfortowa praca w excel przy bardzo dużych bazach przy jednoczesnym użyciu CAD, RAR w tle, Roon

Obecny zestaw to: 

 

I7 4790K

16 GB

... i nie chciałbym schodzić poniżej takiej wydajności 

 

Graty jakie mam to: 

Samsung 970 PRO PCIe x4 NVMe 

2x tradycyjne dyski SSD

 

 Wymogi ciąg dalszy

Obudowa najlepiej srebrna o wymiarach:

 

W 23 cm

G 44 cm

S 44 cm

 

Cube ?

 

Chłodziwo Noctua (bo od zawsze miałem i zawsze będę :))

 

Bez karty graficznej 

 

Komputer będzie podłączony do monitora 32 cale 4k i telewizora 55 cali. 

 

Jeden wentylator na procku 

 

Zaraz ukarzą się Ryzeny. Może warto czekać ? Ale chciałbym wiedzieć już jak z obudową czy chłodzenie się zmieści itp. Muszę zredukować sprzęt do minimum. 

 

Aaaa chciałbym też zmieścić to:

 

https://www.magnahifi.com/en/webshop/product/pink-faun-spdif-audio-bridge-pcie

 

Muszę przetestować bezpośrednio z DAC po optyku. 

 

Edytowane przez Chcheckitout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to masz teraz wypasiony sprzęt i ewentualne zmiany jakie będą w nowym w stosunku do bieżącego nie będą znaczące. To znaczy nie będą znaczące ani użytkowo ani wydajnościowo. Grafiki zewnętrznej nie chcesz, więc opierasz się na procesorze. Procesor będzie nowszy i lepszy, ale czy w praktyce odczuwalnie i fundamentalnie lepszy, to można dyskutować. Dyski już masz ok. Jedyne co to możesz iść po prostu w większy i możliwie najszybszy dysk NVMe, pozbywając się kolejnych dysków. Obudowę możesz sobie kupić dowolnie pocudowaną. Ale to kwestia wyboru bardziej pod własny gust niż realnej potrzeby wydajnościowo-użytkowej. To samo tyczy się pamięci.

 

Szczerze mówiąc, gdybym stał przed podobnym dylematem, to szedłbym w możliwe ograniczenie wydzielania ciepła, czyli w sprawność energetyczną. W minimalizację ilości komponentów, bo zastosowania audio to lubią. A im więcej kabli i komponentów, tym sprzęt więcej sieje. Raczej bym poszedł w i5 niż i7, bo różnica w realnych zastosowaniach niespecjalistycznych mała, a zawsze to mniejszy piekarnik. I to chyba tyle. 16GB styknie, adresowanie większej ilości paradoksalnie potrafi powodować lagi w interfejsie systemu. System wydaje się mniej responsywny. Wiadomo, w konkretnych zastosowaniach może się przydać, ale sama praca w interfejsie zaczyna spowalniać.

 

Jeśli to ma być do audio, poszedłbym w minimalizm, ograniczenie ilości ruchomych elementów (wentylatorów), chłodzenie pasywne, albo chociaż pół pasywne (włączające się na żądanie przy obciążeniu). W takim kierunku bym szedł. Bo prawda jest taka, że zestaw obecny masz niczego sobie. Ale do audio, to akurat z armatą na muchę, więcej zaszkodzi niż pomoże, mnożenie dysków, wielkich chłodzeń aktywnych, maksymalizacja procesora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro chcesz wsadzić w szafkę, to komputer powinien wydzielać jak najmniej ciepła. I to nie w sposób taki, że będzie mieć skuteczną wentylację, bo w szafce to ona się nie przyda w dłuższej perspektywie, a metodą jak największej sprawności energetycznej. Jak najniższego procesu technologicznego i tego typu rozwiązań. Czyli wracamy do sprawności procesora, nadal ma być to Intel, co by nie pisać o obecnych rozwiązaniach od AMD, nadal intelowski SpeedStep jest lepszy. Do tego jak najnowszy procesor, czyli generacja 9. Najlepiej z serii T, o ograniczonym TDP i niższym bazowym zegarze core. Do tego 16GB RAM, w jednej kości, bo będzie mniej żarła prądu. I do kompletu jeden dysk NVMe, z jego wydajnością też nie ma co przesadzać, ma być dobra, ale niekoniecznie totalnie absolutnie najszybsza, bo i tak wpadnie w termiczny throttling po kilku sekundach pracy.

Różnicy w wydajności nie odczujesz w typowych zastosowaniach. Za to optymalizację termiczno-energetyczną i owszem. Przy takiej konfiguracji będziesz mieć dużo więcej opcji w kwestii wyboru obudowy. W zasadzie można by się już powoli pokusić o zasilacz liniowy, jeśli już koniecznie kombinować. Ale nie jest to warunkiem niezbędnym.

 

Dotychczasowy komputer jaki posiadasz, wszkazuje że wyznacznikiem była "Brutalna wydajność", jeśli tak to można ująć, a niekoniecznie optymalizacja pod potrzeby i zastosowania. Może to właśnie warto zmienić. Inaczej to nic nie zyskasz, zamienisz jednego mocnego, niekoniecznie optymalnego, ale za to super mocnego klocka, na drugiego, tyle że trochę nowszego. I nie mówię że nagle masz iść w Atoma, bo nie o to chodzi. Ale w rozsądnie dobrane komponenty, i5 z serii T, w najnowszej 9 generacji, sprawdzi się wyśmienicie w tej roli. Można wzorem poprzedniego sprzętu iść nawet w Core i9-9900, z kilogramowym chłodzeniem. Pytanie tylko czy jest w tym sens. 

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa ITX np taka

 

https://www.morele.net/obudowa-sharkoon-qb-one-4044951016433-730298/

 

ale jak budżet większy można cos innego, silverstone lian li mają sporo tego typu. Problem w standardzie ITX to jeden slot pci-e wiec karty nie podłączysz.

 

Chłodzenie można horyzontalne 

 

https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-procesora-deepcool-gabriel-7451909134 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_czerwiec_2019

Dość ciekawe , można pod siebie skorygować , bo inne firmy mogą mieć ciekawsze ceny.

 

Dodatkowo teraz wychodzi trochę nowości , warto poczekać czasami miesiąc .

Na pewno nowe procki ,to spadek cen starych , wcale nie dużo słabszych.

 

 

 

Edytowane przez radzik55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, radzik55 napisał:

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_czerwiec_2019

Dość ciekawe , można pod siebie skorygować , bo inne firmy mogą mieć ciekawsze ceny.

 

Dodatkowo teraz wychodzi trochę nowości , warto poczekać czasami miesiąc .

Na pewno nowe procki ,to spadek cen starych , wcale nie dużo słabszych.

 

Na procesor mogę poczekać ale już chciałbym kupić obudowę, zasilacz i wiedzieć na czym stoję :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz z wyższej półki mają teraz około 7-10 lat gwarancji ,dużo osób poleca firmę Seasonic .Sam mam EVGA SuperNOVA G3 ,  cichy , wentylator załącza się sam , jak się nagrzeje .

 

monitora 32 cale 4k

Przy pracy w takiej rozdzielczości oraz CAD i pliki  , ro raczej dość mocny procek potrzebny.

Tu masz trochę testów i porównań.

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i9_9900k_bezkompromisowa_wydajnosc?page=0,3

 

Wybór się trochę komplikuje ,bo procesor musi mieć integre .

Warto się zapytać na forum komputerowym ,lub przejrzeć forum.

Jest plotka że płyty główne do nowych ryzów maja być dość drogie , dodatkowo lepiej poczekać kolejny miesiąc ,bo jak to nowości , czasami bywają problemy z sprzętami ( np sypiące się na potęgę RTX 2080 2080 ti).

 

Dodatkowo jak będzie w szafce , to problem chłodzenia , raczej procka nie podkręcisz ( chociaż w zastosowaniach audio lepiej tego nie robić ) .

 

Edytowane przez radzik55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Chcheckitout napisał:

Rozumiem podejście, tylko chciałbym konkrety, bo wychodzi na to, że wystarczy NUC na SSD.

Gubię się w tym jaka płyta główna, chłodzenie no i przede wszystkim obudowa.

 

NUC nie wystarczy, byłoby raczej trudno wpakować do niego taką kartę spdifa jak chcesz kupić :) Więc nie warto popadać w drugą skrajność.

 

Co do zasilacza, to Seasonica, najlepiej z full cable managementem (wszystkie kable odpinane) i półpasywnego o wysokiej sprawności, do około 60% obciążenia wentylator w nim nie rusza w ogóle. Obudowę to już naprawdę wedle potrzeb i gustów, dobierasz taką żeby była w miarę sztywna, nie gięła się jak chorągiewka na wietrze i żeby pomieściła wszystko co sobie umyślisz do środka wpakować. Więcej technicznych wyznaczników trudno określać, reszta to kwestia wyglądu. A jeśli to ma być w szafce, to kwestie wydziwianej cyrkulacji powietrza w obudowie i tak nie mają znaczenia.

 

A obudowa ma być pionowa, czy leżąca? Planujesz przyszłą rozbudowę o kolejne karty rozszerzeń, czy raczej to już konfiguracja docelowa?

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, SlawekR napisał:

 

NUC nie wystarczy, byłoby raczej trudno wpakować do niego taką kartę spdifa jak chcesz kupić :) Więc nie warto popadać w drugą skrajność.

 

Co do zasilacza, to Seasonica, najlepiej z full cable managementem (wszystkie kable odpinane) i półpasywnego o wysokiej sprawności, do około 60% obciążenia wentylator w nim nie rusza w ogóle. Obudowę to już naprawdę wedle potrzeb i gustów, dobierasz taką żeby była w miarę sztywna, nie gięła się jak chorągiewka na wietrze i żeby pomieściła wszystko co sobie umyślisz do środka wpakować. Więcej technicznych wyznaczników trudno określać, reszta to kwestia wyglądu. A jeśli to ma być w szafce, to kwestie wydziwianej cyrkulacji powietrza w obudowie i tak nie mają znaczenia.

 

A obudowa ma być pionowa, czy leżąca? Planujesz przyszłą rozbudowę o kolejne karty rozszerzeń, czy raczej to już konfiguracja docelowa?

 

Chciałbym jakieś pole manewru mieć oczywiście. Obudowa pozioma/leżąca

 

3 godziny temu, Oskar2905 napisał:

Nie prościej było by zmienic tylko płytę i obudowe w tym co masz teraz? A procesor ewentualnie oddaj do skalpa. 

 

Niby można ale kupować płytę pod starą podstawkę ? Jakoś nie przemawia to do mnie. Mam ten sprzęt już ze 4 lata i oddałbym go siostrzeńcowi do gier.

Edytowane przez Chcheckitout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz uzywke płytę jakąś mniejsza i sprzedasz ta swoja (zgaduje że masz pewnie jakaś lepsza płytę skoro masz odblkowana i7) to jeszcze zarobisz pewnie na tym interesie. Do tego jakąś małą obudowę i po sprawie. Nie rozumiem po co zmieniać kompa jeśli Ci odpowiada ;)

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szafkę to można buty schować a nie komputer...

Do obecnego zestawu dodałbym RTX2060 o ile zasilacz uciągnie i tyle.

M

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sp5it napisał:

W szafkę to można buty schować a nie komputer...

Do obecnego zestawu dodałbym RTX2060 o ile zasilacz uciągnie i tyle.

M

 

A na co mi taka karta ? Nie gram w gry. 

 

Tak w szafkę ! Bo w salonie mi nie pasuje trzymać kloca na widoku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już jak Marysia uważa...

Przypomniała mi się taka historia...

Kumpel sprzedawał nowego soundbara HK za 1/3 ceny, bo małżowinie nie pasowały kabelki idące od niego. Psuło jej to wizję salonu 🤣

 

PC nie musi być duży i brzydki. Skoro nie grasz, to NUC powinien się sprawdzić.

 

Osobiście wolę mojego Chiefteca big tower na kółkach. Buda duża, przewiewna, ręce z łokciami się mieszczą jak potrzebuję coś zmienić.

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Chcheckitout napisał:

A na co mi taka karta ? Nie gram w gry. 

 

Tak w szafkę ! Bo w salonie mi nie pasuje trzymać kloca na widok

Ja mam kompa w salonie , w małym mieszkaniu . Zamówiłem specjalny baryk . Po złożeniu zajmuje mało miejsca .IMG_20190625_192726796.thumb.jpg.b725ea5c9a5f7887441b61c3ac741e98.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym,  ale wydajność  dużo mniejsza w takim rozwiązaniu , a potrzebuje  dość mocnego pc. ;)

 

Edytowane przez radzik55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, radzik55 napisał:

Wolałbym,  ale wydajność  dużo mniejsza w takim rozwiązaniu , a potrzebuje  dość mocnego pc. ;)

 

 

Bardzo fajnie to sobie urządziłeś ale u mnie nie przejdzie w aktualnym pomieszczeniu. Jak się wyprowadzimy z aktualnego mieszkania to będę kombinował z meblami. Powoli myślę, że mocny NAS będzie lepszym rozwiązaniem choć też nie najtańszym.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, radzik55 napisał:

Na początku biurko było dwa razy grubsze i mieściła się w nim stacjonarka .Ale kupiłem piłkę i obciąłem polowe i komputer postawiłem w schowku :)Teraz baryk  służy za drzwi do schowka i biurko .Może się komuś  przyda koncepcja gdzie schować komputer w małym domu .

IMG_20190627_153619293.thumb.jpg.15afc181e1f644811d47957ae5fc0b2e.jpgIMG_20190627_153652444.thumb.jpg.01f3d107ef1c671944348e119d905313.jpgIMG_20190627_153708026.thumb.jpg.7309a86c414d52e9a35272afb0107b08.jpg

 

Harry Potter audio :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku biurko było dwa razy grubsze i mieściła się w nim stacjonarka .Ale kupiłem piłkę i obciąłem polowe i komputer postawiłem w schowku Teraz baryk  służy za drzwi do schowka i biurko .Może się komuś  przyda koncepcja gdzie schować komputer w małym domu .
IMG_20190627_153619293.thumb.jpg.15afc181e1f644811d47957ae5fc0b2e.jpgIMG_20190627_153652444.thumb.jpg.01f3d107ef1c671944348e119d905313.jpgIMG_20190627_153708026.thumb.jpg.7309a86c414d52e9a35272afb0107b08.jpg
Miazga! Nie wiem jak z wygoda ale wygląda fajnie.

pisane mobilnie

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności