Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kolumny aktywne do dużego salonu (a może zestaw stereo?) ~2k


Najner

Rekomendowane odpowiedzi

Pozostaje vintage w stylu Celestion Ditton 66 czy 662 + wzmacniacz - tutaj niech już inni doradzają bo nie siedzę w temacie. 

Albo właśnie jakieś monitory audio + subwoofer. Ja mam u siebie Fostex PM 0.5 mkII + Fostex PM 0.5 SUB MK2 w pokoju 12m^2  i mają jeszcze duży zapas. Więc być może, jako tako przy twoim metrażu poradziłyby sobie np. Fostex PM 1 lub PM 2 (akurat chodzą dość tanio na olx i ebay) + jakiś aktywny subwoofer. Chociaż monitory tego typu nie są polecane przy słuchaniu z większej odległości + dochodzą wydatki na kable (xlr są droższe niż  zwykłe do kolumn pasywnych), przejściówki ( z xlr na RCA) + jakiś DAC skoro to ma być podpięte do TV. Kolejna sprawa, że kupując monitory audio + subwoofer zapewnisz sobie większą plątaninę kabli względem klasycznego stereo: każdy monitor i subwoofer ma osobny przewód zasilający do listwy/gniazdka, do subwoofera muszą wchodzić 2 przewody z sygnałem op źródła i dwa wyjść do monitorów :D. Czyli jakieś 9 kabli vs 5-6 przy klasycznym stereo (liczę już z zasilaniem DAC i sygnałem z TV)

Edytowane przez Damix
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powyżej założonego budżetu, ale myślę że to ciekawy kandydat: https://www.teufelaudio.pl/stereo/ultima-40-active-p18374.html

Może jest ktoś na forum kto je zna. Poza tym producent daje 8 tygodni na testowanie...

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, blindmanad napisał:

Może powyżej założonego budżetu, ale myślę że to ciekawy kandydat: https://www.teufelaudio.pl/stereo/ultima-40-active-p18374.html

Może jest ktoś na forum kto je zna. Poza tym producent daje 8 tygodni na testowanie...

 

Wyglądają fajnie, ale "ciutkę" ponad budżet ;) Generalnie szacuję, że na tym zestawie uda mi się odsłuchać jednego albumu miesięcznie, więc nie chcę pakować więcej, niż trzeba, żeby zabrzęczało to fajnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Najner napisał:

Wyglądają fajnie, ale "ciutkę" ponad budżet ;) Generalnie szacuję, że na tym zestawie uda mi się odsłuchać jednego albumu miesięcznie, więc nie chcę pakować więcej, niż trzeba, żeby zabrzęczało to fajnie ;)

Tym bardziej nie ma sensu ładować się w coś co wymagać będzie więcej zachodu itp. Poszukaj aktywnych kolumn, podepniesz do nich TV oraz DAPa i masz spokój.

Ja do pokoju gdzie jest TV kupiłem sobie soundbar z BT, podpiąłem TV optykiem a telefon lub tablet po BT i tak mam w razie czego muzyczkę w salonie. Jak chcé posłuchać czegoś „dogłębnie” to albo na słuchawkach albo w drugim pokoju gdzieś mam stereo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Corvin74 napisał:

Jak chcé posłuchać czegoś „dogłębnie” to albo na słuchawkach albo w drugim pokoju gdzieś mam stereo

Sęk w tym, że ja mam tylko słuchawki :( Jako soundbara używałem na razie przenośnego JBLa - szału nie ma, ale jest dużo lepiej niż audio z telewizora. Spróbuję jednak jednak znaleźć coś, co zagra wystarczająco, Oskar mnie już trochę nakierował na privie, żeby nie hajpować i nie podnosić ceny niektórych modeli na allegro, może coś się trafi, nie pali mi się z czasem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2019 o 19:36, Oskar2905 napisał:

Kolumny podobnie mają schowaną średnicę i kujące wysokie tony.

Ciężko brać poważnie opinie kogoś piszącego "kujące". Ja miałem okazję trochę posłuchać starych niemieckich kolumn i żadnego kłucia nie było. Co ciekawe moje stare malutkie Braune dałem ojcu i grają u niego w pokoju mającym niecałe 30 m2 i brzmi to świetnie. I to z Yamahą 496. Legend w audio co niemiara. Sam nie posłuchasz to się nic nie dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Rafacio napisał:

Ciężko brać poważnie opinie kogoś piszącego "kujące"

A ja jednak myślę, że na forum muzycznym warto się skupić na merytoryce wypowiedzi, a nie łapać na literówkach ;) Mi też ludzie mówili, że DT990 wcale nie kłują, a mnie mimo wszystko kłuć nie chciały przestać ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłucie, a kucie to nie literówka tylko słowa o zupełnie innym znaczeniu.

 

50 minut temu, Oskar2905 napisał:

kogoś kto pisze Braune

To akurat literówka.

47 minut temu, Najner napisał:

Mi też ludzie mówili, że DT990 wcale nie kłują, a mnie mimo wszystko kłuć nie chciały przestać ;)

 

No właśnie. Jak sam nie posłuchasz przed zakupem to tak samo jakbyś kupował w ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafacio napisał:

No właśnie. Jak sam nie posłuchasz przed zakupem to tak samo jakbyś kupował w ciemno.

Rozumiem podejście, ale nie uważam jednak, że kupowanie w ciemno jakichkolwiek głośników/słuchawek/kolumn/czegokolwiek i wrzucenie dwie godziny później do działu 'sprzedam' to dobra taktyka. Są ludzie na forum, którzy przesłuchali masę zestawów - podałem swoje wymagania i dostałem feedback, wiem mniej więcej czego szukać. Na chybił-trafił operacja zakupu zestawu stereo zeżarła by masę czasu/nerwów/pieniędzy, ale to tylko moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Najner Wysłałem Ci PW mam nadzieje, że skorzystasz z mojej propozycji.

Zdecydowanie namawiam na kolumny pasywne i wzmacniacz. Miałem kilka zestawów i każdy bez problemów przebije Edifiery, Microlaby o ile postaramy się o dosyć nie najgorsza akustykę pokoju.

Zacznijmy od podstaw czyli akustyki.

"Problemem może okazać się rozmiar salonu (łącznie koło 30m2) oraz jego kształt - bardzo nieforemny, z aneksem kuchennym i przedpokojem oraz schodami prowadzącymi na piętro. Kolumny będą stały w odległości około 2.5m od siebie, pod ścianą (dopuszczalne kilkanaście centymetrów od niej)."

 

Tu jest trochę kiepsko z racji, że kolumny prawie przykleisz do ściany. Ustawienie kolumn jest bardzo ważne, 70-80cm daje już dobre efekty licząc od przedniej ścianki kolumn do ściany z tyłu. Dalej można uzyskać jeszcze lepsze efekty. 

Rozstaw kolumn jest dobry, pozycja słuchacza mogla by być węższa aby tworzyła ta sama odległość jak rozstaw kolumn. Bardzo ważna jest ściana za słuchaczem, ważne aby nie była to jednolita plaska powierzchnia która będzie mocno odbijać fale dźwiękowe.

Dla uzyskania dobrego dźwięku bardzo zaleca się wytłumić pokój, zalecam od siebie odłożyć 200-300zł i kupić absorbery z wełny najlepiej PT80/PT100 ponieważ ona całkiem równomiernie pochłania fale dźwiękowe nawet w niższym zakresie co jest nieosiągalne przez różne pianki akustyczne.

Na kolumny przeznaczył bym około 50-60%, wzmacniacz 30-40 i reszta przewody oraz zalecam jeżeli to możliwe dokupić 2 absorbery.

 

Kolumny które grają wedle Twoich preferencji mogły by sie super sprawdzić od Cantona, słuchałem niedawno modelu S CS i muszę przyznać ze wpasował by się w Twoje gusta tylko... Problemem może być nisko schodzący bas (niskie tony się pisze poprawnie) Naprawdę zastanów się czy chcesz nisko schodzące niskie tony które mogą się dosyć często wzbudzać przez co zabiją przyjemność z odsłuchu, trzeba na ten aspekt uważać gdy chcesz kolumny podłogowe.

Jestem zwolennikiem kolumn podstawkowych i przy 20m2 spokojnie większe monitory dadzą sobie rade oraz nie powinno być obaw o wzbudzający się "bas"

Zastanów się jaki typ kolumn Ci bardziej odpowiada, podpowiem, że Monitory zagrają zazwyczaj mniej głębokim basem w najniższym zakresie ale za to reszta pasma może być nawet lepszej jakości.

Do tego musisz pamiętać że kolumny gdy stoją tak blisko ścian nie mogą mieć bass reflexu z tyłu. Najlepiej z przodu lub budowy zamkniętej.

 

"Do 30m2 to już musisz spore kloce kupić. Woofer taki co najmniej 25-30cm i jakiś wzmacniacz co najmniej 50-100w żeby to ruszyć. Nowych aktywnych do takiego metrażu nie kupisz."

Naprawdę nie przesadzał bym z takim wielkim wooferem, potem okaże się że niskie tony zdominują całe pasmo i co gorsza mogą sie wzbudzać, lepiej moim zdaniem kupić zwykłe podłogówki/ monitory na wooferach 6.5 cala.

W dodatku im większy woofer tym trudniej jest by to ogarnął wzmacniacz a budżet mamy ograniczony.

Edytowane przez Aro91
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎06‎-‎18 o 21:37, Rafacio napisał:

O ile słuchałeś z daną osobą razem kilku sprzętów i wam obu czy obojgu się podobało to wtedy możesz na zdaniu tejże osoby jakoś polegać. Inaczej - nie. 

 

 

No i tyle w temacie. Zamykamy forum :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiejś podstawie trzeba je podjąć. Własny odsłuch mus - jasne, ale jakoś trzeba zawęzić grono kandydatów. No chyba, że ktoś jest dziedzicem i  ma czas na odsłuch pierdyliarda różnych kolumn i zestawów ze wzmacniaczami w wolnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Aro91 napisał:

Kolumny które grają wedle Twoich preferencji mogły by sie super sprawdzić od Cantona,

moim zdaniem nie. Kolumny cantona są wyjątkowe bo grają bez emocji a przy tym potrafią zakuć na górze. Jak ktoś lubi takie granie to może mu się spodobają. Mi się nie podobają a już kilka par cantonów miałem.

 

14 godzin temu, Aro91 napisał:

Naprawdę nie przesadzał bym z takim wielkim wooferem, potem okaże się że niskie tony zdominują całe pasmo i co gorsza mogą sie wzbudzać, lepiej moim zdaniem kupić zwykłe podłogówki/ monitory na wooferach 6.5 cala.

Nic nie zdominuje jeśli będzie liniowo wzmacniacz ustawiony. Po coś robili kiedyś tak wielkie kolumny i były to właśnie takie metraże. Kolumna z basowcem 6,5" może niestety tylko pomarzyć o takim basie jaki jest chociażby z dobrej 8" nie wspominając już o 10" czy 12". Taka kolumna z basowcem 6,5" na maxa wysilonym nie zabrzmi tak dobrze w większości przypadków jak duży woofer (mowa oczywiście o tym metrażu).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej nie uważam aby duży woofer był tu złotym środkiem z racji na trudności z opanowaniem przez wzmacniacz.

Zazwyczaj mniejszy głośnik będzie szybszy zachowując przy tym kompromis miedzy wielkością a naturalnym brzemieniem.

Nawet nie wiemy jak dokładnie wygląda salon autora, baza odsłuchu będzie wtedy znacznie mniejsza jeżeli będzie 3m od kolumn choć ja zalecam nieco przybliżyć się względem szerokości rozstawu kolumn.

Słuchałem Canotna SC-S i absolutnie nie było tam żadnego klucia góry pasma, te kolumny były od tego wolne, nastawione bardziej na neutralność.

Taka jest prawda jak dopieścimy akustykę i dobierzemy odpowiednie okablowanie, wzmak, źródło nic nie powinno kłuć nawet w ostrzej grających kolumnach.

 

Znam to po swoich przygodach z ofensywniej grającymi kolumnami górą pasma. Kolumny Klipsch znane z efektownego brzemienia, mocne energetyczne granie prawda?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Aro91 napisał:

Ja dalej nie uważam aby duży woofer był tu złotym środkiem z racji na trudności z opanowaniem przez wzmacniacz.

Jak się kupi odpowiedni wzmacniacz (wystarczy na to budżetu) to nie będzie problemu.

1 godzinę temu, Aro91 napisał:

Zazwyczaj mniejszy głośnik będzie szybszy zachowując przy tym kompromis miedzy wielkością a naturalnym brzemieniem.

Nieprawda. "Szybkość" grania głośnika zależy od pojemności obudowy i jej zestrojenia jeśli to b-r. Zakładając że mamy odpowiedni wzmacniacz do dużego głośnika to  nie ma żadnego powiązania pomiędzy szybkością grania głośnika a jego wielkością. Przecież jest masa kolumn z większym głośnikiem basowym niż 6,5" i właściciele je chwalą bo bas jest zupełnie innej jakości (również pod względem "szybkości" grania) od takiej typowej dzisiaj podłogówki z 13-16cm wooferem.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności