Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kolumny aktywne do dużego salonu (a może zestaw stereo?) ~2k


Najner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono. Powoli przymierzam się do namówienia narzeczonej na audio w salonie. Bajer polega oczywiście na tym, że to niby do telewizora, żeby sobie seanse wieczorne umilić i w pewnej części jest to prawda, natomiast nie ukrywam, że jednak głównie chodzi mi o uzyskanie jak najwyższej jakości odsłuchów muzycznych. O ile w temacie słuchawek siedzę od kilku lat i coś tam już zaczynam kumać, to zagadnienie "dużego" audio jest dla mnie bardzo enigmatyczne - to jest główny powód, dla którego (na razie) skłaniam się ku kolumnom aktywnym. Nie będę musiał bawić się we wzmacniacze, przedwzmacniacze i inną magię, o której nic na razie nie wiem - podłączę takie kolumny do TV albo mojego DAPa (Hiby R6 - przyzwoite źródło oparte na dwóch kościach Sabre z obsługą serwisów streaming owych - dla mnie to ważne, bo słucham głównie z tidal hifi) i będzie to grało. Drugim powodem jest też moja natura eksploratora - należę niestety do osób, które wierzą w to, że kable (przynajmniej te słuchawkowe) grają i przy większej ilości komponentów (dac + wzmacniacz + kolumny + kable + akustyka pomieszczenia) będę po prostu żonglował sprzętem, żeby co chwilę coś w torze poprawić - a chciałbym tego uniknąć. 

Problemem może okazać się rozmiar salonu (łącznie koło 30m2) oraz jego kształt - bardzo nieforemny, z aneksem kuchennym i przedpokojem oraz schodami prowadzącymi na piętro. Kolumny będą stały w odległości około 2.5m od siebie, pod ścianą (dopuszczalne kilkanaście centymetrów od niej). Słuchacz w odległości około 3 metrów od źródła dźwięku, natomiast chciałbym też, żeby dało się tego słuchać również jako tło podczas innych działań w pomieszczeniu, więc monitory bliskiego pola odpadają. Da się kupić coś, co zagra znośnie w takich warunkach w okolicach 2 tysięcy złotówek? Wiem, że w audio da się bawić dobrze i tanio, bo jestem posiadaczem AKG K702, które kocham od dwóch lat, a kupiłem je w okolicach pięciu stówek ;) Jeżeli chodzi o sygnaturę dźwięku, to preferuję neutralny, napowietrzny przekaz, który nie idzie w żadną ze skrajności (ani zbyt chudo i analitycznie, ani zbyt ciepło i kluchowato) i nie gubi się przy bardziej skomplikowanych kompozycjach jak te od Tool, Nine Inch Nails itp. Lubię przestrzeń i holografię (dlatego tak lubię K702), lubię nisko schodzący bas i wyraźną, niezdławioną górę. Słucham wielu rodzajów muzyki, głównie rocka/metalu progresywnego i elektroniki cięższej/lżejszej, ambientu, downtempo. 

Co myślicie - da się kupić w tym budżecie coś sensownego? A może jednak nie kolumny aktywne tylko zestaw stereo? Jestem otwarty na propozycje, głównym kryterium jest dla mnie jakość dźwięku. Sprzęt może być vintage, może być coś nowszego - natomiast prawie na pewno będę celował w rynek wtórny, żeby nie tracić funduszy na marżę sklepu ani łykanie nowości.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Najner.. łatwo nie będzie, problemem jest z tego co piszesz pokój oraz budżet 😉

Jeśli to mają być kolumny aktywne skieruj się w stronę np. Edifier firma specjalizuje się w nich, w cenie do 1700 zł dostaniesz pewnie model S2000 Pro. Dobrze wyposażone i nieźle grające. Jedna uwaga maja bas reflex z tyłu, ale jak masz kilka centymetrów będzie ok. Możesz ja postawić na stoliku  RTV lub kupić dedykowane standy. Z akustyką nie wygrasz, ale powinno być całkiem fajnie. 

 

Edytowane przez Corvin74
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Corvin74 napisał:

łatwo nie będzie, problemem jest z tego co piszesz pokój oraz budżet 😉

Dzięki za nakierowanie. Zakładając, że akustyki pomieszczenia na razie nie dam rady zmienić ile musiałbym dołożyć do budżetu, żeby zaczęło być zauważalnie lepiej? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Najner napisał:

Dzięki za nakierowanie. Zakładając, że akustyki pomieszczenia na razie nie dam rady zmienić ile musiałbym dołożyć do budżetu, żeby zaczęło być zauważalnie lepiej? :D

To nie tak, że większa kasa da lepszy efekt. Każdy szuka swojego dźwięku, ja mam już trzecie kolumny i cała resztę i szykuję zmiany. 

Idź posłuchaj... a potem pożycz do domu, bo całkiem inaczej zagrają u Ciebie, kłania się akustyka pomieszczenia. Kolumny aktywne to całkiem fajna opcja, do tego być może da się je też napędzić z zewnętrznego wzmacniacza (do sprawdzenia).

1 minutę temu, marek_m napisał:

Topping MX3, a za resztę monitory pasywne (nowe lub używane) wedle uznania. 

Pytanie było o kolumny aktywne... tutaj już mamy wzmacniacz i się zacznie zabawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, marek_m napisał:

 

Przeczytaj tytuł - dokładnie :) 

No ale @Najner pisał ze nie chce uruchamiać spirali zakupów kabelków i innych dupereli.. rozumiem go... bo to szaleństwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę sobie ledwo ze słuchawkowym osprzętem, kilka komponentów więcej może mnie doprowadzić na skraj szaleństwa i będziecie mieli na forum problem - ktoś mnie będzie musiał przygarnąć na kanapę do piwnicy ;) Oczywiście jeżeli faktycznie lepiej zainwestować we wzmaka + kolumny, to tak zrobię (zakładając, że mogę zostać ze źródłem w postaci Hiby R6) - miałem po prostu nadzieję, że jednak da się kolumnami aktywnymi.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Najner napisał:

Radzę sobie ledwo ze słuchawkowym osprzętem, kilka komponentów więcej może mnie doprowadzić na skraj szaleństwa i będziecie mieli na forum problem - ktoś mnie będzie musiał przygarnąć na kanapę do piwnicy ;) Oczywiście jeżeli faktycznie lepiej zainwestować we wzmaka + kolumny, to tak zrobię (zakładając, że mogę zostać ze źródłem w postaci Hiby R6) - miałem po prostu nadzieję, że jednak da się kolumnami aktywnymi.

Pożycz do domu jak się da, przy kolumnach aktywnych Hiby R6 i dwa RCA i masz sprawę zamkniętą. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Corvin74 napisał:

Pożycz do domu jak się da, przy kolumnach aktywnych Hiby R6 i dwa RCA i masz sprawę zamkniętą. 

W sumie masz rację, czyli jak zawsze dylemat w sprawach audio należy rozwiązać "posłuchaj i zdecyduj sam" :D Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co by odsłuchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padła propozycja Edifier S2000 pro. Mam te kolumienki  na 9m² i bardzo je lubię. W salonie 30 m² one się spocą, zmęczą, może nawet  zdechną a i tak nie dadzą rady. 5,5” calowy woofer na taki salon to nie jest dobry pomysł. Nie idźcie tą drogą.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bendezar napisał:

Padła propozycja Edifier S2000 pro. Mam te kolumienki  na 9m² i bardzo je lubię. W salonie 30 m² one się spocą, zmęczą, może nawet  zdechną a i tak nie dadzą rady. 5,5” calowy woofer na taki salon to nie jest dobry pomysł. Nie idźcie tą drogą.

Właśnie trochę się bałem o ich właściwości fizyczne - tak myślałem, że może być mało jak na takie duże pomieszczenie. 

A co powiecie na jakiś vintage w stylu starych grundigów, na przykład coś takiego: https://allegro.pl/oferta/grundig-aktiv-box-40-super-hifi-aktywne-kolumny-8079981645

 

Nie chodzi nawet o dokładnie ten model, ale mam wrażenie, że często polecany jest taki starszy flagowy sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, Najner napisał:

A co powiecie na jakiś vintage w stylu starych grundigów, na przykład coś takiego: https://allegro.pl/oferta/grundig-aktiv-box-40-super-hifi-aktywne-kolumny-8079981645

 

Nie chodzi nawet o dokładnie ten model, ale mam wrażenie, że często polecany jest taki starszy flagowy sprzęt. 

Nie znam się, nie słyszałem, ale z wyglądu.......jest moc!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Najner napisał:

Właśnie trochę się bałem o ich właściwości fizyczne - tak myślałem, że może być mało jak na takie duże pomieszczenie. 

A co powiecie na jakiś vintage w stylu starych grundigów, na przykład coś takiego: https://allegro.pl/oferta/grundig-aktiv-box-40-super-hifi-aktywne-kolumny-8079981645

 

Nie chodzi nawet o dokładnie ten model, ale mam wrażenie, że często polecany jest taki starszy flagowy sprzęt. 

W żadnym wypadku nie kupuj kolumn grundiga! To są przereklamowane szpilki do uszu. Miałem wątpliwą przyjemność mieć aktiv 30. Ile to się nie naczytałem o grundigach, ich wzmacniaczach i kolumnach że takie super. Ludzie w fanklubach cmokali na to jak do jakiejś supermodelki. A wiesz co się okazało? Miałem już 5-10 wzmacniaczy grundiga i wszystkie grały tą samą manierą dźwięku czyli schowana średnica i wypchnięte w nieprzyjemny sposób skraje pasma. Coś jak polska unitra tylko że w trochę lepszym wydaniu. Kolumny podobnie mają schowaną średnicę i kujące wysokie tony. Typowe niemieckie granie. Dodatkowo bardzo często w kolumnach grundiga padają wysokotonówki. Nie wiem z czego to wynika ale jak szukałem do siebie wysokotonówek do praktycznie wszyskie miały napisane grundig kaloten hochtoner...i gdzieś w opisie "defekt" :P .

Edytowane przez Oskar2905
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Oskar2905 napisał:

W żadnym wypadku nie kupuj kolumn grundiga!

No i super - wiem coraz więcej :D W budżecie 2k pchałbyś się w aktywne czy jakiś zestaw ze wzmakiem?

 

1 minutę temu, chico99 napisał:

Wal jak w dym, moja piwnica sucha i przytulna.

Czyli jest plan zapasowy, a jak właściwości akustyczne Twojej piwnicy? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 30m2 to już musisz spore kloce kupić. Woofer taki co najmniej 25-30cm i jakiś wzmacniacz co najmniej 50-100w żeby to ruszyć. Nowych aktywnych do takiego metrażu nie kupisz.

 

@Najner Jak chcesz jakieś konkretne klocki jakie są dostępne w tej chwili to dawaj na PW. Wybaczcie że tak ale nie mam potem zamiaru odczuwać to co ostatnio bardzo często odczuwam czyli że jak coś się gdzieś poleci to potem cena na olx czy allegro jest za to z kosmosu ;) . 

Edytowane przez Oskar2905
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Oskar2905 napisał:

Do 30m2 to już musisz spore kloce kupić. Woofer taki co najmniej 25-30cm i jakiś wzmacniacz co najmniej 50-100w żeby to ruszyć. Nowych aktywnych do takiego metrażu nie kupisz.

Właśnie chodzi o to, że faktycznie słuchać muzyki będę w odległości ~3m od źródła dźwięku. Jak będę wykonywał inne czynności w salonie, to nie wymagam idealnego odbioru i zdaję sobie sprawę, że tak się nie da - niech sobie plumka w tle nawet na takim poziomie, jak mój obecny JBL extreme (kiedyś dostałem od ekipy na urodziny i jako tło bez analizy poszczególnych pasm sprawuje się w porządku).

12 minut temu, Oskar2905 napisał:

Jak chcesz jakieś konkretne modele to dawaj na PW.

Dobra, to po konkrety wpadnę na priv. Wielkie dzięki.

 

9 minut temu, chico99 napisał:

Jak się dogadasz z rdzennymi mieszkańcami i udostępnią Ci całą kubaturę, to będziesz miał akustykę jak w sali koncertowej

Jasna sprawa, że się dogadamy - kocham większość stworzeń na tym świecie i zagrywamy się wyśmienicie. Pytanie czy zwierzaki polubią się z Toolem :D 

lajki polecą na prawo i lewo jutro, bo dzisiaj się skończyły.

Edytowane przez Najner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Najner napisał:

Właśnie chodzi o to, że faktycznie słuchać muzyki będę w odległości ~3m od źródła dźwięku. Jak będę wykonywał inne czynności w salonie, to nie wymagam idealnego odbioru i zdaję sobie sprawę, że tak się nie da - niech sobie plumka w tle nawet na takim poziomie, jak mój obecny JBL extreme (kiedyś dostałem od ekipy na urodziny i jako tło bez analizy poszczególnych pasm sprawuje się w porządku).

Dlatego proponowałem monitory, niezbyt duże ale dobre jakościowo, nie nagłośnią ci 30m2 ale plumkać w tle będą. Oczywiście możesz poszukać kolumn większych, ale wtedy musi być wzmacniacz, powoduje to że ci budżet się rozchodzi na kilka elementów, żaden z nich nie będzie dobry. Alternatywnie szukaj dobrych używanych monitorów i wzmacniacz, ale wtedy wydasz więcej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Corvin74 napisał:

Alternatywnie szukaj dobrych używanych monitorów i wzmacniacz, ale wtedy wydasz więcej.

niekoniecznie. Do 2k coś się powinno znaleźć w używanych a jak nie będzie nic w tej chwili to się poczeka ;) . Wydaje mi się że się nie śpieszy chyba ;)

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności