Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Co posłuchać - ciepłe granie z zaakcentowanym subbasem i wyraźnym wokalem


Karister

Pytanie

Cześć wszystkim,

 

Szukam nowych słuchawek. Koniecznie otwarte wokółuszne. Preferuję ciepłą stronę dźwięku z zaakcentowanym sub basem. Nie chodzi o trzęsienie ziemi, ale słyszalne tąpnięcie stopki perkusji w okolicach 40-60Hz jest niezbędne. Nie przepadam natomiast za podbitym obszarem 100-400Hz. Uważam, że takie buczenie zamula dźwięk i powoduje nosowy głos wokalisty, a ten lubię wyraźny i klarowny. Na pierwszym planie. Twarde Łup! Łup! to też nie to, czego szukam. Bardzo nie lubię agresywnych wysokich tonów. Właściwie w ogóle ich nie lubię. Także wykastrowane pasmo powyżej 7kHz to nie problem. Podsumowując - szukam ciepłego brzmienia z zaakcentowanym su bbasem i wyraźnym, czystym wokalem bez natarczywych wysokich. Takie um ale bez cyk.

 

Obecnie mam Audioquest Nighthawk carbon i niestety nie przetrwały próby czasu. Nigdy ich nie woziłem, nie przełączałem między źródłami (no dobra, raz na kwartał), a po półtora roku używania przy komputerze (czyli ich jedyne podróże to głowa - biurko) kabel nie styka na adapterze mały-duży jack. Trochę słabo, jak na firmę od kabli. ;) Używałem ich przez wiele godzin dziennie, więc pady i opaska na głowę też w słabym stanie, ale ot akurat rozumiem. Czyli coś, co słabo znosi częste użytkowanie też odpada - na przykład Focal Spirit, którym pękała obudowa. Co do brzmienia moich Audioquestów - do użytku z PC byłem zadowolony, bo używałem EQ, ale bez niego - tragedia. Bardzo nosowe wokale, sub bas zagłuszony przez wyższe rejestru basu i wszędobylskie cykanie. Czyli poprzez EQ leczyłem opisywane wcześniej nielubiane aspekty - obcinałem pasmo 100-400Hz i wysokie. Teraz chciałbym coś, co zagra tak bez korekcji. Napędzane będzie przez Marantz HD-DAC1

 

Czego próbowałem podczas odsłuchowego maratonu półtora roku temu:

Focal Listen - Bardzo mi odpowiadał wokal. Lekkie, nieostre, przyjemne granie. Ale zabrakło wspomnianego subbasu. Nie było mocy. Jako jedyne słuchałem bez wzmacniacza, tylko z telefonu, może to dlatego... Ale to i tak są słuchawki nauszne, więc odpada.

Focal Elear - Mocno zaakcentowany subbas (chyba nawet za bardzo), ale natarczywa góra. W sumie to taka V-ka. I tutaj zastanawia mnie model Clear. Ktoś ma porównanie? Podobno bardziej stonowane ze śwtenym wokalem, więc może to by było to...

Denon AH-MH400 - Okropne! Łup! Cyk!

Denon AHD-7200 - Za delikatne, za mało ciepłe

Audeze LCD-2 - O... Fajnie. Niestety nie wiem, czy miałem na głowie wersję z fazorem czy bez. Najbardziej mi się podobały ze wszystkiego, co słuchałem. Bardzo długo się nad nimi zastanawiałem, ale były zbyt niewygodne. Zastanawiam się teraz nad LCD-2 Classic, bo mają nowy pałąk i są lżejsze. A może trójeczki? Ale to jest absolutny max, jaki byłbym w stanie dać za słuchawki. I nie wiem, czy występują w wersji z nowym pałąkiem.

MrSpeakers Aeon Flow - Fajny delikatny wokal, ale kompletne bezbasie. Nie wiem, czy słuchałem zdymanej sztuki, ale to był jakiś dramat. Pchełki za 30zł lepiej odtworzą perkusję. I tu nawet nie piszę o subbasie. Nie było niczego poniżej 100Hz.

 

Co jeszcze polecacie posłuchać? Zastanawiam się nad jeszcze jedną szansą dla MrSpeakers. Może wyższy model Ether Flow? Są to okolice maksa mojego budżetu. Nie wiem natomiast nic o HiFiman, poza tym, że to też planary, które w przypadku Audeze były bliskie moim preferencjom.

 

To chyba tyle. Jak znacie jakieś ciekawe propozycje w tym stylu do posłuchania we Wrocku, dajcie proszę znać, co warto. Dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ze słuchawek w okolicach 1000zł to warto spróbować Akg K712 oraz Sennheiser HD600, albo lepiej do Twoich preferencji cieplejsze HD650. Tym trzeba dostarczyć dobrej klasy wzmacniacz, by pokazały na co je stać. Spróbuj Hifiman Edition X v2 jeśli będziesz miał szansę gdzieś odsłuchać, te akurat łatwo napędzić, ale źródła potrzebują wysokiej jakości. 

Ether Flow również powinny się pojawić w kręgu zainteresowań, ale już nadwyrężysz budżet. Ooo są jeszcze Oppo PM-1. W tym przedziale cenowym pewnie można nabyć słuchawki o większych popisach technicznych, ale Oppo mają szansę trafić w gust. Osobiście polubiłem się z tańszym zamkniętym modelem PM-3. Lubię ich ciepłe i naturalne strojenie skupione na wokalizie. Masz bardzo specyficzne wymagania, więc ciężko bezpośrednio coś polecić, ale któreś z powyższych powinny się spodobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, neonlight napisał:

HD600 I 650 odpadają, tam nie ma subbasu.

Prawda. Tak to fajne są słuchawki, że zamotałem się w wymaganiach subbasowych :D Natomiast K712 już ten dół dość równo prezentują i wpiszą się w wymagania. 

Focal Clear to bardzo dobre słuchawki, ale nie wydaje mi się, by pasowały do oczekiwań. Trochę zbyt chude, lekkie są w brzmieniu i góra też może być kontrowersyjna, kiedy Audeze LCD-2 okazują się być tymi trafiającymi w gust. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, neonlight napisał:

HD600 I 650 odpadają, tam nie ma subbasu.

Z tego co pamiętam, na skórzanych padach, trochę tego subbasu jednak było :unsure:.

Edytowane przez e1mo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, e1mo napisał:

Z tego co pamiętam, na skórzanych padach, trochę tego subbasu jednak było :unsure:.

 

Potwierdzam, miałem okazję słuchać 650 ze skórzanymi padami Brainwavz. Nie było aż tak źle w tej kwestii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, e1mo napisał:

Z tego co pamiętam, na skórzanych padach, trochę tego subbasu jednak było :unsure:.

Ale mowa była o fabrycznej konfiguracji, bo tak to można sobie kreować brzmienie końcowe do woli, różnymi modami. ;)

 

7 godzin temu, chico99 napisał:

 

Możesz więcej o modzie, jak i gdzie...?

Oczywiście, trzeba filtry AKG Foam Net Pad włożyć pod pady. ;)

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Heja, :)

 

Właśnie pod odsłuchach Audeze LCD-2 Classic i MrSpeakers Ether Flow.

 

Audeze fajne ciepłe, miło wyciągały bas w spokojnych utworach, ale tam gdzie jest go dużo z natury (Np. Queen - Radio Ga Ga), urwały mi głowę. Lubię niskie tony, ale to było za dużo nawet jak dla mnie. Przyjemny, gładki wokal, czasem zbyt nosowy, ale ogólnie ok. Mało wysokich - dla mnie spoko. Zbyt ciężkie.

 

Ethery kojarzą mi się z z w sumie neutralnymi, dobrze grającymi słuchawkami. Zabrakło tego wow za tę cenę. Dużo mnie basu, ale w sumie to było ok. Wystarczająco. Chyba Audeze mnie wyleczyły z umpa umpa. Wokal dużo bardziej klarowny, może ciut za bardzo i zecydowanie za dużo wysokich jak dla mnie. Choć przyznam, że były wyjątkowo nienatarczywe. Dla fanów lekkiego grania na pewno warte polecenia. Wygodniejsze i lżejsze, ale też bez szału. Swoich Nighthawków niemal nie czuję na głowie, no ale one są leciutkie.

 

Podsumowując blisko, ale to nie to. Audeze zbyt niewygodne i za dużo basu, a w cenie Etherów wolałbym już bez kompromisów w preferencjach dźwiękowych. Będę szukał czegoś pomiędzy LCD2C i Etherami. Tak 70% Ethery 30% Audeze. :D Ciut mniej gęsto niż Audeze i nieco mniej jaskrawie od Etherów to by było to.

 

Będę szukał dalej, Pan Sprzdawca zaproponował odwiedziny za tydzień, gdy dostanie nowe HiFimany (Chyba Arya?)  i Ethery 1.1 z wkładką tłumiącą wysokie. Nic, spróbuję. Może jeszcze dzisiaj wpadnę do Denona przetestować Focal Clear. Chociaż to strzał całkiem w ciemno, a Eleary totalnie mi nie leżały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 3.06.2019 o 00:51, neonlight napisał:

HD600 I 650 odpadają, tam nie ma subbasu.

 

Nonsens, mają i to dobry, dobrze słyszalny do ok. 30 Hz (sprawdzałem również na generatorze fal). T90 mają odrobinę równiejsze zejście i nieco niżej, ale to nie ma praktycznie żadnego znaczenia, bo i tak żaden instrument tak nisko nie schodzi, a poniżej 50 Hz to już zaczyna się bas, który (słuchając muzyki na żywo) bardziej czuje się ciałem, niż słyszy i i tak żadne słuchawki tego nie oddadzą.

 

Krótko mówiąc - mit powtarzany 100 razy staje się prawdą (forumową) ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Kuba_622 na wykresie tego nie widać, a w porównaniu do np. jakichkolwiek wyższych modeli Denon'ów, czy Fostex'ów, nie ma o czym pisać, bo słyszalność subbasu w tych ostatnich jest doskonała, ale ok, niech będzie, że "mit" "forumowy". ;)

 

8 godzin temu, Kuba_622 napisał:

T90 mają odrobinę równiejsze zejście i nieco niżej, ale to nie ma praktycznie żadnego znaczenia, bo i tak żaden instrument tak nisko nie schodzi

Serio, żaden instrument tak nisko nie schodzi?! :)

 

Poza tym, jest jeszcze muzyka elektroniczna, w której są bardzo niskie częstotliwości, więc nie oceniaj swoją miarą, bo na instrumentach żywych muzyka się nie kończy. ;)

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, neonlight napisał:

@Kuba_622 na wykresie tego nie widać, a w porównaniu do np. jakichkolwiek wyższych modeli Denon'ów, czy Fostex'ów, nie ma o czym pisać, bo słyszalność subbasu w tych ostatnich jest doskonała, ale ok, niech będzie, że "mit" "forumowy". ;)

 

Serio, żaden instrument tak nisko nie schodzi?! :)

 

Poza tym, jest jeszcze muzyka elektroniczna, w której są bardzo niskie częstotliwości, więc nie oceniaj swoją miarą, bo na instrumentach żywych muzyka się nie kończy. ;)

Ale ja nigdzie nie napisałem, że hd650 mają najlepszy niski bas, tylko że ten niski jest w nich całkiem głośny, nawet 30 Hz, czyli nie jest tak, że "tam nie ma subbasu". Porównywalem do T90, które polecales i hd650 wypadają dobrze. Np. K701 wypadają zauważalnie gorzej. Denonów w życiu nawet w ręku nie miałem, więc się nie wypowiadam. Bardzo równy, nisko schodzacy bas jest np. w dt1990.

 

Coś tam oczywiście schodzi niżej, hm, organy :) Ale sluchawki i tak nie są w stanie odtworzyć takiego basu, organów, kontrabas itp. bo to jest coś, co się odbiera całym ciałem a nie tylko słyszy.

Edytowane przez Kuba_622
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć Wszystkim ponownie.

 

Dzięki za propozycje i porady, które tu padły. Dzisiaj udało się wybrać słuchawki. Padło na Hifiman Arya. Co słuchałem i moje wrażenia:

 

Sennhaiser HD660s - zbyt szorstko i ciężkie brzmienie. Wziąłbym je jako słuchawki do PC z equalizerem, gdyby kompletnie nic by mi nie podeszło.

Fostex TH909 - ojej... to nie to. Agresywna V-ka.

Focal Clear - całkiem spoko. Brakowało mi ciepła, ale wysokie nie były bardzo natarczywe (no może minimalnie były tu i ówdzie). Dużo basu, dla mnie za dużo. Kompletnie nie kumam, czemu jest tyle opinii, że mają równe pasmo. Wg mnie bas bardzo mocno podbity. Wyraźne wokale, ale dość surowe. Dużo bardziej mi podeszły od Sennhaiserów, ale 6k za coś, co musiałbym traktować EQ, to jednak nie to.

Wreszcie Hifiman Arya - Ogólnie to wow. Dokładnie to, czego szukałem. Swoje Audioquest Nighthawk Carbon bardzo długo poprawiałem EQ parametrycznym (APO EQ na Windowsa - polecam) i udało mi się uzyskać dźwięk, który naprawdę lubię. A Arya... zagrała jeszcze lepiej prosto z pudła. Rewelacyjny, gładki, niczym niezagłuszony wokal. Obecne wysokie, ale w żaden sposób niezaakcentowane i niewybijające się na pierwszy plan. I dla mnie idealny bas. Zaakcentowane tąpnięcie z subbasu i kompletny brak nacisku na wyższe rejestry basu. Tzn jest moje ulubione *ompf* ale nie ma łup! łup! jak w Focalach. Dzięki temu jest moc brzmienia, ale bez zakłócania wokali. Miód. To oczywiście moja subiektywna opinia.

Słuchałem jeszcze Hifiman HE6SE - też fajne. Bardzo podobne do powyższych. Ciut więcej basu z wyższych rejestrów i ciut więcej wysokich tonów, co mnie nie urzekło. Różnice naprawdę subtelne. W moim odczuciu Arya zaoferowała bardziej lotny dźwięk z lepszą przestrzenią.

 

Co do komfortu, dwie pary z testowanych określiłbym jako wygodne, czyli takie, że po kilkudziesięciu minutach odsłuchu nie czułem, że męczą. Focal Clear i Hifiman Arya. Ogólnie komfort Aryi jest super mimo ich wielgachnych gabarytów.

 

Tak więc, wybór dokonany, czekam na świeżą dostawę, bo Pan z mp3store mówi, że szybko się rozchodzą. Wielkie dzięki za porady tutaj i możliwości odsłuchu we Wrocku. Było warto czekać.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności