Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Ken Ishiwata odchodzi z Marantz'a


Jaro54

Rekomendowane odpowiedzi

 

44 minuty temu, espe0 napisał:

Jak tak Was czytam to nie wiem czy Ishiwata miał super ucho ...czy po prostu był jedynym kompetentnym elektronikiem w firmie :P

Tego przecież nie wiemy i akurat to jest w ogóle nieistotne w tym wszystkim.

3 godziny temu, Jaro54 napisał:

Lordzie to jest standardowy polski zwyczaj, ktoś kończy karierę to można wieszać psy i koty na nim.

Dżizas!!!! Przeczytajcie może jeszcze raz wpis @SlawekR.

My nie śmiejemy się z Kena Ishiwaty jako elektronika, czy tam z jego gry na skrzypcach...tylko z tej marketingowej szopki dla ludu, w której brał czynny udział.

Jak pisze Sławek, Marantz potrafił nawet zmienić kierunek upływu czasu:woot: - szacun:D.

Na teatrzyk w stylu: "Ken Ishiwata, a man and his listening room" dawałem się robić jeszcze na samym początku, laaaata temu. Potem posłuchałem (głównie wzmacniaczy) i dotarło do mnie, że cały ten Marantz to tylko taki cyrk dla leszczy. To były czasy creek'a 4330 i cyrus'a straight line, od których naprawdę drogie (i piękne;)) wzmaki Marantza dostawały niemiłosierny łomot. Tak więc psy i koty na Marantzu z logo KI signature wcale nie wieszamy z powodu zakończenia kariery pana Ishiwaty.

Kiedy W. Pacuła przestanie pisać "recenzje" klocków, których nawet nie wyciągnął z pudełka podziękujemy mu w tym samym stylu.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lord Rayden napisał:

Czy to oznacza,że sprzęt "vintage" w rzeczywistości jest marny ? Skoro jak tu piszecie w modelach z dolnej i średniej pólki oszukiwano klienta

 

Nie piszemy że jest marny, a już na pewno w odniesieniu do różnych nowszych konstrukcji. Opisałem tylko określone mechanizmy marketingowe, który były stosowane, są stosowane i pewnie będą nadal stosowane. Tak to już jest. I nie dotyczy to tylko branży audio.

 

Teraz masz 2 modele Tesli, jeden "gorszy" z mniejszą pojemnością akumulatorów i drugi "lepszy" z większą pojemnością. Takie niby różne są produkowane. Tyle że jak był stan klęski żywiołowej na jakimś tam obszarze USA, to Tesla włączyła na chwilę "lepszość" w niższym modelu i cudownym zabiegiem zdalnego programowania ustawiła pełną pojemność, sztucznie przyciętą w "niższym" modelu.  A to po to żeby ludzie mogli się  bezpiecznie ewakuować z zagrożonego obszaru w stanie wyższej konieczności. Tak wyglądają dwa "różne" modele montowanych w Teslach akumulatorów.

4 godziny temu, Jaro54 napisał:

Lordzie to jest standardowy polski zwyczaj, ktoś kończy karierę to można wieszać psy i koty na nim. Ile winny jest Kena a ile sposobu zarządzania korporacją? W korporacji liczy się zysk, reszta to dodatki, nawet kosztem jakości. Sądze, że gdyby nie tacy ludzie to sprzęt z dużych korporacji byłby na poziomie rzeczy ze sklepów po 5 zł, a ceny byłyby takie jakie są

 

Nikt nie wiesza na nim psów, gdzie coś takiego napisaliśmy? Wyśmiewany tylko mechanizmy marketingowe działające w tego typu korporacji. A nie przypominam sobie aby Ken Ishiwata zajmował się  marketingiem. Bo wtedy można by rzecz że się naśmiewamy. Ale tak nie było, inżynier i marketingowiec stoją po dwóch stronach barykady, jak ogień i woda. 

Jest wielce prawdopodobne, że inżyniersko maczał palce w tej konstrukcji, pierwotnie i od samego początku, dołożył tam swoje trzy grosze. A to że ten realnie właściwy model wyszedł dopiero jako 3 iteracja, gdzie 2 wcześniejsze stanowiły downgrade tej właściwej, to już odrębny temat. I zapewne nijak od Kena Ishiwaty niezależny.

A że te mechanizmy marketingowe dotknęły konstrukcję którą ostatecznie firmował, cóż, samo życie. Nie podoba się to wypad, tak jak to zrobili inni inżynierowie którym było za ciasno w innej korporacji i założyli Accuphase. Ale to wcale nie jest taka prosta decyzja, bo żyć też trzeba, jeść, płacić podatki itp. A nowe przedsięwzięcie zawsze jest obarczone ryzykiem niepowodzenia.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR moim zdaniem (wg mojej znajomości mechanizmów korporacyjnych- staż 30 lat w korporacji) nie Ken odpowiadał za końcowy wyrób i jego jakoś(ć) Sądzę, że teraz raczej nie będzie lepiej, był człowiekiem który miał jakieś pojęcie, a teraz może wylądować człowiek bez takiej znajomości i wtedy dopiero będzie na co narzekać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie guru tylko odnośnika. Osoby która jest wzorcem pozytywnym lub negatywnym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KI nie był / nie jest dla nikogo żadnym wzorcem (pomijając własne dzieci i/lub wnuki) :D 

 

Sprzęt sygnowany przez KI był sprzedawany jako "lepszy / dopieszczony", a co za tym idzie mógł być oferowany nieco drożej :)

 

Wyższa forma "product endorsement". Wyższa ponieważ KI miał rzekomo wpływ na produkt końcowy, co nie zawsze ma miejsce, albowiem nie zawsze jest uważane za konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam KI i CD5000 na TDA1549. Oba grały z trzema różnymi wzmacniaczami i z trzema różnymi głośnikami. Zawsze bardziej podchodził mi TDA1549, fakt że TDA gra na IC Johnysa i tworzy z nim super synergię. KI zbudowany jest fantastycznie, tyle lat i zero problemów ale z tej pary wybrał bym jednak TDA.

Edytowane przez jd1210
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kartonik napisał:

Najważniejsze, że ma tylko jedną gałę więc musi być audiofilski :ph34r:

W środku nie bardzo; kosmicznie długie ścieżki sygnałowe, tranzystory to zwykłe mosfety BUKi za 4 zeta; ale ciekawa topologia i jak tylko potwierdza negatywna opinia @Rafacio - super dźwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jd1210 napisał:

Mam KI i CD5000 na TDA1549. Oba grały z trzema różnymi wzmacniaczami i z trzema różnymi głośnikami. Zawsze bardziej podchodził mi TDA1549, fakt że TDA gra na IC Johnysa i tworzy z nim super synergię. KI zbudowany jest fantastycznie, tyle lat i zero problemów ale z tej pary wybrał bym jednak TDA.

To mogę Ci więcej napisać że ostatnio miałem okazję porównać philipsa z tda1541 (zabij modelu nie pamiętam ale jakiś z półki średnio-wyższej z ówczesnej gamy modelowej) i philipsa z tda1549 i 1549 dało taki łomot tda1541 że aż miło. Dla mnie z tym tda1541 i jego legendą to ściema. Rozumiem że wszystko zależy od aplikacji ale te dace są wychwalane pod niebiosa normalnie czasami a przy porównaniu fabrycznych cd tda1541 leży i kwiczy. Jak się tak dobrze zastanowić to jest to w pełni logiczne bo firma tak wielka i raczej kompetentna jak philips nie cofała by się wtedy w rozwoju robiąc dac gorszy od wcześniejszych.

 

Co do marantza i jego sprzętu vintage to też nie gra jakoś super. Nie wiem jak te uber hi-endowe klocki ale miałem amplitunery z ówcześnie dosyć wysokiej półki marantza (4230 i 2250 albo 2275 jak dobrze pamiętam) i grało to po prostu słabo. Jakby ktoś nałożył koc na kolumny. Gdy miałem te sprzęty to miały jeszcze jakąś ludzką cenę (chociaż już i tak wtedy była ona nie współmierna do tego co sobą reprezentowały). Dzisiaj to już kabaret jest jakiś z tymi cenami. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Oskar2905 napisał:

Nie wiem jak te uber hi-endowe klocki ale miałem amplitunery z ówcześnie dosyć wysokiej półki marantza (4230 i 2250 albo 2275 jak dobrze pamiętam) i grało to po prostu słabo. Jakby ktoś nałożył koc na kolumny.

To nie dziwi, bo każdy amplituner zagra gorzej od wzmacniacza stereo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
W dniu 20.05.2019 o 23:58, SlawekR napisał:

 

Kiedyś, jak jeszcze miałem trochę wolnego czasu i bardziej na serio zajmowałem się CD i DACami, to się człowiek przynajmniej mógł pośmiać, grzebiąc w tych wynalazkach.

Rok pierwszy modelu X, niby standardowy, sprzęt ok, sprzedaje się nawet coś tam.

Rok drugi modelu X, czyli wersja X SE (Special Edition), czyli "nasi inżynierowie w trakcie nabywania doświadczeń wznieśli się na wyżyny geniuszu i ulepszyli już i tak doskonały produkt;"

Znaczy przywrócili napięcia na zasilaniu analoga, takie jak być powinny.

Rok trzeci modelu X, trzeba wyeksploatować na maksa, więc mamy odtwarzacz model X Ki (Ken Ishiwata Signature Edition), czyli model już ulepszony rok wcześniej "w toku doświadczeń", teraz dotknięty błyskiem geniuszu Kena Ishiwaty.

Mamy 3 lata tego samego modelu, tylko dlaczego model z roku pierwszego już miał na płycie wszystko co trzeba aby wlutować opcje z modelu z roku drugiego i trzeciego.

Ba, paliły się w nim stabilizatory napięcia, bo miał sztucznie zaniżone napięcia zasilania sekcji analogowej, co dawało za duży schodek stabilizowanych napięć. Dopiero w roku drugim "poprawili" czyli zrobili napięcia tak jak były pierwotnie zaprojektowane, przed "tokiem nabywania doświadczeń". A w roku trzecim wymienili na większe i dołożyli kondensatorów, na które było już zresztą miejsce na płycie, nie tyle w roku drugim, co nawet w pierwszym. A to ci jasnowidze, już 2 lata wcześniej wiedzieli, że Ken Ishiwata będzie mieć "przebłysk geniuszu" i tak "znacznie  poprawi" tę konstrukcję.

Ech. Na usprawiedliwienie można dodać, że wtedy tak robili wszyscy, Denon, Kenwood i inni. Marketing, marketing i jeszcze raz marketing. Takie cuda tam można było zobaczyć, że można by o tym książkę napisać. Z innej firmy i modelu, 4 kości DACa, po 2 na kanał. Ktoś by pomyślał, na bogato, praca symetryczna, rozumie się  samo przez się. A tu, kuku, niby 4, a pracują 2, a pozostałe 2 pracują "prawie". A żeby się nie zakłócały wzajemnie, to się wrzucało bramki opóźniające sygnał. Itp. itd.


Tak, był taki player, co miał 8 kości PCM1702, nawet go miałem - Kenwood DP-7090. I miał ten sam problem, co wiele sprzętów w tamtych (i nie tylko tamtych) czasach - solidne podzespoły pod maską, a nie grał. Harman, bodajże HD980 go dosłownie rozjechał, a był zrobiony nie na R2R a jakimś chipie delta-sigma. Stare czasy :)

Edytowane przez Swordfish_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Swordfish_ napisał:


Tak, był taki player, co miał 8 kości PCM1702, nawet go miałem - Kenwood DP-7090. I miał ten sam problem, co wiele sprzętów w tamtych (i nie tylko tamtych) czasach - solidne podzespoły pod maską, a nie grał. Harman, bodajże HD980 go dosłownie rozjechał, a był zrobiony nie na R2R a jakimś chipie delta-sigma. Stare czasy :)

Bo harman/kardon robi elektronikę bardzo sensownie. Ograniczyłem się praktycznie tylko do tej firmy, jak mam ochotę jakieś DVD stuningować. Natomiast Marantz i jego wynalazki typu HDAM - daj pan spokój.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Melo2573 napisał:

To nie dziwi, bo każdy amplituner zagra gorzej od wzmacniacza stereo.

Akurat to jest nieprawda i głupi mit powtarzany. Często (przeważnie) amplituner ma końcówkę 1:1 ze wzmacniacza stereo łącznie z PCB nawet. Czemu miałby w takim razie grać gorzej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam mini Marantza, zbyt plebejski sprzęt, by Ken Ishiwata go namaścił. Ale ładnie gra.

Mam też Tannoye M1, które swego czasu Ken podłączał do systemu Marantza na jakichś targach audio.

 

IMGP0403_500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
29 minut temu, majkel napisał:

Bo harman/kardon robi elektronikę bardzo sensownie. Ograniczyłem się praktycznie tylko do tej firmy, jak mam ochotę jakieś DVD stuningować. Natomiast Marantz i jego wynalazki typu HDAM - daj pan spokój.


Inaczej: idź Pan w ch... - swoją drogą to ten player Harmana miał ciekawe rozwiązanie, bo miał DSP Analog Devices z serii SHARC i algorytm firmy Anagram Technologies, o ile dobrze pamiętam, i nawet to w miarę sensownie grało. I fakt, harman to jedna z tych masowych firm, która jeszcze jakoś trzyma poziom. 

Inną kwestią jest to, że są chyba właścicielem JBLa a jak szukałem drivera do subwoofera, to ich patent Symmetric Drive jest naprawdę ciekawą propozycją i to bez jakichś wariactw cenowych.

Edytowane przez Swordfish_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Melo2573 napisał:

Amplituner KD < Amplituner stereo < wzmacniacz stereo.

 

Będę przy tym obstawał.

 

Nie zgadzam się, to zbytnie uproszczenie. Lata temu miałem kiepski wzmacniacz stereo Technics SU-VZ320, który grał dużo słabiej od posiadanego przez kumpla amplitunera vintage firmy Onkyo. Przykłady można by mnożyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bednaar napisał:

Nie zgadzam się, to zbytnie uproszczenie. Lata temu miałem kiepski wzmacniacz stereo Technics SU-VZ320, który grał dużo słabiej od posiadanego przez kumpla amplitunera vintage firmy Onkyo. Przykłady można by mnożyć.  

Tak jeżeli się kupi amplituner z o wiele wyższej półki jakościowej/cenowej niż wzmacniacz. Ale to kwestia dodatkowych $$$.

Edytowane przez Melo2573
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności