Skocz do zawartości
  • 1

Co po k701? Do 800-1000 zł


keicaM

Pytanie

Kolejny raz padają mi styki w moich wysłużonych k701. Zastanawiam się, czy podjąć kolejną próbę reanimacji wiedząc, że za jakiś czas znowu się to zepsuje, czy kupić w końcu coś innego? Obecnie używam ich z DACem XMOS na płytce PCM5102 i klonem Lovely Cube wykonanym przez Fatso. Połączenie było znakomite do tego stopnia, że od 2-3 lat nawet nie myślałem o żadnych zmianach w zestawie.

 

Niemniej jednak rynek się zmienia, może jest coś teraz wartego uwagi w cenie 800-1000 zł? Oczywiście tylko do domu, do wspomnianego zestawu, najlepiej otwarte o podobnej do k701 charakterystyce. Fajnie by było, gdyby były wokółuszne, wygoda w k701 jest nie do przecenienia. Biorę pod uwagę zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny. Drugiej takiej sztuki jak te moje k701 już nie dostanę, jeszcze z produkcji austriackiej, otwarte bassporty, gniazdo słuchawkowe w muszli, ale mają już chyba z 7-8 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Widzę, że nie chcesz odkryć nowej sygnatury, spróbować innych barw, natomiast szukasz następcy K701. Otóż w wyżej podanej cenie będzie duży problem o znalezienie lepszych słuchawek. Moim zdaniem nawet takowych nie znajdziesz. :)  K701 nadal można w fajnym stanie dorwać te z Austrii tylko trzeba trochę przyczaić się na aukcjach. Jakiś czas temu widziałem w bardzo niskiej cenie niemalże nowe Made in Austria. Bassporty samemu można migusiem otworzyć jeśli masz patent na odkręcenie kapselków. 

Jednak mam wrażenie, że niektórzy przeceniają modele z Austrii. Miałem równolegle i chińskie i austriackie obie pary z bassmodem i bez. Jakość dźwięku to dokładnie ten sam level, a różnicę jaką odnotowałem to nieco delikatniejsza góra w austriackich, choć to było na granicy percepcji. Największych atut tych z Austrii to lepszy odlew plastiku, bardziej precyzyjny i mam wrażenie, że nieco grubszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakie styki? Kabel pada czy na wyjściu z przetwornika padają luty? Może po prostu zmień na K702 z odpinanym kablem. Z podobną charakterystyką nic nie kojarzę szczerze mówiąc. 

Spróbuj po prostu czegoś całkiem innego, jak nie podejdzie to trudno, sprzedasz dalej. Może jakieś budżetowe planarne? Hifiman HE4xx lub np. Takstar HF 580 mogą się okazać całkiem ciekawe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, adriano2510 napisał:

Największych atut tych z Austrii to lepszy odlew plastiku, bardziej precyzyjny i mam wrażenie, że nieco grubszy. 

No właśnie o to chodzi. K701 są delikatne same w sobie, nie wyobrażam sobie, żeby to była jeszcze bardziej licha konstrukcja.

 

Zawsze przestaje grać prawa strona. Za pierwszym razem wyrwane były punkty lutownicze bo kabel był zbyt sztywny. Za drugą naprawą wyjście zostało wyprowadzone do muszli i wygląda to tak jak na zdjęciu. Jak ruszam wtykiem to prawa strona też łapie, ale po chwili znowu się luzuje. Zapewne da się to naprawić, ale już wiem, że nie permanentnie. Stąd pytanie o coś innego.

k701.jpg

Edytowane przez keicaM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zależy co kto rozumie przez lepiej. Dla mnie np. T90 są ewidentnie lepsze od K701, ale Andrewek może mieć na ten temat odmienne zdanie ;)

Warto iść do sklepu i przesłuchać trochę budżetowych klasyków - DT880 (te są chyba najpodobniejsze do K701), DT990 (Edition i Pro), K550, K712, HD600/ HD650, HE-400i. Wszystko to jest mniej więcej ten sam poziom jakościowy, tylko trochę inaczej rozłożone akcenty :)

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Kuba_622 napisał:

Zależy co kto rozumie przez lepiej. Dla mnie np. T90 są ewidentnie lepsze od K701, ale Andrewek może mieć na ten temat odmienne zdanie ;)

Warto iść do sklepu i przesłuchać trochę budżetowych klasyków - DT880 (te są chyba najpodobniejsze do K701), DT990 (Edition i Pro), K550, K712, HD600/ HD650, HE-400i. Wszystko to jest mniej więcej ten sam poziom jakościowy, tylko trochę inaczej rozłożone akcenty :)

 

he-400i - z czystym sumieniem polecę tym bardziej przy dzisiejszych cenach (ja płaciłem swoich czasów 2600 w gotówce) dziś nówki z drugiej ręki to 800zł 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No pewnie, że da się lepiej w cenie. Też wolę HE-4XX od K701. Ale nie jest to wielka różnica.

Jeśli pasują mu K701 to niech naprawi i zostawi, zamiast sprzedaje z przerywającym kablem za 200zł i dopłaca 600 na kolejne słuchawki :) 

Szczególnie, że naprawić te K701 to pikuś.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak mi zaczęła jedna słuchawka w K701 przerywać, to kupiłem jakąś tanią lutownicę na Allegro, poćwiczyłem parę minut na starych Philipsach i po prostu przylutowałem kabelek, który się w środku poluzował.Nie było tak strasznie, nawet dla kogoś kto pierwszy raz w życiu trzymał lutownicę ;) Jedyny problem, to jest odkręcenie tego srebrnego sitka tak, żeby nie pozostawić śladów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sitko łatwo odkręcić no ale żeby zdobyć wprawę czasami trzeba jedno połamać :) Ale z dobrym instruktarzem można bez problemu i za pierwszym razem.

Akurat odlutowywanie się kabelków przy pałąku to jest wada fabryczna w tych słuchawkach... 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Andrewek napisał:

No pewnie, że da się lepiej w cenie. Też wolę HE-4XX od K701. Ale nie jest to wielka różnica.

Jeśli pasują mu K701 to niech naprawi i zostawi, zamiast sprzedaje z przerywającym kablem za 200zł i dopłaca 600 na kolejne słuchawki :) 

Szczególnie, że naprawić te K701 to pikuś.

Jak to mój świętej pamięci dziadek powiadał; "a lubisz jeść stary chleb?". Ja tam między wierszami przeczytałem że kolega ma chrapkę na coś nowego.

Wg mnie warto naprawić i zostawić k701 (chociażby z sentymentu), a zrobić krok wprzód i kupić w dobrej cenie nowe 400i (jak dorwie za 800zł to i bez straty sprzeda - jakby co).

Po to Bóg dał ludziom słuchawki żeby je kupowali :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, espe0 napisał:

Jak to mój świętej pamięci dziadek powiadał; "a lubisz jeść stary chleb?". Ja tam między wierszami przeczytałem że kolega ma chrapkę na coś nowego.

Wg mnie warto naprawić i zostawić k701 (chociażby z sentymentu), a zrobić krok wprzód i kupić w dobrej cenie nowe 400i (jak dorwie za 800zł to i bez straty sprzeda - jakby co).

Po to Bóg dał ludziom słuchawki żeby je kupowali :D

No mam ochotę na coś nowego, ale miałem ostatnio wydatki, ślub w bliskiej w perspektywie, narzeczona mogłaby mojego entuzjazmu nie podzielić. 😉 Na razie wysłałem k701 do naprawy, a samemu przejdę do się do krakowskiego mp3store i posłucham sobie na spokojnie. Najwyżej sprzedam triple.fi, kabel do nich (przesiadłem się z komunikacji miejskiej do auta, więc i tak od wielkiego dzwona tripli używam) i sprawne k701, więc jak coś mnie urzeknie, to budżet się znajdzie. 

 

Dziękuję wszystkim za opinie.

Edytowane przez keicaM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, espe0 napisał:

Jak to mój świętej pamięci dziadek powiadał; "a lubisz jeść stary chleb?". Ja tam między wierszami przeczytałem że kolega ma chrapkę na coś nowego.

Wg mnie warto naprawić i zostawić k701 (chociażby z sentymentu), a zrobić krok wprzód i kupić w dobrej cenie nowe 400i (jak dorwie za 800zł to i bez straty sprzeda - jakby co).

Po to Bóg dał ludziom słuchawki żeby je kupowali :D

No właśnie nie, ja chcę kolegę uchronić od tego wstrętnego hobby :D
Bo jak zacznie kombinować, to przestanie słuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Teraz, Andrewek napisał:

No właśnie nie, ja chcę kolegę uchronić od tego wstrętnego hobby :D
Bo jak zacznie kombinować, to przestanie słuchać.

Jakbym poprzestał na iem momentumach, to nigdy bym nie poznał aune e1 z których jestem teraz szalenie zadowolony i dają mi niezmierną radość. A to tylko jeden krok do przodu. Jakbym słuchał tylko na CAL! To nie miał bym dziś (pomijajac kupę innych) Sundar z którymi mam to samo co z e1. Dziewczyny też nie bierzemy pierwszej lepszej tylko tą w której się w końcu zakochamy:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pozwolę sobie z lekka odkopać temat. Ma ktoś porównanie k701/k702 do Hifiman Sundara? Coś innego obecnie godnego polecenia w budżecie 1500 zł? Na pewno otwarte i wygodne, nie musi być o podobnej charakterystyce do k701. Szukam czegoś, co w tych pieniądzach zagra "lepiej", nie czuję potrzeby kupna czegoś, co zagra tylko "inaczej". Ja wiem, że to pojęcia bardzo względne bo dla jednych "inaczej" będzie znaczyło "lepiej" itd., ale chętnie posłucham, co macie do powiedzenia po kolejnych dwóch latach. Bez względu na wszystko K701 zostają u mnie do końca swoich dni bo jeśli od 7 lat jak je mam, nie czuję wielkiej potrzeby zmian, to znak, że mam się ich trzymać.

Edit: Czy może z innej strony podejść. Założyć, że K701 to te jedne jedyne jak żona, a tylko torem się bawić? Obecnie tor jak w stopce. Zmienilibyście coś?

Edytowane przez keicaM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Zacznij może od wymiany padów, w poniższym wątku opisałem wrażenia. A potem możesz zrobić moda z gniazdami np jack 3.5 mm w obu muszlach.

Będziesz miał nadal K701 z rozwinięciem ich pozytywnych cech + dzięki padom niżej schodzący bas.

Przerobiłem "tuzin" flagowców, teraz mam zmodowane K701 i jak dla mnie nie widzę powrotu do słuchawek z wyższych półek cenowych🙂

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Można się zastanowić co się zmienia gdy zmieniamy słuchawki: 
- balans tonalny -> to chyba najbardziej odczuwalna zmiana, jeśli wybierzemy odmienne słuchawki, tutaj można się wstrzelić albo nie. Tylko, że jak słuchawki są dobrze zbalansowane i nam odpowiadają, to co tutaj chcemy robić. Widzę tu jedynie opcje posiadania jakieś innej sygnatury na boku, co by lepiej w jakiś konkretnych gatunkach muzycznych się to sprawdzało. Na przykład w elektronice możemy mieć apetyt na trochę więcej basu, kosztem naturalnego wyważenia. Najprostszą rzeczą od której możemy zacząć to EQ i pobawienie się samemu lub popróbowanie wypracowanych presetów. Większość słuchawek w łatwy sposób może łatwo zyskać. 
- akustyka -> nie wiem do końca czy tutaj w słuchawkach jest wiele możliwości kombinowania, choć jakiś wybór na pewno jest. np. jak K701 grają Ci sceną to można dla odmiany mieć coś grającego bardziej intymnie, ale z lepszą głębią i wglądem. Też raczej stawiałbym na to, że osiągniemy inne granie, ale niekoniecznie lepsze, jednak może ono bardziej pasować w pewnych sytuacjach. 
- ogólna jakość i poziom zniekształceń -> Można poszukać czegoś co zagra czyściej, ale niekoniecznie efekt będzie się podobał, bo słuchawki mają swój unikatowy charakter właśnie przez to co psują im mniej psują, tym mniej "walorów" od siebie dadzą. Dlatego był temat na forum, że osoba wolała bardziej AKG od DT1990, bo był to dla niej dźwięk bardzo komfortowy i to nasuwa pytanie czy jest sens by gonić sytuację w której będzie "lepiej"? Nie słuchałem K701, ale słuchawki tej klasy tak jak analogiczne konkurencyjne modele innych firm tutaj osiągnęły taki jakby złoty środek, a w produkty, które "robią nam lepiej" są już drożej wycenione i często nie nadają się do słuchania popularnej muzyki bez odpowiedniego "upiększenia ich" torem. 

Jak dla mnie warto przetestować sobie inne konstrukcje które słyną z tego, że robią coś inaczej, a nóż nam podejdzie i urozmaici odsłuch. Nie liczyłbym jednak na rewolucje, szczególnie jeśli mówimy o tej samej cenie. 

Ze swojego doświadczania nie miałem kontaktu z K701, ale K712 były już dla mnie bardzo dobre, z tym że balans tonalny do końca mi nie podszedł (były pewne problemy z pikiem na średnicy), a za wielką ich scena jakoś tak bardzo nie przepadam, taki model HD58x dla mnie zagrał subiektywnie zdecydowanie lepiej, ale znów to inne granie więc nie koniecznie kogoś zadowoli bardziej. Trzeba samodzielnie posłuchać. 

Tutaj masz trochę opcji odskoczni w senheiserach, beyerach (w tym tych zmodowanych), "ptakach" i innych. Dla mnie to jak z kawą, dobrze jest móc popróbować różnych aromatów, ale jak jest dobra kawa to jest dobra kawa i w zasadzie więcej nie potrzeba. ;) 

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, keicaM napisał:

Pozwolę sobie z lekka odkopać temat. Ma ktoś porównanie k701/k702 do Hifiman Sundara?

 

Miałem wszystkie trzy modele. Wbrew wielu opiniom w internecie ja nie odczułem, żeby Sundary były dużo lepsze od K701. "Tekstury" dźwięku były nieco wyraźniejsze w Sundarach, w K701 bardziej rozmyte. Poza tym K701 grają sceną sporo szerszą, za to Sundary bardziej półokrągłą wokół twarzy. Szczerze mówiąc nie jestem jakimś wielkim fanem ani jednych ani drugich. Ale skoro tak lubisz K701, a jednocześnie chcesz spróbować coś innego, to może słuchawki dokanałowe? Moondrop Blessing 2 są świetne, moim zdaniem lepsze od K701 pod praktycznie każdym względem poza szerokością sceny. Jeżeli nie chcesz aż tyle wydawać, to Moondrop Starfield też podobno są bardzo udane, choć tych nie słyszałem, ale zebrały dużo pozytywnych opinii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności