Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

[patent] bezprzewodowe słuchawki motocyklowe - czy to ma sens?


bozar

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

mam integralny kask motocyklowy (Shoei RYD), w którym jest wystarczająco dużo miejsca na słuchawki. Ale...

Używam bezprzewodowych słuchawek Edifiera W296BT (które brzmią naprawdę spoko). Problem pojawia się w dwóch momentach:

1. przy zakładaniu - każdy kto jeździ w integralnym kasku wie co to znaczy. Garnek wchodzi mega ciasno, chociaż, jak już wejdzie to siedzi wygodnie na bańce. Jednak jeśli na uszach są słuchawki to wymaga to często 5-8 prób i masakruje uszy, bo miejsca jest koszmarnie mało i przy większości prób słuchawki po prostu się zsuwają z uszu.

2. przy zdejmowaniu - zdejmowanie z jednej strony udaje się przy pierwszym podejściu, ale... masakruje uszy jeszcze bardziej.

 

Dzisiaj zrobiłem na moto 700 km i zdejmowałem kask pewnie z 10 razy, przez co moje uszy wyglądają jak u doświadczonego zawodnika zapasów i bolą jak cholera. Powiedziałem sobie - TO BYŁ OSTATNI RAZ

 

Mam taki o to pomysł - kupić taniutki zestaw bezprzewodowy z mikrofonem i zamienić przetworniki na te np. z Koss Porta Pro. Wmontować to wszystko na stałe do kasku i cieszyć się bezprzewodowym zestawem z niezłą jakością dźwięku za ułamek ceny rynkowej (słuchawki dedykowane dla kasków Shoei to kwota ok 1200 pln!).

 

Pytanie - czy to ma sens działać, a jeśli nie to dlaczego? Czy jest na to jakiś patent, żeby wykorzystać bezprzewodowe bebechy z taniego zestawu i użyć droższe przetworniki? Na jakie parametry trzeba patrzeć, aby całość była kompatybilna? Czy bateria 180 mAh nie zostanie zjedzona w ciągu 30 minut słuchania przy takim patencie? Ktoś w ogóle próbował zamieniać przetworniki na inne?

 

Pomocy

LGW

Edytowane przez bozar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście sprawdziłby najpierw jak do takiego wyzwania poszedłby customart - napisz maila czy kiedyś robili dokanałówki pod takie zastosowanie ... dostosowanie szybkiej modyfikacji słuchawek pod takie otoczenie będzie troszeczkę utrudniane przez fakt że nie chcesz ich ostatecznie montować na sztywno - kask swoje kosztuje, w teorii się nie powinno modyfikować podstaw ich konstrukcji aby zachować homologację.. a każde umieszczenia przy którym mogą się one poruszać zmieni ci charakterystykę działania przetwornika w zależności od konkretnej pozycji w kasku (omijając już to jak sam kask domknie ci je a wypełnienie wytłumi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze customart policzy sobie za cokolwiek więcej niż wart jest mój motocykl:) po drugie - to absolutnie nie mogą być dokanałówki, tylko nauszne słuchawki. Robiłem podobny patent do kasku snowboardowego (wybebeszyłem sennheisery 212 PRO i zamontowałem sobie w kasku, kabel zwisał swobodnie) i działało to wręcz wyśmienicie. Kask dociskał słuchawki o wiele mocniej niż pałąk, więc niskiem tony wręcz na tym zyskały. 

10 godzin temu, whero napisał:

dostosowanie szybkiej modyfikacji słuchawek pod takie otoczenie będzie troszeczkę utrudniane przez fakt że nie chcesz ich ostatecznie montować na sztywno - kask swoje kosztuje, w teorii się nie powinno modyfikować podstaw ich konstrukcji aby zachować homologację.. a każde umieszczenia przy którym mogą się one poruszać zmieni ci charakterystykę działania przetwornika w zależności od konkretnej pozycji w kasku (omijając już to jak sam kask domknie ci je a wypełnienie wytłumi)

Ja właśnie chcę je zamontować w kasku na sztywno. Tzn. za pomocą rzepa umieścić je w odpowiedniej wnęce na uszy. Nie przejmowałbym się ani homologacją, ani pozycją w kasku (tę można spokojnie ustalić rzepami). Kwestia samego montażu w kasku wydaje mi się jasna. Jedyne o co pytam to swoisty "swap" przetworników z lepszą charakterystyką, do taniego zestawu bluetooth:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn jak chcesz... jeżeli się zastanawiasz nad doborem przetworników - lepiej szukaj czegoś wydajnego a jakbyś zdołał trafić działające tesle beyerdynamica z dobitej pary to byś miał fajnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłeś na Koss KSC75, albo jeszcze taniej Blaupunkt Comfort Acoustica jako dawcę przetworników? Jedne i drugie wiele miejsca nie zajmują, więc uszu masakrować nie powinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzyłem na te modele, bo przyznam, że poszedłem sztampą - Porta Pro są dobre od kilkudziesięciu (sic!) lat, więc będą odpowiednie dla mnie:)

Pytanie 1 - czy KSC75 albo Blaupunkt Comfort Acoustica  są podobnej jakości co Koss Porta Pro?

Pytanie 2 - czy to w ogóle ma sens działać? Czy kwestia napięcia podawanego przez tani zestaw bluetooth nie będzie inna niż ta potrzebna do przetworników? No i jakie mogą być konsekwencje jeśli jednak inna? (szumy, trzaski, niski poziom głośności?)

 

 

EDIT: a może jeszcze inaczej... może znacie jakiś zestaw słuchawek bezprzewodowych, które mają mikrofon i sterowanie na kablu, są płaskie, łatwe do zmodowania (wybebeszenia zbędnego plastiku?). dochodzi jeszcze kwestia łatwego wejścia na wtyczkę do ładowania, ale zakładam, że jest to jakoś do ogarnięcia.

Edytowane przez bozar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KSC75 są "wymienne" z KPP, w sensie, że KSC można zdjąć z haczyków i wpiąć na pałąk od KPP (i na odwrót). Brzmienie mają trochę jaśniejsze od KPP, bo na membranę napylona jest warstwa tytanu, przez co jest ona sztywniejsza. Dźwiękowo, to jak bym właśnie zamienił KSC z KPP, bo KPP są trochę zbyt basowe, a na haczykach, mniej dociśnięte do ucha, trochę tego basu stracą. Za to KSC na odwrót, im przydałoby się trochę mocniejsze dociśnięcie.

Co od napędzenia wszystkich tych słuchawek przez moduł BT, to nie powinno być większego problemu, to są łatwe do napędzenia i skuteczne słuchawki.

Osobiście popatrzyłbym za kompletem KSC/blaupunkt (te drugie bardziej płaskie, ale mają słabsze haczyki, co pod kaskiem może mieć mniejsze znaczenie) + kabelek BT od KZ (tu najlepiej dopytaj w wątku o tanich chińskich słuchawkach jaki).

 

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co się babrać? Nie lepiej Kossy Porta Pro Wireless i pozbyć się pałąka? Pilot wyprowadzić gdzieś z tyłu (jest dosyć długi, spokojnie starczy) tak żeby ładowanie było łatwe, bez wyciągania całości z kasku. Tylko jak będą grały zamknięte Kossy tego nie wiem.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej sam kiedyś o tym myślałem - dokładnie w ten sam sposob (koss porta pro) i mikrofon w szczęce (kasku) - bo nie tyle co muzyki co telefonów dużo odbieram. Ogólnie jest to dosyć łatwe do zrobienia (mój pomysł był taki żeby na grubość głośniczka styropian wybrać i pod "poszewkę" wsadzić przetwornik:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i może panie?), dojrzałem.

 

po przemyśleniach bezpieczniej będzie jednak kupić dobry, niedrogi nadajnik bluetooth z mikrofonem, np. Ugreen CM110 z aptx

i dorzucić do niego zwykłe słuchawki. Patrząc na ilość miejsca w kasku wręcz idealne byłyby te płaskie Blaupunkt Comfort Acoustica , które polecaliście, ale... za cholerę nigdzie nie mogę ich znaleźć. Żaden aliexpress, gearbest, xkom, czy nawet amazon już tego nie sprzedaje. Dźwięk osobiście wolałbym z większą ilością dołu, więc ewentualnie KPP byłyby ok, ale nie wiem czy nie są jednak ciut zbyt mało płaskie, nie chciałbym, aby znowu cisnęło mnie w uszy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kupić interkom motocyklowy, który montuje sie wewnątrz kasku a łączy za pomocą BT z telefonem? Można słuchać muzyki, używać nawigacji i łączyć się z kumplami. Za 200/350 zł wybór tego jest ogromny i wiele testów w necie. Nie rozumiem po co ta rzeźba i wywarzanie otwartych drzwi z wymyślaniem koła na nowo 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych Blaupunktów to już niestety nie ma w sprzedaży, ale są pod innym brandem GEMBIRD MP3A-HS3 https://www.ceneo.pl/24579830 tylko w nich zamiast poduszek z materiału są zwykłe gąbki (jak w KPP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Perul napisał:

Tych Blaupunktów to już niestety nie ma w sprzedaży, ale są pod innym brandem GEMBIRD MP3A-HS3 https://www.ceneo.pl/24579830 tylko w nich zamiast poduszek z materiału są zwykłe gąbki (jak w KPP).

Wieeeelkie dzięki. Już czekam na przesyłkę. Z racji impedancji zdecydowałem się jednak na odbiornik Fiio UBTR. Zobaczymy jak to razem zagra i czy będzie funkcjonalne.

 

@Palpatine - niestety, do mojego kasku nie ma dedykowanego rozwiązania i są problemy z dostosowaniem zestawu SENA'y, bo miejsca na słuchawki jest stosunkowo niedużo. DO kasków integralnych o wiele trudniej o zestaw intercom, tam praktycznie nie ma miejsca na standardowy mikrofon, więc trzeba rzeźbić. Tak czy inaczej, obecny set kosztuje mnie 140 pln + trochę majsterkowania. Dam znać jak efekty takiej zabawy, jeśli będzie git, to zastosuję to w pozostałych kaskach (skuterowym i snowboardowym) dla wygody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli kogokolwiek to interesuje:

 

Zestaw - słuchawki GEMBIRD MP3A-HS3 + odbiornik bluetooth Fiio UBTR - działa wręcz wyśmienicie. W odbiorniku odciąłem klips i przykleiłem rzep tekstylny. W kasku przykleiłem drugą stronę rzepa (tą milszą), w szczęce, po prawej stronie. Słuchawki jakby były wyprodukowane do tego patentu, idealnie zmieściły się we wnękach na uszy (po odcięciu od nich plastikowych zauszników), przykleiłem je na taśmę dwustronną. Kable ukryłem pod wyściółką i niczego nie trzeba było odcinać ani przerabiać. Dzięki rzepom temu odbiornik mogę bardzo łatwo zdemontować, a zamontowany trzyma się pewnie. Słuchawki nie wygłuszają zupełnie otoczenia (jak robiły to moje dokanałówki Edifiera), a muzyka jest całkiem niezłej jakości i słyszalności. Do tego mogę bez problemu prowadzić rozmowy w trakcie jazdy (moi rozmówcy nie byli w stanie wyłuskać, że jadę na moto).

 

Generalnie za 119 PLN + 17 PLN + wysyłka + 30 min kombinowania mam zestaw słuchawkowy/interkom, którego jakości nie kupiłbym za nic w tej cenie. Polecam:)

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
On 4/23/2019 at 8:58 AM, bozar said:

Jeśli kogokolwiek to interesuje:

 

Zestaw - słuchawki GEMBIRD MP3A-HS3 + odbiornik bluetooth Fiio UBTR - działa wręcz wyśmienicie. W odbiorniku odciąłem klips i przykleiłem rzep tekstylny. W kasku przykleiłem drugą stronę rzepa (tą milszą), w szczęce, po prawej stronie. Słuchawki jakby były wyprodukowane do tego patentu, idealnie zmieściły się we wnękach na uszy (po odcięciu od nich plastikowych zauszników), przykleiłem je na taśmę dwustronną. Kable ukryłem pod wyściółką i niczego nie trzeba było odcinać ani przerabiać. Dzięki rzepom temu odbiornik mogę bardzo łatwo zdemontować, a zamontowany trzyma się pewnie. Słuchawki nie wygłuszają zupełnie otoczenia (jak robiły to moje dokanałówki Edifiera), a muzyka jest całkiem niezłej jakości i słyszalności. Do tego mogę bez problemu prowadzić rozmowy w trakcie jazdy (moi rozmówcy nie byli w stanie wyłuskać, że jadę na moto).

 

Generalnie za 119 PLN + 17 PLN + wysyłka + 30 min kombinowania mam zestaw słuchawkowy/interkom, którego jakości nie kupiłbym za nic w tej cenie. Polecam:)

Zainteresowało mnie Twoje rozwiązanie. Obawiam się jednak czy pomieszczę odbiornik razem z wtykiem minijack w szczęce kasku integralnego tak aby nie przeszkadzało podczas użytkowania. Czy mógłbyś przesłać zdjęcia instalacji odbiornika bluetooth Fiio UBTR w kasku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odkopię bo mam pytanie z innej beczki :) Jak sterujecie telefonem? Słuchawki bluetooth najczęściej maja mikrofon w pilocie więc pilot musi być we wnętrzu kasku. Jeżeli nawet uda się pilot wywalić na zewnątrz to jest on tak mały że w motocyklowych rękawicach nie wyobrażam sobie go klikać. Jakieś pomysły? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odkopuję temat gdyż, dokładnie taki sam patent chciałem zmontować w kasku żony. Ale po godzinie szukania okazało się, że absolutnie nigdzie nie mogę znaleźć ani: 

Gembird MP3A-HS3

ani 

Blaupunkt Comfort Acoustica

 

więc pytanie a stówę - czy znacie jakiś inny zestaw słuchawkowy, który będzie na tyle płaski, niedrogi i dostępny, aby zmieścić go w integralnym kasku motocyklowym?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interkomy są już na tyle tanie że szukając tego typu rozwiązania chyba bym się nie bawił.

Za to przypomniałeś mi, że się miałem o tym Fiio UBTR więcej dowiedzieć bo na ali dostępny ale mało i ze względu na wiek podejrzewam słabe baterie. Interesowała odpowiedź na pytanie innego użytkownika ale konkretna nie padła. Trzeba będzie chyba w odpowiednim temacie zapytać albo wątek założyć 😝 

I do kasku też miałby być użytkowany ale to dlatego że ja muszę mieć dokanałówki. Wrażliwe uszy + Jet oznacza chaos.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Hej! 🏍️ swietny pomysł- kreatywny i myślę wart zachodu! 👍 fajnie ze masz takie zdolności bo gotowe zestawy są dość drogie. Podmiana przetworników, jak wspomniałeś - np. z Koss Porta Pro - jest możliwa, ale popatrz na: impedance, czułość i moc wyjściową. 🎧 Ważne, aby nowe przetworniki były kompatybilne z elektroniką, którą wyjmiesz z taniego zestawu słuchawkowego. Co do baterii 180mAh - zależy głównie od wymagań energetycznych nowych przetworników, ale ogólnie powinna wystarczyć na ponad pol godziny. uwazaj gdzie je wetkniesz aby były dosc stabilne i komfortowe podczas jazdy. Czy ktoś próbował? IDK ale w necie masz różne poradniki dotyczące modyfikacji słuchawek- także probuj! szerokiej drogi! 👋😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności