Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

NuForce uDSD > Onkyo Tx-8020 > Dali Zensor 3 > :(


matioka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów!

 

Mam niedosyt z odsłuchów zestawu jak w temacie. 

Źródło to głównie komputer (Spotify, CD-rom), ale również TV. Muzyka to szeroki zakres, od metalu (Sepultura, Rammstein, Tool, Iron Maiden, itd..) przez elektronikę po pop, Queen itd... Czasami też filmy z netflixa. Akurat na nagłośnienie filmów to najmniej tu mogę narzekać bo scena w tym zestawie jest bardzo szeroka i czasami głowa się odwraca do ściany z boku żeby zobaczyć co się tam dzieje.

Sprzęt gra w saloniku o wymiarach ok 16m2.

Kolumny Dali Zensor 3 wiszą na ścianie.

Amplituner Onkyo TX-8020 ma spore pokłady mocy i raczej napędza kolumny bez problemu.

Dźwięki z komputera idą przez DAC NuPrime uDSD kabelkiem RCA do amplitunera. 

 

Efekt jest taki, że o ile muzyka elektroniczna wychodzi dość fajnie (bas głęboki, niski; góra klarowna z małymi naddatkami) to przy innych rodzajach muzycznych czegoś brakuje. Gubią się gitary, jakby brakowało jakiejś części pasma średniego (ale bas raczej nie zachodzi). Nie ma w tym wszystkim muzykalności, tzw. "fanu". Muza jest sykliwa, analityczna, zimna, nie porywa.

 

Czytałem o kolumnach, że zenki 3 grają średnicą i wysokim pasmem, a mnie tej średnicy tutaj brakuje. Z kolei bas, uważam, wcale nie dudni, schodzi niziutko i jest przyjemny.

W jakimś artykule doczytałem, że nie należy łączyć wzmacniacza o danej impedancji z kolumnami o takiej samej wartości tego parametru, a tu kolumny i wzmak po 6 Ohmów, ale wg Onkyo to dobry przedział dla kolumn podłączanych do tego wzmaka. 

 

Wg mnie kolumny ze wzmakiem się po prostu nie zgrywają, ale może kabel do kolumn jest za gruby (bo w sklepie dali do kolumn jakiegoś pro-grubasa), może w tym przedziale cenowym to mam się nie spodziewać za dużo i jak chcę fanu z muzyki to na koncert mam sobie iść albo kupić sprzęt 2x droższy?

Miał ktoś może doświadczenia z którymś ww sprzętów i coś podpowie? Albo może przeoczyłem jakąś oczywistą oczywistość, bo mam małe doświadczenie w komponowaniu toru audio?

Jeśli podmieniać to lepiej kolumny czy amplituner, a jeśli tak to na co?

 

Z góry dzięki za porady :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A adaptacja akustyczna jakakolwiek w pokoju jest? Bo jak nie, to efekt jest taki, jak opisałeś, czyli podbite/wzmocnione skraje pasma i wycofany oraz

rozmyty środek, a konkretnie wysokie i niskie tony, wielokrotnie odbite od pustych ścian/podłogi/sufitu.

 

Generalnie bez ogarnięcia akustyki, nie ma co podchodzić do dobrego zestawu grającego, bo tylko zmarnujemy jego potencjał. Inna sprawa, że Onkyo

grają neutralnym, przestrzennym i dość chłodnym dźwiękiem, więc i tu może być pies pogrzebany. ;)

 

 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w pokoju mebli nie poprzestawiam bo nie bardzo jest jak, a wytłaczanek po jajkach na ścianach ani suficie nie przykleję bo mnie kobieta z tymi kolumnami na dwór wystawi, a tam nie ma gniazdka żeby wzmaka podpiąć, więc skupmy się na amplitunerze ;) 

Poszukam może jakiegoś cieplejszego sprzętu i podepnę. Moje dziewczę ma jakieś dziwne zamiłowanie do firm Bose i Denon (chyba tylko takie zna), może zrobię jej przyjemności i jakiegoś Denona przyniosę na testy.

Chyba, że jakaś podpowiedź co amplitunera? 

 

Dzięki za radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyłoby wyeliminować pierwsze odbicia, niekoniecznie wytłaczankami po jajkach, mogą być np. jakieś panele z gąbki, obciągnięte dekoracyjnym

materiałem (nie malowane farbą), a na gołą podłogę dywanik. Nawet najdroższy sprzęt nie sprawi, że dźwięk się wyrówna i stanie się wyraźny w

pogłosowym pomieszczeniu - Bose też tutaj cudów nie zdziała. ;)

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem wczoraj do domu i uświadomiłem sobie, że już wieszając kolumny zastanawiałem się, czy bliskość szaf nie będzie problemem, ale innej opcji nie było więc sytuacja wygląda jak na załączonym obrazku, czyli dramat. Kolumny wiszą pomiędzy szafą a witryną i pod spodem mają szafkę pod TV. Dopiero teraz widzę, no i niestety słyszę, jaka lipa jest w takim układzie.

Znalazłem stronkę ( https://forum.audio.com.pl/topic/48750-prawidłowe-rozstawienie-kolumn-stereo/ ), o tym jak nie należy rozstawiać kolumn i tam jest jasno napisane, żeby unikać właśnie takiego układu. Wrzucam fotkę jak to u mnie wygląda (ku przestrodze i do  śmiechu, proszę, nie szydźcie zbytnio z laika).

 

Dzięki Ci @neonlight, że zwróciłeś mi na to uwagę, nie widząc nawet jak to faktycznie wygląda, mistrzu 🏆

 

Teraz myślę co z tym zrobić? Może zanim sprzedam wszystko (oprócz kompa), kupię dobre słuchawki i lepszego daca ze wzmakiem słuchawkowym i odetnę się od złego świata to spróbuję wywalić szafkę spod TV (TV na ścianę). Gorzej z szafami, bo tu mam ograniczone pole manewru.

Czy jeśli nakleję gąbki na ściany szafy i witryny to jest szansa, że to coś pomoże? Czy dalej będzie efekt studni i trzeba wyjechać z szafą?

studnia sml.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@matioka Jak kolega wyżej zalecił, kolumny wysunąć tak, żeby ich fronty licowały z frontami szaf, a górna krawędź kolumny znajdowała się na wysokości +-90cm od podłogi (wysokotonowy na wysokości oczu/uszu). Pomiędzy kolumnami a miejscem odsłuchowym, na podłodze ( jeżeli jest "goła"), połóż dywanik, żeby zlikwidować pierwsze odbicie dźwięku, mające wpływ na jego rozmycie i zaburzenie równowagi tonalnej. Jeżeli ustawienie kolumn jest niesymetryczne względem ścian bocznych, lub też lewa jest umeblowana inaczej od prawej, będzie miało to negatywny wpływ na prawidłowe budowanie sceny, ponieważ dźwięk odbije się zgodnie z napotkanymi przeszkodami (jeżeli te są twarde, oczywiście).

 

Ps.

Zamiast fotki poglądowej, lepiej by było zrobic szkic pokoju, wraz z umeblowaniem i opisanymi odleglościami.

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda jeśli chodzi o cały pokój.

Nie mam zbyt dużo opcji aranżacji. Oprócz zamiany szafki pod TV na mniejszą, mogę jeszcze odkręcić szafę, tak żeby stała frontem do okna, zwiększy się odległość od kolumny.

 

Faktycznie trochę smutno, że tak słabo to gra, ale głównie siedzę ze słuchawkami, a moje Beyerdynamiki DT860 z NuPrimem uDSD potrafią mnie bardzo ładnie pocieszyć :)

 

Najbliższą okazję do wędrowania z kolumnami i ich odsłuchiwania będę miał w weekend za 2 tygodnie, (jak młodziak będzie u dziadków), więc dopiero wtedy wyciągnę kolumny wg Waszych wskazówek i zobaczę na ile to pomoże.

 

Pokój-01.jpg

ps. jeśli się okaże, że to faktycznie problem z akustyką, to może ustawienie takie jak na drugim szkicu będzie lepsze?

Nie mam w tej chwili dokładnych wymiarów, ale myślę że byłoby możliwe do zrealizowania, tylko czy pomoże...?

Pokój alternatywny-01.jpg

Edytowane przez matioka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pozostał przy pierwszym ustawieniu. Szafka pod TV jest ok, natomiast problemem jest biurko/stół i barek na ścianach bocznych. Są to meble,

o różnych gabarytach i budowie, a więc będą odbijać/blokować dźwięk nieproporcjonalnie, inaczej lewa strona, inaczej prawa.

 

Po lewej stronie (prawdopodobnie) znajduje się balkon (duże przeszklenie), powiesiłbym tam grubszą zasłonę, zaś po prawej panele z gąbki, dla

"wyrównania" odbić po obu stronach.

 

Oczywiście kolumny wysunięte do przodu, nie zawieszone na ścianie. Polecam (dla eksperymentu) ustawić je przed szafą i witryną, w odległości

ok. 0.5m od ścian bocznych, skierowane do środka tylnej ściany (za słuchaczem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Korzystając z faktu, iż młody zamiast do przedszkola pojechał do dziadków (dzięki, Panie przedszkolanki :- ) ściągnąłem kolumny ze ściany, wg Waszych instrukcji ustawiłem bliżej środka pokoju . Efekt trochę taki, jakbym je z komórki wyciągną.

Było sporo lepiej, głównie na średnicy. Dalej grało raczej chłodno, ale pojawiły się wszystkie pasma, a góra nie męczyła uszu. Brzmienie się wyrównało. Scena dodatkowo otworzyła się na prawo , a z lewej rozbiła na stole :(

Wyszło na to, że sprzęt ma potencjał, natomiast mieszkanie nie bardzo (przynajmniej nie do słuchania, jak się chce mieć w pokoju meble).

Dzisiaj postaram się obrócić szafę frontem do okna dzięki czemu odsunie się o jakieś 50 cm od kolumny. Drzwi szafy, za radą kolegi @neonlight okleję jakąś gąbką i zobaczę jak będzie, chociaż cudów to się nie spodziewam. Z czasem zredukuję tę komodę spod TV, może wtedy kolumny przestawię na standy i posłucham jakiegoś innego wzmaka, może pomoże.

 

Póki co poniedziałkowe odsłuchy trochę mnie zmęczyły, zniknęły browce zza winkla ;) podejrzewam, że sąsiadka z góry też nie zostanie fanką Sepultury (cała płyta Roots brzmiała bosko), chociaż trochę się odpłaciłem za łażenie w drewniakach po skrzypiących panelach o 4ej w nocy. Takie to właśnie uroki mieszkania w bloku, chyba trza szukać jakiejś pustelni w lesie bez mebli i z lepsza akustyką.

 

W weekend już pewnie dotrze CD Toola 10000 Days, więc dam znać jeszcze czy odwrócenie szafy coś pomogło. Jak ktoś ma jeszcze jakieś sugestie co do tego, gdzie co poprzesuwać to chętnie pokombinuję, ale stołu raczej nie wywalę.

 

Dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności