Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Mini PC do Roon


all999

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Czy ktoś tu korzysta w swoim systemie stereo z takiego rozwiązania? PC z Roon - dac - wzmacniacz? W tej chwili korzystam z dużego i dość głośnego blaszaka, który stoi dwa metry od systemu. Niestety słyszę go. Szukam cichego i małego kompa, na którym odpalę Roon core i wypuszczę na dac. Na razie rozważam Intel Nuc - https://www.x-kom.pl/p/407140-nettop-mini-pc-intel-nuc-j3455-4gb-120.html

 

Ktoś się z tym spotkał? Faktycznie jest cichy? Może coś innego? Sterowanie smartfonem, więc odpalam kompa, aplikację i więcej go nie ruszam. Tylko do Roon i do 1k.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam nuc jako serwer z zainstalowanym serwerem roon na Windows 10 i różne rzeczy jako punkty grania. Od raspberry pi po jakiegoś starego minipc.
Jeśli ten nuc ma robić za serwer to dość słaba konfiguracja dla większych baz. O dsp zapomnij. Tidal też będzie działał trochę powoli (przełączanie) ale znosnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ja używam nuc jako serwer z zainstalowanym serwerem roon na Windows 10 i różne rzeczy jako punkty grania. Od raspberry pi po jakiegoś starego minipc.

Jeśli ten nuc ma robić za serwer to dość słaba konfiguracja dla większych baz. O dsp zapomnij. Tidal też będzie działał trochę powoli (przełączanie) ale znosnie.

 

 

Nie będzie robił za serwer. Odtwarzanie plików lokalnych, stream Qobuz i Tidal, ale w szystko w aplikacji Roon.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to spoko. Pójdzie. ale zerknij może na używki, za tę samą prawie kasę kupiłem niedawno i5-6gen, 8gb, 64gb ssd m2

Z ciekawostek - dziś nowy Remote zainstalowałem na raspberry z ropieee - instalacja to jakaś magia. Wypalasz kartę SD i koniec. Widzi zmacniacz po USB, startuje samo z kabla lub wifi i tyle. Kontrola dowolnym klientem roon. W ten sposób stacjonarny sprzęt uniezaleznilem od laptopa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



A to spoko. Pójdzie. ale zerknij może na używki, za tę samą prawie kasę kupiłem niedawno i5-6gen, 8gb, 64gb ssd m2

Z ciekawostek - dziś nowy Remote zainstalowałem na raspberry z ropieee - instalacja to jakaś magia. Wypalasz kartę SD i koniec. Widzi zmacniacz po USB, startuje samo z kabla lub wifi i tyle. Kontrola dowolnym klientem roon. W ten sposób stacjonarny sprzęt uniezaleznilem od laptopa.



No akurat nie ma nic sensownego teraz w podobnej cenie. Myślę, że do Roon Core spokojnie wystarczy, a jak nie, to mam 14 dni na zwrot. O co chodzi z tym nowym "Remote"? Co to? Widzi wzmacniacz po USB, znaczy wbudowanego daca? Ja niedawno kupiłem Hegla H80 i buduję pierwsze poważne stereo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz mieć jednego roon serwer w sieci. To niestety powinien być w miarę mocny sprzęt. Może też być punktem grającym czyli do niego podłączone np po USB dac/amp itp.

Wtedy masz core.

 

Albo serwer w jednym miejscu a gdzie indziej klienci tylko - i do nich także różne urządzenia podłączone.

 

Ostatnia warstwa to samo odtwarzanie - remote. Czyli np tylko apka na ios lub android na której odpalasz coś na wybranej strefie. Te urządzenie wcale nie musi fizycznie mieć jakiekolwiek audio podłączone.

 

Nazywając w poprzednim poście Remote urządzenie na raspberry źle się wyraziłem. To chyba w tym pojęciu to bridge. Trochę to pogmatwali.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to wszystko chyba już ogarnąłem.

 

Żeby jednak jeszcze potwierdzić, że dobrze kombinuję.

 

Sytuacja w tej chwili wygląda tak.

 

PC stacjonarny na którym zainstalowałem podstawową aplikację Roon. Na dysku mam pliki, w aplikacji zalogowałem się do Tidal i Qobuz. Komputer podłączyłem do Hegla po USB, a całością steruję aplikacją na smartfonie z androidem. Muzyki nie streamuję nigdzie poza Hegla, czyli nie zmieniam strefy - "zone". To jest Roon Core, a nie server. Teraz chcę zrobić to samo, ale na małym, cichym mini komputerku, który usiądzie tuż obok wzmacniacza. Zyski jakie widzę to:

 

Mniejszy pobór prądu, nawet na tyle że pewnie bym go nie wyłączał.

 

Krótszy kabel USB, z trzech metrów do pół metra.

 

Brak szumu wentylatorów ze stacjonarki, która stoi za lewą paczką.

 

Stąd moje pytanie. Czy taki Intel Nuc, dość rozsądnie wyceniony, wystarczy do bezproblemowej obsługi Roon Core. Tylko Roon Core i tylko do wysłania sygnału do daca w Heglu.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz mieć jednego roon serwer w sieci. To niestety powinien być w miarę mocny sprzęt. Może też być punktem grającym czyli do niego podłączone np po USB dac/amp itp.Wtedy masz core. 

 

 

No ale Roon, a Roon server to dwie różne aplikacje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1b8242f97070f3d41dc820ec8e8b450a.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to co jest popieprzone w roon to że:
Roon for windows zawiera server (core) I aplikacje do odtwarzania.
Można zainstalować tylko server jeśli na danej maszynie nie będziesz nic odtwarzal. Wtedy zasoby nie są marnowane na wyświetlanie itp.

W twoim przypadku chcesz jednak całość przepiac I tak, zadziała. Będzie trochę powolnie ale zadziała. U mnie był nawet na atom kiedyś.
Ale jak bibliotekę zbudujesz lub będziesz chciał dsp to lipa. Trzeba będzie mocniejsza maszynkę. Tak samo jeśli kilka stref na raz np z MQA w tidal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

No właśnie to co jest popieprzone w roon to że:Roon for windows zawiera server (core) I aplikacje do odtwarzania.

Można zainstalować tylko server jeśli na danej maszynie nie będziesz nic odtwarzal. Wtedy zasoby nie są marnowane na wyświetlanie itp.

 

W twoim przypadku chcesz jednak całość przepiac I tak, zadziała. Będzie trochę powolnie ale zadziała. U mnie był nawet na atom kiedyś.

Ale jak bibliotekę zbudujesz lub będziesz chciał dsp to lipa. Trzeba będzie mocniejsza maszynkę. Tak samo jeśli kilka stref na raz np z MQA w tidal.

 

 

 

Jedna strefa i żadnych DSP. Co to znaczy że będzie trochę powolnie? Teraz na średnio mocnym PC wszystko działa w mgnieniu oka. Klikam na smartfonie i w tym samym momencie mam dźwięk. I to się tyczy zarówno plików lokalnych, jak i streamu z Tidala i Qobuz. Nie mam absolutnie żadnych opóźnień, przy bardzo szybkim internecie (500 Mb/s.). Mój dac wyciąga "tylko" 24/96, MQA mnie nie interesuje.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Atom stream z Tidal nie był natychmiast. Takie sekundowe, może dłuższe opóźnienie. Ale tam też była 2gb baza danych.

 Na razie odpuściłem Nuc. Żeby to działało płynnie trzeba by wydać dwa tysiące. Roon zostaje na stacjonarce, a jeśli chodzi o pierwotny pomysł mini PC to może dziś odpalę Volumio na malinie. Alternatywa za 250 złotych.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2019 o 13:39, all999 napisał:

W tej chwili korzystam z dużego i dość głośnego blaszaka, który stoi dwa metry od systemu. Niestety słyszę go. 

 

Wymien zasilacz i chlodzenie procesora na cos z duzymi wolnoobrotowymi wiatrakami i nie bedziesz nic slyszal dopoki nie przylozysz ucha do obudowy np bequiet.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Wymien zasilacz i chlodzenie procesora na cos z duzymi wolnoobrotowymi wiatrakami i nie bedziesz nic slyszal dopoki nie przylozysz ucha do obudowy np bequiet.
Chodzi też o prądożerność i wygodę. Szukam rozwiązania, którego nie będę musiał odpalać co wieczór. Optymalnie, gdyby taki komputerek mógł być włączony cały czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roon ma niestety chore wymagania sprzętowe. Jeśli jednak chcesz korzystać tylko z Tidal to bym roon odpuścił i szukał alternatyw właśnie w oparciu o raspberry. Może jakiś tablet na Android itp.

Ja NUC kupiłem bardzo okazyjnie bo za 900zl model 6i5syk. Jakbyś coś podobnie dorwał - warto.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roon ma niestety chore wymagania sprzętowe. Jeśli jednak chcesz korzystać tylko z Tidal to bym roon odpuścił i szukał alternatyw właśnie w oparciu o raspberry. Może jakiś tablet na Android itp.

Ja NUC kupiłem bardzo okazyjnie bo za 900zl model 6i5syk. Jakbyś coś podobnie dorwał - warto.

 

 

 

No właśnie nie tylko Tidal. Również Qobuz, pliki lokalne i sieciowe. Ten Volumio wygląda obiecująco. Nadal mam Roon na blaszaku, więc będę mógł porównać. Dam znać jak wypadnie zestaw budżetowy, ale żeby sprawdzić czy są różnice w brzmieniu, muszę jeszcze kupić jakieś sensowne paczki default_smile.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia dlaczego roon jest tak napisany jak jest ale baza danych to jakaś porażka programistyczna. Tysiące małych plików na dysku, wielka waga bazy, słaba wydajność i skalowalnosc. Do tego serwer na Windows działa przez bibliotekę mono.
Za optymalizację powinni dostać 2-.
Ale nie da się samego programu nie lubić. Podpowiedzi lepsze niż w tidal, design jest ok, ergonomia użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Pozwolę sobie zacytować kolegę:

 

Roon ma swój system - Roon Optimized Core Kit (ROCK) - wydanie linuxa, które skupia się całkowicie na jednym celu - byciu serwerem Roona. System ten instalowany jest na dedykowanych komputerach Nucleus, ale może być także postawiony na mini PC - Intel NUC. Teoretycznie system ten można postawić na NUCach 7 generacji, ale postanowiłem spróbować na NUCu generacji 8. i się udało. Wszystko śmiga bez problemu, wstaje w kilka sekund, a komputer pod jego zarządzanie chodzi praktycznie bezgłośnie.

Żeby postawić taki system na NUCu trzeba wykonać kilka czynności:
1. pobrać najnowszy bios i go wgrać
2. zmienić kilka ustawień
3. ściągnąć i zamontować obraz linuxa 
4. zainstalować ten obraz na NUCu
5. przenieść na niego kodeki (tu było trochę zabawy, bo mój PC nie chciał znaleźć NUCa w sieci, ale znalazłem na forum Roona rozwiązanie problemu - jakby co, to służę pomocą)
6. Zaktualizować system i serwer - tu też był mały myk (trzeba kliknąć na Reinstall na stronie zarządzania serwerem i wtedy wszystko aktualizuje się do najnowszych wersji - update przez Roon Remote nie działał).

Dzięki temu zbudowałem odtwarzacz sieciowy: NUC 8 i3 z Roon Serverem (ROCK), Raspberry Pi 3+ z dedykowanym wydaniem linuxa (RoPieee) jako Roon Bridge podpięty do zewnętrznego DACa. Największa wada to koszt samego Roona (120$ rocznie), ale w sumie to jedna płyta CD na miesiąc...

PS NUC jest dużo mniejszy niż myślałem 
PS 2 Przydatne linki: 
https://www.ropieee.org
https://kb.roonlabs.com/Roon_Optimized_Core_Kit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować kolegę:
 

Roon ma swój system - Roon Optimized Core Kit (ROCK) - wydanie linuxa, które skupia się całkowicie na jednym celu - byciu serwerem Roona. System ten instalowany jest na dedykowanych komputerach Nucleus, ale może być także postawiony na mini PC - Intel NUC. Teoretycznie system ten można postawić na NUCach 7 generacji, ale postanowiłem spróbować na NUCu generacji 8. i się udało. Wszystko śmiga bez problemu, wstaje w kilka sekund, a komputer pod jego zarządzanie chodzi praktycznie bezgłośnie.

Żeby postawić taki system na NUCu trzeba wykonać kilka czynności:
1. pobrać najnowszy bios i go wgrać
2. zmienić kilka ustawień
3. ściągnąć i zamontować obraz linuxa 
4. zainstalować ten obraz na NUCu
5. przenieść na niego kodeki (tu było trochę zabawy, bo mój PC nie chciał znaleźć NUCa w sieci, ale znalazłem na forum Roona rozwiązanie problemu - jakby co, to służę pomocą)
6. Zaktualizować system i serwer - tu też był mały myk (trzeba kliknąć na Reinstall na stronie zarządzania serwerem i wtedy wszystko aktualizuje się do najnowszych wersji - update przez Roon Remote nie działał).
Dzięki temu zbudowałem odtwarzacz sieciowy: NUC 8 i3 z Roon Serverem (ROCK), Raspberry Pi 3+ z dedykowanym wydaniem linuxa (RoPieee) jako Roon Bridge podpięty do zewnętrznego DACa. Największa wada to koszt samego Roona (120$ rocznie), ale w sumie to jedna płyta CD na miesiąc...
PS NUC jest dużo mniejszy niż myślałem 
PS 2 Przydatne linki: 
https://www.ropieee.org
https://kb.roonlabs.com/Roon_Optimized_Core_Kit
A po co w tym wszystkim Pi 3? Nie można tego Nuca podpiąć bezpośrednio do daca? Czy Roon Rock to tylko serwer, bez funkcji odtwarzacza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, all999 said:

A po co w tym wszystkim Pi 3? Nie można tego Nuca podpiąć bezpośrednio do daca? Czy Roon Rock to tylko serwer, bez funkcji odtwarzacza?

 

Serwer Roon może sobie stać w dowolnym miejscu wtedy. Pi3 bezpośrednio podłączone do DACa. Oczywiście można tak podłączyć i sam serwer ale wtedy musi być na nim zainstalowana pełna wersja Roon a nie sam serwer. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roon nie zaleca, żeby serwer był jednocześnie końcówką - piszą, że za dużo się na nim dzieje itd. Plus Raspberry Pi z RoPeee ma wycięte wszystkie niepotrzebne porty - brak grafiki, BT, wifi itd. Niczym nie sieje do DACa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roon nie zaleca, żeby serwer był jednocześnie końcówką - piszą, że za dużo się na nim dzieje itd. Plus Raspberry Pi z RoPeee ma wycięte wszystkie niepotrzebne porty - brak grafiki, BT, wifi itd. Niczym nie sieje do DACa
Dobrze rozumiem, że w takim systemie sterowanie smartfonem nie będzie możliwe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że w takim systemie sterowanie smartfonem nie będzie możliwe?
Będzie możliwe.
Aplikacja roon pozwala łączyć się z dowolną strefą. Czyli laczysz się z ropieee I odtwarzasz z dowolnego urządzenia w sieci domowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie możliwe.
Aplikacja roon pozwala łączyć się z dowolną strefą. Czyli laczysz się z ropieee I odtwarzasz z dowolnego urządzenia w sieci domowej.
Rozumiem, czyli Pi jest wpięte w sieć po LAN.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności