Skocz do zawartości

Kabel głośnikowy Tellurium Q Ultra Black


Rekomendowane odpowiedzi

Przedmiotem recenzji jest nowy kabel głośnikowy Ultra Black II firmy Tellurium Q. Kabel ten powstał pod koniec zeszłego roku, a dopiero teraz wchodzi do sprzedaży detalicznej.
Firma Tellurium Q jest brytyjską firmą produkującą kable w różnych segmentach cenowych od najtańszej serii Blue poprzez serie Black, Silver kończąc na flagowym Statement. Firma nie dzieli się zbytnio informacjami o tym z czego kable są zrobione oraz z metod produkcji i twierdzi że to nie jest problemem, gdyż ważne jest to jak kabel brzmi dla ludzi, czy klientom się podoba, czy nie, a to z czego jest zrobiony, czy jest to miedź, czy srebro, a może jakiś inny metal to już zostawiają sobie jako tajemnica handlową. I tutaj mają rację nie ważne jest to z czego jest kabel zrobiony, sam zbytnio na to nie patrzę, a zwłaszcza że istnieją jakieś stereotypy że srebro jest ostre, jasne, a miedziany ma więcej basu, z czym się nie zgadzam, przesłuchawszy trochę różnych kabli.

 

zdjecie_1.jpg

Budowa
Z czego zbudowany jest Ultra Black II to tak jak wspomniałem na wstępie nie wiadomo, można tylko powiedzieć że w stosunku do pierwszej wersji oba przewody są od siebie są trochę bardziej oddalone owinięte dodatkowo w siatkę.

 

zdjecie_2.jpg

 

 

Brzmienie
Cechą serii Black ma być naturalne brzmienie z czarnym tłem. A czy tak brzmi nowy Ultra Black II?
Szczerze powiedziawszy to że brzmi naturalnie i ma czarne tło zgadzam się z tym, ale jaka jest jego sygnatura brzmieniowa ciężko mi napisać, gdyż co zmieniłem kolumny w systemie odsłuchowym, opartym na Chord Qutest jako DAC, a Jadis Diapason i Fezz Luna Silver jako wzmacniacze to kolumny zupełnie inną miały sygnaturę brzmieniową niż na innych kablach głośnikowych.
 

Amphiony ION+ straciły swoją eteryczność, lekkość w brzmieniu wysokich tonów na rzecz dociążenia na wysokim basie i średnicy, grały bardziej średnicowo i z większym wolumenem i gęstością niż na takich kablach jak Albedo Air, Albedo Monolith, Tellurium Q Diamond Silver, czy Tellurium Q Black. Także attack i decay się wydłużył. Ale wysokie tony nadal pozostały detaliczne, ale już nie było pazura, także pazur na wysokiej średnicy zmienił się w gładkość. 
 

AudioSolutions Overture O202B nagle z kolumn, które nie podobały mi się gdyż ich brzmienie było za wolne, brak im było eteryczności, swobody w kreowaniu dźwięku nagle stały się właśnie takie oraz ich sygnatura dźwiękowa zmieniła się i punkt ciężkości nie był jak na innych kablach na dolnej średnicy, lecz na wyższej średnicy, także kolumny grały większą ilością wysokich tonów. Attack i decay skrócił się czasowo. 
 

Także na innych kolumnach też kabel powodował inną sygnaturę dźwiękową, niż byłem do tej pory przyzwyczajony że kolumny tak grają. Czyli żeby się przekonać czy Ultra Black II będzie dobry w jakimś torze trzeba sprawdzić go dokładnie w tym torze, gdyż kabel jest nieobliczalny w swojej sygnaturze i ciężko z góry napisać czy gra jasno, czy może ciemno, czy jest gęsty czy nie, co ujmie a co doda.

Jedynymi wspólnymi rzeczami na tych samych torach z różnymi kolumnami są takie rzeczy jak rozdzielczość że szczegółowością oraz scena dźwiękowa. Kabel ma jak w swoim przedziale cenowym bardzo dobrą rozdzielczość, szczegółowość oraz fakturę dźwięku i chyba Tellurium Q sobie strzeliło tutaj w stopę, gdyż te cechy są takie same jak w wyższym bracie Diamond Black, który jest dwukrotnie droższy. A jeśli chodzi o scenę dźwiękowo to tak kabel ma czarne tło, dzięki temu każdy instrument na scenie jest bardzo dobrze zaznaczony, do tego scena jest szeroka, a także głęboka z bardzo dobrym poukładaniem instrumentów na scenie bez względu czy to jest mały skład, czy kilkadziesiąt instrumentów. Otrzymamy, jeśli oczywiście reszta toru nam na to pozwoli każdy instrument odseparowany od drugiego instrumentu z dokładnym ułożeniem na scenie nawet i w dużym składzie symfonicznym.
Także kontrola nad basem i resztą jest bardzo dobra, powyżej swojej grupy cenowej.


Porównania z innym kablami
Albedo Monolith gra równiejszym dźwiękiem, podczas gdy Ultra Black II bardziej zaakcentuje dany moment w muzyce, na której aktualnie jest zwrócony dany fragment, np. solówki. Rozdzielczość i scena takiej samej jakości. Także Monolith gra twardszym dźwiękiem. Monolith jest tutaj bardziej wygładzonym kable, ale nie brakuje mu blasku.
 

Tellurium Q Diamond Silver jest to mój ulubiony kabel głośnikowy w stosunku do ULtra Black II bardziej wchodzi w strukturę instrumentów, a także wokal bardzo przybliża do słuchacza, czyniąc go bardziej intymnym. Ultra Black II ma krótszy attack i decay. Scenę mają tej samej wielkości, ale Silver Diamond ma lepszą rozdzielczość, przez co instrument na tle grupy instrumentów jest lepiej odseparowany.
 

Podsumowanie
Tellurium Q Ultra Black II przy cenie niecałych 6000 złotych za 2x2m jest bardzo dobrym kablem, jest kablem głośnikowym, który gra rozdzielczo, szczegółowo, dobrze pokazuje fakturę dźwięku oraz scenę dźwiękowo. I tak jak wspomniałem wyżej nie wiem czy to nie jest strzał w stopę w serii Black, gdyż jakość dźwiękowo jest na takim samym poziomie, a w niektórych aspektach minimalnie wyższa niż Diamond Black.

Ale musimy obowiązkowo sprawdzić go w swoim systemie, gdyż ten kabel może nam bardzo zmienić sygnaturę dźwiękową kolumn. Dlaczego tak się dzieje nie wiem, już dawno przestałem rozumieć zasady fizyki i materiałoznawstwa w kablach, tak jak przy tym że kolumna może zagrać prawie że o 180 stopni inaczej niż na większości innych kablach głośnikowych, czy Diamond Silver głośnikowe przybliżają do nas partie wokalne, czyniąc je bardzo bliskimi, intymnymi, a inne instrumentów już nie. 
Więć czy kabel jest jasny, czy ciemny, czy gęsty czy też nie, co najbardziej nasyci dźwiękowo wszystko to będzie zależało od naszych kolumn.


Kabel do testu dostarczył Szymański Audio, zdjęcia Tellurium Q
 

Edytowane przez misiekkb
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności