Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Ochrona i stabilizacja zasilania


Dzudas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam czegoś do ochrony przed przepięciami i do stabilizacji zasilania. Zdarza mi się delikatnie słyszeć pracę urządzeń wpiętych do sieci, więc zależy mi na sensownej stabilizacji.

 

Pewnie chodziłoby o listwę z filtrami lub UPSa. Nie znam się na tym, więc chętnie przyjmę wszelkie porady przydatne przy wybieraniu tego typu sprzętu.

Przeglądałem temat:

jednak zastanawiam się, czy UPS nie byłby pewniejszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups jest sensowniejszy, często jednak droższy, szukaj a znajdziesz w sensory cenie, z jeszcze sensownych rozwiązań które w dodatku są darmowe to możesz pomyśleć o przepięciu się na oddzielną fazę zasilania niż często używane urządzenia w domostwie o dużym poborze mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, majkel napisał:

Co miałeś na myśli pisząc powyższe stwierdzenie? Czy chodzi o to, że te urządzenia wydają dźwięki podczas, gdy nie powinny?

W sumie to bełkot mi wyszedł. Chodziło mi o to, że na słuchawkach wpiętych do DAC/AMPa słychać ciche bzyczenie, spowodowane pracą urządzeń do wysyłania ethernetu po sieci elektrycznej. Jest też kilka innych urządzeń, które podejrzewam o delikatny szum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisałeś, wdziera się do systemu drogą radiową, i manipulowanie przy zasilaniu tychże, tudzież sprzętu grającego, nic nie da. Jeśli poprawa nie ma polegać na wymianie urządzeń w systemie audio na takie, które nie "łapią" (o ile takie istnieją), lub zakłócających na takie, które nie sieją (ta sama wątpliwość), to trzeba je po prostu możliwe oddalić od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na szczęście jest mierzalne. Podłącz oscyloskop i sprawdź tętnienia. Chyba, że jesteś zwolennikiem wróżenia z fusów i lubisz być dymany przez wciskaczy ciemnoty.

Michał

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na listwie 220V, na wyjściu z zasilacza urządzenia, które "słyszy". Widać jak na dłoni.

Poza tym zasilacze mają galwaniczną separację od sieci 230V :)

Jak coś słyszy, to można zaryzykować stwierdzenie, że zasilacz do pupy.

M

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sp5it napisał:

Na listwie 220V, na wyjściu z zasilacza urządzenia, które "słyszy". Widać jak na dłoni.

Poza tym zasilacze mają galwaniczną separację od sieci 230V :)

Jak coś słyszy, to można zaryzykować stwierdzenie, że zasilacz do pupy.

M

Na listwie na pewno nie, tam zawsze tętni z wartością skuteczną około 230V. :)

Na wyjściu z zasilacza urządzenia - tak, ale dalej są przecież stabilizatory (no chyba, że nie?), które takie tętnienia ścinają w pień. Stąd nigdy nic się nie przenosi z sieci w sposób jawny, bardziej jako zjawisko ogólnego pogorszenia jakości dźwięku. Są jeszcze przypadki pętli masy przez uziemienie, ale to bardziej owocuje permanentnym brumem niż łapaniem odgłosów pracy elektroniki. Te najczęściej wdzierają się elektromagnetycznie, a za antenę robi samo urządzenie, tudzież jego okablowanie np. sygnałowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku cudownej listwy podłączasz jeden kanał na wejście, drugi na wyjście i poznajesz ogrom wtopy finansowej.

Poza tym szukając u siebie źródeł zakłóceń warto wiedzieć jak bardzo potrafi śmiecić grzałka od akwarium iu sąsiada 300m dalej i to w bardzo szerokim widmie :)

Borykam sie z takimi generatorami smogu elektronicznego na codzień.

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, sp5it napisał:

W przypadku cudownej listwy podłączasz jeden kanał na wejście, drugi na wyjście i poznajesz ogrom wtopy finansowej.

Poza tym szukając u siebie źródeł zakłóceń warto wiedzieć jak bardzo potrafi śmiecić grzałka od akwarium iu sąsiada 300m dalej i to w bardzo szerokim widmie :)

Borykam sie z takimi generatorami smogu elektronicznego na codzień.

M

Wszystko OK, tylko że urządzenie audio ma od tego blok zasilania, żeby nawet jeśli w sieci prąd bardziej wygląda jak wielokąt niż sinusoida, na swoim wyjściu podawać prąd stały. I zapewniam Cię, że gdy taka sytuacja występuje, nadal nie ma efektów dźwiękowych w zasilanym takim prądem urządzeniu. No i tu się z Tobą zgadzam - listwy z filtrami to dymanie klienta, bo one nawet nie wpływają na kształt prądu. Ich sens kończy się na ograniczaniu przepięć. Filtracja zakłóceń współbieżnych ma dyskusyjny sens, a z mojego doświadczenia, taki filtr na zasilaniu zawsze psuł mi dźwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, majkel napisał:

Wszystko OK, tylko że urządzenie audio ma od tego blok zasilania, żeby nawet jeśli w sieci prąd bardziej wygląda jak wielokąt niż sinusoida, na swoim wyjściu podawać prąd stały. I zapewniam Cię, że gdy taka sytuacja występuje, nadal nie ma efektów dźwiękowych w zasilanym takim prądem urządzeniu. No i tu się z Tobą zgadzam - listwy z filtrami to dymanie klienta, bo one nawet nie wpływają na kształt prądu. Ich sens kończy się na ograniczaniu przepięć. Filtracja zakłóceń współbieżnych ma dyskusyjny sens, a z mojego doświadczenia, taki filtr na zasilaniu zawsze psuł mi dźwięk.

To po co robisz kable sieciowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, saudio napisał:

To po co robisz kable sieciowe?

Kabel sieciowy wpływa na impedancję sieci widzianą przez podłączone urządzenie, jak również impedancję oraz rozpływ potencjału uziemienia, jeżeli urządzenie lub urządzenia są uziemiane. Wpływa to na rozpływ zakłóceń, ale po masie urządzeń, no i też skuteczność ich odpływu do masy. Jak często podkreślam - moje kable (żadne) nie posiadają dodawanych filtrów na elementach skupionych. Po prostu trzeba przyjąć prostą prawdę, iż kabel zasilający nie ma za zadanie upiększać sinusoidy z sieci, i nawet tego nie robi, podobnie jak kable USB czy S/PDIF nie wpływają na kształt przebiegu cyfrowego. Oczywiście można taki zrobić, który wpłynie, ale zagrać to może tylko gorzej, albo w ogóle - przy większym wpływie na kształt.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, majkel napisał:

Kabel sieciowy wpływa na impedancję sieci widzianą przez podłączone urządzenie, jak również impedancję oraz rozpływ potencjału uziemienia, jeżeli urządzenie lub urządzenia są uziemiane. Wpływa to na rozpływ zakłóceń, ale po masie urządzeń, no i też skuteczność ich odpływu do masy. Jak często podkreślam - moje kable (żadne) nie posiadają dodawanych filtrów na elementach skupionych. Po prostu trzeba przyjąć prostą prawdę, iż kabel zasilający nie ma za zadanie upiększać sinusoidy z sieci, i nawet tego nie robi, podobnie jak kable USB czy S/PDIF nie wpływają na kształt przebiegu cyfrowego. Oczywiście można taki zrobić, który wpłynie, ale zagrać to może tylko gorzej, albo w ogóle - przy większym wpływie na kształt.

Tylko co ma ta impedancja do późniejszego układu sabilizującego, przy dobrze skonstruowanym zasilaniu i odpowiednio poprowadzonej masie i uziemnieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, saudio napisał:

Tylko co ma ta impedancja do późniejszego układu sabilizującego, przy dobrze skonstruowanym zasilaniu i odpowiednio poprowadzonej masie i uziemnieniu?

Odpowiednio poprowadzone uziemienie i rozpływ potencjału masy nie jest w całości zawarty w urządzeniu, ale też pomiędzy elementami urządzeń (interkonekty wszelakie) i między urządzeniami, a źródłami ich zasilania. Impedancja ma np. do tego to, co się dalej dzieje z zakłóceniami przełączania diod prostowniczych w zasilaczu. No i też to, że jednak niektóre urządzenia nie mają stabilizowanego napięcia zasilania idącego na jego człony funkcjonalne. Dotyczy większości tranzystorowych wzmacniaczy głośnikowych, a lampowych prawie wszystkich. Chlubnym wyjątkiem jest np. ASL Twin Head - on ma stabilizację liniową na lampach w zasilaczu. Off top robimy tak w ogóle, bo na temat problemu opisanego przez autora wszystko już zostało powiedziane. Proponuję założyć lub wskazać inny wątek do rozważań na temat wpływu dźwięku kabla sieciowego na urządzenie, bo tu nie poruszyłem nawet połowy tematu.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, majkel napisał:

Odpowiednio poprowadzone uziemienie i rozpływ potencjału masy nie jest w całości zawarty w urządzeniu, ale też pomiędzy elementami urządzeń (interkonekty wszelakie) i między urządzeniami, a źródłami ich zasilania. Impedancja ma np. do tego to, co się dalej dzieje z zakłóceniami przełączania diod prostowniczych w zasilaczu. No i też to, że jednak niektóre urządzenia nie mają stabilizowanego napięcia zasilania idącego na jego człony funkcjonalne. Dotyczy większości tranzystorowych wzmacniaczy głośnikowych, a lampowych prawie wszystkich. Chlubnym wyjątkiem jest np. ASL Twin Head - on ma stabilizację liniową na lampach w zasilaczu. Off top robimy tak w ogóle, bo na temat problemu opisanego przez autora wszystko już zostało powiedziane. Proponuję założyć lub wskazać inny wątek do rozważań na temat wpływu dźwięku kabla sieciowego na urządzenie, bo tu nie poruszyłem nawet połowy tematu.

Może warto może nie, nie wiem, pewnie gdyby podejść z czysto inżynierskiego punktu widzenia to ok, bo wpływ na dźwięk to już wielokrotnie był dyskutowany i wszystko już wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności