Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Porady│Czyszczenie, Konserwacja, Odnawianie, Odświeżanie, Regeneracja


Arthass

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli wasze sposoby związane z higieną i konserwacją sprzętu audio - używane środki, techniki.

W przypadku odświeżania / odmawiania słuchawek polecam sposób z pastą do zębów. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z używanymi słuchawkami, które przesiąknęły jakimiś zapachami. Oczywiście, warto najpierw sprawdzić jak reaguje dany materiał, czy nie powoduje do odbarwień itd. Mniej ryzykownym sposobem pozbywania się zapachów jest soda oczyszczona - najlepiej zasypać i zamknąć w jakimś pojemniku. Wymaga to jednak większej ilości czasu.

Ktoś tutaj kiedyś wspominał o używaniu ozonatora. Jest to dość dobry sposób, bo relatywnie bezpieczny dla sprzętu i skuteczny w niszczeniu bakterii, pleśni, grzybów, a jednocześnie odświeża. Trzeba jednak trochę zainwestować w takie urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam chusteczek do czyszczenia okularów - do pierwszego przeczyszczenia przed użyciem.

Zdecydowanie też polecam pytać się czy słuchawki nie były używane przez kogoś palącego. Nawet jeśli pali poza domem i niby rzadko to mi to przeszkadza.

Zapach przenosi się na pady, ozonowanie pewnie pomogłoby ale to za dużo zachodu przy tańszych rzeczach. 

 

Pasta do zębów - poważnie? To dość inwazyjne wg mnie i bałbym się. Jak wygląda taka procedura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo usuwają smród, tylko go maskują. Olejki eterycznie nie posiadają właściwości sorpcyjnych, ani w żaden inny sposób nie usuwają przyczyny smrodu. Sorpcyjnie można używać węgla aktywowanego, sody oczyszczonej, liści herbaty. Te produkty pochłaniają zapach, a nie po prostu dodają kolejny, który ma zamaskować pierwotny. Dobrze jest też zastosować coś antybakteryjnego, bo czasem przyczyną smrodu są po prostu bakterie, które rozmnażają się na jakichś brudach organicznych, zwykle jest to pot, który przesiąknął materiał.

PS. Niektóre olejki eteryczne rzeczywiście posiadają właściwości przeciwpatogenne i mogą niszczyć mikroorganizmy powodujące przykry zapach, ale pasowałoby też usunąć to czym się te patogeny odżywiają.

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, bakus1233 said:

A olejki eteryczne? Nadają się do usuwania smrodu papierosów z padów? Słyszałem, że są skuteczne w przypadku obuwia, ale jeszcze nie testowałem :D

 

Prócz tego co wspomniał @Arthass to olejki są zazwyczaj tłuste. Raczej niewskazane, ewentualnie tylko do skórzanych elementów.

Ogólnie odradzałbym wprowadzanie nowych zapachów. Lepiej skupić się na pozbyciu się poprzednich.

 

Ze słuchawkami o tyle słabo, że pady i kabel przesiąkają bardzo, a są blisko nosa w trakcie użytkowania i bardzo to czuć.

Ja jestem strasznie wyczulony nawet na odrobinę tytoniu (a raczej dymu papierosowego) i bardzo mi to przeszkadza. Przez to już jedne słuchawki sprzedałem dalej mimo, iż wolałbym je zostawić u siebie. Znajomy palacz na szczęście miał to w poważaniu. Kupił tanio :)

 

A mp3store do zakupu Andromed za to chyba mnie jakoś "podprogowo" próbowali przekonać, bo sample jaki dostałem do odsłuchu pachniał bardzo fajnymi, męskimi, korzennymi perfumami. A to przecież IEMy! Czyli zapachy potrafią wejść we wszystko. Finalnie kupiłem u nich więc w tym wypadku się udało :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Onicept 50/100/250ml na bogato używają tego do precingu, izopropanol dość tanio.

Chusteczki z srebrem bo się nie drą od wilgoci powyższych dwóch płynów, by nie pryskać na driver to na chusteczkę i wycieramy.

pisane mobilnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie chodziło przypadkiem o Octenisept? Ich producent ma też produkt typowo do odkażania powierzchni w gabinetach itp, nazywa się Mikrozid. A co polecacie do czyszczenia/prania padów? Zazwyczaj z nowymi się nie bawię tylko moczę w wodzie, jednak roczne czy dwuletnie pady po namoczeniu i wyschnięciu robią się sflaczałe, tak załatwiłem pady od ts671 i hm5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Octenisept zawiera w składzie wodorotlenek sodu (soda kaustyczna). Może pozostawiać odbarwienia na materiałowych elementach. To mówiąc prostym językiem połączenie sody oczyszczonej z aktywnym tlenem (coś jak woda utleniona/perhydrol). Jak najbardziej, ma to właściwości przeciwbakteryjne, jak każdy produkt na bazie skoncentrowanego aktywnego tlenu (tlen to jeden z najbardziej reaktywnych pierwiastków), ale niestety ma tendencję do wchodzenia w reakcje utleniające z większością materiałów. Dodatkowo, sama soda oczyszczona pozostawia biały nalot, a w połączeniu z aktywnym tlenem dodatkowo śliską, lepką powierzchnię. Używam wodorotlenku sodu jako środka do czyszczenia podłóg z płytek i innych kamiennych elementów. Bardzo dobrze rozpuszcza brud i odkaża powierzchnię, ale trzeba zawsze umyć ponownie, żeby pozbyć się białego, śliskiego nalotu.
Nie wiem w jakich ilościach soda kaustyczna używana jest w tym produkcie, ale lepiej wcześniej sprawdzić jak zachowuje się w kontakcie z materiałami. Glicerol też nie jest najlepszym składnikiem do czyszczenia materiałów, które mają kontakt ze skórą i bakteriami. Glicerol to alkohol cukrowy, może teoretycznie ulegać fermentacji bakteryjnej. No i chlorek sodu (sól kuchenna). Nie wiem czy to dobry pomysł by nasączać pady solą. Ten produkt nadaje się do kontaktu ze skórą, ale niekoniecznie materiałami.

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
6 minut temu, retter napisał:

To ja od dawna biorę taśmę plastikowa za 1.5zl, kawałek przyklejam odrywam, przyklejam odrywam aż do czystego.

pisane mobilnie
 

Stara szkoła :D też tak robiłem ale odkąd mam psa to mam i szczotkę ...i nie ukrywam że trwa to 15 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności