Skocz do zawartości

Artykuły techniczne o audio - co byście chcieli przeczytać?


Swordfish_

Rekomendowane odpowiedzi

  • Bywalec

Cześć,

ponieważ noszę się z pomysłem, aby zacząć regularnie (dajmy na to, raz na tydzień) pisać artykuły traktujące o różnorakich zawiłościach sprzętu (i nie tylko) audio, to mam do Was takie pytania:

1. Co byście chcieli przeczytać?
2. W konteście powyższego chodzi mi zarówno o artykuły stricte teoretyczne, traktujące o np. budowie sprzętu, jak i typowe artykuły "HOW-TO", opisujące, jak rozwiązać problem A/B/C czy też jak osiągnąć dany efekt, np. z ustawieniem sprzętu itd.?

Mam oczywiście pewną listę w zanadrzu (część nawet się pisze), natomiast nie chce nikogo sugerować, dlatego będę wdzięczny za Wasze sugestie :)

Pozdrawiam :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnice techniczne pomiędzy dsd a pcm, algorytmy konwersji, zastosowania itp itd 

no i jeszcze chyba ciekawe byłoby opisanie piezoelektryków - role na przestrzeni lat, zmiany i aktualny stan rynku

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, CoATI napisał:

ja bym przeczytał coś o generatorze fal schumanna, bo nie wiem czy to "audiofilski fakt", czy kolejne voodoo ;)

aha i dlaczego kable cyfrowe potrafią brzmieć różnie skoro... przysyłają tylko zera i jedynki?   

Bo trzeba coś kupować, pieniądz musi krążyć. Myslisz, że audio to jest hobby? To jest ciężka praca - na naszych barkach spoczywają całe firmy pełne ludzi, bez nas wszystko by upadło. Dawno bym to rzucił gdyby nie poczucie misji.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie poczytałbym czy stosowanie takich wynalazków ma sens:

https://matrix-digi.com/en/products/310.html

https://matrix-digi.com/en/products/314.html

 

A jeśli tak, to dlaczego (wyjaśnienie ze wskazaniem na techniczne aspekty), najlepiej z wykorzystaniem jakiejś aparatury pomiarowej (wykresy, tabelki i te sprawy ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, greg_jg napisał:

Ja chętnie poczytałbym czy stosowanie takich wynalazków ma sens:

https://matrix-digi.com/en/products/310.html

https://matrix-digi.com/en/products/314.html

 

A jeśli tak, to dlaczego (wyjaśnienie ze wskazaniem na techniczne aspekty), najlepiej z wykorzystaniem jakiejś aparatury pomiarowej (wykresy, tabelki i te sprawy ;)).

w przypadkach skrajnych które są naprawdę niespotykane mogą być one przydatne (chociaż wtedy i tak są znacznie prostsze rozwiązania - a płacenie więcej niż kosztuje drogi model płyty głównej za dodatkowy kontroler USB z oddzielną sekcją zasilania to ... przynajmniej lekka przesada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
14 godzin temu, greg_jg napisał:

Ja chętnie poczytałbym czy stosowanie takich wynalazków ma sens:

https://matrix-digi.com/en/products/310.html

https://matrix-digi.com/en/products/314.html

 

A jeśli tak, to dlaczego (wyjaśnienie ze wskazaniem na techniczne aspekty), najlepiej z wykorzystaniem jakiejś aparatury pomiarowej (wykresy, tabelki i te sprawy ;)).


Dzięki na zwrócenie na to uwagi, przyjrzę się temu. Zwłaszcza, że temat mam na oku od jakiegoś czasu, z tym, że to jest dość zawiły i śliski temat jednocześnie, natomiast zobaczymy, co się da zrobić w tym zakresie :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, whero napisał:

w przypadkach skrajnych które są naprawdę niespotykane mogą być one przydatne (chociaż wtedy i tak są znacznie prostsze rozwiązania - a płacenie więcej niż kosztuje drogi model płyty głównej za dodatkowy kontroler USB z oddzielną sekcją zasilania to ... przynajmniej lekka przesada

Są ludzie, którzy chwalą to rozwiązanie, także fajnie byłoby sprawdzić to empirycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
6 godzin temu, greg_jg napisał:

Są ludzie, którzy chwalą to rozwiązanie, także fajnie byłoby sprawdzić to empirycznie.

 

Za wielką wodą cała masa ludzi używa tego i podobnych rozwiązań, ale też tam ludzie używają różnych urządzeń typu "USB decrapifier" - na pewno się przyjrzę tematowi. Tylko tutaj to się nawet bardziej o recenzję prosi, aniżeli o samo potraktowanie tematu odnośnie strony tylko teoretycznej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie będzie nic bardzo interesującego ale chętnie poczytałbym poważny, wyczerpujący art o Bluetooth. Głownie o dodatkowych funkcjach/protokołach/kodekach itd itp - w kontekście kompatybilności pomiędzy urządzeniami. Niby w necie jest mnóstwo o BT ale jakoś nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie dlaczego bezprzewodowe Sennki PXC 550 nie chcą współpracować z Clipem Sport Plus.

Edytowane przez LoCtoR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym prosił o artykuł wyjaśniający JAK TO JEST Z TYMI KABLYMA? grajo czy nie grajo i panie kochany dlaczego? Chciałbym jakieś pomiary, obiektywny dowód. Oraz co konkretnie w konstrukcji kabla/przewodu najbardziej na te domniemaną zmianę wpływa. Sam mam parę kabli ale do końca pewien nie jestem czy różnice między nimi nie są moim subiektywnym odczuciem, które wytworzyło się ze względu na to, że wiem ile który kosztował..

 

Na mój chłopski rozum, sygnał typowo analogowy (czyli nie symulacja zer i jedynek bo to co jest w USB to też tego samego rodzaju prąd co w interkonektorach tyle, że jego interpretacja i sposób przekazu jest inna, mocno wychyla się amplituda) to przecież przebiegi napięciowe przez w tym wypadku metalowy ośrodek będący żyłami przewodu. A ośrodek zawsze ma jakiś tam wpływ na przebieg fal, ale czy na tyle różny, że aż słyszalny? Na te różnice chciałbym dowodów.

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak używać equalizera. Ale nie wiem czy taki artykuł nie oburzy audiofili. Jak wiadomo, equalizer to jest zło, a jedyne akceptowalne modelowanie dźwięku powinno odbywać się poprzez zmianę kabli, wzmacniaczy i źródeł. Nie żeby charakterystyka źródeł była modelowana przez producentów przy pomocy firmware, co już można było zauważyć w wielu sprzętach, a kable projektowane w ten sposób by wycinać z pasma określone częstotliwości. To jest rozmowa analogiczna do "naturalne" vs "sztuczne" w dietetyce/suplementacji, gdzie nikt nie potrafi zdefiniować tych terminów. Chętnie przeczytałbym artykuł, gdzie wyjaśniono by podstawy wiedzy na temat equalizacji, różnic oraz podobieństw w tematach equalizacji sprzętowej vs programowej, obaleniu powszechnych mitów na ten temat - wymagałoby to przedstawienia pewnych podstawowych faktów na temat samego przetwarzania dźwięku, procesów konwersji cyfrowo-analogowej, tego czym są w zasadzie te rodzaje sygnałów, jak powstają itd. Generalnie, ciekawy temat i pewnie wymagałby serii oddzielnych artykułów wyjaśniających szerzej każde odrębne zagadnienia związane z tym tematem.

Innym ciekawym i dość przydatnym artykułem dla osób interesujących się audio byłby artykuł na temat interpretacji informacji na wykresach audio. Wyjaśnić czym jest krzywa izofoniczna, czyli dlaczego nie słyszymy wszystkich częstotliwości w "takiej samej głośności" - w przypadku pasma przenoszenia. Dlaczego "płaskie pasmo" na wykresie nie będzie odbierane przez nasz narząd słuchu jako "równy dźwięk" poprzez całe spektrum. Wyjaśnić też rolę natężenia dźwięku w odniesieniu do zmiany wyeksponowania określonych częstotliwości dla naszego słuchu - czyli dlaczego słuchawki grające "V-ką" będą prezentowały dźwięk "równiej" na niższych poziomach głośności, a te grające średnicą równiej na wysokich głośnościach.
Dalej, jak interpretować pozostałe mierzalne parametry dźwięku: Noise level, Dynamic range, THD (%), IMD + Noise (%), Stereo crosstalk. Jak wyciągać z tego wartościowe informacje na temat jakości sprzętu.

Wyjaśnić zagadnienie tonu podstawowego i czym są jego harmoniczne - przez niektórych zjawisko nazywane tembrem, czyli dlaczego "testy" niskiego basu na youtube nie testują tak naprawdę niskiego basu tylko jego harmoniczne.

eq-cheat-sheet.jpg

 

 

W dniu 24.02.2019 o 20:55, greg_jg napisał:

Ja chętnie poczytałbym czy stosowanie takich wynalazków ma sens:

https://matrix-digi.com/en/products/310.html

https://matrix-digi.com/en/products/314.html

 

A jeśli tak, to dlaczego (wyjaśnienie ze wskazaniem na techniczne aspekty), najlepiej z wykorzystaniem jakiejś aparatury pomiarowej (wykresy, tabelki i te sprawy ;)).


Jeśli masz kiepską separację sekcji audio na płycie głównej, to może mieć jakiś sens, bo taka płyta może walić "śmieciami" z innych elementów, ewentualnie z sieci elektrycznej. W przypadku sieci elektrycznej, proste rozwiązanie - kupić dobrej jakości UPS. Prąd będzie "filtrowany" i stabilny. Obecne płyty główne mają już dość dobre sekcje audio, odpowiednio ekranowane także nie widzę sensu inwestować w takie coś, jeśli nie używasz wiekowego kompa. Płacić ~700zł za taką protezę? yhy... za te pieniądze da się złożyć budżetową stacjonarkę dedykowaną pod audio. Albo po prostu wymienić samą płytę główną. Takie moje zdanie.

Edytowane przez Arthass
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innych tematów, przyszła mi do głowy również kwestia "wysterowania" słuchawek. Wpływ impedancji wyjściowej na słuchawki, szczególnie w kontekście impedancji słuchawek, odpowiedni stosunek impedancji słuchawek do impedancji wyjściowej źródła (bodajże reguła 8:1), dlaczego niektóre słuchawki są "trudne do wysterowania", i jak właściwie do tego podejść by wyciągnąć z nich maksimum tego co oferują. Można również przy okazji zahaczyć o temat różnych konstrukcji przetworników w słuchawkach: membran neodymowych (dynamiczne), armaturowe, elektrostatyczne, ortodynamiczne. Generalnie, na forum brakuje od dłuższego czasu takich sensownych artykułów o podstawach audio, także popieram pomysł.

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
21 minut temu, Swordfish_ napisał:

temat equalizera jest w kolejce, bo - wbrew pozorom - to bardzo ciekawy temat :)

Są tacy, którzy uważają, że equalizer montuje się w słabych urządzeniach, bo te klasowe nie potrzebują takiego "wspomagacza", żeby dobrze zagrać. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2019 o 14:26, Swordfish_ napisał:

(dajmy na to, raz na tydzień)

yyy to kiedy w końcu zaczynasz? bo mnie na przykład interesowałoby "zalety i wady zasilania sprzętów domowych z akumulatora" i "rodzaje filtrów prądu stałego / pętla masy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
12 godzin temu, espe0 napisał:

yyy to kiedy w końcu zaczynasz? bo mnie na przykład interesowałoby "zalety i wady zasilania sprzętów domowych z akumulatora" i "rodzaje filtrów prądu stałego / pętla masy"

 

Pod koniec tego miesąiąca będzie pierwszy artykuł. Na razie działania SEO wygrały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli autor jeszcze nie porzucił tematu, to ja chętnie bym poczytał jakie znaczenie ma sposób "karmienia" odtwarzacza/streamera plikami audio. W opisach tych urządzeń zdecydowanie dominuje "zasysanie" danych z lokalnej sieci LAN lub WLAN do której podłączone są serwery (?) w postaci NAS lub PC. Dlaczego powszechnie nie wykorzystuje się najprostszego (sprzętowo) sposobu, czyli podpięcia przenośnej pamięci do odpowiedniego gniazda USB w odtwarzaczu ? Czy ma to wpływ na jakość dźwięku i dlaczego ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • Bywalec
W dniu 23.07.2019 o 14:58, hemi napisał:

Jeśli autor jeszcze nie porzucił tematu, to ja chętnie bym poczytał jakie znaczenie ma sposób "karmienia" odtwarzacza/streamera plikami audio. W opisach tych urządzeń zdecydowanie dominuje "zasysanie" danych z lokalnej sieci LAN lub WLAN do której podłączone są serwery (?) w postaci NAS lub PC. Dlaczego powszechnie nie wykorzystuje się najprostszego (sprzętowo) sposobu, czyli podpięcia przenośnej pamięci do odpowiedniego gniazda USB w odtwarzaczu ? Czy ma to wpływ na jakość dźwięku i dlaczego ? Pozdrawiam.

 

Nie, autor nie porzucił tematu, temat trochę się odłożył w czasie. 

Natomiast, żeby nie było - to na teraz proponuje Wam takie coś do poczytania: 

https://hifizone.pl/wywiad-z-jayem-victorem-konstruktorem-kabli-clarus/

Napiszę więcej w tym wątku niebawem 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności