Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Słuchawki "monitory" jako referencja


Nicodem

Pytanie

Zbieram się do odsłuchiwania różnych nausznych i trochę ciężko mi odnosić się co do różnic między nimi.

Generalnie szukam zamkniętych, ale słucham teraz wszelkiego typu co wpadnie mi w ręce.

 

Chciałbym mieć w kolekcji jakieś które uznajecie za najbardziej neutralne, "monitorowe" aby móc odnieść się z testami kolejnych właśnie do nich.

Otwarte lub zamknięte (choć preferowane zamknięte, ale pewnie akurat w monitorach takich będzie więcej).

 

Przykład - teraz mam HE-300 i BT 770PRO 80ohm po zmianach Perula (rekabling + kabel) i ciężko mi jest uznać w jakim kierunku chcę iść z finalnymi słuchawkami.

Oczywiście te słuchawki mają kompletnie inną budowę i chociaż przez to brzmią zupełnie inaczej ale nie potrafię tego nazwać bez jakiejś referencji.

 

Z IEM mam sprawę ogarniętą przez Andromedy S i jestem z nich bardzo zadowolony. W sumie nie wiem czy podświadomie nie szukam czegoś analogicznego w nausznych. Tyle, że może troszkę mniej basu.

 

Docelowo będę szukał porządnych, już na lata zamkniętych słuchawek. Dlatego też bacznie przyglądam się wątkom:

oraz

 

 

Ale zaczyna się tam robić bałagan i człowiek głupieje.

 

Edytowane przez Nicodem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
  • Moderator

Co człowiek to dla niego inne "monitorowe" 

Dla wielu osób M50X ATH są monitorami, zdarzali się tacy dla których ISK9999 to monitory...

Ja chyba jestem stary bo dla mnie monitory to AKG K240 Studio i tego typu grania. 

Ciekawe co znajdziesz ciekawego i co dla kogo to monitor :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minutes ago, audionanik said:

Monitorowe, neutralne:

t1v1

dt880 250ohm (najlepiej pro, ze względu na pałąk).

Czemu kupiłeś z1r? Przeca one nie są monitorowe?


Z1R jeszcze nie kupiłem, czekam. Decyzja nie podjęta w 100%.

Ale ja monitorowe chciałbym tylko mieć przez jakiś czas aby móc porównać i odnieść się do tego czego finalnie szukam. Potem - na komis :)

Z1R to mój ewentualny wybór z top-topów głównie ze względu na to, że kiedyś ich słuchałem i cholernie mi się spodobały. Możliwe jednak, że to wcale nie to i np za połowę budżetu znajdę coś lepszego. Ale abyście mi tutaj coś doradzili w sprawie kolejnych odsłuchów muszę mieć jakąś referencję i powiedzieć co mi się podoba i czego szukam.

 

Podobały mi się LCD-XC (nadal operuję w zamkniętych) ale przy drugim słuchaniu, po Andromedach już jakoś trochę zachwyt zmalał.

 

Jutro dojadą do mnie HE-400i i już wtedy będę mógł np w weekend usiąść i powiedzieć co mi się w HE300, HE400 i DT770 PRO podoba/niepodoba. Może to coś pomoże.

 

A i oczywiście nadal pozostaję przy temacie poszukiwania zamkniętych. 

Edytowane przez Nicodem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Nicodem napisał:

Ale zaczyna się tam robić bałagan i człowiek głupieje.

W moim przypadku sprawa jest prosta: na podstawie ocen dostępnych na forum i w internecie wybrałem combo CV2+ i do tego będę szukał słuchawek w budżecie podobnym do Twojego @Nikodem. Wiem, że kolejność powinna być odwrotna ale zaryzykowałem. Wraz z odsłuchami będę zamieszczał opisy tego co słyszałem, bo faktycznie znaleźć na forum w jednym miejscu bezpośrednie porównanie słuchawek z zakresu cenowego 5-10k zł jest ciężko.

 

Są być może lepsze sprzęty (np. IFI ican pro) ale wtedy musiałbym zwiększyć budżet, bo do wzmacniacza musiałby dojść zewnętrzny DAC, porządne interkonekty ale taka inwestycja to nie na tym etapie przygody ze słuchawkami. 

 

Edytowane przez Melo2573
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamknięte i przy okazji najrówniejsze jakie słyszałem - MrSpeakers Aeon Closed. Tylko właśnie czy monitorowe? Jeśli nic ma nie przeszkadzać i się nie wybijać zanadto to ok. Jeśli ma być przekaz zbity, in your face jak to na zagranicznych forach pisują to według mnie już niekoniecznie. I trzeba się liczyć z miejscowym pogłosem. 

 

Takie typowe monitory to chyba AKG K240DF. Ale przed polowaniem na ten model już leciwy dość warto poczytać recenzję Audiofanatyka. 

 

T1V1 - miałem wersję z początków produkcji. Pod pewnymi aspektami granie dla mnie wybitne, ale jak wszystkie tesle u mnie chyba za bardzo aktywne w niektórych rejonach gdzieś na górze, przez co to chyba najbardziej sykliwe słuchawki, obok starych vintage DT880S, jakie słyszałem. Ale świetna średnica i taki ciężar, twardość perkusji - tu T1V2 ugrzecznione już jakieś, co prawda więcej basu i bardziej z kolei nastawione na granie "3D" z efektami przestrzennymi, tak jednak nadpobudliwość sopranu pozostała. 

Ale możliwe że ja mam uszy nie do końca pod tesle zestrojone, bo t5v2 podobnie się zachowywały. 

 

/EDIT: mimo wszystko warto zapolować na t1v1 pod kątem wymagań z tematu bo oprócz tego że wyżyłowane parametry miejscami to ogólnie mogłyby się sprawdzić, a kto wie może te ok 20tysięczniki jeśli chodzi o nr sersyjny są poprawione i takie akurat. T1v2 to już bardziej wersja for fun. 

 

 

Edytowane przez Undertaker
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Undertaker napisał:

Zamknięte i przy okazji najrówniejsze jakie słyszałem - MrSpeakers Aeon Closed. Tylko właśnie czy monitorowe? Jeśli nic ma nie przeszkadzać i się nie wybijać zanadto to ok. Jeśli ma być przekaz zbity, in your face jak to na zagranicznych forach pisują to według mnie już niekoniecznie. I trzeba się liczyć z miejscowym pogłosem. 

 

Takie typowe monitory to chyba AKG K240DF. Ale przed polowaniem na ten model już leciwy dość warto poczytać recenzję Audiofanatyka. 

 

T1V1 - miałem wersję z początków produkcji. Pod pewnymi aspektami granie dla mnie wybitne, ale jak wszystkie tesle u mnie chyba za bardzo aktywne w niektórych rejonach gdzieś na górze, przez co to chyba najbardziej sykliwe słuchawki, obok starych vintage DT880S, jakie słyszałem. Ale świetna średnica i taki ciężar, twardość perkusji - tu T1V2 ugrzecznione już jakieś, co prawda więcej basu i bardziej z kolei nastawione na granie "3D" z efektami przestrzennymi, tak jednak nadpobudliwość sopranu pozostała. 

Ale możliwe że ja mam uszy nie do końca pod tesle zestrojone, bo t5v2 podobnie się zachowywały. 

 

 

Jako były posiadacz Aeon Closed i AKG K240S (nie DF), zgodzę się w przypadku Aeonów, dodatkowo K420S były jeszcze bardziej płaskie i (jednocześnie) dość nijakie.

Edytowane przez Destruktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma czegoś takiego jak "monitorowe" słuchawki, to jest jakaś pozostałość poprzedniej epoki ze słuchawek używanych w studiach dźwiękowych, neutralne - tu już bardziej. Z AKG K240 to ju bardziej stara wersja Monitor, a nie Studio, stare planary typu Fostex T50 v1 czy v2 (oba nie do dostania). Nie słuchałem tych zamkniętych Fostex'ów T60, bo jeśli to udoskonalony model T50 to można by pewnie z dużą dozą prawdopodobieństwa uznać je za neutralne, niestety T50rp mk3 to już nie to co stare Fostexy sprzed 30 lat. Dla mnie neutralne są Yamahy YH-1000 ale w dzisiejszych czasach brzmią "inaczej" od tego, do czego przyzwyczaili się ludzie.

Generalnie nie wiem po co koledze tego typu słuchawki, lepiej skupić się na jakimś endgame czyli np. Z1R i dać sobie spokój.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minutes ago, szwagiero said:

Generalnie nie wiem po co koledze tego typu słuchawki, lepiej skupić się na jakimś endgame czyli np. Z1R i dać sobie spokój.
 

 

Mądrego to dobrze posłuchać. Poczytałem tego swojego posta, Wasze odpowiedzi i wychodzi na to że chyba baran jestem.

Może faktycznie skupię się na finalnych słuchawkach a nie będę co chwilę polował na coś z komisu tylko po to by posłuchać.

W ten sposób stałem się w kilka dni właścicielem HE300, HE400i oraz DT770 PRO. Teraz muszę to spylić i wybrać coś a nie znów szukać "monitorów" i zaciągać kolejne okazje komisowe.

 

Mocne postanowienie - temat do zamknięcia. Wystawiam jutro HE300 i DT na komis. Zostawię na razie HE400i i poczekam na Z1R. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Nicodem napisał:

W ten sposób stałem się w kilka dni właścicielem HE300, HE400i oraz DT770 PRO. Teraz muszę to spylić i wybrać coś a nie znów szukać "monitorów" i zaciągać kolejne okazje komisowe.

Tak od razu to nie sprzedawaj, jednak sobie przesłuchaj i porównaj - ciekaw jestem co byś zmienił w tych DT770.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minutes ago, Perul said:

Tak od razu to nie sprzedawaj, jednak sobie przesłuchaj i porównaj - ciekaw jestem co byś zmienił w tych DT770.

 

Ktoś napisał, że dt770 maja za dużo wysokich tonów. Tego w tym egzemplarzu na pewno nie ma. Są bardzo równe i chyba najlepiej się dogadują z mocniejszą muzyką. Wczoraj na Alice in chains pokazały pazury I zaskoczyły mnie np basem. Wcześniej nie wydawał mi się tak dokładny. 

W ogóle po kolejnym dniu zmieniam trochę zdanie porównując do he300. Oczywiście to różne konstrukcje są, bardzo. Jutro dojdą do tego planary he400i i zabawa od nowa. Ale tak czy inaczej później będę sprzedawał. Za dużo tego się zbiera, kasa też zamrożona. 

Dziś już się ktoś o nie dopytywal na PM, pójdą pewnie w dobre ręce. 

 

Edytowane przez Nicodem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Nicodem napisał:

 

Ktoś napisał, że dt770 maja za dużo wysokich tonów. Tego w tym egzemplarzu na pewno nie ma. Są bardzo równe i chyba najlepiej się dogadują z mocniejszą muzyką. Wczoraj na Alice in chains pokazały pazury I zaskoczyły mnie np basem. Wcześniej nie wydawał mi się tak dokładny. 

W ogóle po kolejnym dniu zmieniam trochę zdanie porównując do he300. Oczywiście to różne konstrukcje są, bardzo. Jutro dojdą do tego planary he400i i zabawa od nowa. Ale tak czy inaczej później będę sprzedawał. Za dużo tego się zbiera, kasa też zamrożona. 

Dziś już się ktoś o nie dopytywal na PM, pójdą pewnie w dobre ręce. 

 

Są tu ludzie bardziej "pewni", którzy szukają jakoś świadomie albo mają szczęście i dobrze trafiają na dłużej. A inni się miotają i ciagle im czegoś brakuje... W sumie to po tych paru latach mogę stwierdzić,że i ja się trochę miotam i motam z tymi słuchawkami :) . Taki żywot Audiofana.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 hours ago, neonlight said:

Ja z otwartych mogę szczerze polecić Ether Flow, chyba najlepsze, co do tej pory słyszałem i jeszcze w miarę "rozsądnych" pieniądzach do kupienia (używki!). ;) 

 

 

A zamknięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jedni wolą granie neutralne, inni naturalne. Do analizy utworów wybieram Stax sr-l700 z SRM-T1 i ifi idsd bl. Aeony są zdecydowanie mniej szczegółowe, ale dobrze izolują i są wygodne. Aktualnie nie mam czasu na pozostałe słuchawki.. Napiszę jeszcze trochę postów, to może coś wstawię do komisu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności