Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wreszcie slyszę kable...


Jakubas100

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniałem troszeczkę kabli chcąc usłyszeć ich wpływ. Nigdy to nie były jakieś super drogie, ale na tyle drogie/uznane, że zakładałem iż różnice powinny wystąpić - a jak będę różnice to  przyjdzie czas na drogie okablowanie. Miałem więc kabelki od Forza Audio Works - wysoki model RCA - łączyło to Mojo i rHeada. Dorzuciłem Chorda Clearway pomiędzy iFi iLink a Mojo, lepszy USB też od Forzy, inny lepszy USB... I nic, naprawdę chciałem usłyszeć róznicę, ale nic nie było dla mnie.

Aż tu do Sennheiserów HD660S i ich stockowego kabelka podpiąłem z głupia frant, stockową przejściówkę z dużego na małego jacka, a na końcu wrzuciłem przejściówkę z małego na dużego jacka od Audioquest NightOwl (tę ładną ze srebrem)... I panie jest! Kurcze na niektórych utworach naprawdę jest spora różnica dla mnie - zasadniczo lepiej po więciu Audioqest. W jednym utworze w tle idzie fajna gitara basowa (to słyszłe gdy na końcu słuchawek jest Audioquest), a gdy go nie ma i jest goły drut od Senka to nie da się już tego tego zidentyfikować jako gitarę basową, ale jakieś takie cuś w tle. Otworzyły się więc dla mnie niebiosa - jest szansa że kabelki dają różnicę...

A oto nasz bohater - magiczny filtr od Audioquest

 

AudioquestAdapter.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos nie wie czy slyszy kable to proponuje ponizszy test oparty na zalozeniach typu abx.

 

Potrzebne beda:

- sluchawki z odpinanym kablem

- generator dzieku o odpowiedniej czestotliwosci

- druga osoba do pomocy

- kartka i dlugopis do zapisywania wynikow

 

1. Zakladamy sluchawki, ustawiamy komfortowa glosnosc, sluchamy wygenerowanego tonu o czestotliwosci 8khz przez minimum 30 sekund (test A) Najlepiej zamknac oczy i maksymalnie sie skupic.

2. Odpinamy kabel od sluchawek i zrodla (test B)po czym uruchamiamy 8khz i sluchamy przez 30 sekund.

3. Wychodzimy z pokoju a osoba do pomocy decyduje czy podlaczyc sluchawki czy nie ale nie informuje nas o tym.

4. Sluchamy po raz kolejny tonu 8khz przez 30 sekund (test X)

5. Interpretacja wynikow

- jesli poprawnie jestesmy stwierdzic czy X jest A lub B to znaczy ze slyszymy

- jesli X to zawsze B to znaczy ze nie slyszymy

- jesli X to zawsze A to znaczy ze cierpimy na szumy uszne, zalecana konsultacja lekarza.

Edytowane przez Spawn
  • Like 3
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spawn napisał:

Jak ktos nie wie czy slyszy kable to proponuje ponizszy test oparty na zalozeniach typu abx.

 

Potrzebne beda:

- sluchawki z odpinanym kablem

- generator dzieku o odpowiedniej czestotliwosci

- druga osoba do pomocy

- kartka i dlugopis do zapisywania wynikow

 

1. Zakladamy sluchawki, ustawiamy komfortowa glosnosc, sluchamy wygenerowanego tonu o czestotliwosci 8khz przez minimum 30 sekund (test A) Najlepiej zamknac oczy i maksymalnie sie skupic.

2. Odpinamy kabel od sluchawek i zrodla (test B)po czym uruchamiamy 8khz i sluchamy przez 30 sekund.

3. Wychodzimy z pokoju a osoba do pomocy decyduje czy podlaczyc sluchawki czy nie ale nie informuje nas o tym.

4. Sluchamy po raz kolejny tonu 8khz przez 30 sekund (test X)

5. Interpretacja wynikow

- jesli poprawnie jestesmy stwierdzic czy X jest A lub B to znaczy ze slyszymy

- jesli X to zawsze B to znaczy ze nie slyszymy

- jesli X to zawsze A to znaczy ze cierpimy na szumy uszne, zalecana konsultacja lekarza.

 

Jeśli chcielibyśmy sensownie porównać subiektywnie dwa kable to potrzebna byłaby podwójnie ślepa próba (ani słuchacz ani osoba decydująca o zmianie kabla nie może wiedzieć jakiego kabla używa - konieczna pomoc trzeciej strony. Taka jest uznawana metodologia badawcza przy tego typu porównaniach.) z zachowaniem dokładnie takiego samego ułożenia padów i zapewnienie by każdy z testowanych kabli wpływał tak samo na częstotliwość rezonansową muszli. Dzieki temu zapewniamy, że jedyną zmienną są właściwości elektryczne kabla.

 

Dlaczego 8kHz? Jeśli już to lepiej sweep ESS (Exponential Sine Sweep) 20Hz - 20kHz. Jednak taki test nadaje się bardziej do pomiarów. Ze względu na ludzki słuch, który jeśli nie mamy ostrego stadium "pitch perfect", traktuje częstotliwości jak i amplitudę bardzo relatywnie. Oznacza to, że ani pojedyncza częstotliwość ani sweep nie będzie dobry do znalezienia znaczącej różnicy dla standardowego niewytrenowanego słuchacza. ESS jest bardzo dobry do wykrywania dysbalansu w słuchawkach ale nie do porównań AB.

 

Moim zdaniem lepszym rozwiazaniem byłoby znalezienie kilku kawałków, które dobrze się zna, a które mają dobrze zróżnicowane pasmo. Np. pocztek "MUSE - Hysteria" gdzie mamy rzępolenie po strunach z perkusyjnymi transjentami. Sprawia to, że nasz słuch ma odniesienie względem rzępolenia przy porównawaniu uderzeń i vice versa odniesienie względem uderzen przy porównywaniu rzępoleń :D

 

@Jakubas100 nie dziwi mnie, że to właśnie ta przejściówka może powodować różnice. Jeśli dobrze pamiętam to ma ona minimalnie mniejszą grubość niż standardowe wymiary. Bardzo niewiele, ale jednak na tyle, aby możliwe było odkładanie się na jej powierzchni zanieczyszczeń, które nastepnie mogą zadziałać jak jakaś pojemność pasożytnicza i baaardzo delikatnie filtrować dźwięk. Polecam przeczyścić końcówki całego toru przy pomocy np. izopropanolu. Nie uwierzyłbym w siłę takiego zjawiska gdybym sam nie doświadczył czegoś podobnego w Fostexach T50RP ;)

 

 

P.S.

1 godzinę temu, Nicodem napisał:

Foobar:

Unrecoverable playback error: Sample rate of 8000 Hz not supported by this device

 

@Spawn miał na myśli pojedynczy ton 8kHz, a nie nagranie 8kHz. Polecam Audacity: Generate -> Tone lub jeśli chcemy sweep to Audacity: Generate -> Chirp, natomiast częstotliwość próbkowania na 44100 lub lepiej 48000 (lub max tego ile twój DAC wyciąga).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hit dnia "nie da się już tego tego zidentyfikować jako gitarę basową , ale jakieś takie cuś w tle"

Paaaanie wcześniej to nie grało, teraz to gro że ho ho i słychać dźwięki, których wcześniej nie było :D. 

A tak poważnie to dodając przejściówki, dłuższe kable, różne dodatkowe i zbędne elementy nigdy nie będzie grać lepiej z technicznego punktu widzenia. Słuch i nastrój płata różne figle i dobrze później zweryfikować takie rewelacje bo elementy, których np. wcześniej nie słyszeliśmy były jednak obecne, nawet na tańszych słuchawkach.

Edytowane przez Damix
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spawn napisał:

@killwasi przeczytaj moj sposob jeszcze raz uwaznie , do konca ;)

 

Przeczytałem Twój post kilkukrotnie przed napisaniem mojego. Teraz ponownie przeczytałem kilkukrotnie i rozumiem go tak samo jak poprzednio 😉

Więc może po prostu czegoś nie czaję, więc wyjaśnij mi co wg Ciebie zrozumiałem źle?

 

- Sugerujesz używanie stałego tonu 8kHz, tak?

- Sugerujesz użycie pojedynczo-ślepej próby, tj. testowany nie wie jakiego kabla słucha w próbie X, ale osoba zmieniająca kabel, wie na jaki go zmieni, czyli nie są spełnione wspomniane przeze mnie założenia podwójnie-ślepej próby, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, killwasi napisał:

 

Przeczytałem Twój post kilkukrotnie przed napisaniem mojego. Teraz ponownie przeczytałem kilkukrotnie i rozumiem go tak samo jak poprzednio 😉

Więc może po prostu czegoś nie czaję, więc wyjaśnij mi co wg Ciebie zrozumiałem źle?

 

- Sugerujesz używanie stałego tonu 8kHz, tak?

- Sugerujesz użycie pojedynczo-ślepej próby, tj. testowany nie wie jakiego kabla słucha w próbie X, ale osoba zmieniająca kabel, wie na jaki go zmieni, czyli nie są spełnione wspomniane przeze mnie założenia podwójnie-ślepej próby, tak?

 

Moj sposob mowi o tym czy slyszysz jak kabel w ogole jest wpiety dlatego w probie B jest bez kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Spawn napisał:

2. Odpinamy kabel od sluchawek i zrodla (test B)po czym uruchamiamy 8khz i sluchamy przez 30 sekund. 

 

Czyli w tym punkcie sugerujesz słuchanie ze słuchawek z niepodłączonym kablem zakładając że w punkcie 1. poziom grania miał być komfortowy?

 

Może nie zczaiłem trollingu bo takie badanie faktycznie balansuje na granicy sensowności, ale w przypadku bardzo poważnych zaburzeń słuchu 😛

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś zmieniłem poglądy przez adapter 6,3 mm. U mnie wyglądało to jednak trochę inaczej, bo ten z Superluxów HD330 okazał się być fatalnej jakości i względem adaptera od Grado wyraźnie ścinał zakres basu. Nie był to więc cudowny wpływ innego adaptera, tylko problem tego standardowego :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, maciux napisał:

Też kiedyś zmieniłem poglądy przez adapter 6,3 mm. U mnie wyglądało to jednak trochę inaczej, bo ten z Superluxów HD330 okazał się być fatalnej jakości i względem adaptera od Grado wyraźnie ścinał zakres basu. Nie był to więc cudowny wpływ innego adaptera, tylko problem tego standardowego :)

 

zakładasz, że szklanka była do połowy pusta! no tak kabli się nie słucha. ten standardowy to była po prostu szklanka do połowy pełna. 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze w sprawie kabli. 

Campfire Comet teraz podpięte pod telefon, kabelek stockowy mi przeszkadza przez efekt mikrofonowy jak się kręcę po mieszkaniu więc zmieniony na yinyoo miedź-srebro z lucky bag i od razu słychać różnicę. Słuchawki grają inaczej. Mam wrażenie że idzie więcej basu, niższych rejestrów. Chyba generalnie gorzej ale nie o to teraz chodzi. 

Nawet na telefonie słychać różnicę między kablami. Tylko że to caly kabel wymieniony a nie sama końcówka. 

Ja też uważałem, że akurat kabli to nie usłyszę a teraz sam czekam na przesyłkę od Jimmy Dragon kabla balanced :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Damix said:

Hit dnia "nie da się już tego tego zidentyfikować jako gitarę basową , ale jakieś takie cuś w tle"

Paaaanie wcześniej to nie grało, teraz to gro że ho ho i słychać dźwięki, których wcześniej nie było :D. 

A tak poważnie to dodając przejściówki, dłuższe kable, różne dodatkowe i zbędne elementy nigdy nie będzie grać lepiej z technicznego punktu widzenia. Słuch i nastrój płata różne figle i dobrze później zweryfikować takie rewelacje bo elementy, których np. wcześniej nie słyszeliśmy były jednak obecne, nawet na tańszych słuchawkach.

Nie przeczę, że słuch i nastrój płata różne figle, ale zważ, że test odbywał się przemiennie w kilkunastosekunowych odstępach, a nie o godzinie 19 z jednym komponentem kiedy dzieciak jeszcze nie spał i psioczył, a o 22 z drugim kiedy poszedł spać i był luz :) @Damix pchnąłbyś sprawę do przodu gdybyś zrobił coś podobnego u siebie albo przyjechał do Trójmiasta i ja odpaliłbym Ci tor i byśmy se robili zmiany. Kumam, że jest to dziwna sprawa, ale tak to słyszę.

13 hours ago, sp5it said:

Nie ma ludzi zdrowych, są tylko nie zdiagnozowani :)

Wierzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejściówki, a w szczególności te tańsze na pewno mają negatywny wpływ na brzmienie.

Ale nie rozumiem tego co napisałeś za bardzo zastosowałeś zwykłą przejściówkę z NightOwl tylko z dodatkiem srebra?

 

A ja proponuję taki teścik, dodanie dodatkowej pojemności na kablu dodając tak z 3m innego kabla. Wtedy to dopiero słychać różnicę kabelek działa jak mały kondensatorek 🤭

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Setmag napisał:

Przejściówki, a w szczególności te tańsze na pewno mają negatywny wpływ na brzmienie.

Ale nie rozumiem tego co napisałeś za bardzo zastosowałeś zwykłą przejściówkę z NightOwl tylko z dodatkiem srebra?

 

O ile się nie mylę, to ta przejściówka nie jest z dodatkiem srebra, tylko ze srebra i jest bardzo dobra. Nawet Piotr Ryka pisał, że jedna z najlepszych na rynku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie... a myślałem, że celem tej całej zabawy jest słuchanie muzyki w wysokiej jakości... bo ja wczoraj słuchałem sobie kwintetu Trzaskowskiego i żadnego, choćby najcieńszego kabelka nie usłyszałem... chyba, że struny w kontrabasie Jacka Ostaszewskiego uzna się za kable... ech, człowiek uczy się całe życie, jeszcze długa droga przede mną ;)

Edytowane przez Bednaar
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Bednaar napisał:

jeszcze długa droga przede mną ;)

W dodatku jednokierunkowa. Są tacy co próbują zawrócić...nie jest łatwo:ph34r:.

9 minut temu, Bednaar napisał:

 a myślałem, że celem tej całej zabawy jest słuchanie muzyki w wysokiej jakości

Kiedyś tak było, znaczy założenie było takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności