Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DAC z MQA?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Mam wystawionego na sprzedaż FiiO Q5 I jedna osoba zainteresowana zadała mi pytanie:

witam, czy wzmacniacz obsluguje MQA ( tidal,roon). niegdzie o tym nie pisza

 

Trochę zgłupiałem, bo Q5 obsługuje odpowiednie próbkowania, ma native Dsd ale przy odtwarzaniu np po USB plików MQA z Tidal DSD się nie zapala. Czyli dobrze myślę, że dekorowanie jest softwareowe a sam DAC potem odtwarza z wysokim probkowaniem? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obsługę to tak nie obsługuje, natomiast jakie ma to znaczenie?

Chord Mojo np. tez nie obsługuje, software TIDALa obsługuje i wtedy sygnał o odpowiednim probkowaniu jest przesyłany ze źródła do DAC/AMPa i jesli DAC/AMP obsługuje dane częstotliwości to nic nie tracimy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Fiio Q5 nie obsługuje MQA. 
Źródło: Fiio 
 
Przy okazji wyjaśniła się kwestia kabla USB i ładowania z telefonu :

The connecting cable is required to have OTG function so as to avoid reserve charging. When connecting to the OTG cable, the Q1 Mark II and Q5 will detect it as phone in and automatically turn the charging off. On the contrary, if the cable is not qualified, the phone will charge the Q1 Mark II / Q5 till running out of battery. In terms of qualified third-party cables, you may check with local sales agents or sending email to support@fiio.net to get recommendation.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, disaster3 napisał:

Chord Mojo np. tez nie obsługuje, software TIDALa obsługuje i wtedy sygnał o odpowiednim probkowaniu jest przesyłany ze źródła do DAC/AMPa i jesli DAC/AMP obsługuje dane częstotliwości to nic nie tracimy.

Tak, ale autor wątku zapytał czy Q5 obsługuje MQA. Odpisałem więc, że nie obsługuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko @Najner, tylko osoby, które szukają sobie czegoś, gdzieś tam wyczytały MQA o fajne, musze to miec nie do końca zdając sobie sprawe jak to działa, widzi coś wystawione na sprzedaż  (abstrahując czy to Q5 czy inne Mojo.) pyta się sprzedając czy ma MQA do TIDAL'a i jak się okazuje, że nie ma to od razu skreśla takie urządzenie, bo ono "nie ma" nie wiedząc, że może to jest to czego szuka dzwiękowo ale "nie ma" więc jest be. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki MQA z Tidala na LG V30 przez UAPP idą z częstotliwością 176.4 lub 192. Te same pliki puszczone przez USB na Oppo HA-2SE są odtwarzane z częstotliwością 88.2 lub 96 kHz. Oppo nie obsługuje MQA. Ale uważam, że i tak wynik jest dobry.

 

Na Onkyo DP-X1, wynik jest taki sam jak w Oppo.

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby Onkyo jako jedno z pierwszych urządzeń miało wsparcie dla MQA, chociaż uruchomione dopiero z którąś aktualizacją systemu (jak kupowałem jeszcze nie miało), być może mimo to zarezerwowane dla stockowej aplikacji, a doinstalowane (Tidal, UAPP) już takiego dostępu nie mają. Po wprowadzeniu do UAPP możliwości odblokowania dekodera MQA, nadal nie można było odtworzyć niektórych plików MQA z Tidala w opcji bit perfect z racji braku obsługi częstotliwości 44.1 88.2 itd. przez Onkyo. Zostało to poprawione z kolejną aktualizacją UAPP.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 31.01.2019 o 12:35, markp napisał:

Przy dekodowaniu programowym otrzymujemy plik 88,2 lub 96kHz. Jeśli mamy urządzenie z dekoderem sprzętowym uzyskujemy wyższe próbkowanie.
Czy to jest potrzebne, każdy sam decyduje.

CZy w takim razie xDuoo Link - z PCM 32bit/384 kHz i DSD256 - ma sens uzywać jak AMP/DAC z UAPP i Tidal Masters jako źródłem sygnału. Jeśli dobrze rozumiem, Tidal rozkoduje MQA programowo ... a Link powinien  resztę obsłużyć (oczywiscie pomijając sprzętowe dekodowanie MQA).

 

Tak ogólnie czy prawdą jest ze MQA jest realizowane w 2 miejscach . 1 - dekodowanie w playerze programowym (TIDAL/ UAPP) i 2. DODATKOWO przez DAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się już pogodziłem, że z wyjątkiem LG V30 oraz apki Tidala na iBasso DX220 to nic innego mi nie gra powyżej 96 kHz. Nawet DX220 w trybie USB-DACa Audirvana Plus nie wykryła jako DACa MQA, Roon gra 96kHz max, a jeśli jeszcze weźmiemy te kontrowersje wokół MQA i próby alchemicznej zamiany ołowiu w złoto w świecie HiRes to nie wiem czy warto się tym aż tak martwić. Czy to rzeczywiście nie jest tylko marketingowy bełkot o tym origami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Joseph_k78Wieeeeesz :).. znalazłem dongla ktory obsługje sprzętowo MQA ...ale to jest 100 USD ZTELLA MQA  vs 45 USD za AMP/DAC jaki chce kupić (czyli LINK). Z drugiej strony nie mam słuchawek mega wypasionych (Marshall Major III) a i amp/dac potrzebuje bo źródło mam słabe :).. no i tak się biję z myślami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mrnikt napisał:

Tak ogólnie czy prawdą jest ze MQA jest realizowane w 2 miejscach . 1 - dekodowanie w playerze programowym (TIDAL/ UAPP) i 2. DODATKOWO przez DAC.


MQA może być dekodowane programowo (do 88,2 lub 96 kHz) albo sprzętowo. Jeśli mamy DAC z dekodowaniem MQA, wyłączamy dekodowanie programowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
BArdzo ładnie wytlumaczone MQA  i jaka jakość mozna osiągnąć https://www.audiostream.com/content/mqa-decoding-explained 

 

Mnie ta sytuacja z MQA już nieco męczy i wkurza. iBasso DX220 dekoduje je w aplikacji Tidala do 192 kHz, ale w UAPP już tylko do 96. Podobnie jest na Onkyo DP-X1. LG V30 w obu aplikacjach dekoduje do 192, poprzez USB-DAC już nie. DX220 jako USB-DAC nie wspiera sprzętowego dekodowania MQA, Audirvana czy Roon nie widzą go jako MQA-DAC. Jest jeszcze sprawa, że 192 to nie max unfoldu. Po zdjęciach czy renderach widać, że bardziej stacjonarne przetworniki (Pro-ject Pre Box S2 czy SMSL m500) potrafią dekodować do 384kHz. Dlaczego więc mój DX220 tego nie potrafi, przecież dekoduje PCM do 768kHz, nie mówiąc już o DSD512?  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale trafiłem na pliki, które w źródle miały 352.8 kHz, a na V30 czy DX220 grały tylko 176.4. Nie mówiąc już o podejrzanie niskim bitrate na poziomie plików 24/48 (info z pliku źródłowego).

 

Co do USB-DAC to wiem, że jak przetwornik nie wspiera MQA to uzyskamy maksymalnie 96 kHz. Co się tyczy DX220, wygląda na to, że wsparcie sprzętowe dla MQA jest tylko w Mango i apce Tidala.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Joseph_k78 napisał:

przetwornik nie wspiera MQA

 Do połączenie mqa przez pc jest nie tyle potrzebny dac który to uniesie co kontroler który go zdekoduje (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, espe0 napisał:

 Do połączenie mqa przez pc jest nie tyle potrzebny dac który to uniesie co kontroler który go zdekoduje (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę)

Technicznie rzecz biorąc tak powinno być. Po rozkodowaniu pliku zawsze wyjdzie z tego najzwyklejszy PCM o konkretnych parametrach, który można przesłać do dowolnej kości DAC w różnych standardach.

Dziwię się w ogóle zainteresowaniem MQA, gdzie jawnie widać, że to próba skoku na kasę klientów, bo nie ma takiej opcji, żeby ten format dawał lepszą jakość od liniowego PCMu np. 24 czy 32 bity 384 czy 768 kHz, tylko jest pomysł, że jak ktoś chce taniej, to się mu przyblokuje wyższe bitrate tego samego pliku. Kilka firm się dogadało, że stworzą "standard" i będą bić pianę o "studyjnej" jakości oraz namawiać do dopłaty za jakość, która już siedzi w pliku, tylko dostęp do niej to opcja płatna ekstra.

Inna uczciwą opcją jest DSD, który też gra to, co zawiera i ma szerokie wsparcie we współczesnych kościach DAC.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności