Skocz do zawartości

Xavian Primissima - Test niewielkich muzykalnych monitorów


Aro91

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszło 22 dni od kiedy podłączyłem te niepozornie wyglądające monitory do mojego systemu pierwszy raz, przez ten czas całkiem nieźle udało mi się poznać co kryje się pod hasłem Xavian, jaki charakter mają kolumny od tego producenta... Zawsze mnie to interesowało.
Dawniej przy wyborze kolumn Xaviana brałem mocno pod uwagę, lecz wypadło na inne kolumny.

Wykonanie samych kolumn jest świetne, nie ma w sumie do czego się przyczepić, spasowanie elementów jest nawet lepsze niż w moich starych NHT. Testowane Xaviany może nie są zbyt ciężkie czy majestatycznie wyprofilowane, wyglądają dosyć prosto, terminale również posiadają pojedyncze w zamian za to jakość wykończenia i spasowanie to duża zaleta.

DSC00322.thumb.jpg.bf19be950c922d8384afa8e3f2eccc22.jpg

System: kolumny Xavian Primissima > wzmacniacz Luxman L205 > źródło Sony MDS JE510 > laptop > przewody głośniowe Alphard Da Vinci SL-10 oraz Excellent OFC 6N SPE225 > interkonekt DIY.

Akustyka poprawna - za kolumnami 2 duże panele z wełny PT80, ściana za plecami zastawiona regałem z książkami oraz dwoma małymi panelami z wełny PT80. Pokój niecałe 12m2, kolumny rozstawione 105cm od tylnej ściany oraz około 30cm od bocznych, szerokość bazy stereo około 235cm.

Utwory testowane: Irma Thomas - Anyone Who Knows What Love Is, Clean Bandit - Dust Clears, Alison Wonderland & M-Phazes - Messiah, Games, Deadmau5 Imaginary Friends, Imagine Dragons - Believer, Avril Lavigne - Forgetten, Losing Grip, Crystal Castles - Concerte, Plague, Calvin Harris Dua Lipa - One Kiss Oliver Heldens Remix, Alok & Sevenn - Byob

Polskie: Lady Pank - Stacja Warszawa, Varius Manx - Piosenka Księżycowa, Szymon Wydra - Zycie Jak Poemat, Kasia Cerekwicka - Na Kolana, Monika Brodka - W Pięciu Smakach, Saute, Ten, Bracia - Nad przepaścią, Ira - Nie daj mi odejść, Kasia Kowalska - Antidotum, Sylwia Grzeszczak - Księżniczka, Perfect - Każdy oddech Twój.

Początkowo monitory grały pod gorszymi przewodami Excellent po około 5 dniach zamieniły je lepsze Alphardy.
W pierwszych dwóch dniach kolumny wydawały się nieco za ciemne, po jakimś dłuższym czasie specjalnie nie przeszkadzało mi to, że nie grały tak jasno jak NHT.
Widocznie mózg się przyzwyczaił i delikatnie przyciemniona góra była dobrze tolerowana.


Zaczynając od dołu pasma można wywnioskować że to działa trochę jak dopełnienie do całości, fanów mocnego uderzenia te kolumny nie zauroczą, nie wywołają masowania klaty a włosy na głowie nie staną dęba. To niezwykle kulturalne, dosyć łagodne pasmo idące chyba bardziej w stronę twardego uderzenia. Co prawda nie schodzą zbyt nisko i głęboko, w zamian za to dostajemy coś czego nie powstydziły by się niejedne droższe kolumny. Przy pierwszym dniu odsłuchu zapuściłem jeden z najbardziej mi znanych kawałków (nie mogłem się powstrzymać) Alok & Sevenn - Byob, niskich wcale nie było tak mało, było umiarkowanie za to precyzja, kontrola, zarys, dosyć zwarty charakter, zwinność dała do myślenia, że to naprawdę niezłej jakości "bas".
Ten model Xaviana jest chyba znany z stosunkowo zwinnego, szybkiego dołu który po prostu szybko wygasa i daje ładną selektywność.
Wypełnienie jest dobre nie ma do czego się tu przyczepić, biorę też pod uwagę, że moje źródło odstaje od reszty i te kolumny pod względem niskich tonów mogły by jeszcze sporo lepiej grać.

Wokale jak i środek pasma jest nieźle dociążony i delikatnie przyciemniony, łagodny w wyższym zakresie średnicy.
Średnicę określił bym jako muzykalną ale dosyć żywiołową, energiczną, bardziej akcentowaną niż niskie tony.
Słychać ciepłe miłe wokale, kobiece są dosyć głębokie i dociążone można się nieco przyczepić do dźwięczności i wyrazistości, Xaviany potrafią zagrać bezpośrednim wokalem ładnie rozciągniętym.
Jedno z największych zaskoczeń to utwór Calvin Harris Dua Lipa - One Kiss Oliver Heldens Remix który na tych kolumnach zagrał wręcz potężnie, tak dociążonej, mocnej, wypełnionej energicznej średnicy jeszcze chyba nie słyszałem, rozciągnięta scena w górę zaskakiwała, byłem w niemałym szoku.

Góra pasma niestety nieco odstaje od reszty, moim zdaniem tu brakuje wyrazistości, dźwięczności, rozdzielczości. Nie jest źle lecz mogło by być lepiej, bardzo możliwe, że łącząc te kolumny z lepszej klasy wzmacniaczem, źródłem da się wydobyć bardziej bezpośrednią, rozdzielczą, wyrazistą górę pasma. Wysokie jak wyżej wspominałem są nieco przyciemnione grają delikatnie, co prawda ma to zalety gdyż Xaviany są dalekie od iskierek na górze pasma.
Po zastosowaniu przewodów Alpharda góra bardziej akcentowana była w jej niskim zakresie, który dawał wrażanie niezłej głębi.
Były też utwory które bardzo ciekawie otwierały zalety tego pasma np. Tom Budin Feat. Miles Graham - Reckless gdzie odgłosy gwizdu były całkiem wysoko osadzone i ładnie rozciągnięte, dosyć namacalne.


Xavian Primissima nie grają jakoś szczególnie dużą sceną, zazwyczaj grają w obrębie kolumn, rzadko wychodzą poza obrys.
Głębia jest nie najgorsza, choć kolumny grają dosyć bezpośrednim dźwiękiem.
Bardzo możliwe, że większego pokoju powyżej 15m²nie wypełnią zbyt mocno dźwiękiem, chociaż mogę się mylić bo nie sprawdzałem.
Na plus zasługuje dobrze rozciągnięta scena w pionie.
Ilość powietrza na scenie czy zanikanie kolumn jest całkiem dobre, bez większego efektu "wow".

Xaviany to kolumny grające dosyć żywiołowo w średnicy, całkiem energicznie, niskie tony bardziej jako dopełnienie ale kulturalne i wyrafinowane, góra pasma nie tak bezpośrednia a delikatnie intymna i lekko przyciemniona.
Selektywność jest dobra a nawet bardzo dobra szczególnie w niskich i średnich tonach, przynajmniej tak to odebrałem. Jak na te klasę kolumn to są dosyć dynamiczne oraz szczegółowe, za to spójność barw jest świetna oraz wysoka muzykalność.
Xavian Primissima łączył z ocieplonym dosyć dynamicznym wzmacniaczem który nieco rozjaśni i ożywi górę pasma oraz doda oddechu na scenie kolumnom.
W cenie 1000-1500zł (za używane) uważam, że to super monitory, które nie miały większych wad a niektóre aspekty które po prostu można naprawić lepszym sprzętem oraz akustyką.

Clipboard012.thumb.jpg.eb4adce3f908c8980c49163cd4e1c172.jpg

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz może co za woofer siedzi w tych kolumnach? Podoba mi się że nie próbowali na siłę wyciągnąć z nich jak najwięcej jak najniższego basu tylko postawili na wierność tego zakresu :) . Myślę że z jakimś wzmacniaczem innym niż luxman i źródłem innym niż odtwarzacz sony (nie mam za dobrego zdania o cd tej firmy) będzie sporo więcej skrajów pasma.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem informacji która to jest wersja bo z tego co wiem 2 wersje wypuszczono.

Dane techniczne:

Xavian Primissima wersja II

Głośnik średnio-niskotonowy: 175 mm Eton, wykonany na zamówienie, membrana papierowa, cewka 26 mm

Głośnik wysokotonowy: 25 mm Vifa/Scan-Speak,

Konstrukcja: dwudrożna kolumna w obudowie zamkniętej

Obudowa: 22 mm MDF, ręcznie robiona

Pasmo przenoszenia: (-3 dB na osi referencyjnej): 59 – 40000 Hz

Terminale: pojedyncze zaciski Xavian

Impedancja nominalna: 6 om

Częstotliwość podziału: 2600 Hz

Efektywność (2,83 V/1 m): 89 dB

Zalecana moc wzmacniacza: 30 – 90 W

Wymiary (HxWxD): 345 x 200 x 234 mm

Waga (1 sztuka): 8,2 kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dlatego w niektórych utworach brakowało mi zejścia, niskie tony zbyt delikatnie były momentami podawane to fakt.

Z 2 strony wierzę, że z tych kolumn da się jeszcze sporo wyciągnąć bo są opinie, że spokojnie można je łączyć z droższymi od siebie wzmacniaczami, by ukazały pełny potencjał.

Basolubom raczej na pewno nie przejdą te monitorki, są nastawione bardziej na inne aspekty a bas to bardziej dopełnienie pasma.

 

Edytowane przez Aro91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności