Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Co to jest odtwarzacz?


Rekomendowane odpowiedzi

Zaskakujące pytanie, prawda? Ale do tej pory słuchałem wyłącznie muzyki z płyt. Teraz chciałem poszukać czegoś nowego w internecie i okazało się, że mój telefon nie obsługuje muzyki jakości hi fi, więc Tidal odpadł. Ktoś mi zasugerował, że może odtwarzacz przenośny. Ale ja nie wiem jak to działa.Siedziałem kilka dni przed komputerem i przeczytałem masę in formacji o konkretnych odtwarzaczach konkretnych film, ale odpowiedzi na pytanie czy taki odtwarzacz to jest to, o co mi chodzi nigdzie nie znalazłem. Korzystam ze słuchawek Denon D-1200, które bardzo dobrze mi się sprawdzają. I teraz co:: odtwarzacz? Większość z nich nie ma własnej pamięci, skąd więc się bierze muzyka? Z internetu? Czy taki odtwarzacz działa jak telefon tzn ma własny wzmacniacz  wystarczy więc kupić sam odtwarzacz, podłączyć słuchawki i już? Nie chodzi mi o zwykłe pliki pokompresowane. Mój telefon czyta pliki ze Spotify, ale to brzmi tragicznie. Nie wiem czego szukać, żeby podłączyć słuchawki do małego przenośnego urządzenia i poczuć się jak na koncercie. Możecie mi podpowiedzieć? 🙂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są odtwarzacze, które mają własną pamięć (i to dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę jej rozszerzenie poprzez karty pamięci), działają jak telefon a raczej może tablet, gdyż są na Androidzie. Jest np. Pioneer XDP-100, ja z powodzeniem od blisko 3 lat używam playera Onkyo DP-X1. Działa na Androidzie 5, ma co prawda tylko 32GB własnej pamięci, ale można mu zainstalować dwie karty pamięci po 200GB każda (a podejrzewam, że nie będzie miał problemu z większymi, np. 256GB), więc sporo muzyki się zmieści. Ma własną aplikację do muzyki, która odtwarza bezstratne pliki, także HiRes. Można także zainstalować inne aplikacje ze sklepu GP, w tym Tidal i Spotify z trybem offline. Tidal wreszcie udostępnił dla Androida nagrania Master, wcześniej ta opcja była dostępna jedynie dla aplikacji desktopowej PC i smartfonów LG. Jak masz zasubskrybowane Tidal HIFI, to będziesz mógł się cieszyć dostępem do albumów Master. Onkyo na Andku działa szybko i bez zacięć, nie zamulał mi jak dotąd.

Są także nowsze modele Pionka i Onkyo, czyli XDP-300 i DP-X1A (ten ma 64GB własnej pamięci). Z innych grajków na Andku to możesz zainteresować się m.in. iBasso DX150 albo DX200, a także Fiio X5III, X7II. Jednak tych nie miałem w ręku, więc więcej nie jestem w stanie o nich napisać.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Interesowało mnie skąd brać pliki muzyczne i ewentualnie gdzie je zapisywać w odtwarzaczu. Jeżeli można słuchać z zasobów Tidala to w porządku. Rozumiem, że nie muszę nic dokupować. żadnych wzmacniaczy, DAC-ów itp. Odtwarzacz to już ma? Jeżeli chodzi o kwotę to na razie mogę na to przeznaczyć do 2 tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ZMarek napisał:

Zaskakujące pytanie, prawda? Ale do tej pory słuchałem wyłącznie muzyki z płyt. Teraz chciałem poszukać czegoś nowego w internecie i okazało się, że mój telefon nie obsługuje muzyki jakości hi fi, więc Tidal odpadł. Ktoś mi zasugerował, że może odtwarzacz przenośny. Ale ja nie wiem jak to działa.Siedziałem kilka dni przed komputerem i przeczytałem masę in formacji o konkretnych odtwarzaczach konkretnych film, ale odpowiedzi na pytanie czy taki odtwarzacz to jest to, o co mi chodzi nigdzie nie znalazłem. Korzystam ze słuchawek Denon D-1200, które bardzo dobrze mi się sprawdzają. I teraz co:: odtwarzacz? Większość z nich nie ma własnej pamięci, skąd więc się bierze muzyka? Z internetu? Czy taki odtwarzacz działa jak telefon tzn ma własny wzmacniacz  wystarczy więc kupić sam odtwarzacz, podłączyć słuchawki i już? Nie chodzi mi o zwykłe pliki pokompresowane. Mój telefon czyta pliki ze Spotify, ale to brzmi tragicznie. Nie wiem czego szukać, żeby podłączyć słuchawki do małego przenośnego urządzenia i poczuć się jak na koncercie. Możecie mi podpowiedzieć? 🙂

 

 

Generalnie istotne elementy toru można podzielić technicznie na:

 

1. źródło dźwięku (płyta, pamięć flash, serwis streamingowy)

2. Odtwarzacz (moduł, który zarządza i steruje pobieraniem danych ze źródła, czyli z sekcji 1).

3. Konwerter (moduł który zamienia dane źródłowe na dźwięk)

4. Wzmacniacz (moduł który wysterowuje prądowo i napięciowo słuchawki lub głośniki)

 

W mowie potocznej często używa się pojęcia odtwarzacz, odtwarzacz przenośny, odtwarzacz stacjonarny, w odniesieniu do tych wszystkich elementów połączonych razem. 

 

Twoje rozważania powyższe odnoszą się tak naprawdę do modułu 1, czyli źródła, miejsca skąd bierzemy dane audio. W pewnej części konwertera, który odpowiada ogólnie za jakość odtwarzanej muzyki i wzmacniacza, dzięki któremu możemy sterować, lepiej lub gorzej, określonymi modelami słuchawek.

 

Jeśli mówimy o telefonie, to może nie najgorzej pełnić rolę modułu 1 i 2, czasem jako tako modułu 3, chociaż w większości przypadków słabo. No i równie średnio modułu 4, większość telefonów wręcz bardzo słabo się spisuje jeśli chodzi o sekcję 4, czyli wzmacniacz.

 

Odtwarzacz przenośny będzie mieć sekcję 1 i 2 na podobnym poziomie co telefon, za to potrafi mieć znacznie lepszej jakości sekcje 3 i 4.

 

Teraz musisz się skupić na tym co dla Ciebie jest najważniejsze i który z modułów za co odpowiada i kierując się tym kluczem, prowadzić dalsze poszukiwania. Przy czym sekcje 1 i 2 mają relatywnie najmniejszy wpływ na jakość dźwięku, bardziej na wygodę i funkcjonalność. Sekcje 3 i 4 to już bezpośrednie przełożenie na jakość odtwarzanego dźwięku.

 

Edytowane przez SlawekR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją płytotekę możesz przerobić na pliki flac programem dBpoweramp CD Ripper/Music converter. Jego używam. Są też inne programy, ale nazw nie pamiętam.

 

Jeśli do 2 tys. to w zasięgu masz zdaje się Pionka XDP-100, jest też iBasso DX150, np. tu:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7503902610

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich słuchawkach Denon D-1200 jest bardzo złej jakości. Dlatego posłuchałem od kolegi na LG V30 z Tidala - wszystko brzmi świetnie. Ale nie chcę kupować trzeciego telefonu za 2.300 zł, bo mam jeszcze Huaweia Mate 20 PRO, Mate 10 PRO i P20 PRO. Tylko, że żaden nie odtwarza muzyki z Tidala. Szukałem więc innych rozwiązań stąd pomysł z odtwarzaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zamiast grajka USB-DAC? Tidala grałbyś z programu USB Audio Player (jest tam dostęp do serwisu). Ja mam Oppo HA-2SE i działa to całkiem dobrze przez kabelek USB.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ZMarek napisał:

W moich słuchawkach Denon D-1200 jest bardzo złej jakości. Dlatego posłuchałem od kolegi na LG V30 z Tidala - wszystko brzmi świetnie. Ale nie chcę kupować trzeciego telefonu za 2.300 zł, bo mam jeszcze Huaweia Mate 20 PRO, Mate 10 PRO i P20 PRO. Tylko, że żaden nie odtwarza muzyki z Tidala. Szukałem więc innych rozwiązań stąd pomysł z odtwarzaczem

Chcesz słyszeć lepszy dźwięk? To zainwestuj w Fiio Btr-3 a wszystkie twoje telefony obsługują LDHC więc będziesz mógł słuchać muzyki na bardzo dobrym poziomie. Koszt Btr-3 to ok 75$ więc sporo mniej niż nowy telefon. Mam Btr-3 i na pewno usłyszysz różnice na plus. 

Edytowane przez Jaro54
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SlawekR napisał:

 

 

Generalnie istotne elementy toru można podzielić technicznie na:

 

1. źródło dźwięku (płyta, pamięć flash, serwis streamingowy)

2. Odtwarzacz (moduł, który zarządza i steruje pobieraniem danych ze źródła, czyli z sekcji 1).

3. Konwerter (moduł który zamienia dane źródłowe na dźwięk)

4. Wzmacniacz (moduł który wysterowuje prądowo i napięciowo słuchawki lub głośniki)

 

W mowie potocznej często używa się pojęcia odtwarzacz, odtwarzacz przenośny, odtwarzacz stacjonarny, w odniesieniu do tych wszystkich elementów połączonych razem. 

 

Twoje rozważania powyższe odnoszą się tak naprawdę do modułu 1, czyli źródła, miejsca skąd bierzemy dane audio. W pewnej części konwertera, który odpowiada ogólnie za jakość odtwarzanej muzyki i wzmacniacza, dzięki któremu możemy sterować, lepiej lub gorzej, określonymi modelami słuchawek.

 

Jeśli mówimy o telefonie, to może nie najgorzej pełnić rolę modułu 1 i 2, czasem jako tako modułu 3, chociaż w większości przypadków słabo. No i równie średnio modułu 4, większość telefonów wręcz bardzo słabo się spisuje jeśli chodzi o sekcję 4, czyli wzmacniacz.

 

Odtwarzacz przenośny będzie mieć sekcję 1 i 2 na podobnym poziomie co telefon, za to potrafi mieć znacznie lepszej jakości sekcje 3 i 4.

 

Teraz musisz się skupić na tym co dla Ciebie jest najważniejsze i który z modułów za co odpowiada i kierując się tym kluczem, prowadzić dalsze poszukiwania. Przy czym sekcje 1 i 2 mają relatywnie najmniejszy wpływ na jakość dźwięku, bardziej na wygodę i funkcjonalność. Sekcje 3 i 4 to już bezpośrednie przełożenie na jakość odtwarzanego dźwięku.

 

Bardzo dziękuję, wszystko jasne. Teraz muszę znaleźć taki odtwarzacz, który da mi dobrej jakości streaming. Jak trochę przekroczę zaplanowane 2 tys. zł to nic się nie stanie. Nie chcę przesadzać z wydatkiem, bo to będzie mój pierwszy w życiu odtwarzacz (nie licząc walmanów na kasety, pierwszego iPoda i  discmana 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V30 możesz dostać w empiku za niecałe 1700 PLN 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaro54 napisał:

Chcesz słyszeć lepszy dźwięk? To zainwestuj w Fiio Btr-3 a wszystkie twoje telefony obsługują LDHC więc będziesz mógł słuchać muzyki na bardzo dobrym poziomie. Koszt Btr-3 to ok 75$ więc sporo mniej niż nowy telefon. Mam Btr-3 i na pewno usłyszysz różnice na plus. 

Chcę mieć dobry dźwięk i rzeczywiście najlepiej by było, żeby go wydobyć z mojego telefonu jeżeli jest taka możliwość. Ten wzmacniacz Fiio rozwiąże problem? Telefon zacznie odtwarzać pliki w Tidala? W tej sytuacji byłby to najniższy koszt - 350 zł wzmacniacz i 40 zł miesięcznie abonament Tidala. Czwartego telefonu kupować nie będę.nawet za 1700 zł.

Bardzo dziękuję za pomoc. Bardzo mi się rozjaśniło w głowie, chociaż teraz mam inny problem: telefon, który mam plus ewentualnie USB Audio Player i wzmacniacz, czy odtwarzacz.Nie znam tego Audio Playera i nie wiem, czy on szuka muzyki w internecie, czy trzeba samemu szukać i wgrywać w telefon pliki. Ale to mogę sprawdzić zaraz. Jeżeli to się nie uda wrócę do wersji z odtwarzaczem  Jeszcze raz dziękuje za rady.  Dużo się nauczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli powyższe Huawei’e obsługują dźwięk po USB to najszybciej kupić odpowiedni kabel OTG, zainstalować UAPP (USB Audio Player Pro + kodeki master do TIDAL podobno w aplikacji się kupuje) , założyć konto TIDAL hifi + DAC/AMP choćby najbardziej przenośny jakim jest Audioquest Dragonfly Black lub Red i będzie chodzić jak ta lala. Sam tak zrobiłem i mobilnie jest wypas jakościowo również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej chodzi o dekoder plików MQA z Tidala ale także i z innych źródeł, gdzie można kupić takie pliki i odtwarzać z pamięci smartfona. Tylko trzeba dodać, że sama aplikacja UAPP, jak na standardy Androida, jest dosyć droga. Koszt ok. 40 zł + dekoder MQA w aplikacji 18 zł.

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZMarek napisał:

Mają Androida, dostają aplikację Tidala i nie graja Hi FI. Dzwoniłem do Huaweia, odpowiedzieli, że ich telefony nie odtwarzają Hi Fi.

Co nie jest prawdą bo obsługują LDHC jako na razie jedyne telefony na rynku. Więc muszą przetwarzać dźwięk wysokiej rozdzielczości bo nie mieliby certyfikatu HWA. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, disaster3 napisał:

Jeżeli powyższe Huawei’e obsługują dźwięk po USB to najszybciej kupić odpowiedni kabel OTG, zainstalować UAPP (USB Audio Player Pro + kodeki master do TIDAL podobno w aplikacji się kupuje) , założyć konto TIDAL hifi + DAC/AMP choćby najbardziej przenośny jakim jest Audioquest Dragonfly Black lub Red i będzie chodzić jak ta lala. Sam tak zrobiłem i mobilnie jest wypas jakościowo również.

Mam konto w Tidal i mam USB Audio Player Pro. W recenzji mojego telefonu napisali: Huawei Mate 20 Pro oferuje obsługę plików o jakości 32 bit / 384 kHz. To jakość wyższa nawet od oferowanej przez większość sprzętu audio z najwyższej półki. (co by to nie znaczyło). Ma też technologie aptX HD i LDAC HD Audio. Odczytuje m.in. pliki *.flac. Po zainstalowaniu USB Audio Playera moje opery z Tidala zaczęły grać, wprawdzie przez głośniczek w telefonie, bo jestem w pracy, ale znacznie lepiej niż ze Spotify. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spark13 napisał:

Bestcena coś ci mówi? 

Empik w w tym wypadku to tylko pośrednik. Telefon nie pochodzi z polskiej dystrybucji. 

OK ale istnieje coś takiego w prawie konsumenckim jak rękojmia czyli odpowiedzialność sprzedawcy za towar. Przez 2 lata i nie musisz po UK się szwedac by swoich praw dochodzić. 

Na tą chwilę tylko Tidal oferuje coś więcej niż nieźle nagrane mp3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności