Skocz do zawartości

Telewizor bym kupił sobie


elemeledudek

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Melo2573 napisał:

Takie małe podsumowanie moich doświadczeń z 2018r. z poszukiwań w segmencie telewizorów 32 calowych:

 

1. Panasonic - bardzo dobry obraz  ale ... tylko  z bliska. Z daleka obraz jest jakby za ciemny.

2. Phillips - głośniki nieco lepsze od Sony ale obraz gorszy; niektórzy narzekają na kłopotliwy serwis.

3. Samsung - barwy mocno podkoloryzowane, nienaturalne.

4. LG - barwy jakieś takie brunatne, mało kolorowe.

5. Sony (od modelu WD750 wzwyż) - obraz bardzo dobry, moim zdaniem najlepszy wybór. Niestety za jakość się płaci...

 

A najlepiej przekonać się co najlepiej działa porównując w sklepie od razu wybrane modele obok siebie. Oczywiście telewizor co najmniej HD.

 

PS. Nie należy kupować u Barbary i Mariana, bo sprzedają sprzęt z jakiś podrzędnych, dawno zapomnianych serii (topowe serie też mają ale nie na sklepie - to nie ten target klienta).

2018 r się kończy a ty szukałeś 32" tv?

Siedzisz 1m przed tv?

10 lat temu 32" może i by wystarczył.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, disaster3 napisał:

Stałem przed podobnym dylematem w wakacje. Chciałem kupić 55” ale zostałem namówiony na 65” i nie żałuje tej decyzji a nawet gdybym wiedział to i na 75 może i bym się szarpnął tylko już budżet sporo większy.
Oczywiście skorzystałem z pomocy osób z HDTV Polska forum i nie biorąc w ogóle tej marki na początku pod uwagę kupiłem Philipsa z Ambilight . Miażdży system....

 

HDTV forum to chyba najlepsze miejsce żeby zapytać o poradę w sprawie TV. Ambilight jest bardzo fajny - zwłaszcza te nowsze wersje z dużą liczbą LEDów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niektórych ludzi ambilight wkurza. Sam kilka dni temu wyłączałem (nie u siebie bo nie mam ale u kogoś ;) ). Sony jest fajne, ale za taki obraz jak w philipsie trzeba u nich dopłacić sporo. 

 

@Melo2573 myślisz że ja pamiętam :P ? Porównywałem to z 2-3 lata temu :P . Nie przechowuje w pamięci takich niepotrzebnych pierdół ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, Rafacio said:

Wzrok się ludziom psuje globalnie czy co?

Powiedz to projektantom sal kinowych, zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich.  

 

Ps.

Są ludzie, którzy oglądają też filmy na TV, a nie tylko Teleexpress i Familiadę.

3 hours ago, Melo2573 said:

Takie małe podsumowanie moich doświadczeń z 2018r. z poszukiwań w segmencie telewizorów 32 calowych:

 

1. Panasonic - bardzo dobry obraz  ale ... tylko  z bliska. Z daleka obraz jest jakby za ciemny.

2. Phillips - głośniki nieco lepsze od Sony ale obraz gorszy; niektórzy narzekają na kłopotliwy serwis.

3. Samsung - barwy mocno podkoloryzowane, nienaturalne.

4. LG - barwy jakieś takie brunatne, mało kolorowe.

5. Sony (od modelu WD750 wzwyż) - obraz bardzo dobry, moim zdaniem najlepszy wybór. Niestety za jakość się płaci...

 

A najlepiej przekonać się co najlepiej działa porównując w sklepie od razu wybrane modele obok siebie. Oczywiście telewizor co najmniej HD.

Pytanie, czy test porównawczy przeprowadzileś na ustawieniach fabrycznych, czy swoich oraz, czy sygnał szedł z tego samego źródła?

 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, neonlight napisał:

Pytanie, czy test porównawczy przeprowadzileś na ustawieniach fabrycznych, czy swoich oraz, czy sygnał szedł z tego samego źródła?

Testy Sony, LG i Samsunga prowadziłem w sklepie oraz po nabyciu w domu przy użyciu tv naziemnej (LG sprzedałem, Sony mam do dzisiaj, Samsunga ma mój ojciec, któremu zależy na $$$ a nie na jakości).

Wcześniej Sony i Philipsa testowałem dłuższą chwilę w MM na tym samym sygnale (prosiłem o włączenie zarówno materiału reklamowego emitowanego przez sklep jak i normalnej telewizji). Nie pamiętam jakie były ustawienia w Philipsie ale zakładam, że sprzedawca raczej chciał pokazać produkt z jak najlepszej strony. Pomijając obraz to także zewnętrzna jakość wykonania była dużo lepsza w Sony.

Panasonica testowałem osobno w EuroRtvAgd ale nie pamiętam czy materiał to była reklamówka sklepu czy także telewizja, nie wiem też jakie były ustawienia.

Edytowane przez Melo2573
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 minutes ago, Melo2573 said:

Testy Sony, LG i Samsunga prowadziłem w sklepie oraz po nabyciu w domu przy użyciu tv naziemnej (LG sprzedałem, Sony mam do dzisiaj, Samsunga mam mój ojciec, któremu zależy na $$$ a nie na jakości).

Wcześniej Sony i Philipsa testowałem dłuższą chwilę w MM na tym samym sygnale (prosiłem o włączenie zarówno materiału reklamowego emitowanego przez sklep jak i normalnej telewizji). Nie pamiętam jakie były ustawienia w Philipsie ale zakładam, że sprzedawca raczej chciał pokazać produkt z jak najlepszej strony. Pomijając obraz to także zewnętrzna jakość wykonania była dużo lepsza w Sony.

Panasonica testowałem osobno w EuroRtvAgd ale nie pamiętam czy materiał to była reklamówka sklepu czy także telewizja.

No i właśnie o to mi chodziło, żeby przetestować TV, należy podać mu sygnał z tego samego źródła i ustawić obraz pod siebie. 

 

Zapewniam Cię, że większość sprzedawców w marketach, nie ma pojęcia lub się im nie chce ustawiać każdego TV, żeby uzyskać z danego modelu, jak najlepszą jakość. 

 

Większość TV w sklepach jedzie na ustawieniu fabrycznym tzw. Dynamicznym, z włączonymi wszystkimi możliwymi "polepszaczami", ma zrobić w warunkach sklepowych WOW! I jak widać (Sony) zrobiło. 

 

Bez obrazy, piszę to z doświadczenia po obserwacji  zachowania klientów w sklepach, przed zakupem TV, i z reguły scenariusz jest podobny. 

 

 

 

 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, neonlight napisał:

Większość TV w sklepach jedzie na ustawieniu fabrycznym tzw. Dynamicznym, z włączonym wszystkimi możliwymi "polepszaczami", ma zrobić w warunkach sklepowych WOW! I jak widać (Sony) zrobiło. 

Ale ja Sony i Samsunga mam w domu i przetestowałem je na tysiąc sposobów. 😉 LG też miałem w domu i testowałem i nie dało się z tego nic wycisnąć. 😎 Jeśli chodzi o Philipsa to może i masz rację, chociaż z zewnątrz wyglądał na prawdę tandetnie.

Edytowane przez Melo2573
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sp5it napisał:

Podajcie symbol LCD z obrazem lepszym niż plazma, chętnie porównam. Pierwsze wrażenia na oko, potem BabelColor CT&A i handlowcy wzrok w ziemię wbijają :)

M

 

XE9005

Jako wieloletni użytkownik plazm, ostatnia to było ST60 Panasonica, przesiadłem się na tego po dogłębnym testach porównawczych i zdecydowanie nie żałuję.

I piszę to z pozycji plazmowego fundamentalisty, dla którego jakość obrazu to absolutny priorytet. Kto bywał na hdtvpolska od początku tamtego forum to wie, że trochę zębów na tym zjadłem :).

 

Postęp w LCDkach poczynił się spory. Tyle że niestety nastąpiło rozwarstwienie cenowe. Jest kupa szajsu po taniości, później nic w średnich przedziałach cenowych i naprawdę dobre konstrukcje, ale trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni. Wcześniej szło to bardziej liniowo. Teraz marketingowcy jadą tylko na przekątnej i tym epatują szeroką populację klientów, a jakość jest mało istotna. A te lepsze, które faktycznie są, bo technologia już naprawdę pozwala sporo wycisnąć z LCD, są po prostu drogie i wcale niekoniecznie reklamowane, bo producenci wychodzą z założenia, że to dla grupy docelowej bardziej świadomych klientów, którzy wiedzą czego chcą i o co w tym wszystkim biega. A oni z kolei nie potrzebują ton reklamowej makulatury, a i wiedzą że trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni, więc się drze z nich kasę. Ot samo życie. Całej reszcie ma być dużo cali, jak najtaniej.

 

A testować w sklepie to sobie można suszarkę do włosów albo odkurzacz, jeśli pozwolą, albo ekspres do kawy jeśli akurat jest prezentacja, a nie telewizor. Warunki sklepowe mają się nijak do docelowych warunków pracy telewizora.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z minusów wyczytać można: słabe kąty, przekłamania kolorów przed kalibracją i niezła czerń (zaliczona do plusów wtf?). 

 

Źródło hdtvpolska.

 

Czyli wniosek nasuwa się jeden, iż mimo dużego postępu w technologii LCD, nadal boryka się ona z podstawowymi wadami, znanymi sprzed lat.


 

 

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight chcesz dinozaurem zostać? Plazma umarła czy ci się podoba czy nie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, neonlight napisał:

Z minusów wyczytać można: słabe kąty, przekłamania kolorów przed kalibracją i niezła czerń (zaliczona do plusów wtf?). 

 

Źródło hdtvpolska.

 

Czyli wniosek nasuwa się jeden, iż mimo dużego postępu w technologii LCD, nadal boryka się ona z podstawowymi wadami, znanymi sprzed lat.


 

 

 

Ale może rozmawiajmy realistycznie, o normalnych warunkach użytkowania, by tym sposobem jak wyżej to zawsze i do wszystkiego można się przyczepić. Z całego tekstu wyrwałeś jedno zdanie nad którym się rozwodzisz, przy czym kompletnie nie masz punktu odniesienia do tego na ile realnie te problemy mają się dziś do podobnego stwierdzenia 4 lata temu. Wtedy to był realny problem, a dziś w tym teście Maćka to bardziej marudzenie malkontenta (mam nadzieję że się nie obrazi, ale wiadomo o co chodzi) o mocno wyśrubowanych wymaganiach. Tyle że na tej samej zasadzie to można podać pół tony wad plazm i również kompletnie nic nie będzie z tego wynikać dla realnych warunków pracy telewizora w mieszkaniu i do codziennego oglądania.

 

Bierzesz Netflixa, odpalasz dowolny materiał  na obu telewizorach i nagle okazuje się że Plazma daje brudną biel, o wątpliwej jednorodności, do tego migocze, a połowa kolorów uzyskiwana jest z ditheringu, co daje wszechobecne latające po ekranie kropeczki. Kto ma lub miał plazmę, to zapewne wie o czym piszę. I nie daj Boże żeby materiał był w HDRze i 4K bo wtedy to już w ogóle różnica będzie porażająca. I lekka utrata kontrastu pod kątem w LCDKu nijak tego nie zmieni, bo wpływ na sumaryczny przekaz będzie mieć znikomy. I nie ma tu mowy o shifcie kolorów znanym z LCDków kilka lat temu, gdzie kolor skóry robił się ziemisty, a krzywa czerni do innych kolorów odjeżdżała. Dziś, w dobrym telewizorze, to lekka utrata kontrastu. No ale nadal jak ktoś chce to się przyczepi do stwierdzenia "słabe kąty". Tyle że to nie to samo co lata temu, a lata właśnie lecą i lecą.... Nie twierdzę że plazma to zła technologia, przerobiłem bodaj wszystkie modele Panasa i Kuro po drodze, więc chyba mogę napisać że coś o tym wiem. Ale staram się zachować równowagę i umiar w podejściu do zagadnienia. Plazmy nie skreślam, ale  trudno mi nie dostrzec że dobry ekran LCD dziś to nie to samo co podobny ekran 4 lata temu. I że postęp jest spory, jak się weźmie odpowiedni model z odpowiednim ekranem.

 

@neonlight po prosotu zachowaj odpowiedni dystans i podejście. I jak bardzo i na siłę szukasz dziury w całym, w dobrych LCDkach, to podchodź w ten sam sposób do plazm, a wszystko będzie ok. I wtedy może się okazać, że w tych plazmach to też niestety ciutkę wad jest i to całkiem irytujących. I nie należy patrzeć na pojedyncze cechy, a na całość która się składa na przekaz obrazu.

Edytowane przez SlawekR
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

36 minutes ago, Jaro54 said:

@neonlight chcesz dinozaurem zostać? Plazma umarła czy ci się podoba czy nie 

Jeżeli mam się z tym lepiej czuć, mieć większą przyjemność z oglądanego filmu, to tak, chcę zostać dinozaurem.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight ale ja właśnie o tym pisałem, większa przyjemność z oglądanego filmu to właśnie coś co należy rozumieć przez całość przekazu. A Ty właśnie nie skupiasz się na obrazie jako całości, tylko szukasz kwadratowych jaj, wyszukując na siłę pojedyncze wady, nie ważne na ile istotne i realne, a na ile wyimaginowane i nieznaczące. Ale taką właśnie przyjąłeś strategię. Znalazłeś "słabe kąty" i od razu skreślasz technologię, że d...a i kupa itd itp. A to ma się nijak do realiów i całości przekazu.

 

Dam Ci przykład realny, mam w pokoju jedno miejsce, no niech będzie, kanapa :P gdzie oglądam pod kątem, kanapa pod ścianą, na wprost kanapy okno. Telewizor na prawej ścianie, czyli stojąc przodem do TV po prawej ręce mam kanapę, a po lewej okno.

I tak oglądając, uwierz mi na słowo, na tle upierdliwości odbić światła od, z natury rzeczy, szklanej szyby w plaźmie, to ta lekka utrata kontrastu na matowym ekranie Soniaka jest niczym.

No ale i tak napiszesz "słabe kąty" w LCD. Lepiej mieć niby lepsze kąty, za to oglądać światło okna w ekranie jak w lustrze, przyjemność z oglądania będzie po zbóju fest :D

 

Za to możliwości wyciągnięcia z filmu kontrastowych jasnych elementów na poziomie 1000 candeli przy dobrym ekranie HDR, co znacząco podniesie realizm i nastrój filmu, to pomijasz taki "drobiazg", bo plazma lepsza i już. No to wyciśnij z tej plazmy choćby połowę tej jasności przy źródle HDRowym. 

 

No ale niestety, jak ktoś nie widział nigdy realnie jak taki film wygląda na dobrym ekranie, zdolnym oddać taką dynamikę źródeł światła , to nawet nie ma pojęcia co traci z realizmu i przyjemności z oglądania, no bo LCD jest be i już.

 

Edytowane przez SlawekR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR Mylisz się, ja wcale nie szukam dziury w całym, ani nie skupiam się na jednej wadzie, odbieram obraz jako całość i skoro w rocznym LCD Panasonic za 9kzł (65"),

widzę przekłamania kolorów, szarą czerń i cyfrowy obraz, na dodatek z dobrego odtwarzacza, jakim jest Oppo, no to wybacz, żebym miał inne zdanie na temat LCD.

 

Jak wróciłem do domu i włączyłem swoją plazmę, to obraz był bez porównania lepszy, naturalny, miękki, o naturalnych kolorach i nieświecącej czerni. I oczywiście, że plazma

ma swoje wady, jak każda technologia, tyle że nie wprowadza takich cyfrowych artefaktów, jak LCD.

 

Co do oglądania TV w nasłonecznionym pokoju, to pewnie, że LCD lepiej (mocniej) zaświeci, ale w nocy też zaświeci, ale dla odmiany wypraną czernią, lub obłokiem naokoło

białego elementu na czarnym obrazie (lokalne wygaszanie). Następna sprawa, to jaki problem zainstalować rolety, żeby światło nie przeszkadzało w oglądaniu?! ;)

 

Słabe kąty, to jest pikuś i rzeczywiście mało istotna wada, jednak w/w wady przykładowego LCD Panasa, potrafią już mocno odebrać mi przyjemność z oglądanej treści, i nie

zmieni to ani UHD, ani HDR. Po prostu nienawidzę szarej czerni i przejaskrawionego obrazu, jakkolwiek efektowny by on nie był.

 

Ludzie zachwycają się efektownym obrazem, bo kontrast, bo bije kolorami i mocą po oczach, ja z kolei wolę na co dzień oglądać obraz stonowany i neutralny, nie kojarzący się

z grą komputerową, a tak właśnie odbieram LCD. Co więcej, wolę oglądać film z projektora, ponieważ nie jest on tak wyśrubowany parametrami i przejaskrawiony, jak TV, a

przyjemny dla oka, pomimo jego oczywistych wad, ma swój klimat analogowego obrazu.

 

Ok, ja inaczej do tematu podchodzę, podobnie zresztą z dźwiękiem, lubię przyjemny dla ucha, aniżeli technicznie doskonały. A jak ktoś ma na odwrót, jego sprawa, nic mi do

tego. ;)

 

Edit.

O dokładnie chodzi mi o ten model Panasonic TX-65EX780E, który był w zeszłym roku najwyższym modelem LCD i kosztował ponad 10kzł. W teście hdtvpolska można poczytać o zaniebieszczonym obrazie i wadach podświetlenia. Tylko niech mi nikt nie mówi, że można oddać TV na kalibrację, bo zdecydowana większość nie korzysta z takowej i ogląda sine ludzkie twarze, twierdząc zapewne, że mają kolory.. żyleta. :D

 

 

 

 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, neonlight napisał:

Są ludzie, którzy oglądają też filmy na TV, a nie tylko Teleexpress i Familiadę.

Ja jeśli już coś oglądam to właśnie film, a i to co najwyżej z raz w miesiącu. Najczęściej oglądampulpit Kodi jak muszę coś zmienić bo w normalnym użytkowaniu wystarcza sterowanie z komórki. Do filmów 32 cale to aż nadto. Żałuję, że nie wziąłem 28 cali.

Chodziło mi o to czemu dziś mało. A wczoraj były ok te 43 cale?

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Rafacio said:

 Do filmów 32 cale to aż nadto. Żałuję, że nie wziąłem 28 cali.

:D Przepraszam, ale nie wiem, jak to skomentować, mamy zdecydowanie inne zapotrzebowanie. :)

 

13 minutes ago, Rafacio said:

Chodziło mi o to czemu dziś mało. A wczoraj były ok te 43 cale?

Bo "apetyt rośnie w miarę jedzenia", a może dlatego, że rozdzielczość ekranu się zwiększyła, dzięki czemu można oglądać większy obraz z mniejszej odległości,

bez widocznej pikselizacji?! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to nawet 14 cali w moim pokoiku dzięciecym i 17 cali w salonie było super. Później na biurku mój monitor miał 14 cali i rozdzielczość 1024x768. A dzisiaj mam 34 cale i 3440 x 1440 na biurku. Parafrazując, a jeszcze wczoraj były ok te 14 cali. No to zrób sobie teraz downgrade z tych 34 cali do 14 cali i pogadamy :)

 

Ja podzielam zdanie kolegów, że jak TV do średnio-małego salonu, to poniżej 55 cali bym nie schodził.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, neonlight napisał:

Bo "apetyt rośnie w miarę jedzenia", a może dlatego, że rozdzielczość ekranu się zwiększyła, dzięki czemu można oglądać większy obraz z mniejszej odległości,

bez widocznej pikselizacji?!

Ale po co? W kinie też zasiadasz w pierwszym rzędzie? Jak Tytus, Romek i A"tomek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Rafacio said:

Ale po co? W kinie też zasiadasz w pierwszym rzędzie? Jak Tytus, Romek i A"tomek?

Bo lubię. Po to. ;) Skoro 32" jest dla Ciebie za duży, a i tak sterujesz apką w telefonie, to mam rozwiązanie, sprzedaj TV i oglądaj filmy na smartfonie. :D

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mały. Poza tym smartfona mam słabego - służbowy - jaki dali taki mam bo ten temat mnie nie interesuje zbytnio.

Czy kolega zakładający temat ma sprecyzowane to czemu chce zmienić telewizor tak naprawdę?

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz @neonlightmoja Toshiba nie musi jeździć do serwisu na kalibracje bo ma złącze serwisowe do kalibratora i podłączam kalibratora i sam mogę to zrobić. O tyle to łatwe że ma podświetlenie całego ekranu nie krawędziowe. I dlatego nie zaimponujesz mi plazmą bo może przy super pomiarach by wyszły ułamki procenta na korzyść plazmy ale wszystkie pozostałe wady z kretesem niwelują te zalety. Przed zakupem trzeba sporo poczytać bo na sprzedawców niewiele można liczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Jaro54 said:

Widzisz @neonlightmoja Toshiba nie musi jeździć do serwisu na kalibracje bo ma złącze serwisowe do kalibratora i podłączam kalibratora i sam mogę to zrobić. O tyle to łatwe że ma podświetlenie całego ekranu nie krawędziowe. I dlatego nie zaimponujesz mi plazmą bo może przy super pomiarach by wyszły ułamki procenta na korzyść plazmy ale wszystkie pozostałe wady z kretesem niwelują te zalety. Przed zakupem trzeba sporo poczytać bo na sprzedawców niewiele można liczyć. 

Tak się składa, że testowałem kiedyś Twój model i z tego, co pamiętam, to miał problem z płynnym odtwarzaniem ruchu i tzw. latarki przy krawędziach ekranu, w ciemnych scenach. Nie mam potrzeby imponować nikomu plazmą, a tym bardziej staremu LCD-kowi, który nie ma w ogóle startu do niej, pomimo podobnego wieku i bez kalibracji. ;)

 

Edit.

Jesteś pewny, że nie masz krawędziowego podświetlania, bo internety mówią co innego? ;)

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internety też nie pisały o kamerze wbudowanej i subwooferze a są 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności