Skocz do zawartości

Meze Empyrean


saudio

Rekomendowane odpowiedzi

Też mam takie same wrażenia jak były napisane. Bas w D8000 nie podoba mi się, ale czy wolę ten nie, gdyż jeśli chodzi o subbass to wolę z Meze, ale wysoki to już nie. W D8000 podobają mi się wokale bardziej niż w Meze, a wysokie wolę z rumuńskich słuchawek, tak jak napisałem wyżej to są najlepsze wysokie tony w nie staxowych słuchawkach.
I tak jak Stefan napisałeś wszystko zależy od tego jak odczuwamy poszczególne zakresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym zastanowieniu ciężko wybrać, który bas bardziej mi sie podoba, bo poszczególne zakresy mocno się różnią, w D8000 brakuje mi subbasu (widać to tez na wykresach gdzie mają spadek poniżej 80Hz, przy 20 jest to już 10dB), za to w Empyreanach potęgi średniego basu, w Finalach odczuwamy to ciśnienie pompowane do ucha, jest on taki fizyczny/potężny. Wszystko zalezy od instrumentu, bębny/kotły to raczej domena Finali (potęga i fizyczność) a kontrabas Meze zejście i definicja różnicowanie wybrzmienia strun i pudła. 

Wokale cóż, tu mocno zależy od wokalisty, za moało słuchałem aby mieć wyrobioną opinię, góra to zwłaszcza w D8000 ze srebrnym WW ciężki orzech do zgrycienia bo nie jest już przygaszona, jednak wybrzmienia talerzy są wygaszane za szybko, przynajmniej moim zdaniem, tracimy nieco na ich realności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, saudio napisał:

Po dłuższym zastanowieniu ciężko wybrać, który bas bardziej mi sie podoba, bo poszczególne zakresy mocno się różnią, w D8000 brakuje mi subbasu (widać to tez na wykresach gdzie mają spadek poniżej 80Hz, przy 20 jest to już 10dB), za to w Empyreanach potęgi średniego basu, w Finalach odczuwamy to ciśnienie pompowane do ucha, jest on taki fizyczny/potężny. Wszystko zalezy od instrumentu, bębny/kotły to raczej domena Finali (potęga i fizyczność) a kontrabas Meze zejście i definicja różnicowanie wybrzmienia strun i pudła. 

Wokale cóż, tu mocno zależy od wokalisty, za moało słuchałem aby mieć wyrobioną opinię, góra to zwłaszcza w D8000 ze srebrnym WW ciężki orzech do zgrycienia bo nie jest już przygaszona, jednak wybrzmienia talerzy są wygaszane za szybko, przynajmniej moim zdaniem, tracimy nieco na ich realności.

No to nie ma rady, trzeba zachować jedne i drugie :) Jak się trochę odkuję finansowo po ostatnich zakupach, to postaram się pożyczyć te Meze za kaucją na jakiś dłuższy czas. W domowych warunkach to zawsze inna para kaloszy. No i może wreszcie Wireworld do Finali do mnie dotrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Thar napisał:

No to nie ma rady, trzeba zachować jedne i drugie :) Jak się trochę odkuję finansowo po ostatnich zakupach, to postaram się pożyczyć te Meze za kaucją na jakiś dłuższy czas. W domowych warunkach to zawsze inna para kaloszy. No i może wreszcie Wireworld do Finali do mnie dotrze.

No niestety się długo czeka, ja czekałem raz podwójnie bo za pierwszym razem podesłali zwykłe 3,5mm. 

Meze są trudniejsze od Finali, nie mam efektu wow, dopiero no spokojnie można je docenić, a jeszcze mamy drugie pady, ja słuchałem na welurkach i czarnym fabrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2019 o 14:36, saudio napisał:

definicja różnicowanie wybrzmienia strun i pudła. 

Ale za to nie odpowiadają akurat niskie częstotliwości, tylko w przypadku kontrabasu dwa miejsca: okolice 1khz i 2,5khz.

A nawiasem mówiąc górna granica popisów kontrabasu to pi razy drzwi 5-6khz.

Z resztą kontrabasiści (:D) najbardziej sobie cenią właśnie te wysokie harmoniczne w swoim instrumencie.

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, audionanik napisał:

Ale za to nie odpowiadają akurat niskie częstotliwości, tylko w przypadku kontrabasu dwa miejsca: okolice 1khz i 2,5khz.

A nawiasem mówiąc górna granica popisów kontrabasu to pi razy drzwi 5-6khz.

Z resztą kontrabasiści (:D) najbardziej sobie cenią właśnie te wysokie harmoniczne w swoim instrumencie.

Możliwe, nie rozbieram tego na częstotliwości w tym przypadku tylko na to, ze na Meze to słychać a na Finalach już mniej wyraźnie. Przynajmniej tak to słyszę na płycie Charliego Hadena z Antonio Forcione Heartplay np. utwór La Pasionaria i solówka kontrabasu od połowy.

No i sam subbas jest go więcej w Meze, ale to już inny rodzaj muzyki pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że po pierwsze - w domu nie mogę się za bardzo wymądrzać, bo zaraz żona się ze mnie śmieje; a po drugie - od około 120/100hz mamy spadek słyszalności i im niżej, tym bardziej czujemy dźwięki(wibracje) niż słyszymy. Te nasze audiofilskie opowieści o fakturze i zróżnicowaniu "niskich" możemy sobie w buty wsadzić, bo tam nie ma żadnego zróżnicowania; albo inaczej - trzeba te bajania odnieść raczej do wyższych harmonicznych pochodzących od najniższych dźwięków (zwłaszcza od tych około 100hz i niżej), bo to właśnie one (te harmoniczne właśnie) odpowiadają za "kolor basu".

Na dobrą sprawę można wyciąć najniższe dźwięki (k701:D), a i tak mózg je "usłyszy" - dźwięki podstawowe z tego zakresu poskłada se po prostu z wyższych harmonicznych; tylko lipa będzie taka, że nie będzie ich czuć:ph34r:. Znowuż urodzaj w zakresie niskich, (a najbardziej gdzieś 80-110 z hakiem, ale niżej i wyżej też) powoduje buczenie i dudnienie...które nawiasem mówiąc występuje często i na żywo, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, prawdopodobnie dzieje się tak, dlatego że fagot, kontrabas, tuba, czy organy nie słyszały nigdy audiofilskich bredni, więc się nimi nie przejmują. Taka sytuacja...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadzasz z tym niesłyszeniem poniżej 100Hz, cała skala słyszalności zależy mocno od osobnika i zmienia się z czasem zawęrzając się, zgodzić się mogę jeżeli chodzi o poziom odbioru częstotliwości zwłaszcza niskich gdzie nasza wrażliwość jest dużo mniejsza niż przy cżestotliwościach wyższych. A do tego człowiek poszczególne częstotliwości odbiera różnie, Składając sobie całość razem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, saudio napisał:

Trochę przesadzasz z tym niesłyszeniem poniżej 100Hz

Nie napisałem, że nie słyszymy poniżej 100hz, tylko że  mniej więcej od tego rejonu w dół, wykres wrażliwości słuchu ludzkiego ma charakterystykę wyraźnie spadkową. Gdybyśmy tego zakresu (100->16hz) wcale nie słyszeli, to oczywiście nie nazywalibyśmy tych częstotliwości dźwiękami tylko infradźwiękami.

Poza tym możliwość rozpoznania faktury, barwy "audiofilskich niskich" nie zależy od tego jak dobrze słuchawki odtwarzają niskie częstotliwości, tylko raczej średnie i wysokie (i oto mi wcześniej chodziło) - to czy duże "C" pochodzi z tuby, czy z fagotu wiemy tylko dzięki ich harmonicznym, które znajdują się znacznie wyżej na skali.

Same "niskie" to se mogą być co najwyżej mniej lub bardziej obszerne, krótsze lub dłuższe, ale faktury to w nich nie uświadczysz.

Co do przesady - zgadzam się - pisanie całkiem serio na forum audio jest trochę nie na miejscu, więc potraktuj to jako jeden z moich nielicznych wyskoków; już się poprawiam, tym bardziej że przecież uwielbiam te nasze audiofilskie bajdurzenia:D.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@saudio chyba masz rację ze Empyreany dobrze grają z dziurki Chordów, właśnie posłuchałem co prawda nie z Dava, ale z TT2 i to była bardzo dobra synergia, to buła na wysokim basie/niskiej średnicy zniknęła, dźwięk był naturalny i neutralny zarazem oraz transparentny.

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, audionanik napisał:

Nie napisałem, że nie słyszymy poniżej 100hz, tylko że  mniej więcej od tego rejonu w dół, wykres wrażliwości słuchu ludzkiego ma charakterystykę wyraźnie spadkową. Gdybyśmy tego zakresu (100->16hz) wcale nie słyszeli, to oczywiście nie nazywalibyśmy tych częstotliwości dźwiękami tylko infradźwiękami.

Poza tym możliwość rozpoznania faktury, barwy "audiofilskich niskich" nie zależy od tego jak dobrze słuchawki odtwarzają niskie częstotliwości, tylko raczej średnie i wysokie (i oto mi wcześniej chodziło) - to czy duże "C" pochodzi z tuby, czy z fagotu wiemy tylko dzięki ich harmonicznym, które znajdują się znacznie wyżej na skali.

Same "niskie" to se mogą być co najwyżej mniej lub bardziej obszerne, krótsze lub dłuższe, ale faktury to w nich nie uświadczysz.

Co do przesady - zgadzam się - pisanie całkiem serio na forum audio jest trochę nie na miejscu, więc potraktuj to jako jeden z moich nielicznych wyskoków; już się poprawiam, tym bardziej że przecież uwielbiam te nasze audiofilskie bajdurzenia:D.

Tak chyba sobie tylko dyskutujemy dla samej dyskusji czepiając się tam gdzie się da, a i tak się zgadzamy i wiemy o co chodzi. Pisząc o kontrabasie miałem na myśli oddanie tego instrumentu, nie o samym basie, choć pisząc o subbasie to chodziło o sztucznie generowane najniższe częstotliwości gdzie akurat harmonicznych może nie być, chyba że generowane przez tor;) Tak czy siak wracając do meritum, subbasu w Empyreanach jest wiecej, o czym można się przekonać słuchając dubstepu, a nie kontrabasu. A samo oddanie instrumentów, właśnie ze względu na krzywą słuchu i do tego nakładającą się charakterystykę słuchawek w odpowiednich/nieodpowiednich miejscach jest dość skomplikowane, nie wspominając o zniekształceniach, rezonansach itd.

 

@misiekkb znaczy, że chyba tak do końca nie jestem głuchy....było nie było nasz ekspert @audionanik też lubi Chordy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności