Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Test Shanling M5s


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Flagowiec.

 

M5s jest najnowszym i zarazem flagowym odtwarzaczem Shanlinga. Posiada nowy, podwójny przetwornik Asahi Kasei AK4493EQ, zbalansowany wzmacniacz, Wi-Fi oraz dwukierunkowego Bluetootha.


Przetestowałem już najmniejszy i najtańszy odtwarzacz marki Shanling, czyli model M0. Doceniłem jego kompaktowość, funkcjonalność i dobre brzmienie. Teraz przyszła pora na coś większego, czyli odtwarzacz z drugiego końca spektrum – większy i bardziej zaawansowany Shanling M5s. Na papierze sprzęt przypomina FiiO M9, ale jest jednak wyposażony w najnowsze wersje mobilnych przetworników AKM i generuje więcej mocy. Producent obiecuje znakomity poziom ogólny, kusi miedzianym ekranowaniem komponentów i długim, bo nawet 17-godzinnym czasem działania. Co potrafi M5s i jak wypada w porównaniu do FiiO M9 oraz iBasso DX150?

 

https://kropka.audio/test/odtwarzacze/shanling-m5s-recenzja/

 

8a-1.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Co prawda odsłuchiwałem M5S na AVS przez jakieś... pół godziny? Tym niemniej porównanie z DX150 kompletnie nie pokrywa się z moimi własnymi spostrzeżeniami. DX nie jest ani odrobinę jaśniejszy na AMP6 od M5S. Jest od niego, wedle moich obserwacji, od niego zdecydowanie jaśniejszy, lżejszy w brzmieniu, idąc w kierunku techniczności, podczas gdy iBasso to brzmienie bardziej miękkie, gładsze, cieplejsze i bardziej muzykalne.

Bas w M5S dla mnie był właśnie równiejszy, nie tak masywny, wyraźnie szczuplejszy, twardszy i mocniej zarysowany. Możliwe, że wrażenie głębszego zejścia to efekt po prostu mniej obfitego mid-basu w M5S oraz wyraźniej zarysowanego dźwięku. Ze średnicą było podobnie z tym, że wyższe średnie w Szang-stungu były dla mnie wyraźnie mocniej wypchnięte do przodu i jaśniejsze, choć jeszcze utrzymane w ryzach względnej łagodności. Tendencji do sybilacji nie odnotowałem. Na pewno iBasso rysuje dźwięki grubszą kreską, gra cieplej, bardziej w stronę emocjonalnej muzykalności, podczas gdy Shang szedł dla mnie w stronę bardziej naturalnej wierności. Góra w DX-ie to w zasadzie ciąg dalszy, czyli przeciwny kierunek.

Niemniej na pewno nie nazwałbym M5S chudym, technicznym, czy jasnym. Jest przyjemnie naturalny z lekko technicznym sznytem, ale nie tak emocjonująco muzykalny jak DX150. No i rysuje pierwszy plan bliżej z racji wspomnianego podbicia wyższych średnich i wysunięcie ich do przodu.

 

A soft swoim UI nie zachwyca. Wygląda wręcz archaicznie momentami, ale za to jest diabelnie szybki. Całkiem też nieźle radził sobie z zapchaną kartą 200GB i nie musiałem długo czekać na jej przeskanowanie :) Ze stoperem nie mierzyłem, ale bardzo się nie nudziłem, bo miałem do dyskusji @Mayster i @adriano2510 :) Na pewno jest to do zrobienia i wierzę, że Shanling dopieści system od strony graficznej.

 

A żeby się jeszcze doczepić do tego naprawdę fajnego i zgrabnego DAPa to powiem, że szkło na tyle dla mnie to porażka, bo aluminium z jakiego zrobili obudowę jest mega fajny i przyjemny w dotyku :D Dobrze leży w dłoni i przyjemnie się go obsługuje. Dx w etui przy nim to taki kloc trochę, haha XD

 

P.S. Może coś się zmieniło np. z aktualizacją w M5S pod kątem dźwięku. Chętnie to sprawdzę jak dorwę testówkę na chociaż tydzień i będę mógł się na nim skupić, żeby w normalnych warunkach ocenić jego walory sceniczne.

P.S.2. Dla mnie dźwiękowo były blisko siebie i bardziej stawiałbym, że na wyborze zaważyć mogą bardziej preferencje własne, niż techniczna wyższość któregoś z nich nad sobą.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na AVS dosłownie kwadrans na krótki odsłuch i zestawienie obok mojego M3s. Słuchane na MEE P1, znając ich bolączki (prądożerne, lekkie ubytki w subbasie, podbite zakresy w wysokich).
Taki naturalny upgrade wg mnie: czyściej, wspomniany bas się fajniej prezentuje, niżej i mocniej schodzi niż M3s bez zakłocania reszty.
Autorski OS działa co najmniej równie sprawnie co ten od HiBy.
Obsługa wygodna, chociaż bedę uparcie twierdzić, że najlepszą nawigację Shanling miał w M1 z racji innej osi obrotu kółka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek a jak jest u niego z rozdzielczością, gdyż napisałeś że dobrze, ale tak jakbyś mógł porównywać z jakimiś innymi DAP'ami, np Shozy. Gdyż w niższych modelach jest dla mnie rozdzielczość nie do zaakceptowania, zbyt niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, misiekkb napisał:

Maciek a jak jest u niego z rozdzielczością, gdyż napisałeś że dobrze, ale tak jakbyś mógł porównywać z jakimiś innymi DAP'ami, np Shozy. Gdyż w niższych modelach jest dla mnie rozdzielczość nie do zaakceptowania, zbyt niska.

 

Uważam, że jest wysoka, ale obstawiam, że dla Ciebie za niska :) Moim zdaniem gra bardzo konkretnie, nie maskuje detali, nie ma problemów z dynamiką, różnicowaniem faktur, ale jest gładki i lekko ciepły (czyli gra pewnie nadal "shanlingowo"), więc obstawiam, że możesz odebrać jego granie jako nie do końca rozdzielcze, jak na Twoje wymagania. Dla mnie to dość naturalne granie w gładkim sosie, bardzo przystępnie, ale bez mulenia, rozmywania przekazu - kontur jest nadal odpowiednio zarysowany, ale już nie techniczny.

 

Shozy Alien+ grał dla mnie dużo bardziej technicznie i jaśniej, bardziej szkicowo i twardo w basie, ale tym samym z mniejszym nasyceniem, mniej przyjemnie, mniej gładko. Słuchałeś może FiiO M9? Jak uspokoisz w M9 zadziorek w wyższej średnicy/górze, wyczyścisz sygnał i powiększysz scenę, to dostaniesz Shanlinga M5s :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maciux napisał:

 

Uważam, że jest wysoka, ale obstawiam, że dla Ciebie za niska :) Moim zdaniem gra bardzo konkretnie, nie maskuje detali, nie ma problemów z dynamiką, różnicowaniem faktur, ale jest gładki i lekko ciepły (czyli gra pewnie nadal "shanlingowo"), więc obstawiam, że możesz odebrać jego granie jako nie do końca rozdzielcze, jak na Twoje wymagania. 

 

Właśnie że nie, gdyż Soniacze zwłaszcza WM1 gra bardzo ciepło, gęsto, a przy tym jest bardzo rozdzielczy, to tak na przykładzie dapów. Tak samo we wzmacniaczach np chord dave z blu-2 też gra dźwiękiem, który mi się nie podoba, ale rozdzielczość, fakturowość, szczegółowość jest bardzo dobra. Czy słuchawki Noble Audio Katana, są gęste, ciemne, ale są super rozdzielcze.
Więć rozdzielczość rozdzielczością, a gęstość, ciepły bas, podbity bas to zupełnie co innego.

M9 nie podoba mi się brak w dźwięku plastyczności, barwy, cyfrowe granie, słaba rozdzielczość i szczegółowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, misiekkb napisał:

 

Właśnie że nie, gdyż Soniacze zwłaszcza WM1 gra bardzo ciepło, gęsto, a przy tym jest bardzo rozdzielczy, to tak na przykładzie dapów. Tak samo we wzmacniaczach np chord dave z blu-2 też gra dźwiękiem, który mi się nie podoba, ale rozdzielczość, fakturowość, szczegółowość jest bardzo dobra. Czy słuchawki Noble Audio Katana, są gęste, ciemne, ale są super rozdzielcze.
Więć rozdzielczość rozdzielczością, a gęstość, ciepły bas, podbity bas to zupełnie co innego.

M9 nie podoba mi się brak w dźwięku plastyczności, barwy, cyfrowe granie, słaba rozdzielczość i szczegółowość.

 

Nie twierdzę, że ciepłe i gęste = niska rozdzielczość, ale po prostu obstawiam, że tak odbierzesz Shanlinga M5s, jako niewystarczającego pod względem rozdzielczości. Musisz go po prostu odsłuchać, masz swoje sprecyzowane wymagania odnośnie rozdzielczości i raczej moja odpowiedź nic Ci nie da :)

 

M9 rzeczywiście ma cyfrowy nalot. Shanling M5s jest moim zdaniem bardziej naturalny w przekazie - to po prostu dobre, nasycone granie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to żeśmy się źle zrozumieli. Zawsze jest najlepiej posłuchać samemu, gdyż zawsze jest co innego, np. dzisiaj posłuchałem przez chwilę Cayina N8 i zupełnie innej sygnatury spodziewałem się czytając recenzję Twistera6, niż to co usłyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności