Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Questyle 600i USB vs. optyk


Glue

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam wspaniały w moich oczach i uszach Questyle 600i. Standardowo karmiony z optycznego wyjścia AK320 daje fenomenalny efekt. Dobry przez 6,3mm, a po balansie to sam miód. Mięsiście, żywo, z wykopem. Do komputera używam NADa połączonego przez USB, który napędza kolumny. Jeżeli potrzeba, to podłączam się przez małą dziurkę do wyjścia słuchawkowego NADa. Bez rewelacji, ale do Call of Duty ok. Wpadłem na pomysł, aby Questyle'a też połączyć przez USB. Miałem w pamięci dość przymulające wrażenie z przeszłości. Ale tym razem z driverami i ... bez zmian. Gra, ale bez szału. Poprawnie, tonacja się bardzo wygładza. Robi się tak studyjnie. Taka korekcja na zero. Pomyślałem, że skoro tak dobrze gra przez optyka z AK, to przecież optyk z PC da ten sam efekt. TIDAL Master, kabel Oehlbach i łączymy. Ups. Jakość identyczna jak przez USB. Ruszam heblem i przełączam źródła optyk i USB - jest identycznie.

Jeżeli dobrze rozumiem, to po kablu optycznym przechodzi dźwięk cyfrowy i jest DACowany przez urządzenie na końcu kabla optycznego i potem wzmocniony. Czyżby odtwarzacz muzyczny wysyłał ten strumień w bardziej uporządkowany sposób? Kabel w AK jest za złotych 13, a w PC za ponad 100. 

Spróbowałem jeszcze połączyć 3,5mm wyjście analogowe z AK przez markowe RCA do Questyle'a. I tu było najgorzej. Cicho, nieszczegółowo. Po prostu słabo.

Jest tu parę spraw na raz, ale może ktoś z Forumowiczów podzieli się swoją wiedzą lub przypuszczeniami.

Edytowane przez Glue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bardziej uporządkowany sposób" można rozumieć na tyle sposobów, że lepiej odejść od tego typu terminologii . Zarówno optycznie, jak i przez USB wysyłany jest sygnał cyfrowy. Może się on jednak różnić jitterem, czyli "stabilnością zegara". (Chodzi o to, żeby próbki były wysyłane w jednakowych odstępach czasu, co w praktyce jest niemożliwe.) Oczywiście inne zniekształcenia w sygnale cyfrowym również występują, ale ze względu na swoją specyfikę, zmiana kształtu sygnału do pewnego stopnia, nie wpływa na dźwięk w ogóle, a jeśli już zaczyna wpływać, to nie lekko/stopniowo, a nagle zaczynają się pojawiać głośne trzaski. Możliwe, że Questyle ma problem z odpowiednią implementacją USB w swoich DACach. Mam Questyle CMA400i i dźwięk po opticalu brzmi bardziej rozdzielczo i trochę szybciej niż USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko kolega nie wspomina o różnicach USB vs optyk, a o różnicach optyk z PC vs optyk z AK...

Ja proponuję zrobić ślepe testy przy pomocy drugiej osoby i ponownie zweryfikować różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności