Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Co po CALach?


darkghost

Pytanie

Cześć

 

Być może pojawiła się okazja wymienić moje 9letnie CALe. Nie wiem tylko na co. Generalnie nie znam się na sprzęcie, na co zwracać uwagę ani żaden ze mnie audiofil, aczkolwiek wydaje mi się, że potrafię docenić dobry dźwięk :)

 

Charakterystyka CAL!, to jak grają bardzo mi odpowiada. Lubie miękki, głęboki bas (ale nie chcę aby dominował, inne pasma też mają znaczenie). Jednak jak czytam różne artykuły z polecanym sprzętem nie jestem w stanie stwierdzić, czy to jest to co bym chciał. Po prostu chciałbym coś, co gra jak CAL!, tylko lepiej :)

 

Powiedzmy, że budżet to te 300-500 zł. A słuchawki będzie napędzał komputer z płytą Główna Gigabyte B450 Aorus PRO - siedzi tam Realtek ALC1220-VB ze wzmacniaczem słuchawkowym. 

 

Słucham zróżnicowanej muzyki, głównie elektronicznej (ale nie żadne chamskie techno itd) oraz rock/metal. Do tego filmy i gry.

 

Będę bardzo wdzięczny za kilka propozycji :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Naprawdę CALe są aż tak dobre, że ciężko jest zastąpić przeznaczając ponad 2 więcej niż ich oryginalna cena? Że jedyne co mogę zrobić to pójść jeszcze wyżej plus zapewniać inny wzmacniacz?

 

Fakt, kiedyś u kumpla przez chwilę miałem jakieś SONY za 400-500 zł bodajże i jakoś nie specjalnie słyszałem różnicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamiast Cal! BossHiFi B8. Wykonanie, dźwięk i wygoda wyżej wg od Cal! a kosztują ok 60-70$ w zależności od sprzedawcy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak otwarte /półotwarte to DT990pro. Dobrze grają ze wszystkim co mam w domu, alien+, axon7mini, shanling M1. Jeżeli zamknięte to shure srh 840. Słucham metalu, poważnej i progresywnego jazzu. Gra to pięknie.
Pozdrawiam

Wysłano w otchłań internetu.

Jak otwarte /półotwarte to DT990pro. Dobrze grają ze wszystkim co mam w domu, alien+, axon7mini, shanling M1. Jeżeli zamknięte to shure srh 840. Słucham metalu, poważnej i progresywnego jazzu. Gra to pięknie.
Pozdrawiam

Wysłano w otchłań internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobrze napędzone CAL grają naprawdę sensownie. Można je zrekablować, zmodować i wtedy to rzeczywiście ciężko będzie znaleźć jednoznacznie lepszego, bo nie ma chyba podobnie grających słuchawek (niektórym się nie podobają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, darkghost napisał:

To jak to w końcu jest? Swego czasu, te 10 lat temu CALe były wręcz wychwalane, tutaj pierwszy czy drugi post był w tym wydźwięku, aż tu nagle, że ****o? Tak ze skrajności w skrajność?

Ja nigdy CAL w życiu nie chwaliłem. Dla mnie zawsze to było ****o. 10 lat temu też.

 

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cale są łatwe do napędzenia aby grały w porownaniu do np k702 czy dt990. Jeśli ktoś twierdzi, że grają slabo to .... posluchaj sobie innych słuchawek do 500zł, może znajdziesz takie, które Ci się bardziej spodobają brzmieniowo, ale twierdzenie, że są jednoznacznie lepsze, to gruba przesada. Nawet denony, które kiedyś kosztowały 1600zł nie grają wyraźnie lepiej od cal.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli zdania trochę podzielone :P Moje są po recablingu

 

Listeny? Pełne nazwy prosze :)

 

Tak się zastanawiam i chyba jednak mnie poniosło z tymi 500 zł (ale nadal tego nie wykluczam). Natomiast tak sobie grzebię to tu i tam i w oko wpadły mi ISK HD9999

Edytowane przez darkghost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, darkghost napisał:

To jak to w końcu jest? Swego czasu, te 10 lat temu CALe były wręcz wychwalane, tutaj pierwszy czy drugi post był w tym wydźwięku, aż tu nagle, że ****o? Tak ze skrajności w skrajność?

Bo CAL! to nie są takie złe słuchawki). Zwłaszcza za pieniądze, za które można je kupić. A zobaczysz ile musisz wydać więcej, żeby poczuć znaczącą jakościową różnicę. Każde słuchawki mają swoich zwolenników i przeciwników-hejterów (CAL! zwykle nie podobają  się osobom wychwalającym Grado czy inne ostro brzmiące) . ;)

7 godzin temu, darkghost napisał:

Czyli zdania trochę podzielone :P

 

Jak to w audio. Wszystko jest bardzo subiektywne. Musisz zaglądać częściej niż co 10 lat. :)

 

Focal Listen nie są podobne do CAL!  To inna sygnatura brzmienia, (i niektórzy skarżą  się na wygodę, zwłaszcza przy dłuższych odsłuchach) ale grają jak dla mnie lepiej. 

Możesz spróbować Sennheiser Momentum (Over Ear) starszych albo nowszej wersji. 

6 godzin temu, Dzudas napisał:

K550 można sprawdzić, do pewnego stopnia podobne, ale nie wiem czy lepsze od Listen.

Jak dla mnie lepsze Listen od K550.

Ale przecież zupełnie niepodobne do CAL! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zaglądam dopiero po 10 latach bo nie czułem potrzeby zmiany a po tym czasie moje CAL! są już po prostu trochę zużyte i zastanawiam się, czy ponownie ładować w nie prawie 200 zł (naprawa kabla, wykonanie przedłużki, nowe padu bo oryginalne są już w strasznym czasie) czy jednak kupić coś nowego. 

 

Te senki, o całkowicie poza moim zasięgiem :D

 

BossHiFi kuszą ceną, wyglądem i wykonaniem ale z jednego z tematów wyczytałem, że poszczególne egzemplarze mogą się między sobą i różnić i prawdopodobnie generalnie jakość dźwięku poszła w dół plus różnego rodzaju mody są wręcz wymagane - takie zabawy mnie nie interesują, nie w tym momencie.

 

Focale, mieszane odczucia. Plus mówicie, że nie są podobne. Może uda się ich gdzieś posłuchać w sklepie.

 

Na ten moment, po tym co przeczytałem w kilku miejscach najbardziej podobają mi się SOUNDMAGIC HP151. 400 zł jak najbardziej ok. Pytanie tylko, czy ma to sens? Czy odczuję różnicę?

 

Powiecie mi coś ciekawego o tych ISK HD9999, ktoś jest w stanie je porównać?

Edytowane przez darkghost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, darkghost napisał:

 

Na ten moment, po tym co przeczytałem w kilku miejscach najbardziej podobają mi się SOUNDMAGIC HP151. 400 zł jak najbardziej ok. Pytanie tylko, czy ma to sens? Czy odczuję różnicę?

 

 

Odczujesz na pewno i najważniejsza rzecz, SoundMagic zagrają Ci z telefonu i ze stacjonarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, darkghost napisał:

To jak to w końcu jest? Swego czasu, te 10 lat temu CALe były wręcz wychwalane, tutaj pierwszy czy drugi post był w tym wydźwięku, aż tu nagle, że ****o? Tak ze skrajności w skrajność?

 

CAL! mają pecha bo są zbyt nowe na vintage i jednocześnie za stare żeby objęła je moda, trend na posiadanie akurat tego a nie innego modelu (czyt: hype). 

 

Jeden użytkownik tego forum miał taki wpis w awatarze: "hype, sell, next". Coś takiego. No i CAL-e, w czasie kiedy był na nie hajp, a były to czasy kiedy Rolandsinger - ówczensy lider opinii - recenzował je tu i zachwalał, miały się dobrze. Pędzone ze stacjonarki miały grać tak jak słuchawki sporo droższe, za kilka stów. 

 

Potem było tak z K540, a dziś nikt na nie nie spojrzy. To tak w skrócie. Gdzieś tam w tle słuchawki takie jak Pioneer SE-M390, które do dzisiaj mam i "walają się" po rodzinie. Chyba jeszcze działają. 

 

Były to czasy Orfeuszy i HD800, których słuchać mogli jednak nieliczni. Dla pospólstwa haj-endem były np. Sennki HD600 czy HD650. Słuchawki, które na niektórych forach audio wciąż cieszą się renomą, ale na innych sama wzmianka o nich u audiofili, którzy przyzwyczajeni do prześwietnej detalizy tesli (syczenia wokali) i naturalnego grania AudioQuestów (pogłos i dzwonienie jak w kościele, brak wyższej średnicy), wywołuje nieprzyjemne dreszcze i zgrzytanie zębów. Dodatkowo dziś modne są planary, Anandy, Susvary i inne Husqvarny. Chińscy producenci w kilka lat przebojem wzięli audiofilski rynek, i takie uznane marki audio jak AKG musiały zwinąć interes. Beyerdynamic czy Sennheiser nic już nie znaczy, wykpiwa się nowe modele tych firm. Audiofil gardzi tradycją: patrz Grado. W tym samym czasie według niektórych garażówka - Audeze i Mrspeakers - prężnie działa. 

 

W skrócie: postęp technologiczny w branży komputerowej może się schować bo tak jak mówiło się, że co 3 lata idzie kolejna generacja,  tak w audio co pół roku trzeba kupić nowy model mkII, mkIII, i tak dalej. Strach kupić jeden model Hifimana, bo w głowie strach na myśl o wypadnięciu z obiegu wraz z wprowadzeniem "nowej generacji". 

 

Co jakiś czas pojawia się i znika moda na vintage. I tak stare AKG K240DF/Sextett czy jakie inne K501 grają lepiej od Q701, tak samo Beyerdynamic DT880S z lat 80 zjadają ówczesne modele. Co z tego, że te ostatnie syczą nawet bardziej niż tesle. 

 

 

P.S. To by było na tyle w kwestii histerii audio-wariata któego nie stać na Audeze czy inne Hifimany. Zgorzkniałość na całego, a tak na serio to fajne hobby jest, jeszcze zapomniałem wspomnieć o elektrostatach, bo na nie też chyba jest czy była moda, podobno według niektórych to jedyna słuszna wiara i droga do audio-szczęścia. W innym życiu może się jeszcze nawrócę.  

 

A CAL! to całkiem fajne słuchawki. Tak samo polecane tu Soundmagic'ki. Wszelkiego typu rebrandy Brainwavz HM5. Wspominane tu Takstary HD6000 też mogłyby się spodobać, bo to bardzo fajne, ciepłe granie. Takie nieaudiofilskie. 

 

A skoro CAL! to bioceluloza, to może... Szarpnąć się na słuchawki AudioQuesta? Akurat jest promka w tophajfaj. Tylko zaznaczam, że przy kupnie trzeba wejść tu na forum w ich temat i czytać, chłonąć peany i zachwyty co do tego, jakie to nie są najlepsze na świecie słuchawki.

 

Wtedy na pewno będzie słychać różnice. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności