Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Szukam stereo (wzmak + kolumny/monitory) do 1500zł


Deragon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, takich tematów było kilka/naście/dziesiąt, przeczytałem wiele stron, for i w sumie jedynie czego się dowiedziałem to to, że do moich potrzeb wystarczy wzmacniacz + monitory, bo na kolumny podłogowe, jak sama nazwa mówi, zwyczajnie na niej nie mam miejsca na takie dwa cuda. Mam do wydania pieniądze i chcę to zrobić z sensem, a nie kupić dla samego faktu.

- budżet to okolice 1500 zł, z tego co się naczytałem, to pewnie coś koło 1000 zł na monitory/kolumny i 500 zł na wzmaka. Oczywiście to wszystko jest ruchome.

- przymierzam się ku sprzętowi używanemu

- może być osobiście odbiór, byłoby fajnie, ale wysyłka też wchodzi w grę. W każdym razie jakby co, to miejscowość Zgierz i powiedzmy, że do 30km można się bujnąć po sprzęt jeśli mowa o odbiorze osobistym i sprawdzeniu

- co będzie słuchane? Powiedzmy sobie szczerze, ze swoją lubą nie posiadamy jakichś bardzo ukierunkowanych gatunków, słuchamy ..wszystkiego. Zdaję sobie sprawę, że to żadna odpowiedź i pewnie najmniej chętnie tu widziana, więc jeśli już to pop i rock. 

- Szukamy ciepłego, miękkiego brzmienia, przyjemny bas mile widziany. Nie lubimy łupania, ani głośnego grania, bardziej wolimy ciszej sobie coś puścić, niż głośniej.

- podpięty będzie telewizor (chromecast - spotify/netflix/yt) oraz oczywiście źródło z anteny na tym tv. Ale chciałbym, żeby we wzmaku było jeszcze przynajmniej jedno wejście wolne, żeby móc w razie co podłączyć PC/telefon lub coś innego. A więc jak widać, żadnych flac/wma, płyt CD, gramofonów.. 

 

Tak jak na zdjęciach widać, nie ma miejsca na kolumny podłogowe i w sumie nie chcemy ich, bo walczymy o każdy skrawek wolnej powierzchni. Pierwsza myśl to postawić te kolumienki na segmencie, czyli na słupku i szafie, szerokość tego segmentu to 2,2m, a wysokość dostępna do zagospodarowania nad nim to 60 cm. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo wysoko, ale ja osobiście nie widzę innego miejsca. Dać jakieś podstawki pod te kolumny, żeby były lekko pochylone do dołu i chyba byłoby ok?

Wzmacniacz znowu też raczej będzie na półce wysoko, żeby młody tam nie namieszał i czegoś nie uszkodził.

 

Jest jeszcze możliwość przestawienia segmentu z komodą, bo na szerokość się zmieści na tej ścianie, ale to musimy sobie wolnym czasem to obadać, czy będzie nam to w ogóle pasować. Na pewno nie wchodzi w grę zamiana narożnika (który pełni też funkcję łóżka do spania) z segmentem miejscami, bo mieliśmy tak wcześniej i niestety ale wolimy mieć światło dzienne tam gdzie siedzimy.

 

I jeszcze jedna rzecz, dywanu nie ma i nie będzie. Wiem, że to sporo utrudnia, ale tego nie przeskoczymy przez uczulenie na kurz członka rodziny.

 

Załączam zdjęcia pomieszczenia i taki na szybko planik w załączniku, oraz na imgurze resztę, bo jest ograniczenie rozmiaru zdjęć:
https://imgur.com/a/f7MatdP

2018-11-27 22.20.48-1.jpg

2018-11-27 20.56.00.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Deragon napisał:

Mam do wydania pieniądze i chcę to zrobić z sensem, a nie kupić dla samego faktu.

Nie da się tutaj kompletnie nic zrobić. Nie ma sensu szaleć z dywanami i akustyką jakąkolwiek jeśli nie będziesz miał nawet kolumn na wysokości uszu. To nie będzie dobrze grało na 100%. Nie ma sensu wydawać 1500zł. Kup jakąś wieżę z kolumnami używaną i postaw ją u góry. Za dużo wymagań a za mało możliwości krótko pisząc. Kolumny niestety trzeba dobrze ustawić żeby to miało sens. Bez tego w ogóle nie ma sensu się przymierzać bo będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Nie wspominając już o tym że do takiego metrażu to spore kolumny musiały by być już. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowej stereofonii muszą być zachowane określone warunki akustyczne, a w Twoim przypadku nie ma o tym mowy, bo urządzenie pokoju jest niesymetryczne i będzie miało negatywny wpływ na odbiór dźwięku.

 

Rozwiązaniem jest zamiana wysokich mebli na niskie, czyli szafa i witrażyk wypad. ;)

 

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Deragon napisał:

No dobrze, a jeśli pomyśleć o jakichś puleczkach wiszących na ścianie na kolumny? Wtedy zachowamy odpowiednią wysokość.

Jeśli chodzi o odbiór nagłośnienia, to głównie nas interesuje siedząc/leżąc na narożniku.

 

kolumny muszą być odstawione od ściany na kilkanaście/kilkadziesiąt centymetrów a najlepiej jak najwięcej. Minimalna odległość pomiędzy kolumnami to minimum 1,5m żeby uzyskać stereofonię (mowa o tradycyjnych kolumnach stereo). Tak jak napisał @neonlight zmiana mebli na niskie a najlepiej jakaś komoda i na niej mógłbyś postawić TV a do tego na komodzie (tylko że taka komoda to by musiała z 2-2,5m mieć pewnie) kolumny i wzmak lub obok komody kolumny na standach. Rozstawienie kolumn jest bardzo dużą częścią sukcesu i dobrego brzmienia kolumn. 

 

Kolumny muszą być ustawione w trójkącie równoramiennym. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. W takim razie za czym ciekawym można się rozejrzeć używanym? Mimo wszystko i tak bym przycelował w jakieś kolumny i wzmacniacz.

Wiem, że to nie będzie dobrze grało w tym pomieszczeniu, ale nie wiedzieć czemu mam awersję do miniwież. 

Czyli szukam przyzwoitego zestawu, który będzie do siebie pasował (w sensie kolumny do wzmaka i odwrotnie), a rozmieszczenie tego w pokoju zostawię sobie do testów. Wysokość kolumn nie wyższa niż 60cm, żeby w razie co spróbować je postawić na tym segmencie.

 

Nie chcę, żebyście odebrali to jako ignorancję z mojej strony, dobrze zrozumiałem  Wasze przesłanie i  pogodziłem się z tym (i dziękuję Wam za zainteresowanie się tematem oraz za dobre rady), ale chciałbym  mimo to coś kupić, nawet jeśli  nie będzie to dawało 50% swoich możliwości w tych warunkach. Mamy już serdecznie dość głośników wbudowanych w tv, nie chcemy też miniwież, więc po prostu dobry zestaw wzmak + kolumny w tej kwocie, a kiedyś jak bedą inne meble, a może nawet mieszkanie to coś się będzie myślało o innym.

 

edit

Oczywiście nie musi to być koniecznie za 1500, będzie taniej to nawet lepiej.

 

edit2

No i rozumiem, że o stereo zapominam.

 

Edytowane przez Deragon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra miniwieza to wszystko czego by ci bylo potrzeba...zreszta tak od czapy to trudno jest cos podac...podany zestaw musial by do siebie jeszcze pasowac brzmieniowo. Rzadko to pisze (naprawde ;) ) ale ja bym na twoim miejscu kupil soundbara i podwiesil go pod tv (nie wiem czy tak sie da czy nie ale wydaje mi sie ze tak widzialem gdzies kiedys to zrobione). 

Nic wiecej ci w tym pokoju nie potrzeba bo nie ma sensu dawac tam niczego lepszego. Chinski soundbar nie jest jakis przesadnie drogi a kase mozna zostawic sobie. Bedzie to gralo na pewno chociaz troche lepiej niz glosniki w tv. 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a ta dobra miniwieża to mniej więcej czego szukać?

 

edit

Heh, jeszcze trochę pomęczę. U mnie w mieście jest taki człowiek widzę z takim sprzętami. Warto się czymś zainteresować?

https://www.olx.pl/oferty/user/TlXJ/

Edytowane przez Deragon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponuję "druciarstwo akustyczne". Jeśli możesz to daj ten piec pod okno, segment przesuniesz wtedy w lewo - a po prawo od szafy dasz wtedy jakąś kolumnę z BR z przodu ( musi wystawać  przed szafę i skierowana lekko do środka pokoju, trzeba tu wypróbować na wiele sposobów ... tam musi być odległość od ściany zachowana), druga kolumna tam gdzie teraz stoi piec. Być może coś by z tego wyszło. Bez profesjonalnego rysunku ( z dokładnymi wymiarami co do cm) pokoju to można tylko zgadywać jak to można poustawiać. Aby uzyskać odpowiednie efekty akustyczne trzeba ustawiać sprzęt z miarką, a w Twojej sytuacji to tylko gruntowne przemeblowanie albo co najmniej z tym co masz "jeżdżenie meblami" do skutku i chyba rezygnacja z jakiś elementów. Aby to poustawiać jakoś to wpierw ustawiaj kolumny i miejsce gdzie siedzisz (słuchasz)a potem do tego reszta mebli musi być podporządkowana. Czasami decydują centymetry by w miarę coś uzyskać. Zacznij od tego https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

 

Ps. chcesz słuchać to wszystko (lub bardzo wiele) w pokoju musi być temu podporządkowane... Akustyka a nie sprzęt to podstawa tej zabawy.

Edytowane przez jac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Deragon napisał:

No dobrze, a ta dobra miniwieża to mniej więcej czego szukać?

 

edit

Heh, jeszcze trochę pomęczę. U mnie w mieście jest taki człowiek widzę z takim sprzętami. Warto się czymś zainteresować?

https://www.olx.pl/oferty/user/TlXJ/

Jest to kompletnie nieopłacalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, neonlight napisał:

Do prawidłowej stereofonii muszą być zachowane określone warunki akustyczne, a w Twoim przypadku nie ma o tym mowy, bo urządzenie pokoju jest niesymetryczne i będzie miało negatywny wpływ na odbiór dźwięku.

Ale może nie każdy chce słuchać po audiofilsku siedząc na wprost kolumn i dosłuc**jąc się czegoś czego tam nie ma.. Tylko po prostu posłuchać muzyki.

Wzmacniacz możesz zakupić np. taki: https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-rotel-ra-02-CID99-IDqS2Kx.html#83e6c1c6ad

Głośniki choćby takie: https://allegro.pl/audiofilskie-tannoy-m-2-5-audiofeel-studio-i7670257482.html

Nie wiem czy to drogo czy tanio, czy się opłaca czy nie, ale coś takiego. Jak w idealnym  stanie to może się opłaca. I tak zaraz ktoś napisze, że za drogie ****o ci polecam. Głośniki jak będą za wysokie zawsze możesz położyć na boku.

4 godziny temu, jac napisał:

Ps. chcesz słuchać to wszystko (lub bardzo wiele) w pokoju musi być temu podporządkowane...

Nie musi. Słuchanie muzyki nie polega na audiofilskich rytuałach i szopkach.

Edytowane przez Rafacio
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofilem nie jestem i wielu rzeczy na pewno nie uslyszę, a co Wy moglibyście.

 

Blisko do tego gościa od kolumn mam, pojadę do niego chociażby po to by sobie odsłuchać, a trochę tego sprzętu tam ma widzę.

Z jego oferty czym można się zainteresować jeszcze?

W przyszłym tygodniu dopiero do niego można, także bez pośpiechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Rafacio napisał:

Ale może nie każdy chce słuchać po audiofilsku siedząc na wprost kolumn i dosłuc**jąc się czegoś czego tam nie ma.. Tylko po prostu posłuchać muzyki.

Tutaj nie chodzi o audio-voodoo, tylko o zachowanie bazy stereo, w przeciwnym wypadku, równie dobrze można polecić jakiś głośnik bluetooth i niech kolega sobie słucha w Mono. ;)

7 godzin temu, Rafacio napisał:

Głośniki jak będą za wysokie zawsze możesz położyć na boku.

No nie bardzo, bo prawie każda kolumna jest strojona do pracy w określonym położeniu.

7 godzin temu, Rafacio napisał:

Nie musi. Słuchanie muzyki nie polega na audiofilskich rytuałach i szopkach.

Skoro tak, to po co zmieniasz słuchawki, skoro mógłbyś pozostać przy K701 i po prostu słuchać muzyki, bez urządzania "rytuałów" i "szopek"? ;)

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwoity wzmacniacz i kolumny nawet walnięte na szafie przeważnie zagra lepiej niż jakiś bluetooth. Kiedyś przed "audiofilską rerwolucją" u większości ludzi głośniki ;leżały jebnięte na meblościance i grało. Po prostu.

1 godzinę temu, neonlight napisał:

No nie bardzo, bo prawie każda kolumna jest strojona do pracy w określonym położeniu.

Skoro i tak leża na szafie to jaka to różnica?

 

1 godzinę temu, neonlight napisał:

Skoro tak, to po co zmieniasz słuchawki, skoro mógłbyś pozostać przy K701 i po prostu słuchać muzyki, bez urządzania "rytuałów" i "szopek"?

Zmieniam bo po prostu mam to ochotę. Zmiana dla zmiany, no i Grado trochę bardziej mi obecnie odpowiadają. Nie ma w tym żadnej szopki. Szopka jest wtedy gdy te słuchawki pół godziny, co do milimetra układasz na uszach.

Słuchanie muzyki w dobrej jakości dźwięku jest możliwe bez sceny i bazy stereo. Choć niekoniecznie na jakimś tam głośniczku. Ja też nie mam prawidłowej bazy stereo ( za szeroko kolumny stoją) i nie jest mi ona do niczego potrzebna. Nie dbam też o to by mieć uszy na wysokości kopułek. Zresztą muzyka gra, a ja sobie siedzę z boku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat można zamknąć, po odsłuchu kilku zestawów z wybranką, zgodnie wybraliśmy połączenie TA-F530ES oraz T+A Stratos P30.

Nawet położenie tych monitorów tak wysoko nie zabiera przyjemności ze słuchania :)

Jedynie będę chciał jeszcze odstawić cały segmencik o dobre 10cm od ściany, by była jeszcze większa odległość między kolumną a ścianą niż jest obecnie.

 

Przy okazji mieliśmy możliwość usłyszenia, że kable faktycznie mają znaczenie i ten zestaw jest bardzo czuły na to, czym to jest razem spięte. Jestem w szoku, bo faktycznie to nie są nawet małe subtelne różnice, zmiana kabli zmienia kompletnie odbiór sprzętu.. Obecnie gra to na starych kabelkach niemieckich 4mm^2 i jest to trafione połączenie ;) W dodatku bez żadnego ocynowania, czy nawet zarabiania końcówkami jakimiś.

 

Dziękuję @Rafacio za podejście niekonwencjonalne i nakłonienie mnie do spróbowania czegoś poważniejszego niż jakiś soundbar czy miniwieża mimo złych warunków jakie posiadam w swoim pomieszczeniu dla tego sprzętu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Deragon napisał:

 

Dziękuję @Rafacio za podejście niekonwencjonalne i nakłonienie mnie do spróbowania czegoś poważniejszego niż jakiś soundbar czy miniwieża mimo złych warunków jakie posiadam w swoim pomieszczeniu dla tego sprzętu.

 

Pozdrawiam.

dokładnie o to chodzi , żeby nieć przyjemność ze słuchania a nie że, si nie da. Uszy ma się jedne i należy je szanować😀.

Mini wieża jest dobra do grażu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności