Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Test odtwarzacza FiiO M9


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Top serii M od FiiO. Zagrozi Iksom? :)

 

FiiO M9 to najnowszy odtwarzacz azjatyckiej marki i zarazem topowa pozycja linii M. M9-tka uzupełnia braki niższych modeli i posiada układ przetwornika znany z FiiO Q5 lub X5 III, czyli podwójne kostki AKM AK4490EN.


Przetestowałem już dwa niższe odtwarzacze serii: M3K oraz M7. Ten pierwszy doceniłem za niezłe brzmienie i spore możliwości. Drugi początkowo nie zachwycał relacją jakości do ceny, ale jego oprogramowanie niedawno zaktualizowano, dodając funkcje DAC-a USB oraz dwukierunkowy moduł Bluetooth. W teorii M9 to odtwarzacz właściwie bez braków – ma Wi-Fi z opcją strumieniowania muzyki, rozbudowany Bluetooth i wiele dodatkowych funkcji. Według producenta M9 ma oferować jakość dźwięku zbliżoną do rewelacyjnego DAC/AMP-a FiiO, czyli modelu Q5. Jak jest w praktyce?

 

https://kropka.audio/test/odtwarzacze/fiio-m9-recenzja/

 

 

1a.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle @maciuxczytało się bardzo fajnie, fajna recenzja :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja jak najbardziej ok. Ale dziwne trendy w tych DAPach ostatnio:

Fiio M9 jest gładszy od uznawanego nie tylko przeze mnie za bardzo gładkiego FiiO X5III, natomiast od M9 gładszy jest DX150. Gładkość poganiana gładkością

Edytowane przez dj1978
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dj1978 napisał:

Recenzja jak najbardziej ok. Ale dziwne trendy w tych DAPach ostatnio:

Fiio M9 jest gładszy od uznawanego nie tylko przeze mnie za bardzo gładkiego FiiO X5III, natomiast od M9 gładszy jest DX150. Gładkość poganiana gładkością

Do tego Fiio X5III jest gładszy od DX150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dj1978 napisał:

Recenzja jak najbardziej ok. Ale dziwne trendy w tych DAPach ostatnio:

Fiio M9 jest gładszy od uznawanego nie tylko przeze mnie za bardzo gładkiego FiiO X5III, natomiast od M9 gładszy jest DX150. Gładkość poganiana gładkością

 

Tutaj może w grę wchodzić samo nazewnictwo. Dla niektórych może to być bardziej miękkość niż gładkość. Doprecyzowując - M9 jest moim zdaniem gładki głównie w basie, a X5 III w całym paśmie, ale oba odtwarzacze reprezentują podobnie gładki charakter.  DX150 odbieram jako gładkiego ze względu na łagodniejszą prezentację góry od M9, który górę podaje mocniej, już mniej przystępnie. Tutaj wchodzą też filtry cyfrowe, które zmieniają zarysowanie góry/wyższej średnicy.

 

Wszystkie trzy odtwarzacze zaliczyłbym raczej do grona gładkich. DX200 czy AK70 MKII już do grających raczej konturowo i twardo. Obok nich byłby też Q5, szczególnie z AM3B.

 

Edit:

Ale jest coś na rzeczy z tym "trendem gładkości". Może to efekt utraty dominacji układów Sabre w DAP-ach i nie tylko na rzecz AKM? Z drugiej strony nie każdy AKM gra gładko. W takim X5 III to zasługa układu wzmacniacza, bo z LO granie jest już bardziej techniczne.

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2018 o 21:32, Marceli napisał:

Super recenzja, dzięki!

 

Player bardzo fajny.

Jestem ciekawy jak wygląda jego współpraca ze słuchawkami 300 ohm - jest w stanie napędzić takie słuchafony?

Szkoda, że w trybie odbiornika nie wspiera APTX-HD 🙂

 

Jak złapię chwilkę to sprawdzę rezultaty z trudniejszymi słuchawkami. Nic 300 Ohm nie mam, ale spróbuje nakarmić planary i niskoskuteczne AKG K612 Pro (120 Ohm).

 

Rzeczywiście, szkoda że M9 nie ma takich możliwości w trybie odbiornika, jak BTR3. Producent obiecał wprowadzanie LDAC-a, który jest dostępny w każdym smartfonie z Androidem Oreo, więc to już coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche lipa dla tych co wczesniej kupili FiiO x5-3, dali wiecej a maja zamulonego na systemie i brzmieniu grajka...(w taki ciekawy sposob - zamulony srodek a w kontrze tracaca cyfra gora heh) No ale jest i pozytyw - FiiO uczy sie na bledach i poprawia wady swoich starszych grajkow wolajac za nie mniej kasy. Teraz czas na obnizke ceny x5 -3 tak do 1.100zl. - pewnie juz pieniadze za jego reklame sie zwrocily a i cena bedzie adekwatna do tego co oferuje (chociaz brzmieniowo to dalej za drogo bedzie) :win:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Duży apdejt: https://fiio.com/newsinfo/162138.html

 

Wreszcie jest LDAC w trybie odbiornika i sporo innych nowości.

 

Edit: Jakby się komuś Tidal nie odpalał po apdejcie, to trzeba w ustawieniach wyczyścić dane apki i od nowa zalogować.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży apdejt: https://fiio.com/newsinfo/162138.html
 
Wreszcie jest LDAC w trybie odbiornika i sporo innych nowości.
 
Edit: Jakby się komuś Tidal nie odpalał po apdejcie, to trzeba w ustawieniach wyczyścić dane apki i od nowa zalogować.
Mogliby w Q5 LDAC dodać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Nicodem napisał:
34 minuty temu, maciux napisał:
Duży apdejt: https://fiio.com/newsinfo/162138.html
 
Wreszcie jest LDAC w trybie odbiornika i sporo innych nowości.
 
Edit: Jakby się komuś Tidal nie odpalał po apdejcie, to trzeba w ustawieniach wyczyścić dane apki i od nowa zalogować.

Mogliby w Q5 LDAC dodać...

 

Prawda. Ciekawe czy to w ogóle możliwe. Był w międzyczasie jakiś update FW i modułu BT, ale jakiś drobny - zmian nie zauważyłem, a operacja trochę bardziej skomplikowana niż w DAP-ach z Wi-Fi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Prawda. Ciekawe czy to w ogóle możliwe. Był w międzyczasie jakiś update FW i modułu BT, ale jakiś drobny - zmian nie zauważyłem, a operacja trochę bardziej skomplikowana niż w DAP-ach z Wi-Fi
Zdecydowanie bardziej skomplikowana. Wydaje mi się że gdzieś widziałem zapowiedź od kogoś z FiiO że to ogarną ale teraz nie jestem pewien czy to nie było odnośnie M9, który też wtedy testowałem.
Po LDAC bym chętnie połączył bo po kablu z telefonu żre baterię jak cholera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A w ogóle kiedykolwiek zapowiadali, że będzie M11?
Tak, gdzieś na hifi forum chyba wspominał ich pracownik o tym, że seria M zastąpi X (maja problemy z firmware) i M11 ma być czymś w rodzaju X7 bez modułów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak zainstalować aplikacje z białej listy dostępne na M9?

Które z nich polecicie? Chciałabym żeby grały min. 320kbs a najlepiej pliki bezstratne. Oczywiście oprócz Tidal HIFI, który znam.

Czy może ktoś wie jak zmienić język z chińskiego na angielski w aplikacji NetEase Cloud music? Czytałem że nadają tam w mp3 320kbs i FLAC.

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące aktualizacji oprogramowania, jak się to robi poprawnie? (w miarę szczegółowy opis proszę)

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2019 o 16:24, wfmsiekierka napisał:

 

Witam

Jak zainstalować aplikacje z białej listy dostępne na M9?

Które z nich polecicie? Chciałabym żeby grały min. 320kbs a najlepiej pliki bezstratne. Oczywiście oprócz Tidal HIFI, który znam.

Czy może ktoś wie jak zmienić język z chińskiego na angielski w aplikacji NetEase Cloud music? Czytałem że nadają tam w mp3 320kbs i FLAC.

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące aktualizacji oprogramowania, jak się to robi poprawnie? (w miarę szczegółowy opis proszę)

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Inne apki możesz wgrać na dwa sposoby. Pierwszy to ręczne pobranie ich z Internetu (np. z https://www.apkmirror.com/), wrzucenie ich w pamięć odtwarzacza (na kartę) i wgranie za pomocą menedżera plików w odtwarzaczu. W najnowszej wersji oprogramowania możliwe jest także wgrywanie apk poprzez Wi-Fi Song Transfer w aplikacji FiiO Music w odtwarzaczu. Same pliki .apk trzeba ponownie pobrać ręcznie na komputer.

 

Aktualizację oprogramowania przeprowadzasz za pomocą aplikacji "Technical Suport", która znajduje się domyślnie w pamięci odtwarzacza, jest do niej skrót na "pulpicie". Konieczne jest do tego Wi-Fi, odtwarzacz sam pobierze plik i zaktualizuje oprogramowanie - opcja Online upgrade. Znowu jest druga metoda, czyli ręczne pobranie aktualizacji na komputer, wrzucenie jej na kartę pamięci i wgranie za pomocą "Technical Support" - opcja Local upgrade.

 

Nie eksperymentowałem z innymi serwisami strumieniującymi, tymi chińskimi również. Jeśli jest Tidal i obsługa Spotify, to nie wiem czy jest sens interesować się tymi pozostałymi i walczyć ze zmianą języka.

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Inne apki możesz wgrać na dwa sposoby. Pierwszy to ręczne pobranie ich z Internetu (np. z https://www.apkmirror.com/), wrzucenie ich w pamięć odtwarzacza (na kartę) i wgranie za pomocą menedżera plików w odtwarzaczu. W najnowszej wersji oprogramowania możliwe jest także wgrywanie apk poprzez Wi-Fi Song Transfer w aplikacji FiiO Music w odtwarzaczu. Same pliki .apk trzeba ponownie pobrać ręcznie na komputer.
 
Aktualizację oprogramowania przeprowadzasz za pomocą aplikacji "Technical Suport", która znajduje się domyślnie w pamięci odtwarzacza, jest do niej skrót na "pulpicie". Konieczne jest do tego Wi-Fi, odtwarzacz sam pobierze plik i zaktualizuje oprogramowanie - opcja Online upgrade. Znowu jest druga metoda, czyli ręczne pobranie aktualizacji na komputer, wrzucenie jej na kartę pamięci i wgranie za pomocą "Technical Support" - opcja Local upgrade.
 
Nie eksperymentowałem z innymi serwisami strumieniującymi, tymi chińskimi również. Jeśli jest Tidal i obsługa Spotify, to nie wiem czy jest sens interesować się tymi pozostałymi i walczyć ze zmianą języka.
Dzięki

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2019 o 13:58, maciux napisał:

 

Nie eksperymentowałem z innymi serwisami strumieniującymi, tymi chińskimi również. Jeśli jest Tidal i obsługa Spotify, to nie wiem czy jest sens interesować się tymi pozostałymi i walczyć ze zmianą języka.

 

Jeśli kogoś interesuje muzyka spoza mainstream'u to M9 obsługuje Bandcamp oraz Soundcloud.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności