Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Test FiiO RC-BT


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Kabelko-adapter od FiiO. Spodziewałem się, że to będzie poziom uBTR, a jest lepiej.

 

RC-BT to nowy adapter Bluetooth w ofercie FiiO, tym razem w formie kabla z wtyczkami MMCX. Zastosowano interfejs bezprzewodowy w wersji 4.1 (Qualcomm CSR8645) z obsługą kodeków SBC, AAC i aptX. Urządzenie ma zapewnić 10 godzin odtwarzania muzyki w wysokiej jakości.


FiiO rozbudowuje ofertę urządzeń Bluetooth. Miałem już możliwość sprawdzić możliwości interfejsu wbudowanego w FiiO Q5, a także adaptery: BTR1, uBTR i BTR3. Takie rozwiązania nie są jednak dla każdego – adapter trzeba nosić w kieszeni, przypinać do ubrania lub zawieszać na szyi, a podłączony do niego kabel słuchawek może przeszkadzać. FiiO RC-BT ma być lepszym rozwiązaniem dla osób, którzy posiadają słuchawki z gniazdami MMCX. Urządzenie pozwoli zrobić z nich praktycznie typowe dokanałówki z Bluetooth. Na jakie brzmienie można liczyć?

 

https://kropka.audio/test/wzmacniacze/fiio-rc-bt-recenzja/

 

11a-2.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałaby się wersja PRO z lepszym DACem i obsługą aptX HD. Kabelek jest na pewno bardziej mobilny niż wszystkie te BTRy i XBki. Łatwiej go używać i schować do kieszeni. Być może trudniej jest zaaplikować w nim lepszą kość (mniej miejsca). Oczywiście sprzęty typu BTR obsłużą więcej słuchawek niż kabel z wtyczką MMCX, Każdy musi wybrać co mu pasuje, niemniej rozwój tego sprzętu byłby zalecany. Pytanie czy Fiio traktuje ten kabelek jako sprzęt dla "audiofilów" czy po prostu dla zwykłych słuchaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Lord Rayden napisał:

Przydałaby się wersja PRO z lepszym DACem i obsługą aptX HD. Kabelek jest na pewno bardziej mobilny niż wszystkie te BTRy i XBki. Łatwiej go używać i schować do kieszeni. Być może trudniej jest zaaplikować w nim lepszą kość (mniej miejsca). Oczywiście sprzęty typu BTR obsłużą więcej słuchawek niż kabel z wtyczką MMCX, Każdy musi wybrać co mu pasuje, niemniej rozwój tego sprzętu byłby zalecany. Pytanie czy Fiio traktuje ten kabelek jako sprzęt dla "audiofilów" czy po prostu dla zwykłych słuchaczy.

Raczej Lordzie nie masz co liczyć na zbyt szybkie spełnienie twych życzeń. A BTR-3 i BTR-1 są jak najbardziej mobilne. Chcesz pobawić się nimi? Jak tak pisz na pw 

@maciuxile ten kabelek kosztuje? Zamówiłem KZ plus po 12$ i w weekend będę je testował z różnymi słuchawkami. Masz go na własność czy tylko na testy? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też pozbęde się BTR-1. Ciekaw jestem różnic w tym kabelku w stosunku do kabelka  KZ. Cenowo to 4x,ten sam chip i ten sam czas pracy (wg producenta) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego kupiłem na Allegro za 150 zł. Zdecydowanie cena "właściwsza".

Pokrowiec Fiio to jednak MZ za mało. Strasznie skręcony kabelek w środku się robi. Słuchawki dopięte ...strach sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jaro54 napisał:

Ja też pozbęde się BTR-1. Ciekaw jestem różnic w tym kabelku w stosunku do kabelka  KZ. Cenowo to 4x,ten sam chip i ten sam czas pracy (wg producenta) 

 

Rzuć jakimś linkiem do tego konkretnego kabelka KZ. Znajduję pod tą nazwą różne wersje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wziołem w 3 wersjach, m.in. z mmcx

Edytowane przez Jaro54
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@maciux dzięki za dobrą jak zwykle recenzję :) Przede wszystkim co mnie cieszy, to że jak napisałeś będzie wersja bez nausznic/odcinków pamięciowych - to znacznie ułatwi/przyspieszy aplikację słuchawek i pozwoli używać swobodnie kabla z takimi modelami jak np. Final Audio E4000/E5000

co do HD, to wiecie... kabel Shure za 450 zł obsługuje tylko SBC (nie żebym się śmiał, ja płaczę ze śmiechu), więc nie jest źle, ale faktycznie jak mi wskoczą słuchawki Sony na aptX HD to jest istotnie lepiej

warto podkreślić, że zaletą takich kabli jest też wzmocnienie skuteczności dźwiękowej podłączonych słuchawek, bo te adaptery podbijają trochę audio

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, blueme napisał:

@maciux

Maciek jeszcze takie pytanie ponieważ ludzie w necie raportują zacinanie dźwięku/sygnału na tym kablu - czy sprawdziłeś go pod tym kątem, szczególnie na dworzu/ulicy?

 

Tak, sprawdziłem. Używam RC-BT na co dzień z iBasso IT01. Nie miałem żadnych problemów, także w zatłoczonym mieście.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

O kurcze, ten kabel jest bardzo rozrywkowy, dyskoteka pana dżeka, znacząco ociepla brzmienie i je podkolorowuje i podkręca, ale też zauważalnie osłabia sybilanty, harmoniczne, w sumie dla kogoś oczekującego zwiększonego fun factor i przyciemnienia, to powinien być udany zakup, bo efekt jest naprawdę mocno żywiołowy, rozrywkowy i radosny, ale uwaga, ma potencjalnie problemy z zasięgiem/czułością sygnału, bo już kiedy jestem w innym pokoju niż smartfon to mi potrafi szarpnąć sygnał (ciekawe jak na wolnym powietrzu na mieście w ruchu, kiedy jest też potencjalnie więcej zakłóceń...)

 

Edit: niestety na wolnym powietrzu też się zdarzają przycięcia, nie jest to nagminne ale występuje

Edytowane przez blueme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2018 o 09:32, Jaro54 napisał:

Taki wziołem w 3 wersjach, m.in. z mmcx

Doszedł ten kabel do Ciebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam od około 2 tygodni, ale tylko chwilę słuchałem, bo brakło czasu. Gra całkiem przyzwoicie (2-pinowy testowałem już) ale nie jest to poziom BTR-3

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaro54 napisał:

Tak mam od około 2 tygodni, ale tylko chwilę słuchałem, bo brakło czasu. Gra całkiem przyzwoicie (2-pinowy testowałem już) ale nie jest to poziom BTR-3

Nie, no jasne,że to nie duży sprzęt. Ciekawe czy jest równie dobry jak RC-BT

 

Długo szedł ?

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 20 dni, z czego najwięcej po Polsce, w Polsce były po 7 dniach, reszta po naszym kochanym kraju wędrowały

@Lord Rayden chcesz posłuchać? Napisz na pw którego chcesz ( mam z 2 pinami proste i kątowe oraz mmcx)

Edytowane przez Jaro54
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel KZ jest dłuższy niż Fiio. Nie ma takiej ściągającej opaski na końcu. Odcinki pamięciowe są moim zdaniem lepsze w Fiio (choć są na stałe wymodelowane).  Mają kolorowe oznaczenia L i R kanału. Także moduły BT w Fiio są mniejsze niż w KZ.

Ogólnie Fiio jest kablem zgrabniejszym i łatwiejszym do schowania w etui (Fiio dodaje swoje ale za małe jak zwykle). Jednak nie są to rzeczy , które w jakiś sposób dyskwalifikowały by kabel KZ.

 

Co do dżwięku to czas słuchania nadszedł... Na razie bez porównań - jest dobrze (na Fiio FH1) !

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, blueme napisał:

@Lord Rayden

Czy mógłbyś też napisać jak wypada porównanie stabilności połączenia Bluetooth (szarpanie/zrywanie sygnału) na obu kabelkach, czy któryś ma odczuwalnie mocniejszy sygnał/zasięg?

Na razie odsłuchiwany KZ nie zrywał mi polączenia z V30. Grał dość stabilnie. Podobnie gra Fiio. Ale jeszcze posłucham, może na spacerze.

 

Planuję dokupić wersję KZ MMCX - może 11.11.18 ? Stanieje do około 10 dolarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja złożyłem dziś reklamację do FiiO, coś z tym kablem ewidentnie jest niedobrze, nawet jak mam smartfon na biurku ok. 1m od słuchawek na szyi to mi zacina sygnał raz na kilka-kilkanaście minut, może to problem z tym konkretnym egzemplarzem...

KZ wydaje się więc rozsądniejszym zakupem, bo nawet jak przerywa to przy 50 zł jest to bardziej do przełknięcia niż przy 150

Edytowane przez blueme
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to ciekawe jest - czy to problem konieczności "przepchania" dużej ilości danych przez BT w wersji aptX szczególnie ? Albo zakłóceń odbioru ?

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Lord Rayden napisał:

Ogólnie to ciekawe jest - czy to problem konieczności "przepchania" dużej ilości danych przez BT w wersji aptX szczególnie ? Albo zakłóceń odbioru ?

Ogólnie to ciekawe jest - czy to problem konieczności "przepchania" dużej ilości danych przez BT w wersji aptX szczególnie ? Albo zakłóceń odbioru ?

 

Nie, aptX ma porównywalny transfer do SBC, niewiele większy, bo ok. 350 kbps

Dopiero aptX HD ma istotnie większy, ok. 580 kbps, polecam lekturę: https://www.qualcomm.com/solutions/voice-and-music/features/aptx

Po prostu nadajnik jest słaby, zrobili to wszystko na styk, żeby zapewnić dobre osiągi na baterii przy zachowaniu jej małych rozmiarów, ten kabelek jest przecież bardzo lekki i kompaktowy

Pewnie żeby to poprawić musieliby dać większą baterię lub zmienić elektronikę na droższą

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blueme Nie wykluczałbym wpływu smartfona. U mnie nie ma żadnych przycięć na mieście lub w mieszkaniu obok smartfona lub nawet sporo dalej. Mam aktualnie OnePlusa 5, jeszcze nie podpadł mi w kwestii Bluetootha. Jak zdarzały się cyrki, to były problemy ze słuchawkami (np. Sony WF-1000X). Co innego z laptopem (Yoga 720-13), gdzie zasięg był wyraźnie słabszy z każdym sprzętem Bluetooth. Stąd u Ciebie może to kwestia nadajnika BT w źródle dźwięku, a nie problem samego adaptera.

 

Masz możliwość sprawdzenia z innym źródłem BT?

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2018 o 17:22, blueme napisał:

 

Nie, aptX ma porównywalny transfer do SBC, niewiele większy, bo ok. 350 kbps

Dopiero aptX HD ma istotnie większy, ok. 580 kbps, polecam lekturę: https://www.qualcomm.com/solutions/voice-and-music/features/aptx

Po prostu nadajnik jest słaby, zrobili to wszystko na styk, żeby zapewnić dobre osiągi na baterii przy zachowaniu jej małych rozmiarów, ten kabelek jest przecież bardzo lekki i kompaktowy

Pewnie żeby to poprawić musieliby dać większą baterię lub zmienić elektronikę na droższą

Dlatego jak chcesz prawdziwego upgrade'u BT to na razie są tylko trzy rzeczy do wyboru: Shanling M0, Fiio BTR-3 lub Earstudio. Tylko te urządzenia pozwolą uciec od kabli nie kosztem jakości dźwięku. Reszta niestety zostaje w tyle. LHDC lub LDAC to możliwość słuchania bez kabli i bez straty jakości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności