Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Słuchawki dokanałowe dla totalnego amatora


ynex

Pytanie

Jestem totalnym amatorem i laikiem. Nigdy nie miałem żadnego związku z muzyką, nie jestem nawet pasjonatem. Przez lata słuchałem wyłącznie radia. Od ponad pół roku słucham muzyki klasycznej, szczególnie z instrumentami smyczkowymi. Słucham także muzyki relaksacyjnej, np. podczas wieczornego spaceru. Używam smartfona i laptopa. Obecnie używam słuchawek, które dostałem ze smartfonem, nowe kosztują na Allegro  około 30 zł.

 

Chciałbym mieć możliwość słuchania muzyki poprzez smartfona lub laptopa na lepszym poziomie. Czytałem nieco na forach o słuchawkach za 500 zł i więcej, o kartach dźwiękowych do laptopów. Kompletnie nie wiem czy potrzebuję wydać 700-800 zł, aby poczuć muzykę w lepszy sposób. Czy potrzebuję słuchawek za 100 zł czy muszę wydać minimum 500 zł i jeszcze kupić kartę dźwiękową.  Potrzebuję porady, wyznaczenia linii startu z przygodą z dźwiękiem, by powoli odkrywać dźwięk i lepiej się relaksować.

 

Szukam słuchawek dokanałowych na kablu z mikrofonem. Z góry dzięki za wszelki odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nic nie musisz.

Im więcej wydasz, tym czyściej będą grały, ale przyjemnie i czysto grające dokanałówki są już za kilka dolarów w Chinach.

Na początek spróbuj LG Quadbeat za 50zł na allegro. Cena niezobowiązująca, a sam sobie odpowiesz na swoje pytania. Są w sam raz do muzyki klasycznej. Tylko nie kupuj tych tańszych, bo to podróbki.
Jeśli będą grały jakoś gorzej z lapka i będzie Ci to doskwierało, to możesz kupić jakąś kartę dźwiękową. Od razu tego nie rób, bo są drogie, a pomagają tylko, jeśli faktycznie jest źle, albo masz już faktycznie wytrenowany słuch i drogie słuchawki.

 

Małe słuchawki szybko się psują, bo te kabelki są delikatne. Za pół roku będziesz pewnie szukał nowych. Droższe słuchawki oprócz lepszych głośniczków mają też np. odpinany kabel, co pomaga, ale często są niewygodne.

 

Proste doki grają "skromnie". Może tak być, że będziesz oczekiwał jakiegoś wielkiego dźwięku i wow od początku, ale możesz się rozczarować, bo to nie o to chodzi :) Czasami trzeba posłuchać tak z 15 minut, zanim zaczniesz zauważać drobne przyjemnostki. Potem to już poezja.

Ludzie mają różne rozkminy na temat jakości dźwięku,  gdy zaczynają. Poniżej kilka przykładów. Pomyślałem, że mogą Cię zainteresować:

- jakość dźwięku zależy głównie od nagrania. Są lepsze i gorsze. Muzyka klasyczna często jest wydawana w świetnej jakości. Na kiepskim sprzęcie tego nie słychać. Na dobrym już tak - stety-niestety ;)

- jakość dźwięku nie zawsze ma wpływ na to, czy muzyka "dociera" lub nie.

- jakość dźwięku nie jest równa przyjemności ze słuchania muzyki, ale duży skok na jakości, np z kiepskich słuchawek na dobre daje efekt "łał" przy niektórych kawałkach.

- nie wszystkie drogie słuchawki lubimy nawet, jeśli grają super dobrze. Audio jest jak lody. Są różne smaki. Możesz posiadać i tanie i drogie słuchawki, ale używać głównie tych tanich.

- Może się okazać, że będziesz słuchał innej muzyki niż dotychczas ze względu na to, że brzmi wyjątkowo dobrze akurat na tym konkretnym sprzęcie.

Edytowane przez rhalf
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Rafacio napisał:

Zacząłeś słuchać muzyki i od razu chcesz niszczyć sobie słuch i uszy dokanałówkami? Zadziwające.

 

Co to za teoria? Słuch niszczy zbyt duże natężenie dźwięku i to skąd on dobiega jest nieistotne. Jedyne co może w przypadku dokanałówek być minusem większa szansa zapaleń itp., spowodowane zatykaniem (brak wentylacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zawsze może kupić pchełki, ale słuchanie ich w hałasie nie jest ani zdrowe, ani przyjemne. Więc pytanie czy mają służyć do słuchania na polu czy w domu.
A zamknięte nauszne? Jak tak dalej będzie, to chyba dopiero w październiku ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lepiej Swing IE800, Timmkoo C630., KZ ED9, QKZ W 1PRO. Wszystkie poniżej 15$ i nieźle grające a do tego wygodne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja proponuje wybrać od razu fidue A65 (~200 zł), mam je jako drugie tańsze słuchawki i spisują się świetnie. Próbowałem mieć jeszcze tańsze do używania w ciężkich warunkach, ale takie KZ ED9 jednak mi nie podeszły :P .

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skoro budżet jest mało istotny i priorytetem jest klasyka oraz muzyka relaksacyjna, to bym brał coś z trójki Aune E1, Master&Dynamic ME05, Cozoy Hera.

Wszystkie oferują wysoki poziom grania, ale różnią się brzmieniem. Aune są najrówniejsze, ale i najmocniej akcentują bas, co świetnie się sprawdza w muzyce relaksacyjnej, w klasycy czasami trochę za bardzo się wybija. M&D w porównaniu z E1 bardziej stawiają na wyższą średnicę i sopran, mniej na bas, przez co dopasowanie do gatunków mają dokładnie odwrotne do Aune. Z kolei Hery, to taka łagodniejsza i trochę mniej szczegółowa wersja E1, zagrają dobrze w obu gatunkach, ale ustąpią pozostałej parze w tych, w których one są mocne. No i Cozoye wymagają dłuższego wygrzewania, bo na początku grają zauważalnie inaczej niż po jakichś 50 godzinach przebiegu.

 

Zdecydowanie bym odrzucił większość podanych wyżej budżetówek, bo po prostu nie nadają się do takiej muzyki.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Inszy napisał:

Skoro budżet jest mało istotny i priorytetem jest klasyka oraz muzyka relaksacyjna, to bym brał coś z trójki Aune E1

Zdecydowanie bym odrzucił większość podanych wyżej budżetówek, bo po prostu nie nadają się do takiej muzyki.

 

Budżet jest zawsze istotny. Nikt nie wspomniał, że jest inaczej.

Na start, na wieczorne spacery, dla początkującego, doki za 600,00 złotych, hmm ...

To może od razu andromedy, skoro budżet mało istotny.

Zdecydowanie bym odrzucił propozycje z tej półki cenowej.

Na początek tylko budżetowe doki.

Być może @ynex  nie zauważy różnicy pomiędzy np. Fidue A65, a  Aune E1. Sam pisze o sobie, że jest totalnym amatorem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pewnie, można na początek brać tylko budżetówki, tylko weź dobierz takie, które nie będą robiły kaszanki z klasyki, a dokładnie to się z nią będzie działo na większości poleconych tu słuchawek.

Tylko pytanie czy autor tematu chce kupić raz a dobrze, czy woli się zapoznawać z różnymi rodzajami brzmienia i ostatecznie wydać 2-3 tysiące na eksperymenty, bo albo mu polecono basotłuki, albo jakiś model, w którym padł kabel po miesiącu i będzie przerzucał złom jak zdecydowana większość użytkowników forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

16 godzin temu, ynex napisał:

Od ponad pół roku słucham muzyki klasycznej, szczególnie z instrumentami smyczkowymi. Słucham także muzyki relaksacyjnej, np. podczas wieczornego spaceru. Używam smartfona i laptopa. Obecnie używam słuchawek, które dostałem ze smartfonem, nowe kosztują na Allegro  około 30 zł. 

 

Autor tematu nie jest koneserem muzyki. Czemu ma to od razu być dość wysoka półka cenowa? 

Można nawet pominąć chińskie słuchawki, które imo złomem nie są. Ale dlaczego zaraz E1?

Fidue a65, czy np. FA E3000 chyba złomem nie są, basotłukami zresztą też nie.

Nie możemy wrzucać wszystkiego do jednego koszyka.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ktoś tu polecał E3000, które też budżetowe nie są? Poza tym, nigdy ich w uszach nie miałem, więc się nie odniosę czy warto czy nie warto je polecić w tym temacie. Fidue mają jednak za dużo basu do klasyki w której najbardziej istotne są instrumenty smyczkowe. Po pierwsze wiolonczele i kontrabas będą za długo wybrzmiewały, po drugie jak wejdą kotły, to znikną skrzypce.

Dlaczego E1? Bo grają ze wszystkiego, nie są czułe na źródło i świetnie wypadają w muzyce relaksacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@ynex jeżeli kompletnie nie wiesz, to zacznij od jakichkolwiek odsłuchów w sklepach. Tak to każdy może zgadywać tylko, co Ci może przypasować.
Do smyczkowej muzyki Aune E1 się sprawdzi. Świetnie brzmiące doki i do tego powinien się zgrać i z telefonem i z laptopem.

 

@Rafacio w dokach jedynie trzeba pamiętać o regularnej wentylacji ucha i przerwach. Poza tym niszczenie słuchu jak z każdym innym źródłem hałasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, bachankas napisał:

@ynex jeżeli kompletnie nie wiesz, to zacznij od jakichkolwiek odsłuchów w sklepach. Tak to każdy może zgadywać tylko, co Ci może przypasować.
Do smyczkowej muzyki Aune E1 się sprawdzi. Świetnie brzmiące doki i do tego powinien się zgrać i z telefonem i z laptopem.

 

Nikt nie twierdzi, że E1 to złe słuchawki. Sam byłem nimi zauroczony.

A rada od @bachankas  to coś od czego zawsze trzeba zaczynać, można wtedy dokonać sensownego zakupu, często za niewielkie pieniądze.

I nie tyczy to tylko zakupu słuchawek ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem jest tylko z odsłuchem słuchawek dokanałowych. Niewiele sklepów ma testówki, tak jak np. Audiomagic, Top hifi czy mp3store, a i to tylko niektóre modele.

Aune E1 nie mają kabelka z mikrofonem, podobnie chyba Cozoy. Z tych tu polecanych mikrofon widzę mają tylko M&D ME05 i Fidue A65, a jak Finale to tylko wersja E3000C jest z pilotem, bo E3000 są go pozbawione.

Jak to ma być do klasyki to polecę od siebie jeszcze Audeo PFE022 lub PFE122, wersja z pilotem. Jeśli budżet jest problemem można się rozejrzeć za używkami.

 

Edytowane przez Bernie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Audeo nie polecam, mimo że uważam je za wybitne. Niestety nie są już produkowane, a przez to dostępność szarych filtrów (tych najlepszych) jest zerowa.

Można oczywiście czyścić używane, ale to do czasu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aune E1 jak osobiście lubię to uważam, że do klasyki mają za dużo basu.

A Audeo dwie sztuki szarych filtrów mają zwykle w komplecie i przy odpowiednim regenerowaniu wodą utlenioną pociągną bardzo długo. Ja na jednej parze jechałem chyba dwa lata,  drugą mając w zapasie i były jak nowe. Oczywiście wszystko jest do czasu.

 

A do autora tematu - do klasyki będą też dobre Etymotic MK5, jeśli głębsza aplikacja nie stanowi problemu (brak mikrofonu też jakby co).

 

Edytowane przez Bernie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej,

 dzięki za ciekawą dyskusję. To co mogę powiedzieć o sobie, to głównie sprawa, że nie lubię basu. Nie potrafię tego zmierzyć w jakim stopniu, ale zawsze wolałem muzykę lżejszą, na wyższych tonach, niż bas. Mam wrażenie, że niskie tony przeszkadzają mi. Ale to tylko odczucie, bo nie mam z muzyką nic wspólnego.

 

Jeżeli muszę wydać 500 zł na nowe słuchawki, to będzie mi trochę szkoda, wolałbym wydac 200-300 zł i byłoby to dla mnie natychmiastowo akceptowalne. Nie potrzebuję i nie chcę odpinanych kabli w słuchawkach. Potrzebuję sensownego dźwięku, aby po zakupie poczuć różnicę i po kilku tygodniach może nawet rozróżnić co było w starych słuchawkach inne.  Potrzebuję, aby w łsuchawkach był także mikrofon,

 

Ze słuchawek korzystam dziennie przez około godzinę. Głównie wieczorami,gdy dzieci śpią włączam muzykę, aby się zrelaksować, czasem wychodzę na spacer. Nie słucham głośno, nigdy nie byłem fanem głośnej muzyki. Staram się słuchać tak, by uszy na drugi dzień nie mówiły "odpocznij". Jestem amatorem, który nie spędza długich godzin na słuchawkach. Maksymalnie godzinę dziennie (i to nie każdego dnia), czasem kilka rozmów przez telefon na słuchawkach (dlatego potrzebuję mikrofonu).

 

Bardzo miło i łatwo czyta mi się porady polecające konkretne modele, bo nie znam się na tyle na sprzęcie by móc porównać słuchawki z mocnym lub mniejszym basem itp. Bardzo dziękuję za wskazówki, jesteście niesamowicie pomocni. Mam nadzieję, że pojawi się jeszcze kilka opinii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak budżet ma być w granicach 200-300 złotych, skupione na górze, a nie basie, to zdecydowanie warto się zainteresować MEE M6 Pro. Jest jeszcze nowy model M6 Pro 2gen, który ma równiejsze brzmienie, więc na początek pewnie będzie lepszym wyborem, bez dużego szoku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Inszy napisał:

Jak budżet ma być w granicach 200-300 złotych, skupione na górze, a nie basie, to zdecydowanie warto się zainteresować MEE M6 Pro. Jest jeszcze nowy model M6 Pro 2gen, który ma równiejsze brzmienie, więc na początek pewnie będzie lepszym wyborem, bez dużego szoku ;)

Trochę taniej za mee M60pro, u @bigmarassą za 179 pln. Bardzo fajne słuchawki mam i mogę polecić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W poniedziałek, wtorek powinienem mieć FA E3000, są w teraz w mp3store po 199,00.

Mam już model Heaven V który gra właśnie tak jak byś chciał ale jest sporo poza budżetem.

Możliwe, że właśnie E3000 będzie, dla ciebie, strzałem w dziesiątkę.

A no właśnie, wywołuję @jd1210  może się wypowie na temat E3000, jest ekspertem przecież.:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, chico99 napisał:

W poniedziałek, wtorek powinienem mieć FA E3000, są w teraz w mp3store po 199,00.

Mam już model Heaven V który gra właśnie tak jak byś chciał ale jest sporo poza budżetem.

Możliwe, że właśnie E3000 będzie, dla ciebie, strzałem w dziesiątkę.

A no właśnie, wywołuję @jd1210  może się wypowie na temat E3000, jest ekspertem przecież.:)

Jakim ekspertem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Autor tematu nie lubi basu, to raczej E3000 mu nie podejdą. One grają dość ciemno i potrzebują jasnych \ analitycznych grajków, według mnie. W takim układzie rozwijają w pełni skrzydła.

Można by pomyśleć nad FA E2000, nie mają tak podbitego basu i grają równiej.

Fidue A65 też mają konkretny bas i do tego mniejszą scenę.

Nie miałem Aune E1, z tego co wyczytałem, one mogły by spełnić wymogi ynex.

W proponowanej kwocie mieszczą się jeszcze Vsonic: GR07 są OK, ale pękają kopułki.

Ale takie VSD5 nie mają z tym problemu.

http://www.mp3store.pl/article/vsonic-vsd5-ean.6923994700319,2015411056551230415.html 

 

Edytowane przez jd1210
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności