Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Używany laptop z Windows 10 a reinstalacja


Mihu83

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, pytanie nooba.

 

Planuję zakupić używanego lapka, który miał pierwotnie Windows 8.1, następnie został zaktualizowany do Windows 10.

Zastanawia mnie kwestia reinstalacji systemu w przypadku wymiany dysku czy też tak po prostu, bo np. Windows 10 się wywali.

Z tego co pamiętam, po aktualizacji klucz Windows 10 jest przypisany do konta Microsoft... czy w przypadku reinstalacji muszę mieć dane(login, hasło) konta Microsoft poprzedniego właściciela czy mogę to jakoś obejść, pominąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że tak.

Czyli nie powinno być problemu z dodaniem czystego konta Microsoftu?

Jeszcze taka kwestia, można mieć podpięte to samo konto Microsoftu pod stancjonarkę i laptopa? Na stacjonarnym mam już Windows 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mihu83 napisał:

Panowie, pytanie nooba.

 

Planuję zakupić używanego lapka, który miał pierwotnie Windows 8.1, następnie został zaktualizowany do Windows 10.

Zastanawia mnie kwestia reinstalacji systemu w przypadku wymiany dysku czy też tak po prostu, bo np. Windows 10 się wywali.

Z tego co pamiętam, po aktualizacji klucz Windows 10 jest przypisany do konta Microsoft... czy w przypadku reinstalacji muszę mieć dane(login, hasło) konta Microsoft poprzedniego właściciela czy mogę to jakoś obejść, pominąć?

 

Jeśli nic nie zmieniałeś w sprzęcie, a był na nim Windows 10, to aktywuje się automatycznie po ponownej instalacji. Ponadto, jeśli masz naklejkę kwadratową małą, tę od Windowsa 8.1, oznacza to że ma klucz w biosie, tzw. OEM Activation 3, na tym kluczu też się aktywuje Windows 10 z definicji.

2 godziny temu, Mihu83 napisał:

No chyba że tak.

Czyli nie powinno być problemu z dodaniem czystego konta Microsoftu?

Jeszcze taka kwestia, można mieć podpięte to samo konto Microsoftu pod stancjonarkę i laptopa? Na stacjonarnym mam już Windows 10.

 

Konto Microsoft, w rozumieniu online'owego konta użytkownika Windows, nie ma nic wspólnego z licencją na system operacyjny. W takim zastosowaniu to konto do autoryzacji i zarządzania usługami chmurowymi, OneDrive itp. Możesz się na nim zalogować gdzie masz ochotę i gdzie chcesz korzystać z tych samych usług. Możesz też oczywiście na nowej instalacji Windows 10. I jest to niezależne od licencji na system.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie wskazówki, wątpliwości zostały rozwiane.

 

@Rafacio Tak z ciekawości, co ciekawego(i kiedy) wyhaczyłeś? Ja poluje na używkę Asusa N551JM ale z tego co czytam to bateria tragedia. Niby będzie użytkowany "stacjonarnie", zamiast drugiego monitora lapek ale i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko do netu itp zastosowań za 500 zł Thinkpad E330. i3 3120, 4 GB RAM. Na co dzień stacjonarny.

 

7 godzin temu, Oskar2905 napisał:

A czytałeś to co

Rzadko czytam czyjeś odpowiedzi bo mi się nie chce tylko jak mi się chce to odpowiadam na pierwszy wpis w wątku.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Oskar2905 napisał:

A czytałeś to co @SlawekR napisał wyżej? Jeśli laptop miał fabrycznie windowsa 8.1 albo nowszego to klucz jest w biosie już.

 

No nie do końca tak. To że miał Windowsa 8.1 nie jest jednoznaczne z kluczem w biosie. Nie należy łączyć tych dwóch rzeczy wprost, Jedna nie determinuje drugiej.

Mała kwadratowa naklejka, stosowana począwszy od Windows 8, taka bez numeru z kluczem licencyjnym, jest widomym znakiem, że klucz jest w biosie. A tak poza tym system operacyjny, także legalny, mógł się znaleźć w komputerze  inaczej. Mógł być  dokupiony jako licencja elektroniczna, upgrade, notebook mógł być bez systemu i ten został dokupiony później, itd itp. Więc sam fakt że system tam był wyższy od 7ki, nie oznacza klucza w biosie. Nie łączmy tych rzecz. Co prawda większość notebooków dystrybuowana jest z systemami i jeśli był to system od 8 w górę, to jest 80% prawdopodobieństwa, że klucz jest w biosie, ale 80 to nadal nie 100.

9 godzin temu, Mihu83 napisał:

Dzięki za wszystkie wskazówki, wątpliwości zostały rozwiane.

 

@Rafacio Tak z ciekawości, co ciekawego(i kiedy) wyhaczyłeś? Ja poluje na używkę Asusa N551JM ale z tego co czytam to bateria tragedia. Niby będzie użytkowany "stacjonarnie", zamiast drugiego monitora lapek ale i tak.

 

Na pewno należy szukać notebooka z SSDkiem, to na dziś podstawowa podstawa do komfortowej pracy. Windows 10 od  ver 1703, począwszy, bardzo mocno korzysta z dysku i jest zoptymalizowany pod dyski flashowe. Na rotującym przez 10 minut pracy po włączeniu, praktycznie nic się nie da robić, bo się czołga, a nie pracuje i to niezależnie od wydajności pozostałych komponentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, SlawekR napisał:

 

No nie do końca tak. To że miał Windowsa 8.1 nie jest jednoznaczne z kluczem w biosie. Nie należy łączyć tych dwóch rzeczy wprost, Jedna nie determinuje drugiej.

Mała kwadratowa naklejka, stosowana począwszy od Windows 8, taka bez numeru z kluczem licencyjnym, jest widomym znakiem, że klucz jest w biosie. A tak poza tym system operacyjny, także legalny, mógł się znaleźć w komputerze  inaczej. Mógł być  dokupiony jako licencja elektroniczna, upgrade, notebook mógł być bez systemu i ten został dokupiony później, itd itp. Więc sam fakt że system tam był wyższy od 7ki, nie oznacza klucza w biosie. Nie łączmy tych rzecz. Co prawda większość notebooków dystrybuowana jest z systemami i jeśli był to system od 8 w górę, to jest 80% prawdopodobieństwa, że klucz jest w biosie, ale 80 to nadal nie 100.

 

Na pewno należy szukać notebooka z SSDkiem, to na dziś podstawowa podstawa do komfortowej pracy. Windows 10 od  ver 1703, począwszy, bardzo mocno korzysta z dysku i jest zoptymalizowany pod dyski flashowe. Na rotującym przez 10 minut pracy po włączeniu, praktycznie nic się nie da robić, bo się czołga, a nie pracuje i to niezależnie od wydajności pozostałych komponentów.

Lapek był oryginalnie w sprzedaży z preinstalowanym W8.1.

Co do dysku, to standardowo w tym modelu był i nadal jest HDD(1TB, 7200rpm) ale pierwsze co planuję zrobić, to właśnie montaż SSD, a że mam "zbędnego" Cruciala M6P, to obejdzie się bez dodatkowych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wyjaśniono kwestię zasadniczą to spytam lekko zbaczając z tematu - jest jakiś określony typ laptopa/notebooka 11-13 cali, mały, płaski, wyłącznie do przeglądania internetu ? Chodzi o coś taniego. Do 500 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafacio napisał:

Ja tylko do netu itp zastosowań za 500 zł Thinkpad E330. i3 3120, 4 GB RAM. Na co dzień stacjonarny.

 

Swego czasu miałem jakiegoś biznesowego Thinkpada 13 cali i jak na swój wiek radził sobie bardzo dobrze. Jedyne co mnie od niego odrzuciło to matryca, jakość kolorów i kąty widzenia to była tragedia. Gdyby nie to, pewnie by u mnie został.

4 minuty temu, Lord Rayden napisał:

Skoro wyjaśniono kwestię zasadniczą to spytam lekko zbaczając z tematu - jest jakiś określony typ laptopa/notebooka 11-13 cali, mały, płaski, wyłącznie do przeglądania internetu ? Chodzi o coś taniego. Do 500 zł .

Do przeglądania netu pewnie by się coś znalazło w kwocie do 500 zł ale raczej nie będzie to nic płaskiego, bardziej biznesowe grubaski Della albo IBM/Lenovo.

Możesz poszperać tutaj: https://polecanelaptopy.blogspot.com/search?updated-max=2018-05-04T00:13:00%2B02:00&max-results=7

Fajna lista.

Edytowane przez Mihu83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często na morele.pl są poleasingowe laptopy w rozsądnych cenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lord Rayden polecam jakiegoś laptopa poleasingowego z serii biznesowej w tych pieniądzach. Za tą kasę nic nowego nie kupisz co by nie przyprawiało o ataki furii podczas użytkowania ;) . Jeśli nie zależy ci na jakiś świetnych osiągach, a tylko na przeglądaniu neta to najlepiej grafikę zintegrowaną. Fajnie by było żeby laptop miał możliwość dołożenia ramu albo np. wymiany procka (coraz rzadziej producent daje takie możliwości ale czasami zdarza sie...jeszcze). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lord Rayden napisał:

Skoro wyjaśniono kwestię zasadniczą to spytam lekko zbaczając z tematu - jest jakiś określony typ laptopa/notebooka 11-13 cali, mały, płaski, wyłącznie do przeglądania internetu ? Chodzi o coś taniego. Do 500 zł .

Ja nie narzekam na mojego Lenovo E330. Z tym, że za 500 kupiłem go bez dysku, no i nie jest taki cienki. Zaletą jest cicha praca. Pytanie czy rozdzielczość 1366x768 to nie będzie za mało. Dla mnie nie jest.

 

2 godziny temu, Oskar2905 napisał:

Nie no to świetny masz szacunek do pozostałych forumowiczów. Tylko pogratulować normalnie.

Nie wiem co nie czytanie innych odpowiedzi do stosunkowo świeżego wątku ma do szacunku wobec innych użytkowników. Jest pytanie, znam odpowiedź to odpowiadam. Przynajmniej pytający ma taką samą odpowiedź z kilku źródeł.

Edytowane przez Rafacio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności