Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Moja referencyjna lista muzyczna (czerwiec 2018)


davenieadiofil

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek kilka uwag:

 

Tylko krowa nie zmienia zdania, w związku z tym nie uważam, że odnalazłem idealny zestaw utworów do testowania sprzętu ;) Mniejsze lub większe zmiany w pozycjach mogą przyjść z czasem, ponieważ słucham sporo różnej muzyki. Odkrywam też nowe rzeczy (głównie dzięki serwisom streamingowym).  Bez dalszych wstępów, pragnę przedstawić użytkownikom forum zbiór dźwięków, które służą mi do oceny słuchawek lub głośników podczas pierwszych godzin obcowania z nowym sprzętem. 

 

Jest mniej lub bardziej audiofilsko w kontekście doboru muzyki, najczęściej słucham poniższych nagrań w formacie FLAC. Jak widać, mamy też rozległość gatunków - od jazzu aż po rocka, ambient i elektronikę

1. Stan Getz, Astrud Gilberto - Corcovado (Quiet Nights Of Quiet Stars)

2. Stan Getz, Charlie Byrd - Samba Dees Days

3. Lady Gaga - Sinner's Prayer

4. Justice - Safe And Sound

5. Ella Fitzgerald - A Night In Tunisia

6. Ella Fitzgerald - Stella by Starlight

7. Led Zeppelin - Tangerine

8. Led Zeppelin - Celebration Day

9. Black Sabbath - Iron Man

10. Black Sabbath - War Pigs

11. Tycho - Plains

12. Aphex Twin - Alberto Balsalm

13. Aphex Twin - Helosphan

14. Biosphere - Poa Alpina

15. Nils Frahm - Went Missing

16. Radiohead - Lucky

17. Radiohead - Daydreaming

18. Ben Webster, Oscar Peterson - When Your Lover Has Gone

19. Maciej Zieliński - Samba Smutna

20. Ventures - Ginchy

 

P.S. Powyższej listy używam również do wygrzewania słuchawek, choć zdarzało mi się też przechodzenie tego procesu tylko i wyłącznie płytą Johna Coltrane'a - Blue Train zapętloną w kółko ;) 

 

 

Edytowane przez davenieadiofil
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Darkside of the Moon"  Floydów- chyba najlepsza realizacja audio jaką słyszałem. Abstrahując od zawartości stricte muzycznej, która sama w sobie jest genialna.

 

Do tego większość wydawnictw Chesky Records.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraftwerk - The Mix 2009

Nils Lofgren - Keith Don't Go

Gojira - Drum Solo

Yosi Horikawa - Wandering

Yello - Touch Yello

Michael Jackson - Thriller i Bad

Massive Attack - Mezzanine

Kashiva Daisuke - EVE

Nick Cave & The Bad Seeds - Red Right Hand

Spanish Guitar Chill Out - Andalusian Fire

Cafe Accordion Orchestra - El Bodeguero

Billy Cobham - Drum 'n' Voice vol.3

Alanis Morissette - Jagged Little Pill Acoustic

Dream Theater - Awake

Metallica - Black Album

Euge Groove - House Of Groove

Great White - Absolute Hits

Dire Straits - Dire Straits

Fourplay - Fourplay

Steve Morse Band - Out Standing In Their Field

Lary Carllton - Greatest Hits Re-Recorded Volume One

Audiomachine - Call Of Duty - Draconian Dream

....

 

Edytowane przez neonlight
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, davenieadiofil napisał:

... pragnę przedstawić użytkownikom forum zbiór dźwięków, które służą mi do oceny słuchawek lub głośników podczas pierwszych godzin obcowania z nowym sprzętem.

 

Pomysł całkiem fajny.:)

Ale jeśli już, w tytule wątku jest "lista referencyjna" służąca do testowania sprzętu

to wraz z wykonawcą i tytułem utworu warto podać jaka to realizacja, jaki wydawca płyty, albumu.

Techniczna realizacja muzyki, nie wnikając w jej artystyczną wartość, ma kolosalny wpływ na jej

brzmienie.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chico99 napisał:

 

Pomysł całkiem fajny.:)

Ale jeśli już, w tytule wątku jest "lista referencyjna" służąca do testowania sprzętu

to wraz z wykonawcą i tytułem utworu warto podać jaka to realizacja, jaki wydawca płyty, albumu.

Techniczna realizacja muzyki, nie wnikając w jej artystyczną wartość, ma kolosalny wpływ na jej

brzmienie.

 

Tak, tylko jest taki mały.. mały problem, bo serwis Spotify nie podaje takich informacji, a ostatnimi czasy służy mi, jako główne źródło muzyki, także ten.. :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, neonlight napisał:

Tak, tylko jest taki mały.. mały problem, bo serwis Spotify nie podaje takich informacji, a ostatnimi czasy służy mi, jako główne źródło muzyki, także ten.. :P.

 

Chcesz powiedzieć że jako swoich referencyjnych nagrań do testowania sprzętu używasz spotify który oferuje w najlepszym razie mp3 320kbps? Jak używasz chromecasta to nawet taka kiszka jak 128kbps.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i owszem, czysta profanacja, nieprawdaż?! :) Sorry, ja nie z tych, co słyszą różnice w "sieciówych", za cienki bolek w uszach jestem :P. A tak po prawdzie, to już przestałem dążyć za wszelką cenę do perfekcji, 320kbps jest na tyle dobrą jakością, że tylko w bezpośrednim porównaniu z Flac czy Wave, słychać różnicę, czyli dla mnie jest to kwestia pomijalna w codziennym użytkowaniu i nie mam na takie "zabawy" czasu ;).

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, neonlight napisał:

Kraftwerk - The Mix 2009

Nils Lofgren - Keith Don't Go

Gojira - Drum Solo

Yosi Horikawa - Wandering

Yello - Touch Yello

Michael Jackson - Thriller i Bad

Massive Attack - Mezzanine

Kashiva Daisuke - EVE

Nick Cave & The Bad Seeds - Red Right Hand

Spanish Guitar Chill Out - Andalusian Fire

Cafe Accordion Orchestra - El Bodeguero

Billy Cobham - Drum 'n' Voice vol.3

Alanis Morissette - Jagged Little Pill Acoustic

Dream Theater - Awake

Metallica - Black Album

Euge Groove - House Of Groove

Great White - Absolute Hits

Dire Straits - Dire Straits

Fourplay - Fourplay

Steve Morse Band - Out Standing In Their Field

Lary Carllton - Greatest Hits Re-Recorded Volume One

Audiomachine - Call Of Duty - Draconian Dream

....

 

 

16 minut temu, neonlight napisał:

A i owszem, czysta profanacja, nieprawdaż?! :) Sorry, ja nie z tych, co słyszą różnice w "sieciówych", za cienki bolek w uszach jestem :P. A tak po prawdzie, to już przestałem dążyć za wszelką cenę do perfekcji, 320kbps jest na tyle dobrą jakością, że tylko w bezpośrednim porównaniu z Flac czy Wave, słychać różnicę, czyli dla mnie jest to kwestia pomijalna w codziennym użytkowaniu i nie mam na takie "zabawy" czasu ;).

 

8 godzin temu miałeś czas kompilować swoją referencyjną liste do testowania sprzetu ale nie masz na takie zabawy czasu. Umkeeeeey :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Spawn napisał:

 

Chcesz powiedzieć że jako swoich referencyjnych nagrań do testowania sprzętu używasz spotify który oferuje w najlepszym razie mp3 320kbps? Jak używasz chromecasta to nawet taka kiszka jak 128kbps.

 

Co prawda, to prawda.

Lista referencyjna utworów w stratnej kompresji mp3 ... trochę to niepoważne.

Osobiście używam do testów przynajmniej flac 24/44.  A najlepiej DSF, DFF w formacie DSD.

I nie żebym był jakimś nawiedzonym koneserem jakości, dobrze skompresowanej muzyki w

formacie mp3 słucham z dużą przyjemnością.:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Spawn napisał:

 

 

8 godzin temu miałeś czas kompilować swoją referencyjną liste do testowania sprzetu ale nie masz na takie zabawy czasu. Umkeeeeey :)

Uwierz, zajęło mi to 5 - 10 minut, bo mam ją zapisaną pod jedną playlistą ;). Sądziłem też, że zrobię dobry uczynek umieszczając moje propozycje, a nóż się komuś spodoba jakaś pozycja. Wracając do tematu jakości plików stratnych 320kbps, to dla mnie wystarczy w zupełności test na takowych, nie potrzebuję 1000000kbps, żeby ocenić, czy dany sprzęt wpisuje się w moje preferencje, czy też nie. Nie zamierzam też popaść w paranoję i analizować każdy niuans, tudzież odcień barwy lub ilość bitów w bicie, powiedzmy, że  ten etap mam już dawno za sobą. Teraz, staram się skupić na samej muzyce, a tej na Spotify-u jest od jasnej cholery i nie wiem, czy do końca swojego żywota zdołam to "wszystko" przesłuchać, choć bardzo chciałabym.

12 godzin temu, chico99 napisał:

 

Co prawda, to prawda.

Lista referencyjna utworów w stratnej kompresji mp3 ... trochę to niepoważne.

Osobiście używam do testów przynajmniej flac 24/44.  A najlepiej DSF, DFF w formacie DSD.

I nie żebym był jakimś nawiedzonym koneserem jakości, dobrze skompresowanej muzyki w

formacie mp3 słucham z dużą przyjemnością.:)

 

A jaki jest sens, testować sprzęt na formatach bezstratnych lub wysokiej rozdzielczości, skoro 90% slucham w 320kbps?! Sztuka dla sztuki?!  Sorry, ale to się mija z celem i jest w moim przypadku, stratą czasu ;).

Edytowane przez neonlight
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, neonlight napisał:

Sądziłem też, że zrobię dobry uczynek umieszczając moje propozycje, a nóż się komuś spodoba jakaś pozycja.

 

Nikt nie mówi, że nie zrobiłeś.:)

Sam, kilka pozycji, dorzuciłem do swoich zbiorów.

 

Chodzi tylko o to, że wiele osób zagląda na forum celem

pogłębienia swojej wiedzy.

Mogą niestety, w tym wypadku, wyciągać błędne wnioski,

że do testowania sprzętu audio, spokojnie wystarcza muzyka

w formacie mp3. Co prawdą nie jest.

 

 

7 godzin temu, neonlight napisał:

A jaki jest sens, testować sprzęt na formatach bezstratnych lub wysokiej rozdzielczości, skoro 90% slucham w 320kbps?! Sztuka dla sztuki?!  Sorry, ale to się mija z celem i jest w moim przypadku, stratą czasu ;).

 

I tu się zgadzam, jak nie słyszysz różnicy, to w twoim przypadku mija się to z celem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, chico99 napisał:

I tu się zgadzam, jak nie słyszysz różnicy, to w twoim przypadku mija się to z celem.

 

Ja ponadto uważam, że średni sens ma również słuchanie FLAC'ów czy innych bezstratnych formatów bez DAC'a. No chyba, że odtwarzacz sam w sobie jest dobrym źródłem, co w przypadku słuchania z telefonu nie jest jakieś super. Na co dzień też słucham MP3, bo to nie grzech. Różnicę FLAC/MP3 320 słyszę dość wyraźnie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, chico99 napisał:

I tu się zgadzam, jak nie słyszysz różnicy, to w twoim przypadku mija się to z celem.

Nie napisałem, że jej nie słyszę tylko, że różnica pomiędzy 320kbps a Flac, jest na tyle mała (dla mnie), że w codziennym odsłuchu wręcz pomijalna (dla mnie). Skoro dla Was ilość bitów jest priorytetem i niezbędnym do oceny sprzętu, to ok, Wasz wybór. Natomiast daję głowę, że w odstępie czasowym, pomiędzy 320kbps a Flac, nawet dobrze znając dany album, nie bylibyście w stanie stwierdzić, czy brzmi on stratnie, czy bezstratnie ;). Z mojej strony.. EOT ;).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, neonlight napisał:

 Skoro dla Was ilość bitów jest priorytetem i niezbędnym do oceny sprzętu

 

Priorytetem jest jakość utworów referencyjnych, która wiąże się bezpośrednio ze stopniem kompresji materiału, a

w formatach bezstratnych z rozdzielczością i częstotliwością próbkowania.

 

2 godziny temu, neonlight napisał:

Natomiast daję głowę, że w odstępie czasowym, pomiędzy 320kbps a Flac, nawet dobrze znając dany album, nie bylibyście w stanie stwierdzić, czy brzmi on stratnie, czy bezstratnie ;). Z mojej strony.. EOT ;).

 

Z mojej strony też koniec tematu. Wątek nie o tym.

Ale na głowę uważaj, jedną masz tylko.;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności