Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wpływ drewna na brzmienie Słuchawki DIY


Kiss_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam zapytanie czy procesory bursona jeżeli zastosowałbym jako OPAMP  to też zmienia charakterystykę grania drivera ?

Zastanawiam się nad wzmacniaczem takim np. https://www.aliexpress.com/item/Upgrade-Version-DIY-MP3-V2S-Professional-Lossless-Music-MP3-HiFi-Music-Player-Support-32GB-TF-Card/32809069025.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10151_10065_10344_10068_5722815_10342_10343_10340_5722915_10341_5722615_10696_10084_10083_10618_10307_5722715_5711215_10059_308_100031_10103_10624_10623_10622_5711315_5722515_10621_10620,searchweb201603_55,ppcSwitch_5&algo_expid=7b98e4ba-75cf-4d1f-9889-af6f82f627e0-0&algo_pvid=7b98e4ba-75cf-4d1f-9889-af6f82f627e0&priceBeautifyAB=0

Patrzałem na charakterystykę Bursona

https://www.head-fi.org/showcase/burson-audio-supreme-sound-opamp-v5i.21562/reviews?page=2

Czy zastosowanie takiego procesora miałby jakiś wpływ na driver. Często ludzie zmieniają OPAMpy do lepszego brzmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kiss_ napisał:

40mm , tak na alibabie trzeba spełnić warunek minimal order.Szczególnie podobają mi się drivery "srebrne",jest tego ogrom choć na aliexpress rozsądne drivery to koszt 24-38$.Są też oferty na alibabie gdzie min.order to 1 sztuka więc wystarczy poszukać .

Kiedyś na alibabie chciałem kupić kilka rzeczy, portfel, miniaturową obudowę pc itp. Często sprzedawcy jako minimalną ilość sztuk podają 1, jednak jak do nich pisałem to wygląda to trochę inaczej. Ilość 1 to nic innego jak tester przedmiotu, który wysyłają przed większym zakupem np. 100 sztuk żebyś mógł sprawdzić i wnieść swoje uwagi do późniejszego zamówienia. U mnie skończyło się na tym, że gość wysłał mi 1 sztukę portfela "grzecznościowo" po maksymalnej cenie, ale inny gość obudowy mi nie sprzedał, musiałem z góry podać ilość całego zamówienia bo na tej podstawie ustalał cenę za sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chcę wziąć większą ilość driverów, tak minimalnie 10 par .Problem w tym że jest właśnie bardzo mało 50mm przetworników , dlatego skłaniam się ku 40mm.Mam pomysł na ściankę frontowa , zobaczymy jak to realnie wyjdzie .Pady jakich będę używać są troszkę płytsze niż hm5.Wiec w ostatecznym przypadku zrobię otwarte i zamknięte muszle i będę metodą prób i błędów zmieniał charakterystykę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno ma wpływ, i to dość spory, ale zależy to od konstrukcji słuchawek.

W HD600 tego wpływy prawie nie ma, bo część która jest drewniana nie jest ani elementem nośnym (bo tą role spełnia faceplate z driverem), ani nie znajduje się na drodze fal dźwiękowych (bo to tylko owalny pierścień na zewnętrznej krawędzi faceplate'a).

W grado, które są otwarte, i ten wpływ niby powinien być niewielki, wcale tak nie jest z dwóch powodów:

  • Przetwornik siedzi bezpośrednio w gnieździe wyfrezowanym w drewnianej obudowie, i drgania w które wpada obudowa przetwornika są przenoszone na obudowę
  • Obudowa pełni funkcję pudła rezonansowego, więc wpływ mają takie czynniki jak wymiary wewnętrzne obudowy, gęstość drewna, struktura drewna (usłojenie), nawet siatkowe grille)

Ogólna uproszczona zasada to im niższa gestość i twardość drewna, tym niższe częstotliwości są uwypuklane, drewno działa jak takie kolorowe szkiełko, które na charakterystykę przetwornika w konkretnej obudowie nakłada swoje zabarwienie, dodając swój charakter, i czasem zniekształcenia, ale w taki sposób jak lampy - w lampach parzyste zniekształcenia harmoniczne sprawiają że dźwięk jest przyjemny w odbiorze. W przypadku drewna również ma miejsce "uprzyjemnienie", eufoniczność dźwięku, niekoniecznie tylko dlatego że dodano zniekształceń, ale przez to, że wytłumiana jest część nierówności charakterystyki układu obudowa - przetwornik. Ostre piki są zmniejszane, a dziury zalepiane, przez co mamy równiejsze pasmo. Oczywiście coś takiego występuje w przypadku umiejętnego doboru przetwornika, konstrukcji obudowy i jej materiału. Zepsuć też można :D

W półotwartych i zamkniętych wpływ drewna jest większy, bo cała komora "gra". Można dążyć do minimalizacji wpływu drgających elementów na dźwięk, przez aplikowanie mat wytłumiających - vide markl mod denonów serii dX000, ale nie jest możliwa minimalizacja do zera. Więc nawet przy takim podejściu warto korzystać z materiałów który mają wpływ uprzyjemniający na brzmienie. 
Do tego dochodzi kształt samej komory, która może być symetryczna osiowo, asymetryczna, może mieć rowki, stożki, nierówności, cokolwiek, każdą z tych rzeczy słychać w mniejszym lub większym stopniu, na pewno bardziej niż kable (chyba że porównujemy kabel za 5zł z kablem za 500zł, no to wtedy wiadomo że jest różnica).

 

Tutaj macie opis tonewood'ów w zastosowaniach gitarowych
http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/Options/BodyWoodOptions.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ciężko jest ocenić wszystko w audio na podstawie samej teorii, w końcu to nie dane technicznie grają , to słuchawki mają dawać radość.Dlatego do wątku powrócę po weekendzie, wtedy już będą najprawdopodobniej wystrugane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności